29/05/2024
29/05/2024
יום רביעי, 29 במאי 2024
שוויון בין הליכוד ויש עתיד בבחירות המדגמיות שנערכו בבתי הספר התיכוניים
03/03/2021
שירים בדיו שחורה – תערוכת ציורים של המשורר רוני סומק
03/07/2021

"גיליתי שסודות משפחתיים משותפים להמוני אנשים"

כל הדרך מאופקים של שרון אריק כהן – סוכן שחקנים ומפיק ועכשיו גם משורר מחוזר

נעמי לבנון-קשת

בתוך פחות מחודשיים מכר שרון כהן, סוכן שחקנים ומפיק ותיק ומוכר ומשורר פחות ידוע – למעלה מאלף ומאתיים עותקים מספרו 'רשומון מרוקאי'. הישג מרשים לכל הדעות, גם למשוררים ידועי שם.

"הספר נכתב מראש כדי לספר למשפחתי, לאו דווקא לקהל. התאבדותה של סבתי בגיל 40, בשתיית חומצה, שינתה את מסלול חייה של המשפחה ואני נולדתי לתוך זה, לאמא פוסט-טראומתית שההתאבדות הזו עיצבה את אופיה ואת יחסיה עם הסביבה"

מדובר בספר שירה יוצא דופן, פואמה שכבר זכתה לשבחים, לסיקור עיתונאי מכובד, ולפרסום חלקים ממנה במדורי ספרות נחשבים. היא מורכבת מ-47 קטעים-שירים, חלקם משולבים בביטויים במרוקאית, שכל אחד מהם עומד בפני עצמו ומכיל עולם ומלואו. הפרסום המקדים הקפיץ את השירים למודעות עוד בטרם יצא הספר לאור. הוא מקבל עשרות תגובות ביום, מאלמונים, לאו דווקא מרוקאים, שקראו או שמעו את שיריו והתרגשו עד דמעות. הרגישו שהוא מדבר גם בשמם, על סודות משפחתיים מכל סוג, על הסתרות, על קשיי יציאה מהארון ועוד, והם מודים לו על כך.

הספר הזה נכתב בדם ליבו, בתעוזת-פתע של גיל 45! ברגע מסוים בו הבין שזה עכשיו או לעולם לא, וכתב וכתב וכתב עד שהקיא את כל השירים אל הדף והביא בהם את סיפור חייו, הלא-קל בלשון המעטה, וספור משפחתו באופקים.

הוצאות ספרים אליהן שלח שרון כהן את שיריו – דחו  אותו, בזו אחר זו. אחרי שהחלו הפרסומים – הן נזכרו בו וחזרו אליו, אבל אז הוא כבר החליט להוציא את ספרו בהוצאה עצמית. עכשיו הוא קוצר את הפירות ונהנה מכל רגע הגם שעדיין קשה לו, כסוכן שחקנים, להיות פתאום בקדמת הבמה.

"הספר הוא סוג של מתנה שריפאה הכל, ואחרי שהוא יצא התקשר אלי אחי הצעיר, קובי, בהתרגשות רבה. מאז הוא מעריץ שלי. האחים וההורים קראו והתרגשו וכיום הם מאד גאים בי, בעיקר בעובדה שחזרתי לחיק המשפחה"

לא לשתוק יותר!

שרון אריק כהן נולד וגדל באופקים, בדצמבר 1973 – החורף הנורא שלאחר מלחמת יום הכיפורים. שני מארבעה ילדים. אביו, שלחם, רצה לקרוא לו אריאל. אמו רצתה שרון וניצחה. "שרון כהן זה שם גנרי ואפילו לא יודעים אם זה של גבר או של אשה" – צוחק שרון – "לכן, ב-2005 הוספתי 'אריק' לשמי כדי שידעו לאתר אותי ברשת וזה גם יצר לי מובדלות מסויימת".

הספר הזה נכתב בדם ודמעות. מילות המפתח שלו, לפי שרון, הן: שתיקות, הסתרות, גילויים. "בשלב מסויים, די מאוחר, הבנתי שהורי, שמהם התנתקתי ל-7 שנים – בעצם אינם מכירים אותי, ורציתי לדבר על זה, ובגלוי"- הוא מסביר את הדחף לכתיבה החושפנית – "הספר נכתב מראש כדי לספר למשפחתי, לאו דווקא לקהל. התאבדותה של סבתי בגיל 40, בשתיית חומצה, שינתה את מסלול חייה של המשפחה ואני נולדתי לתוך זה, לאמא פוסט-טראומתית שההתאבדות הזו עיצבה את אופיה ואת יחסיה עם הסביבה. איפיונו של הספר הזה היה: לא לשתוק יותר! כי יש לזה מחיר נפשי, פיזי, חברתי, שגם אני שילמתי אותו. רציתי לספר הכל והטריגר לכתיבה שלי, בגיל מאוחר יחסית, היה הריחוק המשפחתי. הבנתי שהורי לא מכירים אותי כי אני לא מספר להם מי אני באמת".

4- | 1969
הֲרָמַת הַכּוֹסִית הָאַחֲרוֹנָה שֶׁל רִבְקָה אֶלְקָבֵץ

הָיְתָה לְחַיֵּי הַמָּוֶת.

 

לְבַדָּהּ,

לְלֹא בְּרָכָה מַקְדִּימָה

וּלְלֹא הַסְכָּמָה.

 

לְגִימָה בּוֹדֵדָה

חָרְכָה אֶת גְּרוֹנָהּ.

 

הִתְאַבְּדוּתָהּ שֶׁל סָבָתִי:

חִשּׁוּב מַסְלוּל מֵחָדָשׁ

לְאַרְבָּעָה דּוֹרוֹת.

בגיל 28 הוא סיפר להוריו על היותו הומוסקסואל. הוא ביקש אותם שיקבלו אותו, כמות שהוא, אבל הם לא היו מסוגלים לכך. זה היה הרגע בו החליט להתנתק מהם, מכולם, והנתק הזה נמשך עד גיל 35.  כששואלים אותו על ה'חום המרוקאי' הוא צוחק במרירות ואומר: "זה מיתוס שהמרוקאים טיפחו. כל ה'חום' שלהם מגיע אך ורק דרך האוכל, דרך הסירים. לא חיבוקים,  נשיקות, צחוקים. לא התעניינות או דיבור ממשי אמיתי על שעובר עליך, שמציק לך. במשך יותר מעשרים שנה לא הייתי בשום אירוע משפחתי. הספר הוא סוג של מתנה שריפאה הכל, ואחרי שהוא יצא התקשר אלי אחי הצעיר, קובי, בהתרגשות רבה. מאז הוא מעריץ שלי. האחים וההורים קראו והתרגשו וכיום הם מאד גאים בי, בעיקר בעובדה שחזרתי לחיק המשפחה".

42 | 2015

אֲנִי לֹא יוֹדֵעַ לַעֲשׂוֹת אַהֲבָה,

אֲבָל עֲדַיִן מְנַסֶּה.

סִיר וְעוֹד

סִיר וְעוֹד

סִיר וְעוֹד

סִיר.

נוֹתַרְתִּי

בְּלוּי

מִכְסֶה.

את לימודי התיכון עשה, למזלו, בתיכון 'אשל הנשיא' שהראה לו עולם אחר לחלוטין מזה שהכיר עד אז באופקים. הוא הגיע לשם ילד שמן ומסורבל, תוצאה של שורת מעשי התעללות מינית שבוצעו בו בידי תלמיד ישיבה מקומי, בהיותו בן 11. "בשלב זה החלה האכילה המטורפת שלי"- הוא מסביר – " שם, בפנימיית 'אשל הנשיא', הכנסתי את עצמי למשמעת. התחלתי לרוץ יום יום בשדות, למרחקים והקילוגרמים העודפים נשרו".

 

16 | 1989.    

בָּרַחְתִּי מֵהַבַּיִת

לָרוּץ בַּשָּׂדוֹת וְלַעֲמֹד מוּל שֵׁדִים.

רַצְתִּי כָּל כָּךְ רָחוֹק, שֶׁחָזַרְתִּי רָזֶה.

כְּמוֹ שֶׁחָלַמְתִּי.

אֲבָל הִגַּעְתִּי רָחוֹק,

הִשְׁאַרְתִּי אוֹתִי מֵאָחוֹר.

לשירות בהנדסה קרבית, כבר הגיע גבר נאה ורזה. במהלך השירות עבר פציעה קשה מאד בעין, שהתעוורה כמעט כליל. לאחר סדרת ניתוחים חזר לצבא והתעקש לסיים שלוש שנים. לאחר השחרור טייל באירופה והחל ללמוד בבר אילן תקשורת ומדעי המדינה. "לקראת סוף הלימודים ראיתי מודעה שדרוש מתמחה למשרד יחסי ציבור של המשורר והיחצ"ן אילן שיינפלד. התקבלתי ועבדתי שם שלוש שנים. זה היה בית ספר מצויין בשבילי". בהמשך עבר למשרדה של סוכנת השחקנים הותיקה זוהר יעקובסון ומשם לסוכנות הדוגמנות 'לוק', בה הקים מחלקת שחקנים, שהורכבה מדוגמנים/דוגמניות שהועברו לשדה המשחק: מלאני פרס, מירי בוהדנה, אילנית לוי, אנחל בונני, רונית יודקביץ ועוד רבים. ב-2006, פתח סוכנות-בוטיק של שחקנים שכל אחד מהם מקבל טיפול אישי לגמרי והיום הוא מייצג 45 שחקנים בהם גם אמיר שורוש הלא הוא 'רמזי' המפורסם והאהוב, יניב סוויסה, הילי אלון ועוד רבים אחרים שמשחקים בהרבה מאד סדרות"- מסביר  שרון, המתגורר, זה שנים ברמת גן.

מספר בגלוי מי הוא האמיתי

'רשומון מרוקאי', הוא כאמור, סיפור חייו של שרון אריק כהן וסיפור חיי משפחתו. הוא חושף בו את כל סודותיו לעולם, כמו גם את סודות משפחתו. מספר בגלוי מי הוא האמיתי,  ובסופו של התהליך הוא אומר: "הספר הזה הוא מתנה אדירה לי ולמשפחתי. חזרנו להיות משפחה. גיליתי, מתגובות של אנשים, שסודות משפחתיים מסוגים שונים כמו גם פגיעה מינית, כמו גם הסתרת הומוסקסואליות – משותפים להמוני אנשים".

כששואלים אותו על זוגיות חדשה, הוא מחייך ואומר: "עכשיו שאני שלם עם עצמי אני גם בא עם משהו לזוגיות: עם ספר משלי. סיפור חיי. יצירה שמזקיפה את קומתי". עם זאת הוא מודה שיש גם משהו די נוח ב'לבד' שהתרגל אליו, ואחרי תהליך שעשה עם עצמו בעשר השנים האחרונות הוא לא יכול להתפשר היום. רק עכשיו הוא מתחיל לתת אמון באנשים. "היום יש דרך חדשה, שרון חדש ומשוחרר – אבל זה עדיין בתהליך. הדרך עוד ארוכה."

 

רשומון מרוקאי

מאת: שרון אריק כהן

הוצאת אני

2020 תש"פ

פואמה אוטוביוגרפית המספרת את קורותיה של משפחה שעלתה לישראל ממרוקו, ושל סוד גדול שהשפיע על ארבעה דורות. דרך הספר מנסה הכותב להבין ולהסביר את מה שהתרחש, וגם לספר את הסיפור שלו, כילד ולאחר מכן כמתבגר וכמבוגר, בצל אותו אסון ובצל ההסתרה שבה בחרה המשפחה. מתוך כך עולה סיפורו של דור שלם, דור של עולים, סיפורה של עדה והיחס אליה. הספר מורכב מ-60 שירים המתארים סיפור שמשתרע על פני 91 שנים – בין השנים 2020-1929.

 

»» »» »» »»

הכתבה פורסמה במגזין 74

למעבר למגזינים:

ל‘גבעתיים פלוס’הקליקו כאן

ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן [


05/25/2024

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל
05/25/2024

סיפור אהבה מפתיע בארבעה חלקים

מיכל גנז ועמרי יצחקי הצליחו להינשא בעיצומה של המלחמה למרות שהוא גויס למילואים
05/25/2024

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן
05/24/2024

"חשוב להיות מעורבת, לפעול, להשפיע. בכל מגזר ובכל קהילה"

ליאור רותם-גורדון מאמינה בחוכמת הקהילה ● היזמת של הקמת ארגון 'היברידיות' יחד עם שותפתה לי-אור סלע ושותפה ל"בונות אלטרנטיבה" בעיר ● נבחרה כאחת מחמש נשות השנה של גבעתיים
05/24/2024

בוגרי מחזור 71 בתיכון 'קלעי' חגגו 71

זו הייתה חוויה מרגשת ביותר ומסע מדהים אל העבר של בוגרי תיכון 'קלעי', מחזור 1971 שלא התראו מאז הכנס הקודם לפני למעלה מעשור
05/23/2024

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188
05/22/2024

אאורה מקימה שני מגה פרויקטים בגבעתיים ומתכננת עוד ארבעה נוספים

גבעתיים בעיצומו של תהליך התחדשות, וחברת אאורה, חברת הנדל"ן למגורים המובילה בישראל, מקימה 3 פרויקטים גדולים בעיר
05/22/2024

"Never Stop Loving. We do not fight because we hate but because we have such a love in our hearts for life" Jonathan W. Dean, Jr.

The extraordinary story of Staff sergeant Jonatan Dean Jr Haim (25), a fighter in the Combat Engineering Corps, who was born into a Christian family in Rochester, New York, converted to Judaism, immigrated to Israel, enlisted to the IDF and fell in battle in southern Gaza
05/22/2024

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת בשנים האחרונות נשבר המחסום והעיר שנחשבה למנומנמת הפכה לצעירה ותוססת. אנשי הברנז'ה והתקשורת שעברו להתגורר בה בגלל משכנו של ערוץ 10 בבנין בית הורד נשארו בעיר בגלל איכות החיים, […]
05/22/2024

סביבה אידיאלית לחקר, ללמידה מבוססת פרויקטים ולהעשרה

תארו לעצמכם שאתם יכולים לשלוח את הילדים שלכם למסגרת חינוכית מעצימה, בה יפגשו ילדים סקרנים כמוהם, ושבה יוכלו לחקור וללמוד מיומנויות בעזרת מורים כאלו – שכל אחד מהם הוא מומחה בתחומו.
05/22/2024

כמה טוב שבאת הביתה – ירדן רומן-גת

ירדן רומן-גת, נשואה לאלון ואמא לגפן בת השלוש וחצי שבה הבייתה לגבעתיים לאחר 54 ימים בשבי, התאחדה סוף סוף עם משפחתה ומאות תושבי העיר יצאו לקבל את פניה
05/16/2024

קוניק: "מועצה ללא אופוזיציה זה לא דבר חיובי"

מועצת העיר גבעתיים 2024: הקואליציה שהרכיב קוניק, מונה 12 מ-17 חברי המועצה
05/10/2024

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר
05/07/2024

"היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

אורי אהרונוביץ' חזר לאחרונה לאהבה האמיתית שלו - למטבח. לאחרונה, בוודאי צפיתם בו על המסך ברשת 12 כשהתמודד על הסינר המיוחל והצליח להצטרף לנבחרת מאסטר-שף בעונתה ה-11. אחרי מנת דג עם לימון גראס שהעיפה את השופטים ופסטת פיצ'י נפלאה עם עגבניות, שמע מרותי ברודו: "היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"
05/02/2024

לטל דרורי יש ניצוץ בעיניים

שירתם ביחידה קרבית ואתם רוצים לעסוק בטכנולוגיה? טל דרורי הקים את עמותת 'יזמות קרבית' בדיוק בשבילכם
05/02/2024

"חשוב לנו מאד שדור ההמשך שלנו יראה ויספוג וגם יתנדב"

אפרת ברוך-נוי ונועה ישר-אל 'נשות השנה' של גבעתיים
04/27/2024

"מודל הסייבר הישראלי המוצלח הוא מושא לחיקוי ולשכפול בכל העולם" יגאל אונא – ראיון

יגאל אונא מגן הסייבר הבכיר במדינה, כראש מערך הסייבר הלאומי ● מכהן כנשיא בית הספר ללימודי סייבר
04/21/2024

"אני אוהב את הבמה. את העיבודים, את ההכנות לקראת המופע, ואת ההתרגשות" קובי משעל

קובי משעל הוא מוזיקאי, מלחין ומעבד, ומנהל מוזיקלי של הרכבים קוליים ואינסטרומנטליים


נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן