30/05/2024
30/05/2024
יום חמישי, 30 במאי 2024

מהם הסעיפים החשובים בהסכם עם היזם?

בתקופה של ריביות גבוהות, פילוג ויוקר מחיה שעולה מידי יום, מצבם הכלכלי של היזמים, מעורר את חששם של דיירים שאמורים לחתום על הסכם מולם

אוג' 2023

על מנת שתהיו בטוחים שאם חלילה היזם נכנס להליכי כינוס, הדבר לא יגרום לכם להוציא כסף מכיסכם האישי, ולהיות בטוחים שלאורך כל התהליך לא תיאלצו לשלם מכיסכם, בשום דרך ושום צורה, הכנתי את המדריך הבא:

  1. יש לחייב את היזם בשורה של הצהרות על מצבו הכלכלי, הפיננסי
  • כי יש לו את הידע, הכישורים, כוח האדם, האמצעים הפיננסים, היכולת, הניסיון המיומנות הדרושים להקמת הפרויקט בהתאם להוראות הסכם זה ועל פי כל דין, וכי לא ידוע לו על כל מניעה משפטית או אחרת המונעת ממנו להתקשר עם הבעלים הסכם זה ולמלא אחר הוראותיו.
  • כי למיטב ידיעתו במועד חתימת הסכם זה, אין כל עילה מהותית לפתוח בהליכים משפטיים כנגדו ו/או מי מבעליו ומנהליו, אשר יש בהם סיכון לביצוע התחייבויותיה של היזם כלפי הבעלים. וכי במועד חתימת הסכם זה לא עומדות ותלויות כנגדו ו/או מי מבעליו ומנהליו תביעות ו/או הליכים משפטיים אזרחיים או פליליים, ו/או פסקי דין אשר יש בהן למנוע את קיום התחייבויותיו עפ"י הסכם זה.
  • כי יש ברשותו את האמצעים הפיננסים לעמוד בכל התחייבויותיו בהתאם להסכם זה עד לקבלת הליווי מהבנק ולאחריו, ובין היתר לשלם לאנשי המקצוע וכן את ההון הראשוני לטובת קבלת הליווי הבנקאי וכן את סיום הבניה.
  • כי יש בידו להשלים את ביצוע הפרויקט והעבודות, וכן לשלם את כל המיסים הנדרשים ממנו על פי חוקי המס ו/או אלה הקבועים בהסכם זה בהם הוא חייב, בלוח הזמנים הקבוע בהסכם זה. יש להגדיר בהסכם כי הדיירים לא משלמים דבר במסגרת הפרויקט, אלא החבות חלה אך ורק על היזם.
*תמונה להמחשה בלבד
  • תנאי יסודי להתקשרות הבעלים בהסכם זה הוא כי הבעלים לא ישלמו כל הוצאה ו/או עלות ו/או תשלום אחר, מכל מן וסוג שהוא, בגין כל עניין הנוגע להתקשרות בהסכם זה ו/או ביצוע הפרויקט ו/או כזה הנדרש על פי חוקי המס, לרבות וכן כל תשלום הנוגע לאישור התוכנית וביצוע הפרויקט, הוצאות לנותני שירותים מטעם הבעלים וכיוצ"ב.
    • היזם יישא על חשבונו הבלעדי בכל ההוצאות, המיסים והתשלומים השונים הנובעים במישרין או בעקיפין מהסכם זה ו/או הקמת הפרויקט, לרבות בהוצאות המיסים, התשלומים, האגרות וההיטלים אשר יידרשו לצורך תכנון הפרויקט ובנייתו ובכלל זה אגרות בניה, היטלי פיתוח והיטל השבחה.

בנוסף, ישא על חשבונו הבלעדי אדריכלים ומהנדסים שונים, יועצי מס או תשתיות וחניות ו/או בעלי מקצוע שונים ו/או קבלני ביצוע וקבלני משנה שיועסקו על ידו הם ועובדיהם השונים לצורך ביצוע הפרויקט. וכן הוא ישא בכל עלויות התכנון השונות, הביסוס, הבניה, הפיתוח, אגרות והיטלים למיניהם שידרשו ו/או יתחייב תשלומם לרשויות וגורמים שונים, בין עירוניים ובין ממשלתיים ואחרים, לרבות לעירייה, לוועדה המקומית לתכנון ובניה, אדריכלים, בעלי מקצוע, קבלני משנה ויועצים, פלקטים וצילום תוכניות בכל כמות שתידרש למיניהם וכן את כל הרישומים, בית משותף ותשריטים. חשוב לציין בנוסף, גם אם לבסוף הפרויקט לא יצא לפועל, אין ליזם אפשרות לדרוש את ההחזר לא מהדיירים ולא מיועצי הדיירים.

  1. יש להוסיף שורה של ערבויות שמגנות על הדיירים מפני חשש של הפרה מצד היזם:

ערבות חוק מכר – מהווה את הערבות בשווי הדירה החדשה.

ערבות שכירות – במידה והיזם לא עמד בתשלומי השכירות.

ערבות מיסים – היזם נושא עבור הדיירים בכל עלויות המיסוי.

ערבות להוצאות משפטיות – אם חלילה תהיה הפרה כלשהי מצד היזם, יהיה לעוה"ד של הבעלים את היכולת לתבוע את היזם ו/או להתגונן ככל שהיזם החליט להגיש תביעה נגד דיירים. כי אחרת, הוצאות אלו חלות על הדיירים באופן פרטי.

לבסוף, יש להגדיר בהסכם, שאם היזם לא יקבל ליווי בנקאי, אחרי שקיבל היתר, לאור מצבה הכלכלי של החברה היזמית, ו/או כל סירוב אחר שקשור במצבה הכלכלי של החברה – היזם יסב את ההיתר לטובת הדיירים, כך שהדיירים יקבלו את ההיתר לידיהם, במקום להתחיל מהתחלה את הפרויקט והיזם לא יהיה רשאי לעכב אותם מלפנות ליזם/ קבלן אחר.

הסכם משפטי טוב שיודע לשמור על הדיירים, שומר עליהם, לא משנה מי יהיה היזם ומה יקרה לו בתסריט הכי גרוע.

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס

כתבות נוספות של המומחית

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
03/17/2022

גיליתי את סוד החיים באמצע החיים"

"גיליתי את סוד החיים באמצע החיים" הכירו את המדריכה לחיים החדשים שלכם מיכל נגלר, אשר תוביל אתכם לחיי חופש ושמחה, הצלחה והגשמה מאת: מיכל נגלר שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף
02/14/2023

"חשוב לי שכל אישה שנכנסת אלי תרגיש מלכה" הסטארט-אפ של אלי כהן

אלי כהן הוא סטארטפיסט פתרונות שיער, שמייצר חוויה חדשה באימפריית העסקים המשגשגת שהקים ברמת גן.
08/08/2021

רוצים לראות יותר טוב מ-6/6?

קיראו עד הסוף! בדיקת עיניים על ידי האופטומטריסט הכי מקצועי בעולם ללא המכשור הכי מתקדם שקיים לא תניב תוצאה והתאמה מושלמת לשמירה על בריאות עיניכם. חברות מובילות בתחום הראייה, עדשות ומכשור רפואי בעולם ביצעו מחקרים
04/01/2021

המסע הנוצץ של שיר

המסע הנוצץ של שיר שיר סלינסון תירוש הקימה את המותג 'שי קולקשן' המשלב באלגנטיות תכשיטי זהב עם יהלומים ואבני חן, כשלכל קולקצייה יש נושא עיצובי עם מסר חברתי של העצמה והעברת טוב בשנה האחרונה, שהייתה
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן