16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024

המדריך להוספת הממ"ד עכשיו

לאחרונה פורסמה הוראת שעה המאפשרת פטור מהיתר בניה לצורך הקמת ממ"ד

נובמבר 2023

לאחרונה פורסמה הוראת שעה המאפשרת פטור מהיתר בניה לצורך הקמת ממ"ד, כתוספת ליחידת דיור צמודת קרקע או ליחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות. התיקון יעמוד בתוקף לשנה מיום אישורו.

שלבי הוספת הממ"ד בהליך המהיר:

 1. ביצוע בדיקת התאמה ראשונית – האם הנכס עומד בקריטריונים לקבלת פטור מהיתר בהתאם להוראת השעה. התאחדות האדריכלים מציעה לאזרחים לפנות אליה לייעוץ ראשוני ללא תשלום ובמידה ונמצאה התאמה והאזרח ירצה להתקדם עם הפרויקט תוצג לו רשימת אדריכלים מומלצים ומורשים בעלי ניסיון בהגשת אישורים למרחבים מוגנים, מחולקים לפי אזורים בארץ אליהם הוא יוכל לפנות. עלות הוספת הממ"ד הינה 130,000-200,000 ₪.
 2. מינוי עורך לבקשה – אדריכל מורשה ובעל ניסיון, ומינוי מהנדס מבנים מורשה.
 3. הגשת בקשה לפיקוד העורף בהתאם להנחיותיו שתבוצע על ידי בעלי המקצוע).
 4. בדיקת הבקשה על ידי פיקוד העורף תוך 14 ימים והודעה האם הבקשה אושרה או נדחתה.
 5. בחירת קבלן לביצוע הממ"ד – על מנת לאתר קבלן מתאים, ניתן לקבל המלצות מהאדריכל או ממהנדס המבנים. חשוב לבדוק שמדובר בקבלן רשום ובעל ניסיון מוכח בתחום, כמו כן, מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר.
 6. סיום העבודה ודיווח (תוך 45 ימים) לפיקוד העורף ולוועדה המקומית והעברת המסמכים הנדרשים הכוללים את פרטי הפרויקט והבעלים של הנכס, אישור פיקוד העורף, אישור מהנדס בדבר יציבות הממ״ד והמבנה המקורי, אישור האדריכל עורך הבקשה, וכן אישור על הבדיקות שנעשו כמו חוזק הבטון, אטימות, תקינות הדלת, החלון ומערכת הסינון וכדומה. בנוסף, יש לדאוג לתמונות של הממ״ד, למפת עדות המציגה את סימון גבולות המגרש כולל קווי הבניין של הבניין המקורי ושל הממ״ד החדש.
*תמונה להמחשה בלבד

ההוראה החדשה חלה רק על יחידת דיור צמודת קרקע או יחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות, ללא הגבלה למספר יחידות הדיור בכל קומה

מי לא יכול להוסיף ממ"ד באמצעות ההליך המהיר?

הוראת השעה כולל מספר סייגים לתוספת ממ"ד ללא היתר:

 1. ההוראה חלה רק על יחידת דיור צמודת קרקע או יחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות, ללא הגבלה למספר יחידות הדיור בכל קומה.
 2. ההוראה חלה רק על דירות שאין בהן מרחב מוגן דירתי. הזכאות קיימת גם אם יש מקלט או מרחב מוגן קומתי – ממ"ק.
 3. ההוראה לא תתאפשר במספר מצבים:
 • הקמת הממ"ד מחייבת הקלה או שימוש חורג מגבולות הבניין.
 • הבניין הוא בתחום מגרש, מתחם או בניין המיועדים לשימור לפי תוכנית מאושרת.
 • המבנה נמצא בסמוך לחוף (עד 300 מ"ר) ומחייב אישור של הוועדה לשימור חופים.
 • תוספת הממ"ד מחייבת לחזק את הבניין כולו בפני רעידות אדמה לפי תקן 413.
 1. הליך הפטור מהיתר אינו פוטר מהחובה לעמוד בכל ההוראות החלות על המקום ועל המבנה כמו הנחיות מרחביות של הרשות המקומית וכדומה.
 2. את הבקשה יכול להגיש רק מי שהוא בעל הנכס.

 איך ניתן לממן את הממ"ד ?

הוספת ממ"ד היא צו השעה אך עלותו יכולה להגיע עד לכ-200,000 ₪. בלי מנגנוני סיוע מהמדינה, החשש הוא שמי שבעלי הבתים הפרטיים ינצלו את התיקון להרחיב את הבית שלהם ולהעלות את ערכו בעוד שאוכלוסיות חלשות בפריפריה, היכן שסכנת הטילים הכי מוחשית לא יוכלו לממן את הקמת הממ"ד.

על מנת לממן את הפרויקט, יש אפשרות לקחת משכנתא נוספת על הבית הקיים. כמו במקרה של שיפוץ או הרחבת הנכס יש להציג לבנק אישורים מהגורמים המוניציפליים וממהנדס שאכן מדובר בתוספת מאושרת לבית קיים. תוספת הממ"ד משביחה את הנכס ומעלה את ערכו ולכן ניתן להגדיל את ההלוואה גם אם המשכנתא הקיימת נלקחה בשיעור מקסימלי.

פתרון אחר הוא לשים את המחלוקות בין הדיירים בצד להתארגן לפינוי בינוי או תמ"א הריסה ובניה. כיום, ההליך מבחינת הזכויות הוא מאוד דומה – הבעלים אמורים לקבל דירות חדשות עם תוספת של ממ"ד +מרפסת+חניה ומחסן וכמובן דירה חדשה ובניין חדש.

לאחר 7.10.23 הרשויות לא יכולות להרשות לעצמם להישאר אדישות ולגרור את הדיירים בפרוצדורה בלתי נגמרת, וחובתן לתת מענה ואישור לקידומם של מאות פרויקטים שעומדים לצאת לדרך…

בהצלחה.

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס

כתבות נוספות של המומחית

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
02/03/2024

אייפון 15-השווינו מחירים, מהזול עד היקר

סדרת אייפון 15 החדשה שכבר נמכרת בישראל כוללת ארבעה דגמים כבר כאן. אז זו בדיוק הסיבה שערכנו השוואת מחירים
02/04/2022

איריס וקסלר מציירת את סיפורי המקרא

"אני ציירת מקראית ולכן, כאמנית בחרתי להתחיל מהסיפור הראשוני ופניתי לסיפורי המקרא שמעוררים בי השראה. הסיפורים האלו מאפשרים לי לבטא רגש שאותו אני מציירת. למשל, כשאני בוחרת לצייר אהבה אני פונה למקרא ושם האהבה הראשונה היא אהבת יצחק ורבקה (בראשית פרק כ"ד), בנושא הדרת נשים ציירתי את מעמד בנות צלפחד (במדבר כ"ז)"
08/08/2021

רוצים לראות יותר טוב מ-6/6?

קיראו עד הסוף! בדיקת עיניים על ידי האופטומטריסט הכי מקצועי בעולם ללא המכשור הכי מתקדם שקיים לא תניב תוצאה והתאמה מושלמת לשמירה על בריאות עיניכם. חברות מובילות בתחום הראייה, עדשות ומכשור רפואי בעולם ביצעו מחקרים
06/19/2020

המדריך לבחירת משקפיים בהתאם למבנה הפנים

המדריך לבחירת משקפיים איך בוחרים את המשקפיים בהתאם למבנה הפנים שלכם ולמה? מחקרים רפואיים מובילים בעולם הוכיחו כי התאמה לא נכונה של מסגרת משקפיים עלולה לגרום נזק עתידי לעין. כאשר אנו בוחרים משקפים חשוב מאוד
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

הפנדה חוזרת

פיאט גרנד פנדה החדשה, הזוכה לעיצוב מושך עין מראה קופסתי עם מנוע חשמלי וגם היברידי

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

זמר זמר לך! 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי"

חדשות העיר גבעתיים פלוס זמר זמר לך 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי" שתפו אירוע סיכום תכנית זמר עברי בהדרכת סטודנטים מבית הספר למוזיקה "רימון"'. האירוע התקיים בתיאטרון גבעתיים. תכנית זמר עברי פעלה השנה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן