06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023

המדריך להוספת הממ"ד עכשיו

לאחרונה פורסמה הוראת שעה המאפשרת פטור מהיתר בניה לצורך הקמת ממ"ד

נובמבר 2023

לאחרונה פורסמה הוראת שעה המאפשרת פטור מהיתר בניה לצורך הקמת ממ"ד, כתוספת ליחידת דיור צמודת קרקע או ליחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות. התיקון יעמוד בתוקף לשנה מיום אישורו.

שלבי הוספת הממ"ד בהליך המהיר:

 1. ביצוע בדיקת התאמה ראשונית – האם הנכס עומד בקריטריונים לקבלת פטור מהיתר בהתאם להוראת השעה. התאחדות האדריכלים מציעה לאזרחים לפנות אליה לייעוץ ראשוני ללא תשלום ובמידה ונמצאה התאמה והאזרח ירצה להתקדם עם הפרויקט תוצג לו רשימת אדריכלים מומלצים ומורשים בעלי ניסיון בהגשת אישורים למרחבים מוגנים, מחולקים לפי אזורים בארץ אליהם הוא יוכל לפנות. עלות הוספת הממ"ד הינה 130,000-200,000 ₪.
 2. מינוי עורך לבקשה – אדריכל מורשה ובעל ניסיון, ומינוי מהנדס מבנים מורשה.
 3. הגשת בקשה לפיקוד העורף בהתאם להנחיותיו שתבוצע על ידי בעלי המקצוע).
 4. בדיקת הבקשה על ידי פיקוד העורף תוך 14 ימים והודעה האם הבקשה אושרה או נדחתה.
 5. בחירת קבלן לביצוע הממ"ד – על מנת לאתר קבלן מתאים, ניתן לקבל המלצות מהאדריכל או ממהנדס המבנים. חשוב לבדוק שמדובר בקבלן רשום ובעל ניסיון מוכח בתחום, כמו כן, מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר.
 6. סיום העבודה ודיווח (תוך 45 ימים) לפיקוד העורף ולוועדה המקומית והעברת המסמכים הנדרשים הכוללים את פרטי הפרויקט והבעלים של הנכס, אישור פיקוד העורף, אישור מהנדס בדבר יציבות הממ״ד והמבנה המקורי, אישור האדריכל עורך הבקשה, וכן אישור על הבדיקות שנעשו כמו חוזק הבטון, אטימות, תקינות הדלת, החלון ומערכת הסינון וכדומה. בנוסף, יש לדאוג לתמונות של הממ״ד, למפת עדות המציגה את סימון גבולות המגרש כולל קווי הבניין של הבניין המקורי ושל הממ״ד החדש.
*תמונה להמחשה בלבד

ההוראה החדשה חלה רק על יחידת דיור צמודת קרקע או יחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות, ללא הגבלה למספר יחידות הדיור בכל קומה

מי לא יכול להוסיף ממ"ד באמצעות ההליך המהיר?

הוראת השעה כולל מספר סייגים לתוספת ממ"ד ללא היתר:

 1. ההוראה חלה רק על יחידת דיור צמודת קרקע או יחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות, ללא הגבלה למספר יחידות הדיור בכל קומה.
 2. ההוראה חלה רק על דירות שאין בהן מרחב מוגן דירתי. הזכאות קיימת גם אם יש מקלט או מרחב מוגן קומתי – ממ"ק.
 3. ההוראה לא תתאפשר במספר מצבים:
 • הקמת הממ"ד מחייבת הקלה או שימוש חורג מגבולות הבניין.
 • הבניין הוא בתחום מגרש, מתחם או בניין המיועדים לשימור לפי תוכנית מאושרת.
 • המבנה נמצא בסמוך לחוף (עד 300 מ"ר) ומחייב אישור של הוועדה לשימור חופים.
 • תוספת הממ"ד מחייבת לחזק את הבניין כולו בפני רעידות אדמה לפי תקן 413.
 1. הליך הפטור מהיתר אינו פוטר מהחובה לעמוד בכל ההוראות החלות על המקום ועל המבנה כמו הנחיות מרחביות של הרשות המקומית וכדומה.
 2. את הבקשה יכול להגיש רק מי שהוא בעל הנכס.

 איך ניתן לממן את הממ"ד ?

הוספת ממ"ד היא צו השעה אך עלותו יכולה להגיע עד לכ-200,000 ₪. בלי מנגנוני סיוע מהמדינה, החשש הוא שמי שבעלי הבתים הפרטיים ינצלו את התיקון להרחיב את הבית שלהם ולהעלות את ערכו בעוד שאוכלוסיות חלשות בפריפריה, היכן שסכנת הטילים הכי מוחשית לא יוכלו לממן את הקמת הממ"ד.

על מנת לממן את הפרויקט, יש אפשרות לקחת משכנתא נוספת על הבית הקיים. כמו במקרה של שיפוץ או הרחבת הנכס יש להציג לבנק אישורים מהגורמים המוניציפליים וממהנדס שאכן מדובר בתוספת מאושרת לבית קיים. תוספת הממ"ד משביחה את הנכס ומעלה את ערכו ולכן ניתן להגדיל את ההלוואה גם אם המשכנתא הקיימת נלקחה בשיעור מקסימלי.

פתרון אחר הוא לשים את המחלוקות בין הדיירים בצד להתארגן לפינוי בינוי או תמ"א הריסה ובניה. כיום, ההליך מבחינת הזכויות הוא מאוד דומה – הבעלים אמורים לקבל דירות חדשות עם תוספת של ממ"ד +מרפסת+חניה ומחסן וכמובן דירה חדשה ובניין חדש.

לאחר 7.10.23 הרשויות לא יכולות להרשות לעצמם להישאר אדישות ולגרור את הדיירים בפרוצדורה בלתי נגמרת, וחובתן לתת מענה ואישור לקידומם של מאות פרויקטים שעומדים לצאת לדרך…

בהצלחה.

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס

כתבות נוספות של המומחית

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
12/26/2020

מסעדת ק-פה האנוי הווייטנאמית חוגגת 5

קפה האנוי - מסעדה בסגנון ויאטנמי בכיכר רבין. ועוד מסעדה אסיאתית טובה וכשרה בלב תל אביב
08/11/2021

ביסקוטי – חוויה קולינרית שלא שוכחים

החיים הטובים ביסקוטי – חוויה קולינרית שלא שוכחים שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter בביסקוטי הופכים את האירוע שלכם לבלתי נשכח. בזכות ליווי אישי ומקצועי, אנחנו פה כדי
02/28/2022

שמעתם וקראתם שיש טיפות עיניים במקום משקפיים, האם זה מתאים לכם?

מנהל המזון והתרופות האמריקאי – FDA אישר לשיווק טיפות המכווצות את האישון על ידי שיתוק השריר ה"ציליארי" לזמן מוגבל של עד כעשר שעות ומתקנות זמנית את היכולת לבצע אקומודציה, מיקוד של העדשה התוך עינית לקרוב.
05/04/2022

הכיף שלהם המומחיות שלנו KidsBest

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן