fbpx

זרקאור

"האמנות שלי היא ליצור אמנים חדשים"

ראיון עם האמן והפסל אלכסנדר צ'רקוב

הילה כהן
צילום: איציק רובין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אלכסנדר נולד ב-1953 בעיר חרקוב שבאוקראינה, בבגרותו נישא לשרה ויחד הביאו לעולם שבעה ילדים. בשנת 1994 עלו ארצה ומשנת 2004 הם מפעילים יחד את סטודיו צ’רקוב במקלט ברחוב שדה בוקר בגבעתיים.

משפחת צ’רקוב רואה באמנות את המפתח ליצירת הווה צבעוני ומגוון, הכולל גם את השחור וגם את הלבן, והרבה גוונים של רגש, מחשבה ודמיון. הם מאמינים שהדלת לעולם האמנות פתוחה לכולם, ללא קשר לגיל, ניסיון או לאום. אמנות היא שפה אוניברסלית, וכולם יכולים ללמוד להשתמש בה.

מתי התחלת לצייר ולפסל?

” תמיד עסקתי באמנות – פיסלתי, ציירתי, שרתי. הקריירה האמנותית שלי החלה בשיחזור יצירות אמנות בתחום הפרסום והתיאטרון. בהמשך התחלתי ליצור ולמכור אמנות, ורק מאוחר יותר עברתי להוראה שהפכה לימים לעיסוק העיקרי שלי.” מסביר אלכסנדר.

באיזה סגנון אתה יוצר?

אני יוצר בעיקר בסגנון ריאליסטי. במהלך חיי התנסיתי ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיי הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום. עבודות האמנות שלי בפיסול וציור ברובן פיגורטיביות, אך לא רק. אני אוהב במיוחד לעסוק במבנה אנטומי ופרופורציות אנושיות, במיוחד דיוקנאות.”

"אנשים שבאים ללמוד אצלי אלו אנשים שמרגישים את הצורך הטבעי לעסוק באמנות. שמרגישים באופן אינטואיטיבי שבלי אמנות אין שלמות בחיים, אין שלמות באישיות, אין איזון" "שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים?"

מה ההשראה ליצירתך?

“ההשראה ליצירה שלי היא בעצם חוויות חיים, התרשמות מחוויות או מחשבות על חוויות. אני מתעניין בנושאים פילוסופיים על מהות האמנות, ביחס למעמדו של האדם כיוצר, ועל יחסים סימביוטיים שמתקיימים בין אמנות ואנשים.”

מה אתה הכי אוהב בעיסוק הזה?

“את תהליך היצירה עצמו. מההתחלה ועד שיצירת האמנות מוכנה. משתתפי הסדנה, בה אני מעביר שיעורים בפיסול, ברישום ובציור, שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים?”

מה הביא אותך לפתוח את הסטודיו?

לאחר שהגענו ארצה, התחלתי ללמד את הילדים שלי לצייר ולפסל. שתי חברות של בתי סופי הצטרפו וכך נוצרה הקבוצה הראשונה ללימודי אמנות. ב-1995 התחלתי ללמד במוסדות שונים, כמו בבית שניידרמן ובאוניברסיטה העממית. בשנת 2004 כשפתחתי את הסטודיו שלי היו לי 9 שנות ניסיון בהוראה.”

מי התלמידים שבאים ללמוד אצלך?

“אנשים שבאים ללמוד אצלי אלו אנשים שמרגישים את הצורך הטבעי לעסוק באמנות. שמרגישים באופן אינטואיטיבי שבלי אמנות אין שלמות בחיים, אין שלמות באישיות, אין איזון. בעצם, אמנות היא צורך, למרות שזה לא צורך הישרדותי, אמנות היא צורך להתפתחות רוחנית. יש גם כאלה אנשים שבאים רק בשביל ללמוד לצייר או לפסל כמה יצירות הביתה, אבל בכל מקרה לאורך הזמן הם מבינים איזה ערך מוסף יש לעיסוק באמנות במובן של בריאות נפשית.

אלכסנדר והבנות

"החלום שלי בראייה כללית הוא שכל האנשים בכדור הארץ יעסקו באמנויות. זה לא משנה איזה סוג של אמנות. כל אמנות תורמת מאד לפיתוח רוחני ואני חושב שהעולם ישתנה אם תשתנה מערכת הלימודים בכל העולם"

מה אתה אוהב יותר ליצור או ללמד?

“בעיניי ללמד זה תהליך מאוד יצירתי. כמו שאמרה תלמידה שלי סופי הלברייש: “האמנות שלך היא ליצור אמנים חדשים”, וזה באמת ככה. בזמן לימודים אני מרגיש השראה, התרוממות רוחנית. הוראה בשבילי זו אמנות בפני עצמה. העבודה שלי היא לעזור לבן אדם למצוא דרך לממש את הפוטנציאל שלו. בעיניי הוא קיים באופן טבעי בכל בן אדם. היכולת ליצור היא יכולת טבעית.”

איך סופי וליזה בנותיך משתלבות בעסק המשפחתי ומה הערך המוסף של כל אחת מהן?

אני עובד בסדנה שלי כבר למעלה מ-16 שנים. כל אחד מילדי עבד איתי ותרם להתפתחות העסק המשפחתי. בהתחלה עבד איתי משה, הבן שלי. אחר כך, כשהוא גדל ועבר לעיסוקים משלו, עבדה איתי נילי, הבת הקטנה שלי שהייתה ממונה על גביית התשלום, הקשר עם התלמידים וכו’. בתי ליזה שינתה לגמרי את תהליכי ההתפתחות של הסדנה, וכיום היא מנהלת את הסטודיו ואת האתר cherkov.com שבו קיים מאגר ידע ללימודי פיסול, ציור ורישום, הכולל מגוון הסברים ותרגילים ובנוסף העשרה בתחומי פילוסופיה, פסיכולוגיה ותולדות האמנות. בתי סופי סיימה תואר שני באמנות ותרפיה, הצטרפה לסדנה ומלמדת אמנות קבוצות של ילדים ולקחה על עצמה מקרים קשים שאנשים זקוקים לטיפול באמנות. בתי מאי היא אוצרת תערוכות אמנות ומלמדת אמנות בסטודיו. לכל אחת מהן אין תחליף בתפקיד שלה.”

ספר על הספרים שכתבת ולאיזה צורך הם נכתבו?

“הספרים שלי התחילו כספרי הדרכה לפיסול ראש מפני שזה נושא מאוד מבוקש וחשוב בתחום הפיסול. ראיתי ששיטות אקדמיות לא מתאימות למערכת הלימודית שלי, אז מצאתי קיצורי דרך ופתחתי שיטה שהיא די פשוטה כך שכל אחד יכול לפסל ראש של בן אדם. אחרי כמה שנים הוספתי פרק שמסביר איך לפסל נשים, ילדים, אנשים בגילאים שונים. לאחר מכן, יצרתי ספר שכולל עצות לרישום, לציור ולפיסול, כמו למשל פיסול גוף אדם, יציקות, הכנה לשריפה וכדומה, דברים טכניים. בספרים שלי נתתי תשובות גם לשאלות שעלו בקרב התלמידים שלי, לגבי פילוסופיה ופסיכולוגיה של האמנות, למה, בשביל מה ואיך אנחנו עוסקים באמנות.”

מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי שלך?

“כחלק מהספרים שכתבתי, יצרתי כ-24 סרטוני הדרכה נלווים. כל הסרטונים נמצאים בערוץ היוטיוב שלי, שמכיל כבר למעלה מ-100 סרטונים. מאוד נדבקתי לזה, אני מאוד נהנה לעשות סרטי וידאו, לצלם ולערוך במחשב בשעות הפנאי שלי, ואני ממשיך לעשות את זה.”

מה החלום שלך?

“החלום שלי בראייה כללית הוא שכל האנשים בכדור הארץ יעסקו באמנויות. זה לא משנה איזה סוג של אמנות, ויזואלית, מוזיקלית, ריקוד, כל אמנות תורמת מאד לפיתוח רוחני ואני חושב שהעולם ישתנה אם תשתנה מערכת הלימודים בכל העולם. כל ילד שנולד מרגיש את הצורך לרקוד, לשיר, לצייר, לפסל, ממש באופן טבעי זה יוצא מבפנים. “

תכניות לעתיד?

סטודיו צ’רכוב משמש בית לאמנות ולאמנים, שבו יוצרים, עוסקים, לומדים, נהנים ונושמים אמנות. ילדים ומבוגרים, גברים ונשים, כל אחד שאמנות היא חלק מאורח חייו נהנה לבוא וליצור. החלום שלנו זה להקים מרכז אמנויות גדול ומונגש.”

כתבות השער

כתבות השער של המגזינים ‘גבעתיים פלוס’ ו’רמת גן פלוס’. סיפורים מעניינים ומרגשים עם תושבי האזור

תוכלו להתעדכן בסיפורים אישיים שכיף לקרוא, המשפיעים והמשפיעות לטובה, מדריכי אופנה ואוכל, גמלאים ושורדי השואה, רכילות וצרכנות, בנקאות ומסחר, יחסים ומשפחה, אקטואליה מקומית וספורט ועוד.

הגליונות האחרונים

גבעתיים פלוס

רמת גן פלוס

עושים מנוי למגזין !
הצטרפו עכשיו חינם

הרשמו למגזינים שלנו ותהיו מעודכנים לפני כולם

הכתבות האהובות

 


05/21/2022

“אני לא נושם עד סוף 2023”

אוהד חיטמן (45) הוא מוזיקאי, מעבד, פיזמונאי, מחזאי וגם זמר ● ראש תכנית מחזות-זמר בבית הספר למוזיקה ‘רימון’
05/20/2022

התאהבות בשפה כוללת קורטוב של קסם בלתי מוסבר”

חמוטל ילין נולדה להורים ישראלים דוברי עברית, וכצעירותה למדה לבד את השפות אנגלית והולנדית על בוריין. בשילוב גישה מדויקת לשפה העברית, ואהבה עזה לעולם הספר, לא פלא שהיא אחת המתרגמות העסוקות ביותר היום בישראל
05/20/2022

מה הקשר בין ד”ר יואב לוריה לבלש ארתור קונן דויל?

הטבה מה הקשר בין ד”ר יואב לוריה לבלש ארתור קונן דויל? טיפים וטיפות מים הרפואה הגדול ד”ר נגה רוזנפרב צילום: איציק רובין שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook […]
05/11/2022

מדהים. מנצח. אמיץ.

מיכאל בן דוד (25) ניצח בגמר העונה הרביעית של אקס פקטור ישראל והוא ייצג אותנו באירוויזיון באיטליה עם השיר ‘I.M‘ ● הוא בוגר מחזור נ”ח (2020) בבית הספר ‘בית צבי’ לאמנויות הבמה ומתגורר עם בן-זוגו רם רועי ברמת גן ● כוכב נולד
05/10/2022

“אני מאמין שהצמחים הם ביטוי לכוח החיים ולאהבה של האדמה”

“הדרך שלי להשפיע היא על ידי חינוך, לקרב את ילדי העיר לטבע הסובב אותם ולטבע שלהם, לעורר בהם מודעות וערכים של אהבה ושמירה על הסביבה על ידי הנאה, יצירה ומעורבות בטבע”
05/04/2022

גבעתיים חוגגת מאה סיפור של נחישות והגשמה

מאה שנה חלפו מאז שהוקמה שכונת בורוכוב שהייתה לשכונה הראשונה בגבעתיים ונכנסה אל דפי ההיסטוריה. יצחק דב ויסבורד איש העלייה השנייה, עסק בפעילות ציונית עם קבוצת אחוה והיה שותף להקמתה של שכונת בורוכוב בגבעתיים
05/03/2022

היה היה פנס בודד

  היה היה פנס בודד סיפורו של רן אלדמע על הקמת שכונת בורוכוב וילדותו ראיין: יעקב גרוס לסרטו “בורוכוב – השכונה מעבר לוואדי” (2008) רן אלדמע יקיר העיר ומפעילי החינוך והתרבות הבולטים בגבעתיים  בנו של […]
05/02/2022

שיינה-יפה סיפור קצר

הטבה שיינה-יפה סיפור קצר   נעמי לבנון-קשת שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter גם שיינה-יפה הייתה יושבת בשעה הזו במרפסת שלה. לבדה. ליד כוס התה […]
05/01/2022

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים
04/24/2022

“הקומה השנייה” חייה ויצירתה של הסופרת עמליה כהנא-כרמון

‘הסיפורים שכתבתי היו ההיענות שלי לצורך – צורך חי שלא הרפה ממני עד שהועלה על הכתב’ כך אמרה לי בניסיון להסביר את הדחף לכתיבה
04/22/2022

אירוע של פעם ב-100 שנה

עיריית גבעתיים פתחה את חגיגות ה-100 באירוע חגיגי בתיאטרון גבעתיים, אליו הגיעו ראשי עיר לשעבר, יקירי העיר, מקבלי אות כבוד עירוניים, סגני ראש עיר, חברי מועצה ותושבים. האירוע הועבר בשידור ישיר ברשתות החברתיות העירוניות.
04/22/2022

רגע של חירות והתחדשות

רגע של חירות והתחדשות לכבוד חג הפסח פנינו למפורסמים מתחומים שונים וביקשנו שיספרו על תחושת ההתחדשות האביבית שלהם בשנה החולפת נעמי לבנון-קשת כילדים, למדנו שחג הפסח הוא גם חג החירות וחג האביב, מה שאומר שינוי, […]
03/29/2022

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג’ של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה”ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
03/28/2022

כובשת את העולם! המסע של נועה שפיר מבוגרת 8200 ליזמת סייבר

כובשת את העולם המסע של נועה שפיר מבוגרת 8200 ליזמת סייבר ד”ר נגה רוזנפרב שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter נועה נולדה בראשון-לציון והספיקה להתגורר גם ברחובות, מיתר, רמת […]
03/22/2022

‘בת המקום’ שהתאהבה בגבעתיים – לאה איני

לאה איני היא סופרת מרכזית בספרות הישראלית שזכתה לאחרונה בפרס עגנון לשנת תש”פ. גרה בגבעתיים משנת 2014: “היא תמיד הייתה משאת נפשי. אני מאוד אוהבת את העיר הזו שהיא קטנה, קרובה ומתוקה, יש לי הרבה ידידות ושכנים נפלאים”
03/22/2022

“התעוררתי כאן, במקום הזה”

מעט לפני תחילת הסגר השני עקב מחלת הקורונה נסע הסופר שחר גבאי לטיול בטנזניה, באפריקה. תחילה הוא תכנן טיול קצר של כחודש, אולם מהר מאד החליט שהוא יישאר באפריקה, ולאחר שהסתיים חודש הטיול עבר לזנזיבר, שם מצא את ביתו מאז.
03/21/2022

יש לנו עיר נהדרת, לא תמיד אנו זוכרים זאת, בשביל זה אני פה, להזכיר זאת יום אחרי יום

ראיון עם רן קוניק ראש העיר גבעתיים
03/17/2022

גיליתי את סוד החיים באמצע החיים”

“גיליתי את סוד החיים באמצע החיים” הכירו את המדריכה לחיים החדשים שלכם מיכל נגלר, אשר תוביל אתכם לחיי חופש ושמחה, הצלחה והגשמה מאת: מיכל נגלר שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף […]


7

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן