06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023

יתרונות ברכישת דירה יד 2

או 'המחיר של השקט הנפשי'

אבי שאולי

שתפו

פורסם: פברואר 2023

הזינוק בריבית הפריים מ-1.6% ל-5.25% שינה את כללי המשחק בשוק הנדל"ן. ליזמים יקר יותר לבנות ובחודשים האחרונים רואים את הלחץ מחלחל למבצעי שיווק. מחירי הדירות החדשות צפויים ככל הנראה לרדת ולצמצם את הפער המסורתי מול מחירי דירות יד שניה. יתרונות נוספים ברכישת דירה חדשה הם: ממ"ד, מעלית וחניה, שלא תמיד מצויים בדירה יד שניה, וגם אפשרות לבצע שינויים כמו למשל בחלוקה הפנימית של החדרים ביתר קלות.

למרות כל אלה, לרכישה דירה יד שניה יתרונות רבים: היתרון המובהק הוא הוודאות בתאריך הכניסה בהתאם להשלמת החוזה והעברת הרישום בטאבו. מנגד, ברכישת דירה חדשה, במיוחד בשלב של "על הנייר" כשהדחפורים עדיין לא עלו על הקרקע, לא ניתן לדעת מתי הדירה תהיה מוכנה כיוון שישנם גורמים רבים שעלולים לעכב את הקמת הבניין ואישור אכלוסו. תאריך כניסה ודאי וקרוב ללא עיכובים מאפשר לתכנן את המעבר ואת המימון ולקצר במספר שנים את המשכנתא.

בנוסף לעלות המימון, ההמתנה לדירה החדשה עלולה לגרום להתייקרות של כמה מאות אלפי שקלים כיוון שמחיר דירה חדשה צמוד לאינפלציה או למדד תשומות הבניה. זה לא קיים ברכישת דירה יד שניה ועלול להיות הפתעה לא נעימה. כמו כן ברכישת דירה חדשה נדרש גם תשלום מע"מ.

מעבר לעלות הדירה בתוספת מע"מ, חוזה לרכישת דירה חדשה מורכב יותר ונדרש בו תשלום לעו"ד של היזם ובנוסף, מומלץ לשכור שירות עו"ד שאינו תלוי ביזם.

הבדל נוסף בין דירה חדשה לדירה יד שניה הוא שאם מזמינים שירות בדק בית לפני רכישת דירה, מפחיתים את הסיכוי לתקלות או ליקויי בניה שאופייניים לדירות חדשות. יש אמנם אחריות של הקבלן, אך זה כרוך בכאב ראש. יתרה מזאת, בדירה חדשה לעיתים מתגלית טעות של האדריכל שקשה היה לראות בשרטוטים.

בהיבט של החלוקה הפנימית, בעבר היה נהוג לבנות חדרים גדולים והיה מגוון גדול יותר כולל דירות קטנות, שהיום קשה למצוא. בהקשר של שטח הדירה ניתן לציין שבדירה יד שניה קיים לרוב פוטנציאל השבחה בדרך של התחדשות עירונית.

יתרון נוסף ברכישה יד שניה הוא שהדירה נמצאת באזור ותיק ומוכר עם תשתיות של תחבורה, חינוך, בריאות ומסחר. לעומת זאת דירה חדשה נמצאת לעיתים באתר בניה עם רעש ולכלוך וללא תשתיות.

היתרונות הרבים מקנים שקט נפשי ולכן רבים מעדיפים לרכוש יד שניה למרות שמדובר בדירה ישנה יותר. בהצלחה!

אבי שאולי, המייסד והמנכ"ל של 'תיווך 1% ', שימש במשך שנים רבות כעיתונאי בכיר בתחום הכלכלי.
מומחה בתחום הנדל"ן בדגש על איך לייצר ללקוח ערך

יש לכם עוד שאלות, צרו קשר ישירות עם אבי שאולי:

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ מקצועי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי. אין לראות באמור המלצה מכל סוג שהוא

התמונות להמחשה בלבד

טור המומחה של אבי שאולי התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כתבות נוספות של המומחה
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

"זו פעילות כל כך מתגמלת. פעילות שממלאה לי את הלב. את כל כולי" סמדר וייס מייסדת עמותת 'תושבים למען תושבים'

"זו פעילות כל כך מתגמלת. פעילות שממלאה לי את הלב. את כל כולי" סמדר וייס מייסדת עמותת 'תושבים למען תושבים' נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין 25/8/223 סמדר והמשפחה כשראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, המליץ לארגון

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן