13/04/2024
13/04/2024
שבת, 13 באפריל 2024

יושבים על הגדר רגל פה רגל שם

או למה לשלם שכירות?

אבי שאולי

שתפו

פורסם: פברואר 2023

ריבית בנק ישראל זינקה מחודש אפריל 2022 עד היום מ-0.1% ל-4.25%. טלטלה גדולה למשק ובמיוחד לסקטור הנדל"ן כי הריבית היא "מחיר הכסף" – כמה עולה לנו אשראי? וכשהוא מתייקר זה מקרר את הפעילות העסקית. היזמים מנסים למכור דירות חדשות והם בלחץ כיוון שיש להם אשראי בנקאי גדול ומופעל עליהם לחץ לייצר הכנסות.

מנגד, זאת תקופה מצוינת לרוכשי דירות שיכולים סוף סוף להתמקח על המחיר ועל כל פרט שנילווה לרכישת דירה חדשה. חשוב לשים לב שמחירי הדירה המוצגים בפרסומות אינם המחיר הסופי כיוון שלפי חוק המכר ניתן להצמיד 40% למדד תשומות הבניה.

הכוח עובר מהמוכרים לרוכשים

לגבי מוכרי דירות יד שניה, צריך להפנים שהכוח עובר מהמוכרים לרוכשים. מי שלא חייב את הכסף מחר בבוקר, כדאי להתייעץ עם משרד תיווך כיוון שאולי עדיף להמתין עם המכירה.

לעומת זאת מי שצריך את הכסף כי כבר רכש דירה חדשה או מסיבה אחרת, חייב להתנהל אחרת ולא להיצמד למחירי השיא מסוף שנת 2022.

אין עדיין ירידת מחירים דרמטית במחירי דירות יד שניה ויתכן גם שלא תגיע, אך בוודאי שיש ותהיה ירידת מחירים בטווח הקצר והבינוני. המשמעות היא שהמשקיעים עוזבים את השוק ואנחנו נשארים עם מי שרוכש דירה כדי לגור בה. מדובר לרוב במשפחות צעירות שבאופן מטאפורי ניתן לומר שהן "יושבות על הגדר רגל פה רגל שם". כלומר יש להן הון עצמי, יכולת החזר חודשית ומוטיבציה גדולה לרכוש דירה, אבל הן מתלבטות מה לעשות? לקנות או להמר שהמחירים ימשיכו לרדת? מבחינת יכולת ההחזר החודשית, ריבית הפריים זינקה מ-1.6% ל-5.75% והחלק של הריבית הקבועה הלא צמודה (קל"צ) הגיע מעל 5% (לעומת כ-3% רק לפני שנה).

 

בשורה התחתונה ההחזר החודשי הממוצע של משכנתא בישראל גבוה מ-5,000 ש"ח. גבוה מאוד, אבל בהתחשב במחירי השכירויות באזור המרכז, זוג צעיר שמצא דירה שהוא אוהב ושמתאימה לו, יכול להשוות לדמי שכירות וכדאי שירד מהגדר. אפשר גם להסתכל פסיכולוגית על החזר המשכנתא כאל דמי שכירות ועל דירה כאל סלע יצוק, בטון, ביטחון, יציבות. זאת לא מניה בבורסה שצריך להסתכל במסך אם עלתה או ירדה, זה בית, זה לכל החיים, ובין כה וכה צריך לגור איפשהו.

אז למה לשלם שכירות?

אבי שאולי, המייסד והמנכ"ל של 'תיווך 1% ', שימש במשך שנים רבות כעיתונאי בכיר בתחום הכלכלי.
מומחה בתחום הנדל"ן בדגש על איך לייצר ללקוח ערך

יש לכם עוד שאלות, צרו קשר ישירות עם אבי שאולי:

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ מקצועי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי. אין לראות באמור המלצה מכל סוג שהוא

התמונות להמחשה בלבד

טור המומחה של אבי שאולי התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כתבות נוספות של המומחה
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד»
מגזין גבעתיים פלוס

מגזין גבעתיים פלוס 117

בצל המלחמה והבחירות המוניציפליות, התפרסם מדד החופש העירוני של ישראל חופשית, על רקע שנה שתיזכר לדורות כשעתה הקשה של מדינת ישראל. המדד בחן כל עיר – מהעיר החופשית ביותר ועד לעיר השמרנית ביותר באחת עשרה קטגוריות
את המקום הראשון בדירוג תפסה גבעתיים עם ציון של 80% במדד החופש ורמת גן התמקמה במקום
הששי עם ציון של 75% . בשבוע הבא נצא כולנו אל הקלפיות על מנת לבחור את המועמדים הטובים ביותר עבור העיר שלנו. בהצלחה לכולם!
בשורות טובות, ד"ר נגה רוזנפרב

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

רצים לזכרם! מרוץ לזכר בוגרי התיכונים בגבעתיים שנפלו בחרבות ברזל

חדשות העיר גבעתיים פלוס רצים לזכרם! מרוץ לזכר בוגרי התיכונים בגבעתיים שנפלו בחרבות ברזל שתפו כ-150 תלמידי ותלמידות י"א- י"ב השתתפו אתמול במרוץ לזכרם של בוגרי ובוגרות התיכונים בגבעתיים שנפלו ונרצחו במלחמת חרבות ברזל:  רב"ט מיה

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן