30/05/2024
30/05/2024
יום חמישי, 30 במאי 2024
נטע עדני

נטע עדני

יהודה בית הלחמי איש האדמה שהצמיח שכונה

כנפי נשרים זה הרחוב, שבו מתחילה שכונת תל-יהודה. בקצה הרחוב בפינת בן גוריון, זו הייתה הנקודה שבה שולי ואני היינו מתפצלות, כל אחת  לביתה.

שכונת 'תל-יהודה' ברמת גן ממוקמת בין קריית בורוכוב בדרום ורמת יצחק בצפון.

שעות רבות ביליתי יחד עם חברת הילדות שלי, שולי. הבתים בשכונת תל יהודה היו נמוכים (רובם בני קומה אחת) ובחצרות צמחו עצי פרי. שולי ואני הכרנו בתיכון באמצעות חברתנו קרן. ברבות השנים, התהדקה החברות ביננו והצטרפה גם עדי, שתיהן חברותי עד היום ואף מעבר לכך – אחיות לבי.

עד היום זכור לי היטב השינוי המבני, שהתחיל בשכונה. הראשון שבהם, היה בבית של כחלני ברח' אלרואי, שצמח מבית חד קומתי לבניין. זכריה כחלני ז"ל, היה חבר של אבא שלי ואחד מהמתפללים הקבועים בבית הכנסת בשכונה. בהמשך אותו הרחוב התגורר חבר נוסף של אבי, זכריה חתוכה ז"ל, בית המשפחה נותר במבנה המקורי של בית חד קומתי. גם המעבר הרגלי בין רחוב גרנדוס בשכונת ק. בורוכוב, שהוביל לכנפי נשרים נחסם ע"י בניין.

 ++++

בית הכנסת בית-אל גאולה, שברח' המלך יוסף, נמצא ממש במרכז השכונה.

אבא שלי, שלום עדני ז”ל, היה בעל קורא וחבר הנהלת בית הכנסת, ויחד עם יתר המתפללים היה שותף לבנייתו וליצירת קהילה לתפארת.

האחים שלי למדו הגייה תימנית לקריאת התורה אצל מורי יוסף ז”ל, איש יקר ומיוחד.

תנופת הבניה בשכונה נמשכת, והשינוי שאני רואה לנגד עיני בהגעה לבית הכנסת, בעיקר בחגים, מעורר נשכחות של ילדות מיוחדת. התחדשות עירונית יוצרת מרקם חברתי חדש, ילדי השכונה יאספו חוויות חיים שונות ומגוונות.

שכונת תל יהודה מונה היום מעל ל-5,000 תושבים.

++++

שכונת ‘תל יהודה’ הוקמה בשנת 1932 על אדמתו של יהודה בית הלחמי ולכן נקראה על שמו. הייתה זו אז שכונת ספר, בפאתי רמת יצחק, שגבלה באדמות כפר סלמה. במאורעות 1939-1936 פונו אליה תושבים מתל אביב – משכונת כרם התימנים הסמוכה ליפו. השכונה, אשר גבלה ברמת יצחק סופחה לרמת-גן ב-1 במאי 1944 ונבלעה בין השכונות קריית בורוכוב ותל גנים. ברחוב נגבה פינת רחוב עוזיאל ערב מלחמת העצמאות הייתה עמדה של ה”הגנה”. היא נקראה עמדת הטרנספורמטור – בגלל טרנספורמטור [שנאי] סמוך. במלחמת המפרץ פגע סקאד בבית ברחוב עוזיאל מספר 10 ורסיסיו גרמו נזקים רבים בכל הסביבה. מתוך זכרונותיה של שושי בכור, שמתגוררת בשכונה משנת 1973 לאחר נישואיה למאיר אדמונד ז”לשכונת תל יהודה – הקשר הרב דורי (ravdori.co.il)

נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת ‘בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’. המוטו להצלחה הוא "אני עובדת עם אנשים והם בכל מקום והחיבור האנושי האופטימלי בין הלקוח, הנכס והסביבה המתאימה לו זה המדד להצלחה"

המאמר התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

כתבות נוספות בתחום

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
המגרש הביתי

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן

קראו עוד»
Shape
Shape
כתבות השער

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת

כיצד הפכה גבעתיים לעיר הכי מבוקשת בשנים האחרונות נשבר המחסום והעיר שנחשבה למנומנמת הפכה לצעירה ותוססת. אנשי הברנז'ה והתקשורת שעברו להתגורר בה בגלל משכנו של ערוץ 10 בבנין בית הורד נשארו בעיר בגלל איכות החיים,

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן