16/04/2024
16/04/2024
יום שלישי, 16 באפריל 2024
נטע עדני

נטע עדני

בהיכל ווהלין התאהבתי בתיאטרון

תמונה: יד ושם

היכל יהדות ווהלין, הממוקם מול המרכז המסחרי 'כורזין' של העיר גבעתיים, הוקם בשנת 1965 ע״י יוצאי העיירה שביקשו להנציח את חברי הקהילה שלהם שנרצחו בשואה.

ההיכל הוקם בסיוע של הפדרציה של יוצאי ווהלין בארה"ב והוא משמש מרכז לפעילותו של האיגוד ומקום משיכה לבני הקהילה בישראל ובעולם. מדי שנה, מתקיימות בו אזכרות לזכר הנספים.

המקום משמש גם מרכז להוראת השואה ומגיעים לשם תלמידים וחיילים לפעילויות למידה, זיכרון והנצחה. מעצם היותי תלמידת תיכון בעיר גבעתיים, זכור לי, שהגעתי לשם בהזדמנויות שונות.

באחד מהביקורים של כיתתי במקום צפינו בהצגה ׳בית ברנרדה אלבה׳ בכיכובה של הגברת אורנה פורת ז"ל. אורנה, שיחקה את ברנרדה – אלמנה ששולטת בבנותיה ביד קשה. בראש מעייניה עומד הניסיון לשמור על הכבוד והמסורת, ובעיקר בהתייחס לתפקידה של האישה בחברה, היא גאה במסורת המשפחתית ועיוורת מכדי להבחין ברצונותיהן של בנותיה. ההליכה שלה הוא סמל לכוח הנתון בידה. שמה "ברנרדה" הוא גרסה ספרדית של השם הטווטוני ברנרד שמשמעותו "להיות חזק כדב".

בית ברנרדה אלבה (בספרדית: La casa de Bernarda Alba) הוא מחזה פרי עטו של המחזאי הספרדי פדריקו גארסיה לורקה. הוא נהרג במלחמת האזרחים בספרד כחודשיים לאחר שסיים לכתוב את המחזה.

הליכתה על הבמה, רקיעתה עם המקל או נוכחותה בישיבה זקופה ועיניים זורות אימה זכורים לי כל-כך. זה הרגע שבו התאהבתי עמוקות בעולם התיאטרון ובמיוחד בשחקנית הנפלאה אורנה פורת, ולאורך השנים, עקבתי אחרי הצגותיה באדיקות. כן, האהבה לתיאטרון התחילה אי שם בשנות השמונים ועדיין.

המחזה נכתב ביוני 1936 והנה בימים אלו, קרוב לתשעים שנה אחרי, אנו שומעים על הרצון לשלוט בגוף האישה מבית המשפט במיזורי ארה״ב ועם השפעה גורפת על אזורים אחרים בעולם.

– – – –

ארכיטקטורה עירונית: היכל ווהלין זהו בניין בטון בסגנון הברוטליסטי, שתיכנן האדריכל ישראל לוטן.

ברוטליזם הוא זרם באדריכלות שהתפתח מתוך האדריכלות המודרנית של המחצית הראשונה של המאה ה-20, והיה נפוץ בעיקר בין שנות החמישים לשנות השבעים. הברוטליזם מאופיין בבנייה בבטון חשוף ובשימוש בצורות בסיסיות ומגוונות. שמו לקוח מהביטוי הצרפתי שנקט לה קורבוזיה – béton brut (אנ') – בטון גולמי. הזרם הברוטליסטי מסמן את סוף הדומיננטיות של האדריכלות המודרנית, ולאחריו התפתחה האדריכלות הפוסט-מודרנית.

מבנים בסגנון זה פזורים ברחבי הארץ והעולם, למשל: מצודת זאב בת״א, מבני מגורים בבאר שבע, מלון הילטון ת״א, בניין עיריית חולון, בלונדון ובמונטריאול.  

נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת ‘בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’.

המאמר התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

כתבות נוספות בתחום

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

׳בית זה לא רק מקום זו תחושה׳

“הבחירה בפעילות הייתה מתוך דבריו של קובי וכצוואה בלתי כתובה "זו לא חכמה לצאת חייל טוב מבית כמו שלי, החכמה היא לקחת מישהו שקשה לו ולהרים אותו" בית קובי

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
Shape
Shape
כתבות השער

"גבעתיים היא הבית שלי כיוצרת"

“מה שמעניין אותי באמת זה ‘הדרמה של האמצע’, שם נמצאים כל היצרים ושם מתרחשים הדברים האמיתיים. רוב השירים עוסקים בקצוות של הקשר- ההתחלה המתוקה או הסוף המר – אומרת יעל קידר, זמרת, מוזיקאית, יוצרת ומבצעת, ובצד כל אלה , עוסקת שנים רבות בטיפול זוגי ומשפחתי.

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן