06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023

סולימאן הקטן וסולימאן הגדול

כאשר מצרפים לכינוי כלשהו את המילה קטן, ברור לכל שיש גם כינוי עם המילה גדול. 'סולימאן הקטן' זהו חופני כהן ז"ל ואביו שלמה כהן ז"ל הוא 'סולימאן הגדול'

 

נטע עדני

נטע עדני

25/7/2023

האחים כהן

במעגל התנועה בצומת הרחובות ריינס והכנסת ניצב שלט לזכרו של שלמה כהן – תושב גבעתיים בסוף ימיו ויליד שכונת נווה צדק (1921) בת"א. בנעוריו היה כהן חבר בלהקת בני מחול, ובפלמ"ח היה אחד מחברי 'חבורת האש', שמרבית חבריה היו מהמחלקה הערבית של הפלמ"ח. אנשי החבורה נהגו לעשות קומזיצים בשעות הערב והיו יושבים מסביב למדורה ושרים שירים עבריים, כמו: 'איל, איל בן קרניים', 'מה יפים הלילות בכנען', 'שושנת תימן' ועוד.

לאחר קום המדינה נותרו בחבורה רק סולימאן ובני משפחתו – אשתו שרה וילדיו: חופני כהן הבכור (שכינויו היה סולימאן הקטן), פנחס (פיני) כהן, שהיה סולן צוות הווי הנח"ל (וכיום חי בניו יורק), יזהר כהן וורדינה כהן.

בשנת 1992 הוענק לו תואר יקיר העיר גבעתיים.

שלמה כהן המשיך להופיע כמעט עד יומו האחרון, על אף מחלת הכליות שסבל ממנה. הוא נפטר בשנת 2009 ממחלתו, בגיל 88. נקבר בבית הקברות נחלת יצחק.

משפחת כהן

"השירים הללו, היו חלק משירי שולחן השבת של המשפחה שלי. עם סיום הארוחה, יחד עם שתיית התה ועוגת התפוזים, הפירות והפיצוחים היינו מתחילים בשירה משפחתית, לפעמים בשני קולות ולפעמים בשתי קבוצות עם תחרות שירה"

חופני כהן ז"ל נולד בתל אביב, בנם הבכור של הזמרים שלמה ושרה כהן. מגיל צעיר התלווה להופעות ולקומזיצים שארגנו הוריו, ושם ספג את אהבתו לשירה.  מאחר ששר כמו אביו, כונה 'סולימאן הקטן'. כמו אביו, סבל גם הוא ממחלת כליות, עבר השתלה בשנת 2017, אך נפטר בגיל 77 מסיבוכי מחלת גרון (03/07/23).

חופני התגורר בעיר ר"ג.

+++++

השירים הללו, היו חלק משירי שולחן השבת של המשפחה שלי. עם סיום הארוחה, יחד עם שתיית התה ועוגת התפוזים, הפירות והפיצוחים היינו מתחילים בשירה משפחתית, לפעמים בשני קולות ולפעמים בשתי קבוצות עם תחרות שירה ומציאת השיר הבא. אבא שלי ז"ל, שמי שהכירו יודע שהוא לא אהב להפסיד, חיבר לי באחת הפעמים כינוי  מכיוון שבטעות "עזרתי לקבוצה היריבה"… ועד היום אנחנו צוחקים על זה.

++++

כל בני משפחת כהן קיבלו במתנה קול נפלא לשמח בו את העולם ועד היום חלקם עוסקים בזה. יזהר כהן היה הישראלי הראשון שזכה במקום הראשון בתחרות האירוויזיון. הוא ייצג את ישראל באירוויזיון פעמיים: הפעם הראשונה הייתה ב-22 באפריל 1978, כאשר זכה במקום הראשון, עם השיר של אהוד מנור והלחן של נורית הירש 'אבניבי'.

+++++

התמונה העליונה צולמה במהלך סיור ראשון, בהדרכתו של אבי משה סגל 'יוצאים מהטור לתור'.

עפר גביש, חוקר תולדות הזמר העברי הפליא בנגינה ושירה ושירי תקופת הפלמ"ח התעוררו לתחייה.

הכותבת, נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת ‘בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’. המוטו להצלחה הוא "אני עובדת עם אנשים והם בכל מקום והחיבור האנושי האופטימלי בין הלקוח, הנכס והסביבה המתאימה לו זה המדד להצלחה"

המאמר התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

עוד טורי מומחית

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

חגיגה של אמנות הבמה

חצי יובל של הצגות תיאטרון, פסטיבל מספרי סיפורים ומפגשי תוכן והעשרה בתיאטרון גבעתיים

סינמה סיטי: 'סיפורו של אלוף'

הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי – היה אירוע נפוץ בשנות השמונים […] משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית"

'יוצאים מהטור לתור' בעקבות לוחמים

אני מזמינה את כולם להצטרף לסדרת הסיורים 'לצאת מהטור לתור' שאותה התחלתי עם אבי משה-סגל, מדריך טיולים המתמחה בערים רמת גן וגבעתיים, יהיה מעניין

Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד »
המומחים

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה לאחרונה אושרה תוכנית האב המתווה את מדיניות התכנון ארוכת הטווח של גבעתיים – האם ואיך ההחלטה נוגעת בכל אחד מאיתנו אדם גורל שתפו פורסם: 25/08/2023 אילוצרציה להמחשה של שכונת

קראו עוד »

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן