07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023

מה הקשר בין ד"ר יואב לוריה לבלש ארתור קונן דויל?
טיפים וטיפות מים הרפואה הגדול

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

שתפו:

"יש דמיון רב בין עבודתי כרופא לעבודתו של בלש. הוא ואני מתחילים את פענוח התעלומה מאיסוף וסידור של פיסות מידע, מנסים לעשות סדר בתוהו ובוהו. הבלש מנסה לתפוס את הפושע, ואני מנסה לאבחן"

ד"ר יואב לוריה נולד וגדל ברמת גן, נין לאברהם קריניצי – המייסד וראש העירייה הראשון של רמת גן. הוא למד בבית הספר התיכון אוהל שם, ולאחר שרותו הצבאי למד רפואה באוניברסיטת הנגב, התמחה ברפואה פנימית ובגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד.

הוא עוסק גם במחקר מדעי, בנושא מחלת הכבד השומני וגם בהיסטוריה של הרפואה ובקשר בין ספרות לרפואה. בזמנו הפנוי הוא חוטא בכתיבת סיפורים קצרים שנושאם הוא רפואה, רופאים וחולים ולמרביתם יש מוסר השכל שכדאי ואף רצוי לתלות על המקרר.

"יש דמיון רב בין עבודתי כרופא לעבודתו של בלש. הוא ואני מתחילים את פענוח התעלומה מאיסוף וסידור של פיסות מידע, מנסים לעשות סדר בתוהו ובוהו. הבלש מנסה לתפוס את הפושע, ואני מנסה לאבחן" מסביר ד"ר לוריה "זה איננו מקרה שהסופר שהמציא את שרלוק הולמס, הבלש המפורסם ביותר בעולם הספרותי, היה ארתור קונן דויל – רופא (עיניים) במקצועו".

"הסחרחורת הייתה נוראית וזו הייתה הפעם הראשונה בחייו שסבל ממחלה יותר רצינית מנזלת. הוא לא יכול היה לקום מכורסתו במשרד בלי להיאחז בשולחן, הוא התקשה ללכת לאורך המסדרון בלי להאחז בקיר, לאחר שכמעט היה מעורב בכמה תאונות דרכים חיכה לו מידי בוקר נהג ליד הרכב"

סיפור קטן על סחרחורת (באנגלית: DIZZINESS, GIDDINESS)

רובנו הרגשנו פעם סחרחורת. בזמן מחלת חום, אחרי התייבשות, פעולה יותר מדי מוצלחת של תרופות נגד יתר לחץ דם, דופק איטי ועוד.

אבל הסחרחורת שתקפה את זאב שוורץ היתה שונה. היא החלה לפני כשנה, דווקא אחרי שקיבל קידום ענק בחברת התקשורת שבה עבד – סמנכ"ל אפריקה של חברה ענקית. זאת הייתה התגשמות מאוויו. לזה חתר ולמען זה עבד 20 שנה.

הסחרחורת הייתה נוראית וזו הייתה הפעם הראשונה בחייו שסבל ממחלה יותר רצינית מנזלת. הוא לא יכול היה לקום מכורסתו במשרד בלי להיאחז בשולחן, הוא התקשה ללכת לאורך המסדרון בלי להאחז בקיר, לאחר שכמעט היה מעורב בכמה תאונות דרכים חיכה לו מידי בוקר נהג ליד הרכב. ואז הייתה נפילה אחת באמבטיה שבה הוא נחבל בידו. ניבה רעייתו ארזה מזוודה בינונית אחת לשניהם ובאסרטיביות שמעולם לא ראה אצלה הודיעה לו שהבלגן נגמר והם נוסעים לשדה מיד ומשם מיד הביתה לארץ, לעשות בדיקות. מיד.

כאחד מארבעת הסמנכ"לים של חברת התקשורת הגדולה בישראל ואחת הגדולות בעולם, עם סניפים מהודו ועד כוש וכמי שמסומן כיורש המיועד של המנכ"ל הכל יכול, לא היו לו בעיות של תורים.

הנוירולוג בדק אותו, והזמין MRI של המוח ושל עמוד השדרה הצווארי ובישר לו בחדווה שאין רמז לאוטמים או לגידול במוח הגדול ובמוח הקטן, ושאין לחץ על חוט השדרה באזור הצוואר, ואחרי שבדק את "הכוח הגס" בידיו ורגליו אמר לו שמבחינתו הוא יכול להתגייס, אמנם לא לסיירת אבל בהחלט ליחידת חי"ר רגילה. זאב הודה לו, ואמר שבסיירת ובסרט הזה הוא כבר היה, תודה.

הפנימאי חקר ושאל, פישפש ומישמש, מילמל והתפלפל, סימן טפסים רבים בעט ירוק, וזימן אח חביב עם עגלה קטנה שהוציא לו עשרות מבחנות שפקקיהן זוהרים בשלל צבעים. עוד ועוד דם, ושתן מלוא הכד. הוא גם הפעיל עליו לחץ לא מתון כדי שיודה ששתה אלכוהול או התרחץ במי נהרות מלוכלכים או שאכל חיות שונות לא מבושלות. אך זאב הכחיש בעוז וניבה תמכה בו. כשהגיעו תוצאות הבדיקות הודה הפנימאי בעוגמה מסוימת שהכל תקין.

"אז אתה זאב המפורסם. ניבה לא מפסיקה לדבר עליך נסים ונפלאות באותן פעמים נדירות שהיא באה אלי"

האם באמת גופך בגד בך?

כך עבר זאב ממומחה למומחה, מבדיקות פחות פולשניות לבדיקות יותר פולשניות, ועוד יותר פולשניות. הוא התוודע אינטימית לכל מחט, ולכל צינור שחור עם אור שהוכנס לכל חור ואכל הרבה מרור.

לבסוף, משאזלו הבדיקות בספר הבדיקות הגיע זאב אל ד"ר צנג הפסיכיאטר.

מבטא דרום אפריקאי כבד, תמונה שלו עם נלסון מנדלה על הקיר בכותל המזרח בחדר. לזאב היו מחשבות משלו על העניין אך הוא החליט לשמרן לעצמו. זאב הניח את קלסר המסמכים הרפואיים השמן והמסודר שניבה הכינה על שולחנו של דר צנג. מגילת איכה, נאנח זאב בהומור עגמומי.

גם פרופסור צנג שאל את זאב שאלות רבות.

ולשבחו יאמר, שעיין בקלסר ביסודיות רבה, ורשם לעצמו הערות על בלוק נייר צהוב.

מר שוורץ, ברשותך אציג לפניך את מחלתך כפי שהיא נראית מנקודת מבטי, ונראה אם אנו יכולים לקבוע את האבחנה ביחד. אתה גבר בן שישים, תמיד בריא, עוסק בספורט באופן קבוע, נשוי באושר לאישה מקסימה, אב לשלושה ילדים מוצלחים מאוד כפי ששמעתי. מצליח ומוצלח בעבודתך. בן טיפוחיו, חביבו ויורשו המיועד של המנכ"ל. לפני פחות משנה קודמת לתפקיד שהיה והוא עדיין חלום חייך. סמכויות ענק, אחריות על מיליארדי דולרים ואלפי אלפי אנשים.

ואז גופך בגד בך. עברת כל בדיקה אפשרית וברוב הבדיקות נמצא שמצבך הגופני הוא כשל בן חמישים. יתרה מזו, כל פעם שאתה מגיע לארץ לבדיקות הסחרחורת הולכת ומשתפרת וככל שחופשת המולדת ארוכה יותר כן הסחרחורת משתפרת יותר. וברגע שאתה מתכונן לחזור לאפריקה, הסחרחורת חוזרת במשנה עוז.

פרופסור צנג השתתק, הפך את שתי כפות ידיו כלפי מעלה בתנועה בין לאומית שמשמעותה – אני הסברתי, הכל ברור.

זאב שוורץ היה אדם מאוד פרקטי. "אוקי, אז אתה אומר שזה לא גופני, אלא נפשי. אז איך מתקנים את זה?" שאל.

צנג הסביר שיש דרכים תרופתיות ודרכים לא תרופתיות, ושהטיפול לא יהיה כל כך קצר.

 ניסים ונפלאות

זאב וניבה יצאו מצנג לא מעודדים, בלשון המעטה.

ניבה נהגה, כמנהגם בחדשים האחרונים מאז הופעת הסחרחורת. אה, תראה, נס, יש חניה ליד הגלידה – סטתה חדות ימינה וחנתה חניה מושלמת עשרה מטר מגלידת "רק בישראל", הגלידה הטובה ביותר ברמת גן. בוא, מגיע לנו משהו מתוק. הבחורה מאחורי הדלפק הכינה שני גביעי זכוכית ענקיים של גלידה, קצפת וסירופ והם התישבו ליד אחד השולחנות הקטנים.

לידם עמדה אישה צעירה מאוד עם תינוקת בעגלה. עיניה חיפשו סביב סביב, עד שמצאה את ניבה. היא חייכה בהפתעה נעימה – "גברת שוורץ,  איזה כיף לפגוש אותך מחוץ למרפאה!"

"זו ד"ר קונשטטר, רופאת המשפחה שלנו, אתה לא הספקת להכיר אותה" אמרה ניבה, וזאב, ממושמע, אמר שלום והתוודע לדוקטור קונשטטר.

"אז אתה זאב המפורסם. ניבה לא מפסיקה לדבר עליך נסים ונפלאות באותן פעמים נדירות שהיא באה אלי למרשמים או משהו." ניבה פצחה בהתנצלות על כך שזאב והיא לא עברו דרכה ונתנה לה עדכון קצרצר כולל הפגישה האחרונה עם פרופ צנג.

ד"ר קונשטטר החליפה דיסקט במוח – אפשר היה לשמוע ולראות את זה. אמרה : מר שוורץ, תגיד לי, אתה לוקח לריאם נגד מלריה (קדחת)? מר שוורץ אישר שאכן כן, הוא נוטל לריאם נגד מלריה, כפי שיעצו לו במרפאת המטיילים. "וכשאתה מפסיק את הלריאם הסחרחורות פוסקות אבל לא מיד?" מר שוורץ אישר גם את זה, עם קצת היסוס.

ד"ר קונשטטר חייכה באושר. מר שוורץ, לפני המון שנים, בזמן הטיול הגדול שאחרי הצבא, גם לי היה קטע כזה של סחרחורות נוראיות, שהופיעו אחרי שהתחלתי לריאם. הבנתי את הקשר כשגנבו לי את הפאוץ' עם הכסף הדרכון והלריאם, והסחרחורות נעלמו. היא הציצה החוצה למשמע צפירות עצבניות. "אה, הנה יוגב בעלי, חייבת לרוץ."

אחרית דבר:

זאב הפסיק את הלריאם לחלוטין והסחרחורות נעלמו. הוא החל ליטול תרופה אחרת למניעת מלריה. חזר לאפריקה ועושה חייל. ניבה ניסחה מכתב תודה נלהב לדוקטור קונשטטר, עם העתק למנכ"ל הקופה.

מוסר השכל לתלות על המקרר:

1.תרופות יכולות לחקות כל מחלה כמעט, ונטילת תרופות (או תוספי מזון או עשבים) לסירוגין במיוחד כאשר החולה אינו רואה אותן כתרופות למחלה קיימת, אלא למניעת מחלה עתידית, ואינו מדווח על כך, יכולה לבלבל גם את טובי הרופאים.

2. כל חולה במחלה מסובכת חייב שיהיה לו רופא שינהל את המקרה וידאג לסגירת מעגל ולקשר ולתאום בין המומחים השונים.

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

ליאור קינן וספי עובדיה מדווחים מהשטח

אם גם אתם שמעתם את הכתב והפרשן הפוליטי ספי עובדיה מספר חוויות מגבעתיים בתוכנית הבוקר שלו בגלי צה"ל, או צפיתם בליאור קינן, הכתבת והמגישה מדווחת מהשטח וזיהיתם את הרחוב שלכם ברקע במהדורה של חדשות 13, זה לא במקרה. הזוג הנשוי מתגורר ממש כאן בגבעתיים

קראו עוד»
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד»
כתבות השער

סוד ההצלחה של עו"ד רוית סיני

רוית סיני, עו"ד ומגשרת, מובילה בתחום ההתחדשות העירונית, תמ"א 38 ופינוי בינוי ● עוסקת בתחום הנדל"ן למעלה מ-24 שנה, חתומה על הישג יוצא דופן של ליווי עשרות רבות של פרוייקטים

קראו עוד»
כתבות השער

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים

קראו עוד»
כתבות השער

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר

קראו עוד»
כתבות השער

"כיוונו גבוה ורצינו להגיע לנטפליקס"

שי אינס מפיק ויוצר, בעל חברת ההפקות ‘ארצה’ בשותפות עם דפנה פרנר עומד מאחורי ההפקות, הסדרות והסרטים הכי מוכרים ● ‘מלכת היופי של ירושלים’ שנמכר לחברת ‘נטפליקס’ עלה השבוע לשידור

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד»
המגרש הביתי

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

10/30/2020

העוגיות הצבעוניות שגונבות את ההצגה

העוגיות הצבעוניות של ויולט ומיכל יגרמו לכולם לחייך לפני ארבע שנים בסטודיו קטן בכפר סבא הקימו ויולט ומיכל בוטיק המתמחה בעוגיות רויאל אייסינג. העסק נולד מתוך אהבה לעולמות האפיה, היצירה והרצון לחבור לאירועים הקטנים המשמחים […]
08/12/2021

החלות המיוחדות של מאיה הופכות לשם דבר

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
11/07/2020

תאילנד זה כאן! 'איסאן' מזכירה לכם את החופים הנפלאים בתאילנד

תאילנד זה כאן! 'איסאן' מזכירה לכם את החופים בתאילנד כל מה שאני חושבת עליו זה על החופשה בתאילנד בשנה שעברה – החופים, השמש, והאוכל – אוי האוכל. כל כך טעים, טרי, פיצוץ של טעמים בפה. […]
10/27/2020

מושלמות! פחזניות אווריריות ופריכות עם קרם קטיפתי

פחזניות או לא להיות כיס של בצק דקיק, מפוצץ בקרם עשיר וממכר אין הרבה מאכלים שמרגשים אותי. מאכלים כאלו שבלוטות הטעם מתרגשות לנסות, שהעיניים נעצמות בכל ביס, שהלב מתמלא באושר מקיומם. פחזנית טובה, כזו עם […]
08/12/2021

אך ורק פיצה, סה טו

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
07/15/2020

קונדיטור מנצח לא מחליפים

קונדיטור מנצח לא מחליפים הקונדיטור עמית כהן, בימים כתיקונם הקונדיטור של מסעדת השף – Topolopompo – טופולופומפו, אופה את החלות הכי טעימות שאכלנו עם מלח ים אטלנטי, שומשום, גרעיני חמניה או גרעיני דלעת, עוגות השמרים […]
07/02/2020

לעצלנים בלבד

לעצלנים בלבד מכניסים לתנור ל-20 דקות ומגישים מאפים אישיים – זה בדיוק מה שהיה חסר לנו לשולחן של החג! בורקסים, קרואסונים ומאפי שמרים מלוחים ומתוקים שמכניסים לתנור ל-20 דקות ומגישים! חברת 'עומר מאפים', דור שני […]
12/24/2020

קוקטיילים טעימים לחגיגה ביתית מושלמת

קוקטיילים טעימים לחגיגה ביתית מושלמת עם האלכימאי יהיה לכם ערב קסום ונפלא ההכנות שלנו לסילבסטר בעיצומן! חו״ל לא כל כך היה השנה, גם לא מסיבות או ברי קוקטיילים, אבל החלטנו שעל חגיגות השנה האזרחית החדשה […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן