01/12/2023
01/12/2023
יום שישי, 01 בדצמבר 2023

צילום ראובן קפוצינסקי

"הספרות היא החיים עם טוויסט קטן בעלילה"

איריס ארגמן (54) היא סופרת ילדים, יוצרת תוכן למוזיאונים, מנחת סדנאות כתיבה לילדים ומנחת מועדוני קריאה למבוגרים ● היא זוכת פרס 'סאסא סטון' לספרות ילדים ואם לשלושה ילדים

ד"ר נגה רוזנפרב

"בלשון ציורית ועדינה ובסגנון מלא כבוד ונטול דידקטיות, כותבת איריס ארגמן על העושר שנמצא לנו לא פעם מתחת לאף, ועל העולמות המופלאים הפתוחים למי שמוכנים להאזין למנגינת השפה והלב". כך נכתב בנימוקים של ועדת פרס 'סאסא סטון' לספרות ילדים שבחרה להעניק את הפרס לסופרת איריס ארגמן ולמאיירת יעל אלברט על הספר 'חדר הפלאות של סבתא מאשה' (2020 המרכז להנחלת תרבות היידיש).

איריס נולדה וגדלה באשדוד, שרתה בצה"ל כמדריכת כושר קרבי ולמדה לתואר ראשון ספרות השוואתית באוניברסיטה העברית. "בחרתי בלימודי ספרות על פני לימודי חינוך גופני כי נזכרתי בהרגשה שנתנה לי המורה שלי בתיכון, תרצה ברוק, שהגיעה לאשדוד מקיבוץ נגבה. היא פתחה בי צוהר לעולם ברגישות שלה, בעדינות שלה, בשפה האחרת שלה. היא זיהתה בי עומק, חוכמה ויכולות" מספרת איריס.

היא המשיכה ללימודי תואר שני בספרות באוניברסיטת תל אביב, נישאה ועברה להתגורר בשכונת בורוכוב בגבעתיים ושם גם נולדו והתבגרו שלושת ילדיה.

זוכות פרס סאסא סטון לספרות ילדים עם שר התרבות והנהלת סאסא סטון. צילום אלי דסה

"מלמדים אותם שהספרות היא החיים עם טוויסט קטן בעלילה והיא גם נקודת מבט אחרת. שונה. הספרות מאפשרת לנו לחשוב, לשאול שאלות, להבין את עצמנו ואת האחרים. הספרות היא חטטנית! היא מספרת לנו סיפור של אנשים אחרים"

היו לך מחשבות כמו 'מה עושים עם תואר בספרות'?

"הלב שלי נתקע בשערי הקמפוס. הלימודים לא היו בדיוק מה שדמיינתי ופתאום התחדד לי לראשונה שבאתי מהפריפריה, מנקודת פתיחה טובה פחות. למרות שקראתי הרבה בילדות, הרגשתי שחסר לי המון חומר שהייתי צריכה להשלים. היה לי קשה בהתחלה, אבל אחר כך הרגשתי שירושלים נפרשת לפניי על כל התרבות העשירה שלה. הגילוי של הסינמטק, גיא בן הינום, הספרייה שיכולתי לשבת בה ימים, לראות את פרופ' ישעיהו ליבוביץ צועד מולי ברחוב, לגור ברחוב אלפסי שבו גרה בזמנו לאה גולדברג".

לאחר הלימודים התחילה לעבוד בקרן קרב המעניקה לימודי העשרה לתלמידים בעיקר באזורי הפריפריה, ופיתחה תוכניות ייחודיות לעידוד קריאה "היה לי רצון עמוק לראות ילדים שמחים ונהנים מהקשבה לסיפור. הרגשתי שאני מגיעה למקומות רחוקים ומפריחה את השממה. הבנתי שחיים פה בפערים חברתיים עצומים, וחיפשתי את כל הדרכים לצמצם אותם. הקראתי לילדים פרקים מסיפורים, עודדתי ליצור בעקבותיהם, הצגנו את עבודות הילדים במוזיאונים. לא ויתרתי, נכנסתי לכל מקום אפשרי".

ואיך באמת מעודדים ילדים לקרוא ספרים?

"מעבירים להם את התשוקה שבדבר. מקריאים להם שני פרקים וגורמים להם לרצות לרוץ ולקרוא את ההמשך. מלמדים אותם שהספרות היא החיים עם טוויסט קטן בעלילה והיא גם נקודת מבט אחרת. שונה. הספרות מאפשרת לנו לחשוב, לשאול שאלות, להבין את עצמנו ואת האחרים. הספרות היא חטטנית! היא מספרת לנו סיפור של אנשים אחרים. אנחנו כקוראים רוצים לדעת עליהם כדי שנדע על עצמנו. כל ספר שאנחנו אוהבים מאיר לנו עוד צד באישיות שלנו וזה מה שיפה בזה. הספרות היא מטאפורה וברגע שילד מבין את זה – יש לו רצון עז לצאת להרפתקה ולקרוא."

בין לבין היא מנהלת את תחום ספרות הילדים בתוכנית קרב זה כ־20 שנה, אוצרת תערוכות, מרצה, מעבירה סדנאות כתיבה לילדים בבית אריאלה, מפתחת תוכניות לימוד, וגם – ואולי בעיקר – כבר כתבה והוציאה לאור 15 ספרי ילדים.

מתי התחלת לכתוב בעצמך?

"אל הכתיבה האישית הגעתי רק בגיל 37. לפני זה כתבתי מעט ולא פרסמתי כלום. הספרות בשבילי היא גם מרפאה מהמקום של קריאה וכתיבה".

הספר הראשון, 'דובון ולישון', נכתב בהזמנת הוצאת מטר. הספר השני, 'קונכיית הסיפורים', ביטא את החוויה שלי בילדות כשחיכיתי בחוף באשדוד לאבי הימאי".

כך נכתבו עוד שלושה עשר ספרים, חלקם רבי מכר כמו 'בכיסים של גילי' (2009 הוצאת  מטר) או סדרת המכשפה רוזלינדה (2013, 2018 הוצאת מטר) מכשפה עירונית שיושבת על עץ בגינה ומציצה דרך המכתבים לחיים של אחרים.  

'הדובי של פרד' (2016 הוצאת הקיבוץ המאוחד) שמביא את סיפורו המרגש של ניצול השואה פרד לסינג מנקודת התצפית של הדובי שלו. גם אליו הגיעה ארגמן מתוך סקרנות. לאחר שקראה עליו כתבה והרגישה שהיא חייבת לכתוב את סיפורו. לאחר ששכנעה אותו במאמצים רבים, נתקלה במכשול מצד הוצאות הספרים שטענו ש"הספר הוא ליום השואה ותו לא". איריס התעקשה כי חשבה שזה לא נכון "זה דובי שמספר סיפור שואה ומאיר את כל הסיפור מנקודת מבט שונה לגמרי. זהו סיפור על ילדוּת בצל מלחמת העולם השנייה, המספר על תקווה ואהבה, בדידות וחברוּת אמיצה". בסופו של דבר הספר זכה להצלחה בינלאומית, זכה בפרסים, תורגם לשפות רבות ועובד להצגה מצליחה בצרפת.

לאחרונה הוציאה את ספרה "אמיליה והכובע" (2021 הוצאת כנפיים־כתר), המתאר ברוב חן דמות של ילדה עצמאית, יזמית קטנה, שיוצרת עולם משלה לאחר שהיא מוצאת כובע ושלא אכפת לה מה העולם חושב, היא דבקה בדרך היצירתית שלה. "אמיליה היא כמוני. היא פותחת את חנות הכובעים הכי מיותרת בעולם לכאורה. יושבת שם חודש שלם, ואף אחד לא בא. זה מה שצריך לעשות. פשוט לשבת שם ולא להתייאש. כך בכתיבה, כך ביזמות, כך בחיים.

"הרעיון לסיפור הופיע אחרי שראיתי כובע מהודר בחלון ראווה ברומא. התחלתי לחשוב מה הייתי יכולה לעשות איתו. זה המפגש האקראי שאני אוהבת עם דברים ברחוב. חשבתי שאם אין לי את הכובע הזה, אעשה אותו בעצמי. כך גם אמיליה מוצאת את כל היצירתיות שבה ופותחת חנות לכובעים שהיא תופרת מכל האוספים שלה".

"כל ספר שאנחנו אוהבים מאיר לנו עוד צד באישיות שלנו וזה מה שיפה בזה. הספרות היא מטאפורה וברגע שילד מבין את זה – יש לו רצון עז לצאת להרפתקה ולקרוא"

מה דעתך על הוראת הספרות בבתי הספר?

 "מה שחשוב באמת זה היצירתיות והחדשנות, שהתלמידים יוכלו לחשוב, לפעול וליזום מתוך עצמם. חשוב לי שהם ייקחו מזה משהו לחיים וישתמשו בו. שיישארו להם כלי עבודה לחיים. שיבינו שמיצירה שכתב סופר אפשר ללמוד על המקום והזמן, על הלך הרוח, על ההיסטוריה והפוליטיקה, ספר זה עולם ומלואו" היא אומרת.

מתי את כותבת, היכן את מוצאת את המוזה שלך?

"אני קמה כל בוקר לעבודה ונוסעת ברחבי הארץ – מפגשי סוֹפר, עבודה בבתי ספר, סדנאות, פרויקטים חדשים ועוד. הכתיבה מגיעה רק בערבים, בסופי שבוע ובחופשות. היצירה היא עדיין פריווילגיה וזה כנראה מתחבר לחינוך שקיבלתי – שחייבים לעבוד קשה ולהיות חרוצים."

מה את הכי אוהבת לעשות כשיש לך זמן פנוי?

"אני אוהבת לשוטט ולטייל ברחובות העיר, להסתכל ולהתבונן באנשים, להקשיב לבתים ולהתבונן בצמרות העצים."

מי הסופר/ת המהווה השראה עבורך?

"אני מאוד אוהבת את הכתיבה של נורית זרחי שהיא השראה גדולה הן כאישה והן ככותבת מופלאה."

אי אפשר שלא לשים לב שנושאים כמו קסם, סוד, פלאות ומכשפות עוברים כחוט השני בין הספרים. האם אלה נושאים שתמיד הקסימו או משכו אותך, איזו ילדה היית?

"אני אוהבת להקשיב ולקרוא סיפורים שיש בהם קסם וריאליה ביחד ואולי בגלל זה אני כותבת כך. הייתי ילדה פטפטנית וסקרנית מאוד" אומרת איריס בחיוך.

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
מגזין רמת גן פלוס

מגזין רמת גן פלוס 112

'רמת גן פלוס' החדש מלחמת מלחמת חרבות ברזל
2023. מערכת 'פלוס תקשורת' וכל בית ישראל מחבקים את תושבי ישראל ומחזקים את הכוחות ההצלה והבטחון

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

12/25/2020

באיזו רשת באזור תמצאו את הפיצה הטובה מכולן?

באיזו רשת באזור תמצאו את הפיצה הטובה מכולן? המאכל האיטלקי המחבר בצק שמרים מרודד כהלכה, רוטב עגבניות משובח וגבינת מוצרלה מגורדת הפך לאחד מהפופולריים בכל העולם. כל כך פשוט אבל גם כל כך מורכב. אז […]
08/31/2020

אם אין לחם תאכלו פיצה

  אם אין לחם תאכלו פיצה רומאית, נפוליטנית או אמריקאית, פיצות חדשות צצות באיזור כמו פטריות לאחר הגשם וכעת עם מגבלות הקורונה, הכי נוח זה להזמין פיצה חמה לארוחת הערב המשפחתית טעמנו עבורכם את שש […]
11/27/2020

חגיגת בריושים

חגיגת בריושים ליאה דביר פיצחה את הסוד לסופגנייה המושלמת שעשויה מבצק בריוש ואפויה בתנור וכך אפשר ליהנות בלי נקיפות מצפון. למי שעדיין מעדיף את הסופגניה בגירסה המקובלת ניתן להזמין אצלה גם סופגניות מטוגנות. בתוך בצק […]
08/12/2021

החלות המיוחדות של מאיה הופכות לשם דבר

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
10/30/2020

חן שוזרת פרחים באהבה וכישרון

מביאים את הטבע הביתה עיצוב פרחים מנצח אם אתם חוגגים אירוע כמו יום הולדת או יום נישואין, או שרוצים לפרגן למישהו שחוגג, חן גלוזברג כאן בשבילכם! זרי פרחים יפהפיים וצבעוניים, עם ריח משכר, שישמחו כל […]
10/18/2020

לאכול טוב וגם לעשות טוב

'באזז'  דיינר אמריקאי בגבעתיים כמה חיכינו ליום הזה שבו יפתח בגבעתיים דיינר אמריקאי אמיתי, כזה שמגיש אוכל טוב ומושחת וכמה שמחנו ששמענו על "באזז"! הזמנו משלוח לשני רעבים והוא הגיע במהירות (זה בגבעתיים, זוכרים?). המבורגר […]
05/03/2021

שיר, ליטל וקארין משחזרות את צמות השמרים של סבתא

לא רק בניו-יורק, עכשיו גם לנו יש לוין בייקרי שיר, ליטל וקארין משחזרות את צמות השמרים של סבתא המדריך המתעדכן להזמנות עוגות שמרים זה הדבר הכי טוב בעולם! שיתוף ב facebook שיתוף ב whatsapp שיתוף […]
09/04/2020

לתת ביס ולהרגיש באיטליה

לתת ביס ולהרגיש באיטליה נועה חיים ודניאל צור תושבי גבעתיים הקימו את פסטה פיצ’י – פופ אפ של פסטות טריות מדהימות עם רטבים נהדרים בר פנזור שפית קונדיטורית נועה חיים (אלנה, L28 ) והשף דניאל […]

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן