fbpx

צילום ראובן קפוצינסקי

"הספרות היא החיים עם טוויסט קטן בעלילה"

איריס ארגמן (54) היא סופרת ילדים, יוצרת תוכן למוזיאונים, מנחת סדנאות כתיבה לילדים ומנחת מועדוני קריאה למבוגרים ● היא זוכת פרס ‘סאסא סטון’ לספרות ילדים ואם לשלושה ילדים

ד”ר נגה רוזנפרב

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

“בלשון ציורית ועדינה ובסגנון מלא כבוד ונטול דידקטיות, כותבת איריס ארגמן על העושר שנמצא לנו לא פעם מתחת לאף, ועל העולמות המופלאים הפתוחים למי שמוכנים להאזין למנגינת השפה והלב”. כך נכתב בנימוקים של ועדת פרס ‘סאסא סטון’ לספרות ילדים שבחרה להעניק את הפרס לסופרת איריס ארגמן ולמאיירת יעל אלברט על הספר ‘חדר הפלאות של סבתא מאשה’ (2020 המרכז להנחלת תרבות היידיש).

איריס נולדה וגדלה באשדוד, שרתה בצה”ל כמדריכת כושר קרבי ולמדה לתואר ראשון ספרות השוואתית באוניברסיטה העברית. “בחרתי בלימודי ספרות על פני לימודי חינוך גופני כי נזכרתי בהרגשה שנתנה לי המורה שלי בתיכון, תרצה ברוק, שהגיעה לאשדוד מקיבוץ נגבה. היא פתחה בי צוהר לעולם ברגישות שלה, בעדינות שלה, בשפה האחרת שלה. היא זיהתה בי עומק, חוכמה ויכולות” מספרת איריס.

היא המשיכה ללימודי תואר שני בספרות באוניברסיטת תל אביב, נישאה ועברה להתגורר בשכונת בורוכוב בגבעתיים ושם גם נולדו והתבגרו שלושת ילדיה.

זוכות פרס סאסא סטון לספרות ילדים עם שר התרבות והנהלת סאסא סטון. צילום אלי דסה

"מלמדים אותם שהספרות היא החיים עם טוויסט קטן בעלילה והיא גם נקודת מבט אחרת. שונה. הספרות מאפשרת לנו לחשוב, לשאול שאלות, להבין את עצמנו ואת האחרים. הספרות היא חטטנית! היא מספרת לנו סיפור של אנשים אחרים"

היו לך מחשבות כמו ‘מה עושים עם תואר בספרות’?

“הלב שלי נתקע בשערי הקמפוס. הלימודים לא היו בדיוק מה שדמיינתי ופתאום התחדד לי לראשונה שבאתי מהפריפריה, מנקודת פתיחה טובה פחות. למרות שקראתי הרבה בילדות, הרגשתי שחסר לי המון חומר שהייתי צריכה להשלים. היה לי קשה בהתחלה, אבל אחר כך הרגשתי שירושלים נפרשת לפניי על כל התרבות העשירה שלה. הגילוי של הסינמטק, גיא בן הינום, הספרייה שיכולתי לשבת בה ימים, לראות את פרופ’ ישעיהו ליבוביץ צועד מולי ברחוב, לגור ברחוב אלפסי שבו גרה בזמנו לאה גולדברג”.

לאחר הלימודים התחילה לעבוד בקרן קרב המעניקה לימודי העשרה לתלמידים בעיקר באזורי הפריפריה, ופיתחה תוכניות ייחודיות לעידוד קריאה “היה לי רצון עמוק לראות ילדים שמחים ונהנים מהקשבה לסיפור. הרגשתי שאני מגיעה למקומות רחוקים ומפריחה את השממה. הבנתי שחיים פה בפערים חברתיים עצומים, וחיפשתי את כל הדרכים לצמצם אותם. הקראתי לילדים פרקים מסיפורים, עודדתי ליצור בעקבותיהם, הצגנו את עבודות הילדים במוזיאונים. לא ויתרתי, נכנסתי לכל מקום אפשרי”.

ואיך באמת מעודדים ילדים לקרוא ספרים?

“מעבירים להם את התשוקה שבדבר. מקריאים להם שני פרקים וגורמים להם לרצות לרוץ ולקרוא את ההמשך. מלמדים אותם שהספרות היא החיים עם טוויסט קטן בעלילה והיא גם נקודת מבט אחרת. שונה. הספרות מאפשרת לנו לחשוב, לשאול שאלות, להבין את עצמנו ואת האחרים. הספרות היא חטטנית! היא מספרת לנו סיפור של אנשים אחרים. אנחנו כקוראים רוצים לדעת עליהם כדי שנדע על עצמנו. כל ספר שאנחנו אוהבים מאיר לנו עוד צד באישיות שלנו וזה מה שיפה בזה. הספרות היא מטאפורה וברגע שילד מבין את זה – יש לו רצון עז לצאת להרפתקה ולקרוא.”

בין לבין היא מנהלת את תחום ספרות הילדים בתוכנית קרב זה כ־20 שנה, אוצרת תערוכות, מרצה, מעבירה סדנאות כתיבה לילדים בבית אריאלה, מפתחת תוכניות לימוד, וגם – ואולי בעיקר – כבר כתבה והוציאה לאור 15 ספרי ילדים.

מתי התחלת לכתוב בעצמך?

“אל הכתיבה האישית הגעתי רק בגיל 37. לפני זה כתבתי מעט ולא פרסמתי כלום. הספרות בשבילי היא גם מרפאה מהמקום של קריאה וכתיבה”.

הספר הראשון, ‘דובון ולישון’, נכתב בהזמנת הוצאת מטר. הספר השני, ‘קונכיית הסיפורים’, ביטא את החוויה שלי בילדות כשחיכיתי בחוף באשדוד לאבי הימאי”.

כך נכתבו עוד שלושה עשר ספרים, חלקם רבי מכר כמו ‘בכיסים של גילי’ (2009 הוצאת  מטר) או סדרת המכשפה רוזלינדה (2013, 2018 הוצאת מטר) מכשפה עירונית שיושבת על עץ בגינה ומציצה דרך המכתבים לחיים של אחרים.  

‘הדובי של פרד’ (2016 הוצאת הקיבוץ המאוחד) שמביא את סיפורו המרגש של ניצול השואה פרד לסינג מנקודת התצפית של הדובי שלו. גם אליו הגיעה ארגמן מתוך סקרנות. לאחר שקראה עליו כתבה והרגישה שהיא חייבת לכתוב את סיפורו. לאחר ששכנעה אותו במאמצים רבים, נתקלה במכשול מצד הוצאות הספרים שטענו ש”הספר הוא ליום השואה ותו לא”. איריס התעקשה כי חשבה שזה לא נכון “זה דובי שמספר סיפור שואה ומאיר את כל הסיפור מנקודת מבט שונה לגמרי. זהו סיפור על ילדוּת בצל מלחמת העולם השנייה, המספר על תקווה ואהבה, בדידות וחברוּת אמיצה”. בסופו של דבר הספר זכה להצלחה בינלאומית, זכה בפרסים, תורגם לשפות רבות ועובד להצגה מצליחה בצרפת.

לאחרונה הוציאה את ספרה “אמיליה והכובע” (2021 הוצאת כנפיים־כתר), המתאר ברוב חן דמות של ילדה עצמאית, יזמית קטנה, שיוצרת עולם משלה לאחר שהיא מוצאת כובע ושלא אכפת לה מה העולם חושב, היא דבקה בדרך היצירתית שלה. “אמיליה היא כמוני. היא פותחת את חנות הכובעים הכי מיותרת בעולם לכאורה. יושבת שם חודש שלם, ואף אחד לא בא. זה מה שצריך לעשות. פשוט לשבת שם ולא להתייאש. כך בכתיבה, כך ביזמות, כך בחיים.

“הרעיון לסיפור הופיע אחרי שראיתי כובע מהודר בחלון ראווה ברומא. התחלתי לחשוב מה הייתי יכולה לעשות איתו. זה המפגש האקראי שאני אוהבת עם דברים ברחוב. חשבתי שאם אין לי את הכובע הזה, אעשה אותו בעצמי. כך גם אמיליה מוצאת את כל היצירתיות שבה ופותחת חנות לכובעים שהיא תופרת מכל האוספים שלה”.

"כל ספר שאנחנו אוהבים מאיר לנו עוד צד באישיות שלנו וזה מה שיפה בזה. הספרות היא מטאפורה וברגע שילד מבין את זה – יש לו רצון עז לצאת להרפתקה ולקרוא"

מה דעתך על הוראת הספרות בבתי הספר?

 “מה שחשוב באמת זה היצירתיות והחדשנות, שהתלמידים יוכלו לחשוב, לפעול וליזום מתוך עצמם. חשוב לי שהם ייקחו מזה משהו לחיים וישתמשו בו. שיישארו להם כלי עבודה לחיים. שיבינו שמיצירה שכתב סופר אפשר ללמוד על המקום והזמן, על הלך הרוח, על ההיסטוריה והפוליטיקה, ספר זה עולם ומלואו” היא אומרת.

מתי את כותבת, היכן את מוצאת את המוזה שלך?

“אני קמה כל בוקר לעבודה ונוסעת ברחבי הארץ – מפגשי סוֹפר, עבודה בבתי ספר, סדנאות, פרויקטים חדשים ועוד. הכתיבה מגיעה רק בערבים, בסופי שבוע ובחופשות. היצירה היא עדיין פריווילגיה וזה כנראה מתחבר לחינוך שקיבלתי – שחייבים לעבוד קשה ולהיות חרוצים.”

מה את הכי אוהבת לעשות כשיש לך זמן פנוי?

“אני אוהבת לשוטט ולטייל ברחובות העיר, להסתכל ולהתבונן באנשים, להקשיב לבתים ולהתבונן בצמרות העצים.”

מי הסופר/ת המהווה השראה עבורך?

“אני מאוד אוהבת את הכתיבה של נורית זרחי שהיא השראה גדולה הן כאישה והן ככותבת מופלאה.”

אי אפשר שלא לשים לב שנושאים כמו קסם, סוד, פלאות ומכשפות עוברים כחוט השני בין הספרים. האם אלה נושאים שתמיד הקסימו או משכו אותך, איזו ילדה היית?

“אני אוהבת להקשיב ולקרוא סיפורים שיש בהם קסם וריאליה ביחד ואולי בגלל זה אני כותבת כך. הייתי ילדה פטפטנית וסקרנית מאוד” אומרת איריס בחיוך.

אל תפספסו הכתבות האהובות
יועץ הנדל"ן מתן נסטל

נדלן לקול המשפחה – פרק א’

כמה פעמים שמעתם את המשפט, ”הבן שלי או סבתא שלי יראו לך את הדירה”, תחשבו על כך לרגע, יכול להיות מצב בו תגיעו לתצוגת רכבים יוקרתית של אאודי ומי שיציג לכם את הנכס לא יהיה מקצוען אמיתי?

קראו עוד»
כתבות השער

ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה

הטבה ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה כל מה שרציתם לדעת על האמנית היפנית ולא היה לכם את מי לשאול ד”ר נגה רוזנפרב שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter

קראו עוד»
דוד פייל עו"ד רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון היא אחד מהמצבים היותר מורכבים בדין הישראלי, וזאת משום שקשה מאוד להוכיח שנזק שנגרם לאם או לעובר במהלך ההיריון אכן היה יכול להימנע, לו הצוות הרפואי היה נוהג באופן אחר. אם כך, מהי טעות סבירה של רופאים במהלך ההריון ומהי טעות שבגינה אפשר ואפילו צריך להגיש תביעת רשלנות רפואית.

קראו עוד»
החיים הטובים

“אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון”

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  “ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל”

קראו עוד»
כתבות השער

איריס וקסלר מציירת את סיפורי המקרא

“אני ציירת מקראית ולכן, כאמנית בחרתי להתחיל מהסיפור הראשוני ופניתי לסיפורי המקרא שמעוררים בי השראה. הסיפורים האלו מאפשרים לי לבטא רגש שאותו אני מציירת. למשל, כשאני בוחרת לצייר אהבה אני פונה למקרא ושם האהבה הראשונה היא אהבת יצחק ורבקה (בראשית פרק כ”ד), בנושא הדרת נשים ציירתי את מעמד בנות צלפחד (במדבר כ”ז)”

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

שבוע החלל הישראלי בגבעתיים 2022

חדשות העיר גבעתיים פלוס שבוע החלל הישראלי בגבעתיים 2022 תלמידי כיתות ה’ בבתי הספר היסודיים בעיר זכו ליהנות מתכניות חינוך חדשניות ויצירתיות במסגרת שבוע החלל הישראלי פורסם: 25/1/2022 שתפו שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email

קראו עוד»
מגזינים

גבעתיים פלוס מגזין 89

בדצמבר 2021 , הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור לבחור ת מילת השנה. תשע מילים הועמדו להצבעה, והן נבחרו מתוך מאות הצעות שהגיעו מן הציבור. אלפים רבים נענו לפנייה, השתתפו בהצבעה ובחרו במילה טרלול,
אכן זו הייתה שנה מטורללת למדי. שלוש המילים שהתחרו על המקומות הבאים מייצגות את
מגפת הקורונה שמלווה אותנו זה
שנתיים: חיסון, תשנית (מוטציה)
ודחף (בוסטר).
גם המילים הנוספות משקפות את השנה שחלפה: אקלים – לאור משבר האקלים שנכנס למודעות הציבורית; שינוי – מילה המתקשרת לשנה הפוליטית
שחווינו; שגרה; פקקים ומדליית זהב, שמזכירה לנו את ההישגים הנאים של המשלחת הישראלית באולימפיאדה האחרונה

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
דצמבר 24, 2021

רמת גן פלוס 88

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

נובמבר 27, 2020

חנוכה 2020 סופ-סופ-סופגניות

»» »» »» »» »» »» »»     למעבר למגזינים: ל‘גבעתיים פלוס’, הקליקו כאן ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן   
אוגוסט 12, 2021

החלות המיוחדות של מאיה הופכות לשם דבר

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
אוקטובר 30, 2020

העוגיות הצבעוניות שגונבות את ההצגה

העוגיות הצבעוניות של ויולט ומיכל יגרמו לכולם לחייך לפני ארבע שנים בסטודיו קטן בכפר סבא הקימו ויולט ומיכל בוטיק המתמחה בעוגיות רויאל אייסינג. העסק נולד מתוך אהבה לעולמות האפיה, היצירה והרצון לחבור לאירועים הקטנים המשמחים […]
אוקטובר 27, 2020

מושלמות! פחזניות אווריריות ופריכות עם קרם קטיפתי

פחזניות או לא להיות כיס של בצק דקיק, מפוצץ בקרם עשיר וממכר אין הרבה מאכלים שמרגשים אותי. מאכלים כאלו שבלוטות הטעם מתרגשות לנסות, שהעיניים נעצמות בכל ביס, שהלב מתמלא באושר מקיומם. פחזנית טובה, כזו עם […]
ינואר 3, 2021

“ההזמנה של ארוחת הסילבסטר כלל לא הגיעה!”

“ההזמנה של ארוחת הסילבסטר כלל לא הגיעה!” איך להזמין ארוחת סילבסטר בשנת 2020 ולקבל אותה ב-2021 או לא לקבל אותה בכלל… בתקופה כזו שבה המסעדות משוועות להזמנות כמה שמחנו כשקראנו את הפוסט של חברת אונטופו […]
נובמבר 3, 2020

סוף סוף מצאנו אוכל הודי ביתי אותנטי טעים

תבשילים הודים מהמטבח של פרוז עד הבית נאיה ופרוז אוהבים יצירתיות, אוכל ומה שבניהם הגיע הזמן לאוכל האמיתי, כזה שמתבשל במטבח ממתכונים שעברו מפה לאוזן במשפחה במשך דורי דורות. כמה שמחנו לגלות את Taste of […]
דצמבר 26, 2021

קולקציית המתוקים של בית המאפה “עומר בייקרי”

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
נובמבר 23, 2021

חגיגה בין כוכבים – טורי שוקולד

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!

במבצע מיוחד

מנוי למגזין מתנה!

רק למצטרפים חדשים
ניתן לבטל בכל עת

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן