07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023

סינמה סיטי:

'סיפורו של אלוף'

 

נטע עדני

נטע עדני

24/5/2023

רמת גן קולנוע גל אור, צילום: יצחק זוארץ, נוסטלגיה אונליין

הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי - היה אירוע נפוץ בשנות השמונים [...] משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית"

לאחרונה, נזכרתי בסרט: 'סיפורו של אלוף'. עלו לי תמונות מהסרט שאצורות בתוך הזיכרון שלי, הבן הדומע אומר לאביו: "אתה אלוף. אתה אלוף". בסרט הזה, אין עין שנותרה יבשה, ובייחוד זכורות לי התחושות והדמעות של אמא שלי וענת אחותי.
הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי – היה אירוע נפוץ בשנות השמונים. אצלנו, זה היה באולם של בית הספר היסודי 'עמישב' שבו למדתי. לימים בית ספר תיכון חדש 'אלון'. משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית. בסרט זה הופיע לראשונה ריקי שרודר, שהיה אז בן תשע. לימים, זכה בפרס גלובוס הזהב – "השחקן החדש של השנה", לשנת 1980.

      ◊ ◊ ◊

במרחק של כחצי קילומטר משם, היו שני בתי קולנוע ידועים באזור: האחד, קולנוע 'גל-אור' (נפתח בשנת 1950), שניצב
בפינת הרחובות עוזיאל והרכסים, בשכונת רמת יצחק. הוא פחות צרוב בזיכרוני מכיוון שנסגר בשנת 1981 ובמקומו נבנה בניין מגורים. אחד מהאירועים ההיסטוריים באולם זה היה נאומם של מנחם בגין ויעקב מרידור ב-18 בינואר 1949 במסגרת עצרת עם השני, מבנה בית הקולנוע 'לילי' (נפתח בשנת 1956), שעדיין עומד במקומו, גם הוא בשכונת רמת יצחק, ובו ביקרתי לא מעט בשנות ילדותי, למרות שאהבתי בעיקר בתי קולנוע אחרים בעיר כמו 'אורדע', 'אואזיס' ו'הדר'. קולנוע 'לילי' נסגר בתחילת שנות התשעים (1992)  בשל קשיים כלכליים. המבנה הינו דו קומתי ובחזיתו ממוקמות חנויות מסחר. ניסיתי לאתר את התכנון ברמה העירונית של מבנה קולנוע לילי, אך אין אזכור כלשהו לגבי פיתוח כזה, כך שהקולנוע ימשיך לעמוד על תילו לפחות בשנים הקרובות.

רמת גן - קולנוע לילי. ד״ר אריה אשכול, מתוך אתר פיקיויקי

אני מזמינה את כולם להצטרף לסדרת הסיורים 'לצאת מהטור לתור' שאותה התחלתי עם אבי משה-סגל, מדריך טיולים המתמחה בערים רמת גן וגבעתיים, יהיה מעניין

שכונת רמת יצחק – בסוף שנת תרצ"ג- 1933, התחילה בניית עשרת הבתים הראשונים דרומית מזרחית לרמת-גן. הקרקע הייתה שייכת לכפר סלמה ונרכשה על ידי אנשים פרטיים ביניהם אברהם בורשטיין. על השטח הוקמה שכונה שנקראה רמת יצחק על שם יצחק בורשטיין – מראשוני רמת-גן, אביו של אברהם
בורשטיין. ניהול השכונה נתקל בקשיים בשל מחלוקות בין התושבים.
הגישה לרמת-גן הייתה דרך רחוב כצנלסון של היום והתנהלה תוך קשיים בחודשי החורף. בשנת 1936 נסלל הכביש הראשון, שדרות ירושלים של היום ובהמשך נסלל כביש המחבר את השכונה לרמת-גן. השכונה התפתחה לכיוון רחוב נגבה ועד לרחוב החי"ל של ימינו. בין בתי השכונה בסמוך לצומת הרחובות הרא"ה-נגבה מצא מסתור יצחק שמיר בתקופה שבה רדפו הבריטים את ארגון הלח"י. בשל סמיכות השכונה לאדמות כפר סלמה נזקקה השכונה לשמירה רצופה והוקמה בה תחנת נוטרים. לאחר ויכוח באם יצורף היישוב לשכונת בורוכוב הפועלית או לרמת-גן הבורגנית סופחה רמת יצחק בשנת 1943 לרמת-גן.
בשכונה נמצא ריכוז של מבני ציבור הכוללים את הספרייה העירונית המרכזית, מרכז החוגים בית עמנואל על שם הטייס עמנואל רוטשטיין, בן העיר שנפל במלחמת העצמאות בהרי ירושלים, תיאטרון רמת-גן על שם אולב החמישי מלך נורבגיה, המוזיאון לאמנות המזרח, בית הספר לאמנות הבמה 'בית צבי' על שם צבי קליר בן רמת-גן שנפל בקרבות גשר עד הלום במלחמת העצמאות, גבעת יד לבנים ובשיפוליה – בנין שבט הצופים המרכזי.
(אתר: בית קריניצי)

הכותבת, נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת ‘בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’. המוטו להצלחה הוא "אני עובדת עם אנשים והם בכל מקום והחיבור האנושי האופטימלי בין הלקוח, הנכס והסביבה המתאימה לו זה המדד להצלחה"

המאמר התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

עוד טורי מומחית

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

סולימאן הקטן וסולימאן הגדול

כאשר מצרפים לכינוי כלשהו את המילה קטן, ברור לכל שיש גם כינוי עם המילה גדול. 'סולימאן הקטן' זהו חופני כהן ז"ל ואביו שלמה כהן ז"ל הוא 'סולימאן הגדול

חגיגה של אמנות הבמה

חצי יובל של הצגות תיאטרון, פסטיבל מספרי סיפורים ומפגשי תוכן והעשרה בתיאטרון גבעתיים

'יוצאים מהטור לתור' בעקבות לוחמים

אני מזמינה את כולם להצטרף לסדרת הסיורים 'לצאת מהטור לתור' שאותה התחלתי עם אבי משה-סגל, מדריך טיולים המתמחה בערים רמת גן וגבעתיים, יהיה מעניין

Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד »
המומחים

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה לאחרונה אושרה תוכנית האב המתווה את מדיניות התכנון ארוכת הטווח של גבעתיים – האם ואיך ההחלטה נוגעת בכל אחד מאיתנו אדם גורל שתפו פורסם: 25/08/2023 אילוצרציה להמחשה של שכונת

קראו עוד »

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן