fbpx
האופניים מקרבים אנשים יחד
06/05/2021
‘אורדון בטריבונה’ קחו כוס משקה ושבו לצפות מול המסך בתוכנית אוהדי הפועל ר”ג
06/08/2021

גבעתיים תעבור שינוי והתחדשות

“תכנית המתאר של העיר מקנה בהירות תכנונית ויש בה כדי לדאוג בראיה כוללנית לכלל התושבים” ראיון עם שרית צולשין מהנדסת העיר גבעתיים

ד”ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

שרית צולשין (גרוניך) גדלה והתבגרה בחיפה, הייתה חברה בתנועת בני עקיבא וסיימה תיכון במגמה ריאלית. אחרי שירות לאומי למדה בטכניון תואר ראשון ושני בהנדסה אזרחית וכן תואר בהוראת המדעים. בד בבד עם לימודיה וגם עם סיומם עבדה כמרצה למקצועות הנדסת הבנין והאדריכלות באוניברסיטאות ובמכללות שונות. בהמשך דרכה הייתה מהנדסת העיר מודיעין עילית במשך כעשור, וב-5 השנים האחרונות היא משמשת כמהנדסת העיר גבעתיים ומנהלת מינהל ההנדסה. כיום היא תושבת גבעת שמואל, נשואה ואם לארבע בנות – רעות עדי נוי ושיר.

מה כל־כך מיוחד בעיר גבעתיים שיוצר ביקוש?

“העיר גבעתיים היא העיר הכי מבוקשת למגורים בגלל איכות החיים, איכות החינוך והרכב האוכלוסייה והסמיכות שלה לתל אביב. ניתן לראות זאת בבירור גם במסקרים ארציים שנעשים בענף הבניה מעת לעת.”

“בתכנון העיר לקחנו בחשבון שיהיו אזורים בהם נוכל לאשר התחדשות של בנין אחד, אך כמות הבניה מסוג זה תוגבל והיא לא תהיה אפשרית באופן גורף בכל מקום בעיר. יהיו אזורים בהם נמליץ לאחד חלקות ונעודד קידום של מתחמי פינוי בינוי”  

תושבים רבים טוענים שהעיר תאבד את אפיונה וייחודה עם הבניינים הגבוהים שיבנו, מה את עונה להם?

“אמנם בעבר התרגלנו כי גבעתיים, כמו שנכתב בשיר היא העיר “בעלת  גגות הרעפים האדומים”, אך בהיותה עיר מרכזית בגוש דן עם ערכי קרקע גבוהים, מבוקשת מאוד למגורים, ועם זאת השנייה בצפיפותה בארץ אחרי בני ברק וכבר כמעט בת 100 שנה, הבניינים בה ישנים, וברובם גם לא עומדים בתקני הבטחון העדכניים (חסרי חדרי מיגון), היא חייבת לעבור שינוי והתחדשות ברוח התקופה.
העיר לא תוכל באמת להישאר עם בתים בני 3-4 קומות בלבד, ומספר קטן של יחידות דיור בכל בנין.

בראש סדר העדיפויות של מינהל הנדסה בשנים האחרונות, עומד נושא התכנון העירוני לעשורים הקרובים. בהתאם למדיניות העירונית שמתווה ראש העיריה, אנו עוסקים בתכנון שפוי של העיר תוך כדי חידוש הבניינים וסביבתם, הן אם בדרך של חיזוק המבנה הקיים או בהריסה ובניה מחדש,  אך בשיקול דעת נכון. איפה ואיך תתאפשר התחדשות של בניינים בודדים לצד התחדשות מתחמית שהיא הרבה יותר טובה לעיר, כי היא מפנה שטחים לטובת הציבור לצד חידוש בניה ישנה לטובת מגורים.”

גבעתיים היא העיר השנייה הצפופה בישראל, איך העובדה הזו באה לידי ביטוי בתוכניות לפיתוח העיר?

“זה בהחלט משפיע על התכנון. לכן כשתכננו את ההתחדשות העירונית בגבעתיים לקחנו בחשבון שיהיו אזורים בהם נוכל לאשר התחדשות של בנין אחד, אך כמות הבניה מסוג זה תוגבל והיא לא תהיה אפשרית באופן גורף בכל מקום בעיר. יהיו אזורים בהם נמליץ לאחד חלקות, לקבלת חניון אחד, יהיו רחובות שבהם תהיה גם חזית מסחרים או יתאפשר לשלב גני ילדים בקומות קרקע. למשל, בשכונת רמב”ם או במתחם ההסתדרות המתחדשים בקרוב, שילוב של חניונים ציבוריים מתחת למבני ציבור וכמובן נעודד קידום של מתחמי פינוי בינוי, כדוגמת מתחמי ההסתדרות. שם כבר עובדים במרץ על היתרים, כך שבמקום מתחם בניינים ישנים שמתפנה, יקומו בניינים חדשים ונגישים לצד גינה ציבורית ואו בשילוב מבני ציבור. כך ניתן גם לחדש תשתיות ולהרחיב שבילים וכבישים. הנושא הזה הוא חלק מחשיבה יצירתית שמתפתחת היום בערים מרכזיות, שאנחנו דוגמא לה, ונלמדת בעיקר בגוש דן – לפיה יש לנצל בצורה מיטבית את שטחי המגורים לשימושים נוספים לטובת הציבור.”

גבעתיים הפכה להיות עיר בבנייה, האם כל התשתיות המרכזיות כבר בוצעו?
“העיר כמעט חוגגת 100 שנה והתשתיות העירוניות שלה ברובן ישנות. אנחנו עובדים לפי תכניות שנתיות, והתשתיות בעיר עוברות חידוש ושדרוג, הן אם זה בשיפור תשתית הרמזורים, כיכרות, החלפת וטיפול במערכות מים, ניקוז, אינטרנט, סיבים אופטיים ועוד. בליווי של תאגיד המים החברה הכלכלית /יעד, ואגף התשתיות העירוני.

אנחנו עושים את כל שביכולתנו כדי שהבנייה יעילה ומהירה עם מינימום הפרעה לחיים השוטפים בעיר. כמו שנעשה כרגע בשלבים ברחובות מצולות ים, בורוכוב ושנקין.”

תמ”א 38 עומדת להיעלם. מה יכול לגרום למבנים הישנים שנותרו בגבעתיים להתחדש וגם להתחזק?

“במינהל הנדסה ניתן דגש על תכנון מיטבי, מסודר וברור בראיה כוללת. תכנית תמ”א 38 כבר נכתבה והומלצה להפקדה במחוז – תכנית עירונית שנקראת תכנית לפי סעיף 23, המגדירה כיצד יראו הבניינים מבחינת נפח בניה: גובה, נסיגות בניה לקומות גבוהות, תמהיל הדירות, שמירה על הצל והמרחב הציבורי, וכל זה בהתחשב בחתכי הרחוב.

התכנית נכתבה בליווי משרדה של אדר’ נעמה מליס והייתה בה מחשבה רבה לשימור איכות החיים, עם דאגה למתן שירותי חינוך על ידי הרחבת בתי הספר הקיימים ותוספת גנים ובתי ספר חדשים, ואפשרות תנועה ותחבורה יעילים ונוחים ברחובות העיר.”

“אמנם גבעתיים היא העיר “בעלת  גגות הרעפים האדומים”, אך בהיותה עיר מרכזית בגוש דן עם ערכי קרקע גבוהים, מבוקשת מאוד למגורים, וכבר כמעט בת 100 שנה היא חייבת לעבור שינוי והתחדשות ברוח התקופה”

אחד התפקידים החשובים של מהנדסת העיר הוא התכנון לטווח ארוך יותר, מה הנקודות החשובות בתכנית המתאר החדשה של העיר?

“אחרי 5 שנים של עבודה אינטנסיבית – סיימנו את הכנת תכנית המתאר המקומית, במינהל הנדסה שבראשותי, בהובלתו של ראש העיר מר רן קוניק  ומשרד האדריכלים של נעמה מליס, תכנית  המחדשת את פני העיר ותתבצע בעשורים הקרובים, שכוללת בהיקף העיר ובאזורים מוגדרים כמו בצפון מערב העיר, מתחם ההסתדרות, אזור בן גוריון – אזורי פינוי בינוי שבהם נבחרו מתחמים שחלקם יהפוך לייעוד ציבורי וחלק מהמתחם יהיה מגדלים גבוהים, ואילו במרכז העיר הבניה תהיה נמוכה יותר של כ-8 קומות. כך שלכל רחוב ושכונה בעיר יש את המתווה המפורט האפשרי לו.

חשוב לציין כי התכנית עברה אחרי מחשבה ושעות עבודה רבות, שינויים ותיקונים, לאחר שיתופי הציבור, ישיבות פנימיות, עירוניות ומחוזיות עד למתווה הסופי, שהועבר לוועדה המחוזית לאישורו.

בנוסף לכך, העיר מקדמת תכניות נוספות לאזורי תכנון ספציפיים בעיר: תכנית גבעת רמב”ם ותכנית צפון מערב העיר – שתי התכניות כבר הומלצו להפקדה בוועדה מחוזית.

תכנית לציר בן גוריון שנמצאת בשלבי הכנה מתקדמים.

בקרוב נתחיל לעבוד על תכנית לציר כצנלסון – בו אמורים לעבור גם נתיבי תנועה ראשיים וחדשים כדוגמת המטרו.”

בתכנון מבני המסחר והמשרדים באזור כורזין המתחדש נעשית חשיבה לגבי עתיד השימוש במשרדים […] לדעתי, בעיר צפופה כמו גבעתיים שאין בה כמות אזורי מסחר ותעסוקה גדולה, לא צריך לאפשר הסבה של אזורים נוספים למגורים” 

הקורונה חיסלה חלק גדול מהפעילות המסחרית ברחובות ובקניון. האם אתם נערכים לשינוי של פרדיגמות התכנון?

“הקורונה בהחלט הדליקה נורות אדומות לכולנו גם בנושא התכנון העירוני העתידי, כמו למשל השיח לגבי אפשרות הסבת מבני משרדים למגורים – כי לאור המצב אנשים יחזרו לעבוד מהבית או לגבי שינוי אופי הלמידה בבתי הספר. גם אני באופן אישי מעלה שאלות כאלה בישיבות עבודה שאנו עורכים על נושאי תכנון. כמו למשל, בתכנון מבני המסחר והמשרדים באזור כורזין המתחדש נעשית חשיבה לגבי עתיד השימוש במשרדים וכמות המשרדים הנדרשת לבניה בעיר. לדעתי, בעיר צפופה כמו גבעתיים שאין בה כמות אזורי מסחר ותעסוקה גדולה, לא צריך לאפשר הסבה של אזורים נוספים למגורים.

לגבי נושא בתי הספר בהחלט יש חשיבה איך לתכנן אותם לעתיד – אולי בשילוב במבני מגורים, יתכן שנתכנן בהם יותר מרחבי למידה פתוחים.

לגבי קניונים ומסחר ברחובות כמו גם בילויי בבתי קפה וכדומה – לדעתי בסוף הקורונה תחזור לאיטה שגרת הבילוי והקניות והרחוב יחזור לחיות, כי בסופו של יום טבע האדם לרצות לבלות ולצרוך, וזה חלק משגרת חיינו.”

מהם הקשיים  או האתגרים המשמעותיים שנתקלת בהם במסגרת תפקידך?

“תפקידי כמהנדסת העיר גבעתיים הוא מעניין, מאתגר ומחייב, שאוגד תחתיו מס רב של אגפים ומחלקות שמשפיעים על פני העיר, הן על המצב הקיים והן על העתיד. כבר בתחילת עבודתי כמהנדסת העיר ראיתי מול עיני את האתגר הגדול להוביל את העיר בהתחדשות שלה, לטובת כלל תושביה. לכן קידמתי במאמצים מרובים, בעזרת ראש העיר ובתמיכתו, יחד עם עובדי, את תכנית המתאר המקנה בהירות תכנונית. גם אם התכניות אינן נוחות תמיד ליזמים/ תושבים וכדומה, יש בה כדי לדאוג בראיה כוללנית לכלל התושבים.

זהו מהלך חשוב מאוד שהרבה ערים בארץ טרם השלימו אותו, ואני גאה בו מאוד.

קושי נוסף הוא גיוס עובדים ולכן כל העת אני מנסה לייעל את המבנה הארגוני, כדי שכח האדם יעלה ואיתו התפוקה. אתגר נוסף הוא שיפור השירות של מינהל הנדסה על כל אגפיו לתושבי העיר. ניכר כי היום ניתן מענה מהיר ויעיל לכל אדם, ובכלל בקורונה כעת כשהשרות הוא טלפוני ובגלל שלא ניתן להיפגש פרונטלית, הישיבות הן בזום וכך נוצר מצב שניתן לאפשר נגישות יותר מהירה לעובדי המינהל וזמן ההמתנה לישיבה מתקצר. כמו כן קיים מענה נרחב באתר העיריה המתעדכן כל העת.”

מה את צופה בעתיד לגבעתיים?
“העיר גבעתיים תמשיך לשמור על מקומה כעיר איכותית, ומבוקשת למגורים במטרופולין. כמובן שנראה יותר בניינים חדשים בנוף העירוני, ואיתם גם מבני חינוך חדשים וגינות חדשות הנבנות בשכונות הקיימות.”

 

 

»» »» »» »» »» »» »»


הכתבה פורסמה במגזין 75

למעבר למגזינים:

ל‘גבעתיים פלוס’הקליקו כאן

ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן 


05/21/2022

“אני לא נושם עד סוף 2023”

אוהד חיטמן (45) הוא מוזיקאי, מעבד, פיזמונאי, מחזאי וגם זמר ● ראש תכנית מחזות-זמר בבית הספר למוזיקה 'רימון'
05/20/2022

התאהבות בשפה כוללת קורטוב של קסם בלתי מוסבר”

חמוטל ילין נולדה להורים ישראלים דוברי עברית, וכצעירותה למדה לבד את השפות אנגלית והולנדית על בוריין. בשילוב גישה מדויקת לשפה העברית, ואהבה עזה לעולם הספר, לא פלא שהיא אחת המתרגמות העסוקות ביותר היום בישראל
05/20/2022

מה הקשר בין ד”ר יואב לוריה לבלש ארתור קונן דויל?

הטבה מה הקשר בין ד”ר יואב לוריה לבלש ארתור קונן דויל? טיפים וטיפות מים הרפואה הגדול ד”ר נגה רוזנפרב צילום: איציק רובין שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook […]
05/11/2022

מדהים. מנצח. אמיץ.

מיכאל בן דוד (25) ניצח בגמר העונה הרביעית של אקס פקטור ישראל והוא ייצג אותנו באירוויזיון באיטליה עם השיר ‘I.M‘ ● הוא בוגר מחזור נ”ח (2020) בבית הספר ‘בית צבי’ לאמנויות הבמה ומתגורר עם בן-זוגו רם רועי ברמת גן ● כוכב נולד
05/10/2022

“אני מאמין שהצמחים הם ביטוי לכוח החיים ולאהבה של האדמה”

"הדרך שלי להשפיע היא על ידי חינוך, לקרב את ילדי העיר לטבע הסובב אותם ולטבע שלהם, לעורר בהם מודעות וערכים של אהבה ושמירה על הסביבה על ידי הנאה, יצירה ומעורבות בטבע"
05/04/2022

גבעתיים חוגגת מאה סיפור של נחישות והגשמה

מאה שנה חלפו מאז שהוקמה שכונת בורוכוב שהייתה לשכונה הראשונה בגבעתיים ונכנסה אל דפי ההיסטוריה. יצחק דב ויסבורד איש העלייה השנייה, עסק בפעילות ציונית עם קבוצת אחוה והיה שותף להקמתה של שכונת בורוכוב בגבעתיים
05/03/2022

היה היה פנס בודד

  היה היה פנס בודד סיפורו של רן אלדמע על הקמת שכונת בורוכוב וילדותו ראיין: יעקב גרוס לסרטו “בורוכוב – השכונה מעבר לוואדי” (2008) רן אלדמע יקיר העיר ומפעילי החינוך והתרבות הבולטים בגבעתיים  בנו של […]
05/02/2022

שיינה-יפה סיפור קצר

הטבה שיינה-יפה סיפור קצר   נעמי לבנון-קשת שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter גם שיינה-יפה הייתה יושבת בשעה הזו במרפסת שלה. לבדה. ליד כוס התה […]
05/01/2022

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים
04/24/2022

“הקומה השנייה” חייה ויצירתה של הסופרת עמליה כהנא-כרמון

‘הסיפורים שכתבתי היו ההיענות שלי לצורך – צורך חי שלא הרפה ממני עד שהועלה על הכתב’ כך אמרה לי בניסיון להסביר את הדחף לכתיבה
04/22/2022

אירוע של פעם ב-100 שנה

עיריית גבעתיים פתחה את חגיגות ה-100 באירוע חגיגי בתיאטרון גבעתיים, אליו הגיעו ראשי עיר לשעבר, יקירי העיר, מקבלי אות כבוד עירוניים, סגני ראש עיר, חברי מועצה ותושבים. האירוע הועבר בשידור ישיר ברשתות החברתיות העירוניות.
04/22/2022

רגע של חירות והתחדשות

רגע של חירות והתחדשות לכבוד חג הפסח פנינו למפורסמים מתחומים שונים וביקשנו שיספרו על תחושת ההתחדשות האביבית שלהם בשנה החולפת נעמי לבנון-קשת כילדים, למדנו שחג הפסח הוא גם חג החירות וחג האביב, מה שאומר שינוי, […]
03/29/2022

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
03/28/2022

כובשת את העולם! המסע של נועה שפיר מבוגרת 8200 ליזמת סייבר

כובשת את העולם המסע של נועה שפיר מבוגרת 8200 ליזמת סייבר ד”ר נגה רוזנפרב שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter נועה נולדה בראשון-לציון והספיקה להתגורר גם ברחובות, מיתר, רמת […]
03/22/2022

‘בת המקום’ שהתאהבה בגבעתיים – לאה איני

לאה איני היא סופרת מרכזית בספרות הישראלית שזכתה לאחרונה בפרס עגנון לשנת תש”פ. גרה בגבעתיים משנת 2014: "היא תמיד הייתה משאת נפשי. אני מאוד אוהבת את העיר הזו שהיא קטנה, קרובה ומתוקה, יש לי הרבה ידידות ושכנים נפלאים"
03/22/2022

“התעוררתי כאן, במקום הזה”

מעט לפני תחילת הסגר השני עקב מחלת הקורונה נסע הסופר שחר גבאי לטיול בטנזניה, באפריקה. תחילה הוא תכנן טיול קצר של כחודש, אולם מהר מאד החליט שהוא יישאר באפריקה, ולאחר שהסתיים חודש הטיול עבר לזנזיבר, שם מצא את ביתו מאז.
03/21/2022

יש לנו עיר נהדרת, לא תמיד אנו זוכרים זאת, בשביל זה אני פה, להזכיר זאת יום אחרי יום

ראיון עם רן קוניק ראש העיר גבעתיים
03/17/2022

גיליתי את סוד החיים באמצע החיים”

“גיליתי את סוד החיים באמצע החיים” הכירו את המדריכה לחיים החדשים שלכם מיכל נגלר, אשר תוביל אתכם לחיי חופש ושמחה, הצלחה והגשמה מאת: מיכל נגלר שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף […]


נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן