29/05/2024
29/05/2024
יום רביעי, 29 במאי 2024

זרקאור

"האמנות שלי היא ליצור אמנים חדשים"

ראיון עם האמן והפסל אלכסנדר צ'רקוב

הילה כהן
צילום: איציק רובין

אלכסנדר נולד ב-1953 בעיר חרקוב שבאוקראינה, בבגרותו נישא לשרה ויחד הביאו לעולם שבעה ילדים. בשנת 1994 עלו ארצה ומשנת 2004 הם מפעילים יחד את סטודיו צ'רקוב במקלט ברחוב שדה בוקר בגבעתיים.

משפחת צ'רקוב רואה באמנות את המפתח ליצירת הווה צבעוני ומגוון, הכולל גם את השחור וגם את הלבן, והרבה גוונים של רגש, מחשבה ודמיון. הם מאמינים שהדלת לעולם האמנות פתוחה לכולם, ללא קשר לגיל, ניסיון או לאום. אמנות היא שפה אוניברסלית, וכולם יכולים ללמוד להשתמש בה.

מתי התחלת לצייר ולפסל?

" תמיד עסקתי באמנות – פיסלתי, ציירתי, שרתי. הקריירה האמנותית שלי החלה בשיחזור יצירות אמנות בתחום הפרסום והתיאטרון. בהמשך התחלתי ליצור ולמכור אמנות, ורק מאוחר יותר עברתי להוראה שהפכה לימים לעיסוק העיקרי שלי." מסביר אלכסנדר.

באיזה סגנון אתה יוצר?

אני יוצר בעיקר בסגנון ריאליסטי. במהלך חיי התנסיתי ביצירה אמנותית בשלל מדיות וטכניקות. הנושאים הבולטים ביותר ביצירותיי הם נושאים מהמקרא ונושאים השואלים על מהות אנושית ומקומו של האדם ביחס ליקום. עבודות האמנות שלי בפיסול וציור ברובן פיגורטיביות, אך לא רק. אני אוהב במיוחד לעסוק במבנה אנטומי ופרופורציות אנושיות, במיוחד דיוקנאות."

"אנשים שבאים ללמוד אצלי אלו אנשים שמרגישים את הצורך הטבעי לעסוק באמנות. שמרגישים באופן אינטואיטיבי שבלי אמנות אין שלמות בחיים, אין שלמות באישיות, אין איזון" "שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים?"

מה ההשראה ליצירתך?

"ההשראה ליצירה שלי היא בעצם חוויות חיים, התרשמות מחוויות או מחשבות על חוויות. אני מתעניין בנושאים פילוסופיים על מהות האמנות, ביחס למעמדו של האדם כיוצר, ועל יחסים סימביוטיים שמתקיימים בין אמנות ואנשים."

מה אתה הכי אוהב בעיסוק הזה?

"את תהליך היצירה עצמו. מההתחלה ועד שיצירת האמנות מוכנה. משתתפי הסדנה, בה אני מעביר שיעורים בפיסול, ברישום ובציור, שאלו אותי איזה מבין שלושת תחומי האמנות אני הכי אוהב. לא ידעתי מה לענות… ובכלל, האם אני יכול לקרוא לתחושה כזו, אהבה? איך אתם הייתם מכנים את הרגש שלכם כלפי האוויר אותו אתם נושמים?"

מה הביא אותך לפתוח את הסטודיו?

לאחר שהגענו ארצה, התחלתי ללמד את הילדים שלי לצייר ולפסל. שתי חברות של בתי סופי הצטרפו וכך נוצרה הקבוצה הראשונה ללימודי אמנות. ב-1995 התחלתי ללמד במוסדות שונים, כמו בבית שניידרמן ובאוניברסיטה העממית. בשנת 2004 כשפתחתי את הסטודיו שלי היו לי 9 שנות ניסיון בהוראה."

מי התלמידים שבאים ללמוד אצלך?

"אנשים שבאים ללמוד אצלי אלו אנשים שמרגישים את הצורך הטבעי לעסוק באמנות. שמרגישים באופן אינטואיטיבי שבלי אמנות אין שלמות בחיים, אין שלמות באישיות, אין איזון. בעצם, אמנות היא צורך, למרות שזה לא צורך הישרדותי, אמנות היא צורך להתפתחות רוחנית. יש גם כאלה אנשים שבאים רק בשביל ללמוד לצייר או לפסל כמה יצירות הביתה, אבל בכל מקרה לאורך הזמן הם מבינים איזה ערך מוסף יש לעיסוק באמנות במובן של בריאות נפשית.

אלכסנדר והבנות

"החלום שלי בראייה כללית הוא שכל האנשים בכדור הארץ יעסקו באמנויות. זה לא משנה איזה סוג של אמנות. כל אמנות תורמת מאד לפיתוח רוחני ואני חושב שהעולם ישתנה אם תשתנה מערכת הלימודים בכל העולם"

מה אתה אוהב יותר ליצור או ללמד?

"בעיניי ללמד זה תהליך מאוד יצירתי. כמו שאמרה תלמידה שלי סופי הלברייש: "האמנות שלך היא ליצור אמנים חדשים", וזה באמת ככה. בזמן לימודים אני מרגיש השראה, התרוממות רוחנית. הוראה בשבילי זו אמנות בפני עצמה. העבודה שלי היא לעזור לבן אדם למצוא דרך לממש את הפוטנציאל שלו. בעיניי הוא קיים באופן טבעי בכל בן אדם. היכולת ליצור היא יכולת טבעית."

איך סופי וליזה בנותיך משתלבות בעסק המשפחתי ומה הערך המוסף של כל אחת מהן?

אני עובד בסדנה שלי כבר למעלה מ-16 שנים. כל אחד מילדי עבד איתי ותרם להתפתחות העסק המשפחתי. בהתחלה עבד איתי משה, הבן שלי. אחר כך, כשהוא גדל ועבר לעיסוקים משלו, עבדה איתי נילי, הבת הקטנה שלי שהייתה ממונה על גביית התשלום, הקשר עם התלמידים וכו'. בתי ליזה שינתה לגמרי את תהליכי ההתפתחות של הסדנה, וכיום היא מנהלת את הסטודיו ואת האתר cherkov.com שבו קיים מאגר ידע ללימודי פיסול, ציור ורישום, הכולל מגוון הסברים ותרגילים ובנוסף העשרה בתחומי פילוסופיה, פסיכולוגיה ותולדות האמנות. בתי סופי סיימה תואר שני באמנות ותרפיה, הצטרפה לסדנה ומלמדת אמנות קבוצות של ילדים ולקחה על עצמה מקרים קשים שאנשים זקוקים לטיפול באמנות. בתי מאי היא אוצרת תערוכות אמנות ומלמדת אמנות בסטודיו. לכל אחת מהן אין תחליף בתפקיד שלה."

ספר על הספרים שכתבת ולאיזה צורך הם נכתבו?

"הספרים שלי התחילו כספרי הדרכה לפיסול ראש מפני שזה נושא מאוד מבוקש וחשוב בתחום הפיסול. ראיתי ששיטות אקדמיות לא מתאימות למערכת הלימודית שלי, אז מצאתי קיצורי דרך ופתחתי שיטה שהיא די פשוטה כך שכל אחד יכול לפסל ראש של בן אדם. אחרי כמה שנים הוספתי פרק שמסביר איך לפסל נשים, ילדים, אנשים בגילאים שונים. לאחר מכן, יצרתי ספר שכולל עצות לרישום, לציור ולפיסול, כמו למשל פיסול גוף אדם, יציקות, הכנה לשריפה וכדומה, דברים טכניים. בספרים שלי נתתי תשובות גם לשאלות שעלו בקרב התלמידים שלי, לגבי פילוסופיה ופסיכולוגיה של האמנות, למה, בשביל מה ואיך אנחנו עוסקים באמנות."

מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי שלך?

"כחלק מהספרים שכתבתי, יצרתי כ-24 סרטוני הדרכה נלווים. כל הסרטונים נמצאים בערוץ היוטיוב שלי, שמכיל כבר למעלה מ-100 סרטונים. מאוד נדבקתי לזה, אני מאוד נהנה לעשות סרטי וידאו, לצלם ולערוך במחשב בשעות הפנאי שלי, ואני ממשיך לעשות את זה."

מה החלום שלך?

"החלום שלי בראייה כללית הוא שכל האנשים בכדור הארץ יעסקו באמנויות. זה לא משנה איזה סוג של אמנות, ויזואלית, מוזיקלית, ריקוד, כל אמנות תורמת מאד לפיתוח רוחני ואני חושב שהעולם ישתנה אם תשתנה מערכת הלימודים בכל העולם. כל ילד שנולד מרגיש את הצורך לרקוד, לשיר, לצייר, לפסל, ממש באופן טבעי זה יוצא מבפנים. "

תכניות לעתיד?

סטודיו צ'רכוב משמש בית לאמנות ולאמנים, שבו יוצרים, עוסקים, לומדים, נהנים ונושמים אמנות. ילדים ומבוגרים, גברים ונשים, כל אחד שאמנות היא חלק מאורח חייו נהנה לבוא וליצור. החלום שלנו זה להקים מרכז אמנויות גדול ומונגש."

כתבות השער

כתבות השער של המגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'. סיפורים מעניינים ומרגשים עם תושבי האזור

תוכלו להתעדכן בסיפורים אישיים שכיף לקרוא, המשפיעים והמשפיעות לטובה, מדריכי אופנה ואוכל, גמלאים ושורדי השואה, רכילות וצרכנות, בנקאות ומסחר, יחסים ומשפחה, אקטואליה מקומית וספורט ועוד.

הגליונות האחרונים

גבעתיים פלוס

רמת גן פלוס

עושים מנוי למגזין !
הצטרפו עכשיו חינם

הרשמו למגזינים שלנו ותהיו מעודכנים לפני כולם

הכתבות האהובות

 


05/25/2024

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל
05/25/2024

סיפור אהבה מפתיע בארבעה חלקים

מיכל גנז ועמרי יצחקי הצליחו להינשא בעיצומה של המלחמה למרות שהוא גויס למילואים
05/25/2024

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן
05/24/2024

"חשוב להיות מעורבת, לפעול, להשפיע. בכל מגזר ובכל קהילה"

ליאור רותם-גורדון מאמינה בחוכמת הקהילה ● היזמת של הקמת ארגון 'היברידיות' יחד עם שותפתה לי-אור סלע ושותפה ל"בונות אלטרנטיבה" בעיר ● נבחרה כאחת מחמש נשות השנה של גבעתיים
05/24/2024

בוגרי מחזור 71 בתיכון 'קלעי' חגגו 71

זו הייתה חוויה מרגשת ביותר ומסע מדהים אל העבר של בוגרי תיכון 'קלעי', מחזור 1971 שלא התראו מאז הכנס הקודם לפני למעלה מעשור
05/23/2024

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188
05/22/2024

אאורה מקימה שני מגה פרויקטים בגבעתיים ומתכננת עוד ארבעה נוספים

גבעתיים בעיצומו של תהליך התחדשות, וחברת אאורה, חברת הנדל"ן למגורים המובילה בישראל, מקימה 3 פרויקטים גדולים בעיר
05/22/2024

"Never Stop Loving. We do not fight because we hate but because we have such a love in our hearts for life" Jonathan W. Dean, Jr.

The extraordinary story of Staff sergeant Jonatan Dean Jr Haim (25), a fighter in the Combat Engineering Corps, who was born into a Christian family in Rochester, New York, converted to Judaism, immigrated to Israel, enlisted to the IDF and fell in battle in southern Gaza
05/22/2024

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת בשנים האחרונות נשבר המחסום והעיר שנחשבה למנומנמת הפכה לצעירה ותוססת. אנשי הברנז'ה והתקשורת שעברו להתגורר בה בגלל משכנו של ערוץ 10 בבנין בית הורד נשארו בעיר בגלל איכות החיים, […]
05/22/2024

סביבה אידיאלית לחקר, ללמידה מבוססת פרויקטים ולהעשרה

תארו לעצמכם שאתם יכולים לשלוח את הילדים שלכם למסגרת חינוכית מעצימה, בה יפגשו ילדים סקרנים כמוהם, ושבה יוכלו לחקור וללמוד מיומנויות בעזרת מורים כאלו – שכל אחד מהם הוא מומחה בתחומו.
05/22/2024

כמה טוב שבאת הביתה – ירדן רומן-גת

ירדן רומן-גת, נשואה לאלון ואמא לגפן בת השלוש וחצי שבה הבייתה לגבעתיים לאחר 54 ימים בשבי, התאחדה סוף סוף עם משפחתה ומאות תושבי העיר יצאו לקבל את פניה
05/16/2024

קוניק: "מועצה ללא אופוזיציה זה לא דבר חיובי"

מועצת העיר גבעתיים 2024: הקואליציה שהרכיב קוניק, מונה 12 מ-17 חברי המועצה
05/10/2024

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
05/07/2024

"היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

אורי אהרונוביץ' חזר לאחרונה לאהבה האמיתית שלו – למטבח. לאחרונה, בוודאי צפיתם בו על המסך ברשת 12 כשהתמודד על הסינר המיוחל והצליח להצטרף לנבחרת מאסטר-שף בעונתה ה-11. אחרי מנת דג עם לימון גראס שהעיפה את השופטים ופסטת פיצ'י נפלאה עם עגבניות, שמע מרותי ברודו: "היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"
05/02/2024

לטל דרורי יש ניצוץ בעיניים

שירתם ביחידה קרבית ואתם רוצים לעסוק בטכנולוגיה? טל דרורי הקים את עמותת 'יזמות קרבית' בדיוק בשבילכם
05/02/2024

"חשוב לנו מאד שדור ההמשך שלנו יראה ויספוג וגם יתנדב"

אפרת ברוך-נוי ונועה ישר-אל 'נשות השנה' של גבעתיים
04/27/2024

"מודל הסייבר הישראלי המוצלח הוא מושא לחיקוי ולשכפול בכל העולם" יגאל אונא – ראיון

יגאל אונא מגן הסייבר הבכיר במדינה, כראש מערך הסייבר הלאומי ● מכהן כנשיא בית הספר ללימודי סייבר
04/21/2024

"אני אוהב את הבמה. את העיבודים, את ההכנות לקראת המופע, ואת ההתרגשות" קובי משעל

קובי משעל הוא מוזיקאי, מלחין ומעבד, ומנהל מוזיקלי של הרכבים קוליים ואינסטרומנטליים


7

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן