07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023

יושבים על הגדר רגל פה רגל שם

או למה לשלם שכירות?

אבי שאולי

שתפו

פורסם: פברואר 2023

ריבית בנק ישראל זינקה מחודש אפריל 2022 עד היום מ-0.1% ל-4.25%. טלטלה גדולה למשק ובמיוחד לסקטור הנדל"ן כי הריבית היא "מחיר הכסף" – כמה עולה לנו אשראי? וכשהוא מתייקר זה מקרר את הפעילות העסקית. היזמים מנסים למכור דירות חדשות והם בלחץ כיוון שיש להם אשראי בנקאי גדול ומופעל עליהם לחץ לייצר הכנסות.

מנגד, זאת תקופה מצוינת לרוכשי דירות שיכולים סוף סוף להתמקח על המחיר ועל כל פרט שנילווה לרכישת דירה חדשה. חשוב לשים לב שמחירי הדירה המוצגים בפרסומות אינם המחיר הסופי כיוון שלפי חוק המכר ניתן להצמיד 40% למדד תשומות הבניה.

הכוח עובר מהמוכרים לרוכשים

לגבי מוכרי דירות יד שניה, צריך להפנים שהכוח עובר מהמוכרים לרוכשים. מי שלא חייב את הכסף מחר בבוקר, כדאי להתייעץ עם משרד תיווך כיוון שאולי עדיף להמתין עם המכירה.

לעומת זאת מי שצריך את הכסף כי כבר רכש דירה חדשה או מסיבה אחרת, חייב להתנהל אחרת ולא להיצמד למחירי השיא מסוף שנת 2022.

אין עדיין ירידת מחירים דרמטית במחירי דירות יד שניה ויתכן גם שלא תגיע, אך בוודאי שיש ותהיה ירידת מחירים בטווח הקצר והבינוני. המשמעות היא שהמשקיעים עוזבים את השוק ואנחנו נשארים עם מי שרוכש דירה כדי לגור בה. מדובר לרוב במשפחות צעירות שבאופן מטאפורי ניתן לומר שהן "יושבות על הגדר רגל פה רגל שם". כלומר יש להן הון עצמי, יכולת החזר חודשית ומוטיבציה גדולה לרכוש דירה, אבל הן מתלבטות מה לעשות? לקנות או להמר שהמחירים ימשיכו לרדת? מבחינת יכולת ההחזר החודשית, ריבית הפריים זינקה מ-1.6% ל-5.75% והחלק של הריבית הקבועה הלא צמודה (קל"צ) הגיע מעל 5% (לעומת כ-3% רק לפני שנה).

 

בשורה התחתונה ההחזר החודשי הממוצע של משכנתא בישראל גבוה מ-5,000 ש"ח. גבוה מאוד, אבל בהתחשב במחירי השכירויות באזור המרכז, זוג צעיר שמצא דירה שהוא אוהב ושמתאימה לו, יכול להשוות לדמי שכירות וכדאי שירד מהגדר. אפשר גם להסתכל פסיכולוגית על החזר המשכנתא כאל דמי שכירות ועל דירה כאל סלע יצוק, בטון, ביטחון, יציבות. זאת לא מניה בבורסה שצריך להסתכל במסך אם עלתה או ירדה, זה בית, זה לכל החיים, ובין כה וכה צריך לגור איפשהו.

אז למה לשלם שכירות?

אבי שאולי, המייסד והמנכ"ל של 'תיווך 1% ', שימש במשך שנים רבות כעיתונאי בכיר בתחום הכלכלי.
מומחה בתחום הנדל"ן בדגש על איך לייצר ללקוח ערך

יש לכם עוד שאלות, צרו קשר ישירות עם אבי שאולי:

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ מקצועי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי. אין לראות באמור המלצה מכל סוג שהוא

התמונות להמחשה בלבד

טור המומחה של אבי שאולי התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כתבות נוספות של המומחה
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
מגזין רמת גן פלוס

מגזין רמת גן פלוס 112

'רמת גן פלוס' החדש מלחמת מלחמת חרבות ברזל
2023. מערכת 'פלוס תקשורת' וכל בית ישראל מחבקים את תושבי ישראל ומחזקים את הכוחות ההצלה והבטחון

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
כתבות השער

אני לא יודע למה קיבלתי צל"ש, בסך הכול רציתי להגיע הביתה בשלום"

"אני לא רואה עצמי סופר אלא היסטוריון" סיפורו של יוסי ארגמן – האיש מגבעת התחמושת נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין השיר "גבעת התחמושת" נכתב כמה חודשים אחרי מלחמת ששת הימים על-ידי יורם טהרלב שקרא את

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן