fbpx

מה הקשר בין ד"ר יואב לוריה לבלש ארתור קונן דויל?
טיפים וטיפות מים הרפואה הגדול

ד”ר נגה רוזנפרב

צילום: איציק רובין

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

"יש דמיון רב בין עבודתי כרופא לעבודתו של בלש. הוא ואני מתחילים את פענוח התעלומה מאיסוף וסידור של פיסות מידע, מנסים לעשות סדר בתוהו ובוהו. הבלש מנסה לתפוס את הפושע, ואני מנסה לאבחן"

ד”ר יואב לוריה נולד וגדל ברמת גן, נין לאברהם קריניצי – המייסד וראש העירייה הראשון של רמת גן. הוא למד בבית הספר התיכון אוהל שם, ולאחר שרותו הצבאי למד רפואה באוניברסיטת הנגב, התמחה ברפואה פנימית ובגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד.

הוא עוסק גם במחקר מדעי, בנושא מחלת הכבד השומני וגם בהיסטוריה של הרפואה ובקשר בין ספרות לרפואה. בזמנו הפנוי הוא חוטא בכתיבת סיפורים קצרים שנושאם הוא רפואה, רופאים וחולים ולמרביתם יש מוסר השכל שכדאי ואף רצוי לתלות על המקרר.

“יש דמיון רב בין עבודתי כרופא לעבודתו של בלש. הוא ואני מתחילים את פענוח התעלומה מאיסוף וסידור של פיסות מידע, מנסים לעשות סדר בתוהו ובוהו. הבלש מנסה לתפוס את הפושע, ואני מנסה לאבחן” מסביר ד”ר לוריה “זה איננו מקרה שהסופר שהמציא את שרלוק הולמס, הבלש המפורסם ביותר בעולם הספרותי, היה ארתור קונן דויל – רופא (עיניים) במקצועו”.

"הסחרחורת הייתה נוראית וזו הייתה הפעם הראשונה בחייו שסבל ממחלה יותר רצינית מנזלת. הוא לא יכול היה לקום מכורסתו במשרד בלי להיאחז בשולחן, הוא התקשה ללכת לאורך המסדרון בלי להאחז בקיר, לאחר שכמעט היה מעורב בכמה תאונות דרכים חיכה לו מידי בוקר נהג ליד הרכב"

סיפור קטן על סחרחורת (באנגלית: DIZZINESS, GIDDINESS)

רובנו הרגשנו פעם סחרחורת. בזמן מחלת חום, אחרי התייבשות, פעולה יותר מדי מוצלחת של תרופות נגד יתר לחץ דם, דופק איטי ועוד.

אבל הסחרחורת שתקפה את זאב שוורץ היתה שונה. היא החלה לפני כשנה, דווקא אחרי שקיבל קידום ענק בחברת התקשורת שבה עבד – סמנכ”ל אפריקה של חברה ענקית. זאת הייתה התגשמות מאוויו. לזה חתר ולמען זה עבד 20 שנה.

הסחרחורת הייתה נוראית וזו הייתה הפעם הראשונה בחייו שסבל ממחלה יותר רצינית מנזלת. הוא לא יכול היה לקום מכורסתו במשרד בלי להיאחז בשולחן, הוא התקשה ללכת לאורך המסדרון בלי להאחז בקיר, לאחר שכמעט היה מעורב בכמה תאונות דרכים חיכה לו מידי בוקר נהג ליד הרכב. ואז הייתה נפילה אחת באמבטיה שבה הוא נחבל בידו. ניבה רעייתו ארזה מזוודה בינונית אחת לשניהם ובאסרטיביות שמעולם לא ראה אצלה הודיעה לו שהבלגן נגמר והם נוסעים לשדה מיד ומשם מיד הביתה לארץ, לעשות בדיקות. מיד.

כאחד מארבעת הסמנכ”לים של חברת התקשורת הגדולה בישראל ואחת הגדולות בעולם, עם סניפים מהודו ועד כוש וכמי שמסומן כיורש המיועד של המנכ”ל הכל יכול, לא היו לו בעיות של תורים.

הנוירולוג בדק אותו, והזמין MRI של המוח ושל עמוד השדרה הצווארי ובישר לו בחדווה שאין רמז לאוטמים או לגידול במוח הגדול ובמוח הקטן, ושאין לחץ על חוט השדרה באזור הצוואר, ואחרי שבדק את “הכוח הגס” בידיו ורגליו אמר לו שמבחינתו הוא יכול להתגייס, אמנם לא לסיירת אבל בהחלט ליחידת חי”ר רגילה. זאב הודה לו, ואמר שבסיירת ובסרט הזה הוא כבר היה, תודה.

הפנימאי חקר ושאל, פישפש ומישמש, מילמל והתפלפל, סימן טפסים רבים בעט ירוק, וזימן אח חביב עם עגלה קטנה שהוציא לו עשרות מבחנות שפקקיהן זוהרים בשלל צבעים. עוד ועוד דם, ושתן מלוא הכד. הוא גם הפעיל עליו לחץ לא מתון כדי שיודה ששתה אלכוהול או התרחץ במי נהרות מלוכלכים או שאכל חיות שונות לא מבושלות. אך זאב הכחיש בעוז וניבה תמכה בו. כשהגיעו תוצאות הבדיקות הודה הפנימאי בעוגמה מסוימת שהכל תקין.

"אז אתה זאב המפורסם. ניבה לא מפסיקה לדבר עליך נסים ונפלאות באותן פעמים נדירות שהיא באה אלי"

האם באמת גופך בגד בך?

כך עבר זאב ממומחה למומחה, מבדיקות פחות פולשניות לבדיקות יותר פולשניות, ועוד יותר פולשניות. הוא התוודע אינטימית לכל מחט, ולכל צינור שחור עם אור שהוכנס לכל חור ואכל הרבה מרור.

לבסוף, משאזלו הבדיקות בספר הבדיקות הגיע זאב אל ד”ר צנג הפסיכיאטר.

מבטא דרום אפריקאי כבד, תמונה שלו עם נלסון מנדלה על הקיר בכותל המזרח בחדר. לזאב היו מחשבות משלו על העניין אך הוא החליט לשמרן לעצמו. זאב הניח את קלסר המסמכים הרפואיים השמן והמסודר שניבה הכינה על שולחנו של דר צנג. מגילת איכה, נאנח זאב בהומור עגמומי.

גם פרופסור צנג שאל את זאב שאלות רבות.

ולשבחו יאמר, שעיין בקלסר ביסודיות רבה, ורשם לעצמו הערות על בלוק נייר צהוב.

מר שוורץ, ברשותך אציג לפניך את מחלתך כפי שהיא נראית מנקודת מבטי, ונראה אם אנו יכולים לקבוע את האבחנה ביחד. אתה גבר בן שישים, תמיד בריא, עוסק בספורט באופן קבוע, נשוי באושר לאישה מקסימה, אב לשלושה ילדים מוצלחים מאוד כפי ששמעתי. מצליח ומוצלח בעבודתך. בן טיפוחיו, חביבו ויורשו המיועד של המנכ”ל. לפני פחות משנה קודמת לתפקיד שהיה והוא עדיין חלום חייך. סמכויות ענק, אחריות על מיליארדי דולרים ואלפי אלפי אנשים.

ואז גופך בגד בך. עברת כל בדיקה אפשרית וברוב הבדיקות נמצא שמצבך הגופני הוא כשל בן חמישים. יתרה מזו, כל פעם שאתה מגיע לארץ לבדיקות הסחרחורת הולכת ומשתפרת וככל שחופשת המולדת ארוכה יותר כן הסחרחורת משתפרת יותר. וברגע שאתה מתכונן לחזור לאפריקה, הסחרחורת חוזרת במשנה עוז.

פרופסור צנג השתתק, הפך את שתי כפות ידיו כלפי מעלה בתנועה בין לאומית שמשמעותה – אני הסברתי, הכל ברור.

זאב שוורץ היה אדם מאוד פרקטי. “אוקי, אז אתה אומר שזה לא גופני, אלא נפשי. אז איך מתקנים את זה?” שאל.

צנג הסביר שיש דרכים תרופתיות ודרכים לא תרופתיות, ושהטיפול לא יהיה כל כך קצר.

 ניסים ונפלאות

זאב וניבה יצאו מצנג לא מעודדים, בלשון המעטה.

ניבה נהגה, כמנהגם בחדשים האחרונים מאז הופעת הסחרחורת. אה, תראה, נס, יש חניה ליד הגלידה – סטתה חדות ימינה וחנתה חניה מושלמת עשרה מטר מגלידת “רק בישראל”, הגלידה הטובה ביותר ברמת גן. בוא, מגיע לנו משהו מתוק. הבחורה מאחורי הדלפק הכינה שני גביעי זכוכית ענקיים של גלידה, קצפת וסירופ והם התישבו ליד אחד השולחנות הקטנים.

לידם עמדה אישה צעירה מאוד עם תינוקת בעגלה. עיניה חיפשו סביב סביב, עד שמצאה את ניבה. היא חייכה בהפתעה נעימה – “גברת שוורץ,  איזה כיף לפגוש אותך מחוץ למרפאה!”

“זו ד”ר קונשטטר, רופאת המשפחה שלנו, אתה לא הספקת להכיר אותה” אמרה ניבה, וזאב, ממושמע, אמר שלום והתוודע לדוקטור קונשטטר.

“אז אתה זאב המפורסם. ניבה לא מפסיקה לדבר עליך נסים ונפלאות באותן פעמים נדירות שהיא באה אלי למרשמים או משהו.” ניבה פצחה בהתנצלות על כך שזאב והיא לא עברו דרכה ונתנה לה עדכון קצרצר כולל הפגישה האחרונה עם פרופ צנג.

ד”ר קונשטטר החליפה דיסקט במוח – אפשר היה לשמוע ולראות את זה. אמרה : מר שוורץ, תגיד לי, אתה לוקח לריאם נגד מלריה (קדחת)? מר שוורץ אישר שאכן כן, הוא נוטל לריאם נגד מלריה, כפי שיעצו לו במרפאת המטיילים. “וכשאתה מפסיק את הלריאם הסחרחורות פוסקות אבל לא מיד?” מר שוורץ אישר גם את זה, עם קצת היסוס.

ד”ר קונשטטר חייכה באושר. מר שוורץ, לפני המון שנים, בזמן הטיול הגדול שאחרי הצבא, גם לי היה קטע כזה של סחרחורות נוראיות, שהופיעו אחרי שהתחלתי לריאם. הבנתי את הקשר כשגנבו לי את הפאוץ’ עם הכסף הדרכון והלריאם, והסחרחורות נעלמו. היא הציצה החוצה למשמע צפירות עצבניות. “אה, הנה יוגב בעלי, חייבת לרוץ.”

אחרית דבר:

זאב הפסיק את הלריאם לחלוטין והסחרחורות נעלמו. הוא החל ליטול תרופה אחרת למניעת מלריה. חזר לאפריקה ועושה חייל. ניבה ניסחה מכתב תודה נלהב לדוקטור קונשטטר, עם העתק למנכ”ל הקופה.

מוסר השכל לתלות על המקרר:

1.תרופות יכולות לחקות כל מחלה כמעט, ונטילת תרופות (או תוספי מזון או עשבים) לסירוגין במיוחד כאשר החולה אינו רואה אותן כתרופות למחלה קיימת, אלא למניעת מחלה עתידית, ואינו מדווח על כך, יכולה לבלבל גם את טובי הרופאים.

2. כל חולה במחלה מסובכת חייב שיהיה לו רופא שינהל את המקרה וידאג לסגירת מעגל ולקשר ולתאום בין המומחים השונים.

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

מאוהב בגבעתיים

מאוהב בגבעתיים שיחה עם מיכה חריש שעשה דרך ארוכה מאז ילדותו הרחוקה בעיר טימישוארה ועד הגיעו לצמרת הפוליטית בה כיהן כח”כ וכשר המסחר והתעשייה מאת: נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין כבר למעלה מ-50 שנה שהוא

קראו עוד»
כתבות השער

כאַיָּלָה שְׁלוּחָה

כאַיָּלָה שְׁלוּחָה סיפורה המרתק של אילה ויסבורד לבית גלנטי השזור במהלך ההיסטורי של העלייה לארץ ישראל, הקמת המדינה והתבססותה ♦ היא בת 95, אם ל-4, סבתא ל-12 נכדים וסבתא רבתא ל-28 נינים ד”ר נגה רוזנפרב

קראו עוד»
הספורט שלנו

עשרת שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים

עשרת שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים אחרי אינספור מחיקות ושינויים, סיימנו את הפרויקט החשוב: בחירת עשרת שחקני הכדורסל הישראלים הטובים ביותר בכל הזמנים בגבעתיים ורמת גן. חיפשנו ועברנו על רשימת השחקנים הבכירים לאורך השנים, למצוא

קראו עוד»
זרקאור

חקלאות קהילתית שיתופית בגבעתיים

זרקאור חקלאות קהילתית שיתופית בגבעתיים שיפור חזות השכונה וטיפוח הסביבה מאת: ריבי דנקונה צילום: אוהד מנקוטה שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב twitter שיתוף ב facebook גינה קהילתית היא גינה הפועלת בשיתוף

קראו עוד»
מתגלגלים

רומיאו ויוליה גרסת וולוצ’ה

“אחיזת הכביש המופתית שלה משכנעת אותך להעז יותר ממה שאתה רגיל […] נהג מיומן ומרוכז ישאב אל קרבו ברגעים אלו ממש אדי ניקוטין מזוקקים, ויחוש איך אי שם בתחתית הגב שלו בועט כל עדר הסוסים המופלא הזה אל האינסוף ומעבר לו”

קראו עוד»
יועץ כלכלי רון קאולי

כיצד תתמודדו עם סיכונים עסקיים

יעוץ כלכלי ועסקי כיצד תתמודדו עם סיכונים עסקיים רון קאולי רקע סיכון מוגדר כמצב שבו הציפיות לא תואמות למציאות מה שעשוי לגרום להפסדים כספיים או אחרים לפי העניין. לדוגמא: ציפינו כי מחירי הדירות ירדו ולכן

קראו עוד»
כתבות השער

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים

קראו עוד»
כתבות השער

גבעתיים חוגגת מאה סיפור של נחישות והגשמה

מאה שנה חלפו מאז שהוקמה שכונת בורוכוב שהייתה לשכונה הראשונה בגבעתיים ונכנסה אל דפי ההיסטוריה. יצחק דב ויסבורד איש העלייה השנייה, עסק בפעילות ציונית עם קבוצת אחוה והיה שותף להקמתה של שכונת בורוכוב בגבעתיים

קראו עוד»
כתבות השער

ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה

הטבה ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה כל מה שרציתם לדעת על האמנית היפנית ולא היה לכם את מי לשאול ד”ר נגה רוזנפרב שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter

קראו עוד»
כתבות השער

העולם על פי ג’קסי

העולם על פי ג’קסי מסעות וטיולים ברחבי העולם עם יוסף ג’קסון הטייל הנצחי נעמי לבנון-קשת שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter יוסף ג’קסון, המוכר יותר, לרבים, כג’קסי, הוא אגדה-חיה

קראו עוד»
אדם גורל יועץ נדל"ן

אני עוזר לאנשים להפוך עסקאות מורכבות לנעימות, פשוטות ומשתלמות

ראיון “אני עוזר לאנשים להפוך עסקאות מורכבות לנעימות, פשוטות ומשתלמות” הבשורה המהפכנית בתחום הנדל”ן של אדם גורל ד”ר נגה רוזנפרב  צילום: נטלי רוז שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email

קראו עוד»
צרכנות נבונה

הכיף שלהם המומחיות שלנו KidsBest

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג’ של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה”ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

10/18/2020

העוגיות שרייצ’ל הכינה לדיויד לבסיס והפכו ללהיט

‘מונסטה קוקיס’ עוגיות לאוהבי מפלצות דיויד ורייצ’ל ‏הכירו לפני כארבע שנים באולפן ללימוד עברית בקיבוץ מעגן מיכאל. דיויד עלה לארץ מגואטמלה ורייצ’ל מארה”ב וכאן הפכו לידידים טובים ועברו לגור בשכנות ברמת גן. כשדיויד התגייס והיה […]
04/21/2021

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר “בייקאיט” – YOU CAN FAKE IT UNTIL YOU MAKE IT המדריך המתעדכן להזמנות קחו אוויר, תלבשו חיוך, תזמינו לכם או למי שאתם אוהבים שיתוף ב facebook שיתוף ב […]
01/07/2022

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות!

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות! אם אתם צריכים מתנה מיוחדת או רוצים להנציח את הכלב האהוב שלכם הגעתם למקום הנכון! בסטודיו נורמן יעצבו עבורכם מגוון רחב של מוצרים בהתאמה אישית […]
12/12/2020

אם גם אתם מאוהבי בישול ביתי משובח הכתבה הזו בשבילכם

סיר של אהבה מרווה מבשלת אוכל אינטליגנטי, טעים ומנחם ליום חורפי ומשפחתי אם גם אתם מאוהבי בישול ביתי משובח הכתבה הזו בשבילכם! מרווה בת ה-28 מנהלת המטבח של מסעדת טוטו, מצאה את עצמה בחל״ת עקב […]
11/07/2020

תאילנד זה כאן! ‘איסאן’ מזכירה לכם את החופים הנפלאים בתאילנד

תאילנד זה כאן! ‘איסאן’ מזכירה לכם את החופים בתאילנד כל מה שאני חושבת עליו זה על החופשה בתאילנד בשנה שעברה – החופים, השמש, והאוכל – אוי האוכל. כל כך טעים, טרי, פיצוץ של טעמים בפה. […]
01/20/2021

Ofa tlv – ממלכת המאפים הקסומים של ליאור

Ofa tlv ממלכת המאפים הקסומים של ליאור אני פשוט אוהבת פחמימות אז מה הפלא שכל כך התרגשתי מהמאפים הנפלאים של ליאור… ליאור מולכו, מעצבת פנים בת 35 מתל אביב, היא האישה מאחורי הקסם הזה שנקרא […]
08/13/2020

הג’ונגל הגיע העירה

ג’ירפה חוויות אורבניות ב”ג’ירפה חוויות אורבניות” הבינו שאם אי אפשר להביא את המטיילים לשוק, השוק יכול להגיע אליהם הביתה. הם ילקטו עבורכם חבילה משמחת מכ-30 ספקים שונים המייצרים מכל טוב הארץ, יסדרו בתוך ארגז עץ […]
11/27/2020

חגיגת בריושים

חגיגת בריושים ליאה דביר פיצחה את הסוד לסופגנייה המושלמת שעשויה מבצק בריוש ואפויה בתנור וכך אפשר ליהנות בלי נקיפות מצפון. למי שעדיין מעדיף את הסופגניה בגירסה המקובלת ניתן להזמין אצלה גם סופגניות מטוגנות. בתוך בצק […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן