16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024

עופר כץ עם יורם טהרלב

"אני מרגיש כאילו אנחנו אבא ובן. אתה האבא ואני הבן!"

שלושים שנה של חברות קרובה בין הפזמונאי יורם טהרלב ז"ל והמוזיקאי עופר כץ

נעמי לבנון-קשת
צילום: איציק רובין

שתפו:

"עופר יקירי הגעת לששים/ כשהכרתי אותך אני עוד לא הייתי בן/ חמישים ואתה היית עופר האיילים./ כבר אז הרגשתי שאנחנו כמו אבא ובן./ היום אתה בן ששים ואני בן שמונים/ושלוש ועדיין אני מרגיש כאילו אנחנו/ אבא ובן./ אתה האבא ואני הבן!/ ואנחנו עדיין ממשיכים לקיים את מה/ שכתוב בשיר: "קום והתהלך בארץ/ בתרמיל ובמקל" אתה עם התרמיל, מזוודת הקלידים, ואני (כמעט)/ עם מקל…/ מאחל שנמשיך בכך בעזה"י עד מאה/ ועשרים שלך!/ איחולים מכל הלב/ יורם טהרלב".

"נהגתי לקחת אותו מהבית, נסעתי איתו בדרכים, עזרתי לו ללכת, הכנתי לו תה, ליוויתי אותו, מוזיקלית, בהופעה עצמה ואז ליוויתי אותו עד הבית. כך עשיתי שש שנים בהן היו, לשמחת שנינו, הרבה מאד הופעות..."

את דברי הברכה הנרגשים והאישיים האלה כתב הפזמונאי יורם טהר לב ליום הולדתו ה-60 של עופר כץ, מי שליווה אותו בנגינה בשלושים השנים האחרונות ובחלק מהן אף היה אמרגנו ויותר מזה: דאג לו במהלך ההופעות, כבן מסור. לפני שנה בדיוק חגג כץ את יום הולדתו, ובשל מצב הקורונה ארגנה לו אשתו מסיבה קטנה עם מעט משתתפים ובמקביל הכינה לו אלבום ובו ברכות מאנשים רבים שבשל הנסיבות לא יכלו להגיע לאירוע. בין המברכים היה יורם טהרלב, שבשל גילו ומצבו לא יכול היה להגיע לאירוע, למרות הקשר החם והאמיץ בין השניים. עופר לא העלה בדעתו שזו בעצם הברכה האחרונה שיורם יכתוב לו, וכי בתוך 11 חודשים ילך לעולמו.

הוא מודה שכאשר קיבל את הבשורה המרה, הוא נשבר. גלי טלפונים הגיעו לנחם אותו. אנשים רבים ידעו על הקשר המיוחד והחם ששרר בין השניים. שבועיים לאחר מותו של יורם הלכה לעולמה אמו האהובה של עופר, אחרי עשר שנים של אלצהיימר, בת 92 במותה. "החודש הזה שבו איבדתי גם את יורם, שאכן שררו בינינו יחסי אב-בן, ולעתים עם היפוך תפקידים, וגם את אמי – היה קשה מנשוא. לראשונה בחיי חוויתי מכת פטישים כזאת וקשה להתאושש ממנה. הראש אומר לחזור מהר לעבודה – ואי אפשר. צריך זמן כדי לשחרר. אז אני מרבה לטייל בטבע, בין בהליכה ובין ברכיבה על אופנים, לבד ובקבוצה, וכן במכון הכושר. מרגיש שזה מקל עלי, מרחיב לי את הלב ונותן לי אנרגיות טובות ומחזקות".

"היחסים בינינו היו מצויינים. צחקנו הרבה ודיברנו המון ועל הכל... האיש הזה היה אנציקלופדיה מהלכת, שופע ידע, ולצד זה יודע להקשיב בצורה מדהימה. כל נסיעה איתו הייתה בשבילי כמו הרצאה ב'קתדרה..."

הצד השמח של החיים

עופר כץ נולד וגדל בחדרה. אמו שמעה בנעוריה נגינת אקורדיון באחד מקיני השומר הצעיר, התלהבה והחליטה שבבוא היום ילדיה ילמדו לנגן ויקבלו השכלה מוזיקלית, ואכן כך היה. עופר ושני אחיו למדו לנגן על כלי נגינה שונים. "מגיל חמש למדתי נגינה על פסנתר וסקסופון וניגנתי על אקורדיון בתזמורת העירונית של חדרה. בהמשך אני היחידי שהפכתי את הנגינה למקצוע שבו אני עוסק בהנאה ובאהבה עד היום"- אומר עופר – "ניגנתי ברצף עד גיל 18. הצבא קטע את המוזיקה כי שירתי בחיל המודיעין, אבל מיד בתום שירותי הצבאי התחלתי לימודים מסודרים באקדמיה למוזיקה באוניברסיטת תל אביב, במגמת פסנתר, ומתוך כוונה להגשים את חלומה של אמי – להיות פסנתרן מקצועי."

באותה תקופה, הכיר את אשתו, הם נישאו וקבעו את ביתם בגבעתיים. כאן גם גידלו את ארבעת ילדיהם, שהצעיר בהם כבר חייל.

בעודו חולם על קריירה של פסנתרן, הוא פגש את ציפי שביט והוא החל ללוותה בפסנתר חשמלי, ולמעשה ממשיך בכך עד היום. בהמשך ליווה גם את דודו פישר, רבקה זוהר, גלי עטרי, דודו דותן ז"ל, דודו טופז ז"ל ועוד רבים. "בהחלט התפרנסתי יפה מהנגינה והיה לי המון סיפוק: המפגש עם הקהל, השמחה שאני גורם, המפגש עם האמנים. ומבחינתי זה מקצוע שאין בו שחיקה, כי הוא בצד השמח של החיים".

 

"ידעתי שאנחנו על זמן שאול, ושמרתי עליו בשבע עיניים. לא רציתי שיקרה לו משהו במהלך המשמרת שלי וזה אכן עבר בשלום. זה לא קרה בעבודה אבל זה קרה ואתה אף פעם לא מוכן לבשורה כזו והיא פשוט חותכת בבשר החי"

קשר של אב ובן

בתחילת שנות ה-90 הוזמן לנגן במופע של יורם טהרלב והזמרת אסתי כץ וכל השאר היסטוריה. לצד הליווי המוזיקלי, עסק גם במכירת הופעות להרבה מאד סוגי קהלים. "בתיה, אשתו השלישית, שמאד סמכה עלי, אמרה לי שרק איתי יורם מרגיש בטחון וביקשה שאהיה נוכח פיזית בכל שלב ושלב של הופעה: נהגתי לקחת אותו מהבית, נסעתי איתו בדרכים, עזרתי לו ללכת, הכנתי לו תה, ליוויתי אותו, מוזיקלית, בהופעה עצמה ואז ליוויתי אותו עד הבית. כך עשיתי שש שנים בהן היו, לשמחת שנינו, הרבה מאד הופעות. זו הייתה עבודה אינטנסיבית והייתה בי רגישות מספקת על מנת לראות מתי יורם עייף, מתי הוא זקוק לשקט, ועוד כהנה וכהנה דקויות שרק כשיש קירבה כמו שלנו – זה אפשרי. היחסים בינינו היו מצויינים. צחקנו הרבה ודיברנו המון ועל הכל… האיש הזה היה אנציקלופדיה מהלכת, שופע ידע, ולצד זה יודע להקשיב בצורה מדהימה. כל נסיעה איתו הייתה בשבילי כמו הרצאה ב'קתדרה. ואגב, הזיכרון החד שלו, עד הרגע האחרון, הדהים גם את הקהל בכל פעם מחדש".

במהלך הקורונה הופיעו גם בימי הולדת, בדירות ובחצרות פרטיות של אנשים. "כשהיינו מופיעים בימי הולדת, בסוף המופע יורם היה אומר לבעלי השמחה 'מזל טוב! שתגיעו ל-120 שנה במיטבכם ושאתם בריאים ואז היה שואל: אתם יודעים איך מברכים אדם ביום הולדתו ה-120? שיהיה לך יום טוב!'"

גם במהלך השבוע שלפני מותו של יורם היו משובצות הופעות נוספות בלוח שלהם שלמרבה הצער בוטלו. עופר זוכר היטב כי בחצי השנה האחרונה יורם סבל מכאבים עזים, ובחודשים האחרונים אף נעזר בקביים. "ידעתי שאנחנו על זמן שאול, ושמרתי עליו בשבע עיניים. לא רציתי שיקרה לו משהו במהלך המשמרת שלי וזה אכן עבר בשלום. זה לא קרה בעבודה אבל זה קרה ואתה אף פעם לא מוכן לבשורה כזו והיא פשוט חותכת בבשר החי. עכשיו עוד לא ברור לי מה יהיה עכשיו בלי הקשר עם האיש היקר הזה! זו תחושת בהלה!"

החיים המוזיקליים ממשיכים…

לשמחתו, הוא ממשיך להופיע גם עם הסופרת המצליחה נאוה מקמל-עתיר, במופע של שירי רחל על פי ספרה "הדיירת מעליית הגג", עם הזמרת ורדה גולדברגר על מופע שירי נעמי שמר. והוא מקווה לחדש בהקדם את המופע של יורם טהרלב עם הזמרת דלית כהנא. "אני בקשרים טובים עם המשפחה ובתיה, האלמנה, אמרה לי: 'אתה הארכת לו את החיים עם ההופעות שלכם'! אני יודע שגם יורם העריך זאת מאד ובסוף ערב היה אומר לי ברגש רב: 'תודה עופר'!

"גם אני עצמי לקחתי לא פעם חלק פעיל במופעים עם יורם, כששרתי עם הקהל, סחפתי את הקהל לשיר. לא הייתי במקום של זמר אלא לקחתי את התפקיד של מי שמוביל את השירה עם הקהל ונותן לקהל את המקום שלו"- מספר עופר שיום בשבוע עובד כמורה למוזיקה בבית הספר למשחק שבמרכז הקהילתי 'שדה בוקר' בגבעתיים, הפועל כבר 15 שנה והוציא מקרבו שחקנים שהשתלבו בתעשייה הישראלית.

כעת הוא שמח על שראש העיר רן קוניק הציע שבבתי הספר בעיר ילמדו על יורם טהרלב וינחילו את מורשתו לדור הצעיר.

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

"אישה רוצה וצריכה להיראות טוב בכל גיל!" אריאלה אמרוסי

"אישה רוצה וצריכה להיראות טוב בכל גיל!" כיצד הפכה אריאלה אמרוסי מרמת גן, בעלת קליניקה לטיפולי אסתטיקה ויופי לגורו של 'ביוטי' וכיצד הפך ליין מוצרי הטיפוח שלה למותג משגשג ומצליח בעזרת שיטת ה'טריפל A' שפיתחה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
//טור דעה

מי בכלל צריך את תאגידי המים?

אלה אותם מים ורק המחיר שאנחנו משלמים מאמיר בעשרות אחוזים
הקמת התאגידים נבעה מכשל בהתנהלות הרשויות המקומיות ומאז הקמת תאגידי המים אנו משלמים הרבה יותר על אותם המיםהצרכנים?

קראו עוד»
כתבות השער

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

08/31/2020

אם אין לחם תאכלו פיצה

  אם אין לחם תאכלו פיצה רומאית, נפוליטנית או אמריקאית, פיצות חדשות צצות באיזור כמו פטריות לאחר הגשם וכעת עם מגבלות הקורונה, הכי נוח זה להזמין פיצה חמה לארוחת הערב המשפחתית טעמנו עבורכם את שש […]
01/04/2022

מוצ'ה עושים אוכל איטלקי באהבה

במוצ'ה עושים אוכל איטלקי באהבה בר פנזור האהבה שלנו לאוכל איטלקי הביאה אותנו ביום חורפי מעונן להזמין את מנות הרחוב החדשות של מוצ'ה. אחרי הצצה בתפריט, המשימה הושלמה, ההזמנה בוצעה ומהר מאוד הגיע השליח עם […]
10/30/2020

העוגיות הצבעוניות שגונבות את ההצגה

העוגיות הצבעוניות של ויולט ומיכל יגרמו לכולם לחייך לפני ארבע שנים בסטודיו קטן בכפר סבא הקימו ויולט ומיכל בוטיק המתמחה בעוגיות רויאל אייסינג. העסק נולד מתוך אהבה לעולמות האפיה, היצירה והרצון לחבור לאירועים הקטנים המשמחים […]
09/02/2020

חגיגת בשרים מעושנים

'צ'ופ-צ'ופ' ארוחת בשרים מעושנים כל מי שאוהב בשר ומגדיר עצמו כקרניבור, יסכים שאין כמו לאכול נתח טוב של בשר מעושן צלוי כהלכה. אבל מה עושים כשאין מעשנה בבית? מזמינים מצ'ופ צ'ופ נתחים ובשרים נהדרים, עסיסיים […]
12/12/2020

נוּלה ופריקסה זה סיפור אהבה

נוּלה ופריקסה זה סיפור אהבה נוּלה מזמינה אתכם גם בחג החנוכה להתפנק במארז פריקסה מלא בכל טוב מור מילר או נוּלה בשבילכם אוהבת את המטבח כבר מילדות ומבשלת מגיל 8. לאורך השנים היא למדה טכניקות […]
11/27/2020

חגיגה אלגנטית

חגיגה אלגנטית עדי כהן היא קונדיטורית נפלאה שתאפה עבורכם מגש של מיני דונטאס יפהפיים ואלגנטיים. דונאט או בעברית סופגנית חישוק (באנגלית: Doughnut) הוא בלילה או עיסה מתוקה המטוגנת בשמן עמוק אבל עדי אופה אותם וכך […]
10/17/2020

איזה כיף שבמקרה נתקלתי במארזים המושקעים והמדהימים האלו

'משהו בקטנה' המארז האולטימטיבי  סופ"ש, סגר, ואני מחפשת איזה משלוח מגניב שיגרום לנו להרגיש בבילוי או בחופשה. את האופציות בוולט אני כבר מכירה בעל-פה, בתן ביס כבר ניסיתי הכל, ובאופן כללי בא לי משהו בניחוח […]
03/07/2021

חוויה עוצמתית של טעמים כפי שבשר אמיתי אמור להיות

הגיע הזמן שהצרכן הישראלי יוכל ליהנות מחוויית בשר גם בארץ חוויה עוצמתית של טעמים כפי שבשר אמיתי אמור להיות אם אתם צמחונים או טבעונים, תעצרו כאן. הכתבה הזו מיועדת לקרניבורים – אוהבי בשר בלבד, ולא […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן