07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023

מהם הסעיפים החשובים בהסכם עם היזם?

בתקופה של ריביות גבוהות, פילוג ויוקר מחיה שעולה מידי יום, מצבם הכלכלי של היזמים, מעורר את חששם של דיירים שאמורים לחתום על הסכם מולם

אוג' 2023

על מנת שתהיו בטוחים שאם חלילה היזם נכנס להליכי כינוס, הדבר לא יגרום לכם להוציא כסף מכיסכם האישי, ולהיות בטוחים שלאורך כל התהליך לא תיאלצו לשלם מכיסכם, בשום דרך ושום צורה, הכנתי את המדריך הבא:

  1. יש לחייב את היזם בשורה של הצהרות על מצבו הכלכלי, הפיננסי
  • כי יש לו את הידע, הכישורים, כוח האדם, האמצעים הפיננסים, היכולת, הניסיון המיומנות הדרושים להקמת הפרויקט בהתאם להוראות הסכם זה ועל פי כל דין, וכי לא ידוע לו על כל מניעה משפטית או אחרת המונעת ממנו להתקשר עם הבעלים הסכם זה ולמלא אחר הוראותיו.
  • כי למיטב ידיעתו במועד חתימת הסכם זה, אין כל עילה מהותית לפתוח בהליכים משפטיים כנגדו ו/או מי מבעליו ומנהליו, אשר יש בהם סיכון לביצוע התחייבויותיה של היזם כלפי הבעלים. וכי במועד חתימת הסכם זה לא עומדות ותלויות כנגדו ו/או מי מבעליו ומנהליו תביעות ו/או הליכים משפטיים אזרחיים או פליליים, ו/או פסקי דין אשר יש בהן למנוע את קיום התחייבויותיו עפ"י הסכם זה.
  • כי יש ברשותו את האמצעים הפיננסים לעמוד בכל התחייבויותיו בהתאם להסכם זה עד לקבלת הליווי מהבנק ולאחריו, ובין היתר לשלם לאנשי המקצוע וכן את ההון הראשוני לטובת קבלת הליווי הבנקאי וכן את סיום הבניה.
  • כי יש בידו להשלים את ביצוע הפרויקט והעבודות, וכן לשלם את כל המיסים הנדרשים ממנו על פי חוקי המס ו/או אלה הקבועים בהסכם זה בהם הוא חייב, בלוח הזמנים הקבוע בהסכם זה. יש להגדיר בהסכם כי הדיירים לא משלמים דבר במסגרת הפרויקט, אלא החבות חלה אך ורק על היזם.
*תמונה להמחשה בלבד
  • תנאי יסודי להתקשרות הבעלים בהסכם זה הוא כי הבעלים לא ישלמו כל הוצאה ו/או עלות ו/או תשלום אחר, מכל מן וסוג שהוא, בגין כל עניין הנוגע להתקשרות בהסכם זה ו/או ביצוע הפרויקט ו/או כזה הנדרש על פי חוקי המס, לרבות וכן כל תשלום הנוגע לאישור התוכנית וביצוע הפרויקט, הוצאות לנותני שירותים מטעם הבעלים וכיוצ"ב.
    • היזם יישא על חשבונו הבלעדי בכל ההוצאות, המיסים והתשלומים השונים הנובעים במישרין או בעקיפין מהסכם זה ו/או הקמת הפרויקט, לרבות בהוצאות המיסים, התשלומים, האגרות וההיטלים אשר יידרשו לצורך תכנון הפרויקט ובנייתו ובכלל זה אגרות בניה, היטלי פיתוח והיטל השבחה.

בנוסף, ישא על חשבונו הבלעדי אדריכלים ומהנדסים שונים, יועצי מס או תשתיות וחניות ו/או בעלי מקצוע שונים ו/או קבלני ביצוע וקבלני משנה שיועסקו על ידו הם ועובדיהם השונים לצורך ביצוע הפרויקט. וכן הוא ישא בכל עלויות התכנון השונות, הביסוס, הבניה, הפיתוח, אגרות והיטלים למיניהם שידרשו ו/או יתחייב תשלומם לרשויות וגורמים שונים, בין עירוניים ובין ממשלתיים ואחרים, לרבות לעירייה, לוועדה המקומית לתכנון ובניה, אדריכלים, בעלי מקצוע, קבלני משנה ויועצים, פלקטים וצילום תוכניות בכל כמות שתידרש למיניהם וכן את כל הרישומים, בית משותף ותשריטים. חשוב לציין בנוסף, גם אם לבסוף הפרויקט לא יצא לפועל, אין ליזם אפשרות לדרוש את ההחזר לא מהדיירים ולא מיועצי הדיירים.

  1. יש להוסיף שורה של ערבויות שמגנות על הדיירים מפני חשש של הפרה מצד היזם:

ערבות חוק מכר – מהווה את הערבות בשווי הדירה החדשה.

ערבות שכירות – במידה והיזם לא עמד בתשלומי השכירות.

ערבות מיסים – היזם נושא עבור הדיירים בכל עלויות המיסוי.

ערבות להוצאות משפטיות – אם חלילה תהיה הפרה כלשהי מצד היזם, יהיה לעוה"ד של הבעלים את היכולת לתבוע את היזם ו/או להתגונן ככל שהיזם החליט להגיש תביעה נגד דיירים. כי אחרת, הוצאות אלו חלות על הדיירים באופן פרטי.

לבסוף, יש להגדיר בהסכם, שאם היזם לא יקבל ליווי בנקאי, אחרי שקיבל היתר, לאור מצבה הכלכלי של החברה היזמית, ו/או כל סירוב אחר שקשור במצבה הכלכלי של החברה – היזם יסב את ההיתר לטובת הדיירים, כך שהדיירים יקבלו את ההיתר לידיהם, במקום להתחיל מהתחלה את הפרויקט והיזם לא יהיה רשאי לעכב אותם מלפנות ליזם/ קבלן אחר.

הסכם משפטי טוב שיודע לשמור על הדיירים, שומר עליהם, לא משנה מי יהיה היזם ומה יקרה לו בתסריט הכי גרוע.

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס

כתבות נוספות של המומחית

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
03/04/2022

פרי עמלי מהחווה החקלאית

יום חמישי פעם בשבוע, אוטובוס מיושן עם חלונות ברזל ומדרגה גבוהה, לפחות זו התחושה הזכורה לי. ילדה בבית ספר יסודי בעמישב (לימים יגאל אלון) בר״ג. בהתרגשות ובתחושה של חופש יצאנו לחווה החקלאית. נסיעה של עשר דקות עד לחווה ליד הפארק הלאומי למדנו חקלאות דרך ערוגות של ירקות.
07/06/2022

ישראל חוגגת ספורט – להתרגש, לאהוב ולנצח

'המכביה', אירוע הספורט ה-3 בגודלו בעולם, הוא אירוע הספורט היהודי הגדול ביותר בעולם. המכביה מביאה יחד ספורטאים יהודיים מכל העולם לאירוע אחד המשלב ציונות וספורט
06/20/2022

חקלאות העתיד אצלכם בבית!

HyGreens מזמינה אתכם לקחת חלק בחקלאות העתיד ולגדל את הירקות שלכם בעצמכם בעזרת מערכות הידרופוניות מעוצבות ומותאמות אישית – כל מה שצריך כדי לחיות אורח חיים בריא ואקולוגי, מבלי להתאמץ ומבלי לצאת מהבית.
11/03/2022

גאווה מקומית

גאווה מקומית איך הצליחה פיצרייה מקומית ברמת גן להפוך לסיפור סינדרלה מעורר השראה, עם הכרה בינלאומית וחדירה למקום מכובד בחמישייה הפותחת של הסניפים המובילים והמצליחים ביותר בעולם של רשת הפיצריות הבינלאומית פאפא ג’ונס, המונה מעל
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן