fbpx
המסע הנוצץ של שיר
מרץ 4, 2021
שירים בדיו שחורה – תערוכת ציורים של המשורר רוני סומק
מרץ 7, 2021

“גיליתי שסודות משפחתיים משותפים להמוני אנשים”

כל הדרך מאופקים של שרון אריק כהן – סוכן שחקנים ומפיק ועכשיו גם משורר מחוזר

נעמי לבנון-קשת

בתוך פחות מחודשיים מכר שרון כהן, סוכן שחקנים ומפיק ותיק ומוכר ומשורר פחות ידוע – למעלה מאלף ומאתיים עותקים מספרו ‘רשומון מרוקאי’. הישג מרשים לכל הדעות, גם למשוררים ידועי שם.

“הספר נכתב מראש כדי לספר למשפחתי, לאו דווקא לקהל. התאבדותה של סבתי בגיל 40, בשתיית חומצה, שינתה את מסלול חייה של המשפחה ואני נולדתי לתוך זה, לאמא פוסט-טראומתית שההתאבדות הזו עיצבה את אופיה ואת יחסיה עם הסביבה”

מדובר בספר שירה יוצא דופן, פואמה שכבר זכתה לשבחים, לסיקור עיתונאי מכובד, ולפרסום חלקים ממנה במדורי ספרות נחשבים. היא מורכבת מ-47 קטעים-שירים, חלקם משולבים בביטויים במרוקאית, שכל אחד מהם עומד בפני עצמו ומכיל עולם ומלואו. הפרסום המקדים הקפיץ את השירים למודעות עוד בטרם יצא הספר לאור. הוא מקבל עשרות תגובות ביום, מאלמונים, לאו דווקא מרוקאים, שקראו או שמעו את שיריו והתרגשו עד דמעות. הרגישו שהוא מדבר גם בשמם, על סודות משפחתיים מכל סוג, על הסתרות, על קשיי יציאה מהארון ועוד, והם מודים לו על כך.

הספר הזה נכתב בדם ליבו, בתעוזת-פתע של גיל 45! ברגע מסוים בו הבין שזה עכשיו או לעולם לא, וכתב וכתב וכתב עד שהקיא את כל השירים אל הדף והביא בהם את סיפור חייו, הלא-קל בלשון המעטה, וספור משפחתו באופקים.

הוצאות ספרים אליהן שלח שרון כהן את שיריו – דחו  אותו, בזו אחר זו. אחרי שהחלו הפרסומים – הן נזכרו בו וחזרו אליו, אבל אז הוא כבר החליט להוציא את ספרו בהוצאה עצמית. עכשיו הוא קוצר את הפירות ונהנה מכל רגע הגם שעדיין קשה לו, כסוכן שחקנים, להיות פתאום בקדמת הבמה.

“הספר הוא סוג של מתנה שריפאה הכל, ואחרי שהוא יצא התקשר אלי אחי הצעיר, קובי, בהתרגשות רבה. מאז הוא מעריץ שלי. האחים וההורים קראו והתרגשו וכיום הם מאד גאים בי, בעיקר בעובדה שחזרתי לחיק המשפחה”

לא לשתוק יותר!

שרון אריק כהן נולד וגדל באופקים, בדצמבר 1973 – החורף הנורא שלאחר מלחמת יום הכיפורים. שני מארבעה ילדים. אביו, שלחם, רצה לקרוא לו אריאל. אמו רצתה שרון וניצחה. “שרון כהן זה שם גנרי ואפילו לא יודעים אם זה של גבר או של אשה” – צוחק שרון – “לכן, ב-2005 הוספתי ‘אריק’ לשמי כדי שידעו לאתר אותי ברשת וזה גם יצר לי מובדלות מסויימת”.

הספר הזה נכתב בדם ודמעות. מילות המפתח שלו, לפי שרון, הן: שתיקות, הסתרות, גילויים. “בשלב מסויים, די מאוחר, הבנתי שהורי, שמהם התנתקתי ל-7 שנים – בעצם אינם מכירים אותי, ורציתי לדבר על זה, ובגלוי”- הוא מסביר את הדחף לכתיבה החושפנית – “הספר נכתב מראש כדי לספר למשפחתי, לאו דווקא לקהל. התאבדותה של סבתי בגיל 40, בשתיית חומצה, שינתה את מסלול חייה של המשפחה ואני נולדתי לתוך זה, לאמא פוסט-טראומתית שההתאבדות הזו עיצבה את אופיה ואת יחסיה עם הסביבה. איפיונו של הספר הזה היה: לא לשתוק יותר! כי יש לזה מחיר נפשי, פיזי, חברתי, שגם אני שילמתי אותו. רציתי לספר הכל והטריגר לכתיבה שלי, בגיל מאוחר יחסית, היה הריחוק המשפחתי. הבנתי שהורי לא מכירים אותי כי אני לא מספר להם מי אני באמת”.

4- | 1969
הֲרָמַת הַכּוֹסִית הָאַחֲרוֹנָה שֶׁל רִבְקָה אֶלְקָבֵץ

הָיְתָה לְחַיֵּי הַמָּוֶת.

 

לְבַדָּהּ,

לְלֹא בְּרָכָה מַקְדִּימָה

וּלְלֹא הַסְכָּמָה.

 

לְגִימָה בּוֹדֵדָה

חָרְכָה אֶת גְּרוֹנָהּ.

 

הִתְאַבְּדוּתָהּ שֶׁל סָבָתִי:

חִשּׁוּב מַסְלוּל מֵחָדָשׁ

לְאַרְבָּעָה דּוֹרוֹת.

בגיל 28 הוא סיפר להוריו על היותו הומוסקסואל. הוא ביקש אותם שיקבלו אותו, כמות שהוא, אבל הם לא היו מסוגלים לכך. זה היה הרגע בו החליט להתנתק מהם, מכולם, והנתק הזה נמשך עד גיל 35.  כששואלים אותו על ה’חום המרוקאי’ הוא צוחק במרירות ואומר: “זה מיתוס שהמרוקאים טיפחו. כל ה’חום’ שלהם מגיע אך ורק דרך האוכל, דרך הסירים. לא חיבוקים,  נשיקות, צחוקים. לא התעניינות או דיבור ממשי אמיתי על שעובר עליך, שמציק לך. במשך יותר מעשרים שנה לא הייתי בשום אירוע משפחתי. הספר הוא סוג של מתנה שריפאה הכל, ואחרי שהוא יצא התקשר אלי אחי הצעיר, קובי, בהתרגשות רבה. מאז הוא מעריץ שלי. האחים וההורים קראו והתרגשו וכיום הם מאד גאים בי, בעיקר בעובדה שחזרתי לחיק המשפחה”.

42 | 2015

אֲנִי לֹא יוֹדֵעַ לַעֲשׂוֹת אַהֲבָה,

אֲבָל עֲדַיִן מְנַסֶּה.

סִיר וְעוֹד

סִיר וְעוֹד

סִיר וְעוֹד

סִיר.

נוֹתַרְתִּי

בְּלוּי

מִכְסֶה.

את לימודי התיכון עשה, למזלו, בתיכון ‘אשל הנשיא’ שהראה לו עולם אחר לחלוטין מזה שהכיר עד אז באופקים. הוא הגיע לשם ילד שמן ומסורבל, תוצאה של שורת מעשי התעללות מינית שבוצעו בו בידי תלמיד ישיבה מקומי, בהיותו בן 11. “בשלב זה החלה האכילה המטורפת שלי”- הוא מסביר – ” שם, בפנימיית ‘אשל הנשיא’, הכנסתי את עצמי למשמעת. התחלתי לרוץ יום יום בשדות, למרחקים והקילוגרמים העודפים נשרו”.

 

16 | 1989.    

בָּרַחְתִּי מֵהַבַּיִת

לָרוּץ בַּשָּׂדוֹת וְלַעֲמֹד מוּל שֵׁדִים.

רַצְתִּי כָּל כָּךְ רָחוֹק, שֶׁחָזַרְתִּי רָזֶה.

כְּמוֹ שֶׁחָלַמְתִּי.

אֲבָל הִגַּעְתִּי רָחוֹק,

הִשְׁאַרְתִּי אוֹתִי מֵאָחוֹר.

לשירות בהנדסה קרבית, כבר הגיע גבר נאה ורזה. במהלך השירות עבר פציעה קשה מאד בעין, שהתעוורה כמעט כליל. לאחר סדרת ניתוחים חזר לצבא והתעקש לסיים שלוש שנים. לאחר השחרור טייל באירופה והחל ללמוד בבר אילן תקשורת ומדעי המדינה. “לקראת סוף הלימודים ראיתי מודעה שדרוש מתמחה למשרד יחסי ציבור של המשורר והיחצ”ן אילן שיינפלד. התקבלתי ועבדתי שם שלוש שנים. זה היה בית ספר מצויין בשבילי”. בהמשך עבר למשרדה של סוכנת השחקנים הותיקה זוהר יעקובסון ומשם לסוכנות הדוגמנות ‘לוק’, בה הקים מחלקת שחקנים, שהורכבה מדוגמנים/דוגמניות שהועברו לשדה המשחק: מלאני פרס, מירי בוהדנה, אילנית לוי, אנחל בונני, רונית יודקביץ ועוד רבים. ב-2006, פתח סוכנות-בוטיק של שחקנים שכל אחד מהם מקבל טיפול אישי לגמרי והיום הוא מייצג 45 שחקנים בהם גם אמיר שורוש הלא הוא ‘רמזי’ המפורסם והאהוב, יניב סוויסה, הילי אלון ועוד רבים אחרים שמשחקים בהרבה מאד סדרות”- מסביר  שרון, המתגורר, זה שנים ברמת גן.

מספר בגלוי מי הוא האמיתי

‘רשומון מרוקאי’, הוא כאמור, סיפור חייו של שרון אריק כהן וסיפור חיי משפחתו. הוא חושף בו את כל סודותיו לעולם, כמו גם את סודות משפחתו. מספר בגלוי מי הוא האמיתי,  ובסופו של התהליך הוא אומר: “הספר הזה הוא מתנה אדירה לי ולמשפחתי. חזרנו להיות משפחה. גיליתי, מתגובות של אנשים, שסודות משפחתיים מסוגים שונים כמו גם פגיעה מינית, כמו גם הסתרת הומוסקסואליות – משותפים להמוני אנשים”.

כששואלים אותו על זוגיות חדשה, הוא מחייך ואומר: “עכשיו שאני שלם עם עצמי אני גם בא עם משהו לזוגיות: עם ספר משלי. סיפור חיי. יצירה שמזקיפה את קומתי”. עם זאת הוא מודה שיש גם משהו די נוח ב’לבד’ שהתרגל אליו, ואחרי תהליך שעשה עם עצמו בעשר השנים האחרונות הוא לא יכול להתפשר היום. רק עכשיו הוא מתחיל לתת אמון באנשים. “היום יש דרך חדשה, שרון חדש ומשוחרר – אבל זה עדיין בתהליך. הדרך עוד ארוכה.”

 

רשומון מרוקאי

מאת: שרון אריק כהן

הוצאת אני

2020 תש”פ

פואמה אוטוביוגרפית המספרת את קורותיה של משפחה שעלתה לישראל ממרוקו, ושל סוד גדול שהשפיע על ארבעה דורות. דרך הספר מנסה הכותב להבין ולהסביר את מה שהתרחש, וגם לספר את הסיפור שלו, כילד ולאחר מכן כמתבגר וכמבוגר, בצל אותו אסון ובצל ההסתרה שבה בחרה המשפחה. מתוך כך עולה סיפורו של דור שלם, דור של עולים, סיפורה של עדה והיחס אליה. הספר מורכב מ-60 שירים המתארים סיפור שמשתרע על פני 91 שנים – בין השנים 2020-1929.

 

»» »» »» »»

הכתבה פורסמה במגזין 74

למעבר למגזינים:

ל‘גבעתיים פלוס’הקליקו כאן

ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן [


יולי 19, 2021

המנות שיעשו לכם את הקיץ – פרויקט מיוחד

הקיץ הגיע שוב, הטמפרטורות בחוץ עולות, וצריך מנות שיעשו לנו קצת קריר בלב (אם לא בפה). מה מתחשק? אז ככה, מתחשק לאכול מנות קלילות, צבעוניות, ואולי אפילו מצננות. קבלו את מצעד המנות הכי מתאימות
יולי 18, 2021

“הבובות הן אהבתי הגדולה”

"הבובות הן אהבתי הגדולה" שיחה עם הבובנאית ומספרת הסיפורים רונה ספורטה
יולי 18, 2021

“אני חיה בסרט מאז שנולדתי”

אבי בלייר כתב את הספר ‘הסמויה’ המתאר בצורה מרתקת את פעילות יחידת המעקבים של משטרת ישראל במחוז תל-אביב, בה היה בתפקיד פיקודי.
יולי 18, 2021

מראש חוליה ביחידת “הסמויה” לסופר

אבי בלייר כתב את הספר ‘הסמויה’ המתאר בצורה מרתקת את פעילות יחידת המעקבים של משטרת ישראל במחוז תל-אביב, בה היה בתפקיד פיקודי.
יולי 18, 2021

סיפור מתוק של חזון, השראה ויזמות

החיים הטובים סיפור מתוק של חזון, השראה ויזמות כמה שמחנו לגלות ש’מתוקה’ – רשת הקפה והקונדיטוריות הוותיקה והאהובה פתחה סניף חדש ברחוב ביאליק ברמת גן. מדובר בבית קפה יפהפה וחנות קונדיטוריה מפנקת שבה ניתן למצוא […]
יולי 18, 2021

“גבעתיים היא הבית שלי כיוצרת”

“מה שמעניין אותי באמת זה ‘הדרמה של האמצע’, שם נמצאים כל היצרים ושם מתרחשים הדברים האמיתיים. רוב השירים עוסקים בקצוות של הקשר- ההתחלה המתוקה או הסוף המר – אומרת יעל קידר, זמרת, מוזיקאית, יוצרת ומבצעת, ובצד כל אלה , עוסקת שנים רבות בטיפול זוגי ומשפחתי.
יולי 18, 2021

גבר, אל תצא פה פראייר יש מבצע סתכל בפלאייר

ראיון עם אמיר שורוש או בשבילכם רמאזי עבד ראמזי אחראי פתיתים בכיר
יולי 13, 2021

“בעיני המתבונן”​ תערוכת צילום של תלמידי כיתה י”א בתיכון שמעון בן צבי גבעתיים

"בעיני המתבונן"​ תערוכת צילום של תלמידי כיתה י"א בתיכון שמעון בן צבי גבעתיים
יולי 10, 2021

“אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל” ד”ר אופיר קרת

“אני שואף להקים מכון מחקר וטיפול בחולי אלצהיימר בישראל” ד”ר אופיר קרת (37) הוא רופא מומחה לנוירולוגיה שעובד בין היתר במרפאת המומחים בקניון פרנדלי בגבעתיים ● נשוי ליעל, עו”ד במקצועה ואב לדן וגאיה ד”ר נגה […]
יולי 3, 2021

מנת הסביח שמחברת בין שתי ערים

"פעם היו אומרים – 'סביח, תביא מנה' והיום אומרים – 'תביא מנה סביח'" צבי (סביח) חלבי ויעקב ששון עלו לארץ מבגדד, וברמת גן המציאו את הסביח
יולי 3, 2021

“זה לא אומץ – זו אהבה”

“זה לא אומץ – זו אהבה” עלילות נירו בעיר הקטנה מאת: נעמי לבנון-קשת המראה החיצוני שלו הוא לא בדיוק הפנטזיה הקלאסית של האם היהודיה כחתן לבתה: קעקועים, וסט עור עם סמלים, שלא כל אחד מכיר, […]
יולי 3, 2021

מנהל שיווק ביום ופרשן NBA בלילה

ראיון מנהל שיווק ביום ופרשן NBA בלילה ערן סורוקה הוא מנהל מחלקת השיווק והתוכן בחברת הבינה השיחתית CoCoHub  ופרשן ומגיש בשידורי ה-NBA של ערוץ הספורט  ● בעבר היה ראש מחלקת הרדיו של חדשות 10 והעורך […]
יולי 3, 2021

איך לבנות מערכת יחסי אמון בין בעלי הדירות ועו”ד שתביא להצלחת הפרויקט

איך לבנות מערכת יחסי אמון בין בעלי הדירות ועו”ד שתביא להצלחת הפרויקט עורכת הדין רוית סיני לפני שמתחילים פרויקט בהתחדשות עירונית, חשוב לבחור עו”ד שיסייע לבעלי הדירות לנהל את התהליך באופן שבחירת היזם תהיה אובייקטיבית […]
יולי 2, 2021

“אני חיה, נושמת וחולמת את העבודה שלי” דניאל רוט אבנרי אשת החדשות

 “אני חיה, נושמת וחולמת את העבודה שלי” דניאל רוט אבנרי (34) היא אשת חדשות. כתבת ועורכת בכירה בעיתון “ישראל היום”, כתבת לענייני מפלגות ומגישת שידורי אולפן “אתר ישראל היום” ● פאנליסטית בתוכנית “העולם הבוקר” של […]
יולי 2, 2021

גם זוגות חד מיניים יכולים להיות הורים

לצערנו הרב החוק במדינתנו לא מכיר בנישואי זוגות חד מיניים. אולם, אין הדבר קובע מסמרות לגבי יכולתם של זוגות חד מיניים להתמסד באמצעות הסכם הכולל בתוכו הן היבטים רכושיים בין בני זוג והן היבטים של […]
יולי 1, 2021

‘שירה היא מיצוי החיים’

זרקאור ‘שירה היא מיצוי החיים’ שיחה עם המשורר ואיש החינוך רון גרא נעמי לבנון-קשת שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter RG מאחוריו של המשורר ואיש החינוך רון גרא (74) […]
יוני 22, 2021

נשף סיום מהסרטים! מה לובשים, איך מגיעים ומה שותים בנשפי הסיום של התיכונים

חוגגים בגדול! נשף סיום מהסרטים – שמלה מנצנצת, שטיח אדום, לימוזינה ושמפניה מה לובשים, איך מגיעים ומה שותים בנשפי הסיום של התיכונים שטיחים אדומים, לימוזינות, שמלות מנצנצות וחליפות מהודקות, צלמים ואורות, שמפניות נשפכות ומסיבה עד […]
יוני 15, 2021

איזה מזל שהיא לא קפצה מהמרפסת!

ספר חדש איזה מזל שהיא לא קפצה מהמרפסת! “אילו קפצתי אז ממרפסת חדרי בקומה השישית של חדרי המפואר שבגרמניה, לא הייתם קוראים היום את המילים האלה” שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter שיתוף ב whatsapp […]


Wisite

בניית אתרים לעסקים
Wisite - Wise Site. Wise Choice.

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!


רחוב ז'בוטינסקי 7 (מגדל משה אביב) קומה 53.

טלפון : 03-5188886 |  פקס : 03-5188887 | מייל : office@dineymishpaha.co.il

 www.dineymishpaha.co.il/


 

דילוג לתוכן