25/02/2024
25/02/2024
יום ראשון, 25 בפברואר 2024

׳בית זה לא רק מקום זו תחושה׳

נטע עדני

נטע עדני

22/12/2023

בימים אלו, מתאכלסים חברי קיבוץ רעים בשני בניינים בת"א, לאחר שחוו אסון כבד בשבעה באוקטובר. ביום שמחת תורה, מחול הפך להספד. האם חווית החיים הקהילתיים תבוא לידי ביטוי בתוך המבנים או שתידרש לכך עבודה בליצור קהילה בתוך מבנה עירוני טיפוסי?!
בעולם הנדל״ן יש הרבה מושגים, שמשתמשים בהם בז׳רגון המקצועי. בנייה צמודת קרקע, בנייה רוויה, בנייה ירוקה ועוד. ואני רוצה להשתמש במוטו שלי, ׳בית זה לא רק מקום זו תחושה׳. לאורך רחוב בן גוריון יש שלטים רבים המסמנים את הכיוון למקום – ׳בית קובי׳. זהו בית פיזי, יחד עם זאת הוא בית בתוך לבבות רבים של חיילים. הבית הוקם ב 2008- בסיוע
עיריית גבעתיים וקן מורשת (לגסי הריטג'() ההנצחה מבוצעת ומתופעלת ע"י משפחת איכלבום.

∗ ∗ ∗

עמותת בית קובי הוקמה לכבודו ולזכרו של סמ"ר קובי איכלבום הי"ד, בעת פעילות מבצעית בנצרים. קובי היה לוחם ומפקד מצטיין בחטיבת גבעתי, אשר האיר את חייו באהבת המשפחה והארץ. הבחירה בפעילות הייתה מתוך דבריו של קובי וכצוואה בלתי כתובה "זו לא חכמה לצאת חייל טוב מבית כמו שלי, החכמה היא לקחת מישהו שקשה לו ולהרים אותו". בדברים אלה כיוון קובי בעיקר לחיילים הבודדים המשרתים בצה"ל.
(מתוך אתר בית קובי, בית לחיילים בודדים kobi.org.)

“הבחירה בפעילות הייתה מתוך דבריו של קובי וכצוואה בלתי כתובה "זו לא חכמה לצאת חייל טוב מבית כמו שלי, החכמה היא לקחת מישהו שקשה לו ולהרים אותו"

מדינת ישראל היא הבית של העם היהודי והיא נוסדה לאחר מלחמת העולם השנייה. התחושה של הבית הישראלי, שמביא אליו עולים מכל קצוות תבל, עם מנהגים, תרבויות, מסורות שונות ומגוון, שאין כמותו בשום מקום. בהתחשב בצרורות המעטים, שיכלו להביא איתם העולים מרחבי אירופה, יש ביניהם גם אוצרות משפחתיים עם זכרונות רבים ובהם ספרי תורה, ששרדו את התופת של השואה. ספר תורה אחד, שעלה לארץ עם סבו של קובי איכלבום, וששרד את התופת של השואה הועבר בתרומה לבית הכנסת ׳אהל יוסף׳,
לזכר ניצולי השואה. במרחק של חצי קילומטר ממקום ההנצחה לקובי. כאשר, אהוד בנאי, החל את תהליך ההתעמקות ביהדות בבית הכנסת ׳בית אל גאולה׳. ולימים הפך להיות הגבאי ומנהל בית הכנסת ׳אהל יוסף׳ הצמוד. כחלק ממעורבותו, הוא עשה בדיקה לכלל ספרי התורה, שהיו בארון הקודש, אז הם נשלחו לבדיקה ובסוף רובם עברו לגניזה, פרט לספר, שנתרם ע״י משפחת איכלבום.
הסיפור אודות 'גלגולו של ספר תורה', סופר ע"י המדריך אבי משה-סגל, במהלך סיור לציון 70 שנה להולדתו של אהוד בנאי
( 14/4/23)  בסיור הראשון מתוך הסדרה: 'יוצאים מהטור לתור'.

לאנשי קהילת רעים יש עכשיו עבודה ביצירת בית בתוך בניינים, להשתית מאפיינים קיבוציים בתוך סביבה עירונית. מאמינה שעם הכלים הנכונים, התבונה והכוונה הנכונה, בדיוק כמו של מתנדבי בית קובי, זה יצליח.
אסיים בתפילה מתהילים ״הָפַכְתָּ מִסְפְּדִי לְמָחוֹל לִי פִּתַּחְתָּ שַׂקִּי וַתְּאַזְּרֵנִי שִׂמְחָה״; עוד יבואו ימים טובים. 

הכותבת, נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת ‘בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’. המוטו להצלחה הוא "אני עובדת עם אנשים והם בכל מקום והחיבור האנושי האופטימלי בין הלקוח, הנכס והסביבה המתאימה לו זה המדד להצלחה"

המאמר התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

עוד טורי מומחית

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
חדשות העיר גבעתיים פלוס

מועדון הולמס פלייס בקניון עזריאלי גבעתיים שופץ ושודרג, הולמס פלייס private premium

קניון עזריאלי גבעתיים בניהולו של שחר טביב מתעדכן ועובר שדרוג והתאמות הכוללים שיפוץ משמעותי. לאחרונה מועדון הולמס פלייס בקניון עזריאלי גבעתיים שופץ ושודרג, הולמס פלייס private premium

קראו עוד»
חדר החדשות

תערוכת "רוח האדם" – תערוכת בוגרי שנקר על רקע מלחמת חרבות ברזל במתחם אמפא TLV – הכניסה חינם

חדר החדשות תערוכת "רוח האדם" – תערוכת בוגרי שנקר על רקע מלחמת חרבות ברזל – הכניסה חופשית התערוכה תוצג עד ה-6 במרץ במתחם אמפא TLVברחוב יגאל אלון בת"א שתפו התערוכה  תציג 15 עבודות חדשות מתחומים

קראו עוד»
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
המומחים
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן