16/06/2024
16/06/2024
יום ראשון, 16 ביוני 2024

"יש לנו עיר נהדרת, לא תמיד אנו זוכרים זאת, בשביל זה אני פה, להזכיר זאת יום אחרי יום"

ראיון עם רן קוניק ראש העיר גבעתיים

ד"ר נגה רוזנפרב
צילום: איציק רובין

שתפו:

ברוכים הבאים לגבעתיים 2021 בה חיים כ-64 אלף תושבים. כעיר מבוססת ובטוחה עם חינוך מצוין, חיי תרבות וקהילה עשירים לכל הגילאים, ואפילו סצינת בילויים מגוונת היא הפכה למושא קנאה של הערים מסביב. בתום שנה לא פשוטה, פגשתי את ראש העירייה רן קוניק לשיחת סיכום

מה שלומך רן, איזו שנה הייתה לך?

"שלומי טוב תודה לאל, אין תלונות. הייתה שנה מורכבת, עדיין שנת קורונה עם הרבה אי ודאות והתנהלות משבוע לשבוע מבחינת קבלת החלטות ניהול תקציב."

מה השתנה בגבעתיים בשנה שחלפה?

"אנו ממשיכים כל העת בתכנית העבודה שלנו שכוללת חידוש רחובות, גינות ציבוריות ומוסדות חינוך וציבור. נפרדנו גם ממנהלים טובים וותיקים שלנו שתרמו רבות לעבודת והצלחת העירייה בראשם ראש מינהל החינוך שלנו אירית אהרונסון ומנהלת אגף הרווחה מירי פרחי."

מהו ההישג המשמעותי מבחינתך בשנה שחלפה?

"אני חושב שהתנהלות העירייה תחת משבר הקורונה היא ההישג הגדול ביותר שלנו. המענה לאוכלוסייה המבוגרת, והעזרה בתשומת לב ובצרכים בסיסיים לאלו שנמצאו מאומתים או שהיו בבידוד, הוסיפה כבוד רב לעובדי העירייה ולמתנדבים הרבים שהתגייסו לעזור.

הישג נוסף היה המקומות הראשונים בארץ בהם זכתה גבעתיים הן באחוזי הבגרות של תלמידיה והן במיחזור אריזות (הפח הכתום) זכיה שלישית ברציפות במקום ה-1."

"אני לא מת על בנייה לגובה, ואם הייתי יכול הייתי משאיר את גבעתיים עם גגות הרעפים האדומים כמו שהיא, אבל זה לא ריאלי, ואין לי את הפריבילגיה להיות תקוע מאחור. גבעתיים תהיה עיר מטרופולינית ואין מה לעשות - היא תעלה לגובה"

בנייה והתחדשות עירונית לא יורדים מסדר היום. מה חדש בנושא?

"אכן, זה נושא שעל סדר היום הארצי, לא רק המקומי. אוכלוסיית מדינת ישראל גדלה בקצב מהיר ועל כולנו להבין שיש צורך בהקמת עשרות אלפי יחידות דיור, כולל במרכז הארץ, שלא לדבר על הצורך לחזק בנינים ולמגנם.

לגבעתיים אין שטחים ריקים ולכן כדי  להתמודד עם הצפיפות הגדלה יש תכנית מסודרת עליה עמלו טובי המתכננים במשך מספר שנים. בתכנית זו נקבעו כללים ברורים מה מותר לבנות בכל איזור ואיזור והיא מפורסמת באתר העירייה בהרחבה רבה.

תכניות ההסתדרות וכורזין כבר אושרו לפני כ-5-4 שנים ולמעשה קצב התקדמותם תלוי בבעלי הנכסים ופחות בעירייה. אנחנו את שלנו עשינו במובן הזה שיש תכניות מאושרות. כעת, בשני איזורים אלו ישנה התנהלות ערה בין היזמים שבכל מתחם לבין בעלי הדירות, וכפי שכולנו גם רואים ושומעים בתקשורת, מתחם כורזין בדרום העיר, עתיד לעבור בשנים הקרובות תוכנית פינוי-בינוי רחבה. יש כבר מתחמים בהסתדרות שהתקדמו מהר והחלו גם בשיווק דירות.

אני לא מת על בנייה לגובה, ואם הייתי יכול הייתי משאיר את גבעתיים עם גגות הרעפים האדומים כמו שהיא, אבל זה לא ריאלי, ואין לי את הפריבילגיה להיות תקוע מאחור. גבעתיים תהיה עיר מטרופולינית ואין מה לעשות – היא תעלה לגובה".

בגבעתיים יש מעט שטחי מסחר, 88% מהשטח המוניציפלי מחויבים בארנונה, כאשר רק 17% מהם אינם מיועדים למגורים. איך מסתדרים עם תקציב כזה?

"יש לנו תקציב שמבוסס על תשלום ארנונה מהתושבים ואנחנו לא רוצים להעלות את הארנונה מפני שאנחנו לא חושבים שזה נכון. בד בבד, אנחנו צריכים לספק שירותים ברמות הכי גבוהות כשאנחנו כמעט ולא מקבלים כלום מהמדינה כי שיטת התקצוב המעוותת של מדינת ישראל מבוססת על המדד הסוציו-אקונומי. זה אולי עוזר לחלשים, אבל מחליש את החזקים. אין שום קורלציה בין המצב של התושבים שלנו, שהם ברובם חיים ברמה גבוהה, מועסקים בתפקידים בכירים ומרוויחים הרבה כסף ברמה האישית, לבין העירייה שהיא דלת הכנסות. אבל יש גם בשורה טובה בעניין – בכניסה הצפונית לעיר נבנה כעת מגדל משרדים בן 80 קומות. כשהבנייה תסתיים בעוד כ-3 שנים גבעתיים תזכה לגידול משמעותי בהכנסות שלה מאחר ו'שנת ארנונה' אחת של המבנה מוערכת בכמה עשרות מיליוני שקלים. יש למה לחכות."

"רחוב כצנלסון יעבור מתיחת פנים גדולה ויתחדש כולו החל מתשתיות ביוב ומים, מדרכות חדשות, תאורה חדשה וכמובן נתיב לתחבורה ציבורית ולצידו שביל אופניים"

האוכלוסייה בעיר מסתמכת בעיקר על רכבים פרטיים והמשמעות היא פקקי תנועה גדולים במהלך היום ותחרות על חניות. אין יום שלא מופיעות תלונות ברשתות החברתיות נגד העירייה בעניין היעדר שבילי אופניים ומקומות חניה. מה עושים?

"מצד אחד אנחנו רוצים לעודד שבילי אופניים ונתיבי תחבורה ציבוריים אבל סלילת שבילי אופניים באה בסופו של דבר על חשבון חניות כי הכבישים והמדרכות צרים. זה אומר להוריד מאות, אם לא אלפי חניות מהרחובות. מי שחושב שתושבי גבעתיים יוותרו על הרכבים שלהם, ימכרו אותם ויתחילו לרכב על אופניים – טועה. צריך לייצר תחבורה ציבורית טובה".

המהפכה בתחבורה הציבורית עם 'נעים בסופ"ש', האם יוקם נת"צ במרכז גבעתיים ב-2023?

"'נעים בסופ״ש' זו הצלחה גדולה, הקו של גבעתיים מלא מידי סוף שבוע ופותר בעיית ניידות רבה להרבה אנשים. זוהי אחת ההחלטות בהן אני גאה במיוחד.

גם עם פרוייקט 'מהיר לעיר' חתמנו והגענו להסכמות, במסגרתם רחוב כצנלסון יעבור מתיחת פנים גדולה ויתחדש כולו החל מתשתיות ביוב ומים, מדרכות חדשות, תאורה חדשה וכמובן נתיב לתחבורה ציבורית ולצידו שביל אופניים. הביצוע ומועד התחלתו אינו תלוי בנו, לפי כל התחזיות זה אמור להתחיל בשנה הקרובה."

אנו קרובים להישג היסטורי שבו ייחתם חוזה להעברת השטח שנמצא עשרות שנים בבעלות עיריית תל אביב, לעיריית גבעתיים."

ממה היית פחות מרוצה?

"יש לנו עוד הרבה מה לשפר, זה ברור וידוע. יש לעיר נתונים ומגבלות שעליהם קשה להתגבר ואין פתרונות קסם כמו חניה למשל ומצד שני, יש מה לשפר בנושא איסוף צואת הכלבים, חניות לא חוקיות וחסימות נתיבי נסיעה וקיצור משך זמן עבודות התשתית."

איך מתמודדים עם רוכבי הדו גלגלי הממונע?

"ברגע שיהיה מספר רישוי לכל כלי שכזה, המצב ישתפר ןהאכיפה תהיה קלה יותר, גם באמצעות מצלמות. בסוף יש פה צורך ורצון של תושבים רבים לרכב על כלים אלו ומצד שני אין עדיין תשתיות מתאימות במדינה, אולי פרט לתל אביב וגם שם המצב לא פשוט. כמו כן, יש מחסור אדיר בכוח אדם הן במשטרה והן בפיקוח והתנאי להצלחת החדרת השימוש בכלים אלו הוא אכיפה יעילה וטובה."

לאחרונה השתתפת בכנס 'עיר הנדל"ן' שם נפגשת עם שרת הפנים איילת שקד ומנכ"ל משרדה יאיר הירש. יש חדש בנושא גבעת קוזלובסקי – האנטנה, ההפקעה?

"אנו קרובים להישג היסטורי שבו ייחתם חוזה להעברת השטח שנמצא עשרות שנים בבעלות עיריית תל אביב, לעיריית גבעתיים."

רן קוניק ומושיק גולדשטיין בפגישה עם איילת שקד

במפגש עם תלמידי תיכון קלעי

"יש לנו מערכת חינוך מהטובות בארץ, זה לא סוד. יש בגבעתיים צוותים מדהימים הן בבתי הספר והן בגני הילדים. בחינוך אנו לא רוצים להתפשר ופחות ממושלם לא יתקבל אצל אף אחד מאיתנו..."

מה אתה יכול לספר לקוראי המגזין על מערכת החינוך בעיר בשנת תשפ"ב?

"יש לנו מערכת חינוך מהטובות בארץ, זה לא סוד. יש בגבעתיים צוותים מדהימים הן בבתי הספר והן בגני הילדים. בחינוך אנו לא רוצים להתפשר ופחות ממושלם לא יתקבל אצל אף אחד מאיתנו לכן תמיד יש מה לתקן, לשמר ולשפר אבל בהשוואה לערים אחרות ולעובדה שמערכת החינוך הארצית לא בשיאה, יש לנו בהחלט במה להתגאות."

אלו יעדים הצבת לעצמך לשנתיים הבאות?

"יש לנו כעת מספר פרוייקטים חשובים שנמצאים בתחילתם ואעשה הכל שיסתיימו מהר וללא תקלות: שיפוץ רחוב טייבר, בניית אולם הספורט החדש בשמעוני, בניית שבט הצופים החדש, האגפים החדשים בבית הספר ברנר ושמעון בן צבי ועוד ועוד.

אני מקווה שנוכל להיפרד אחת ולתמיד מהקורונה, צריך לזכור שהיא עדיין איתנו לכן הכל בערבון מוגבל."

באיזה בשורה אתה יכול לשתף אותנו לגבי שנת 2022?

"אני מקווה שהבשורה תהיה באמת העברת גבעת קוזלובסקי לידנו והתחלת פיתוח איזור כורזין שהוא העתיד הכלכלי והתעסוקתי של גבעתיים."

הדובדבן שבקצפת – משהו טוב, נעים או חשוב שאתה רוצה לציין

"אני בעיקר רוצה להודות לתושבי העיר, שהם נהדרים ומעורבים על התמיכה ועל הרוח הגבית במיוחד בתקופת הקורונה.

אני נוהג לקיים שיח עם התושבים בכל דרך אפשרית כולל ברשתות החברתיות, וזו מבחינתי הדרך הטובה לעשות את תפקידי.

אני רוצה לאחל לכולנו בריאות מלאה.

יש לנו עיר נהדרת, לא תמיד אנו זוכרים זאת, בשביל אני פה, להזכיר זאת יום אחרי יום."

אל תפספסו הכתבות האהובות
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

סינמה סיטי: 'סיפורו של אלוף'

הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי – היה אירוע נפוץ בשנות השמונים […] משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית"

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
כתבות השער

מי מחליט על הבית שלי? עו"ד מאיה אשכנזי – יו"ר ועדת ערר מחוזית לתכנון ולבנייה

גבעתיים ורמת גן מתפתחות ומתחדשות: בניינים נבנים בכל פינה, ותשתיות הרכבת הקלה חוסמות נתיבים ביציאות ובכניסות לעיר. אם גם אתם מתעוררים כל בוקר עם רעש הבנייה של המגדל בשכונה, או שאתם מודאגים שהדיירים העתידיים של פרויקט ה'פינוי בינוי' שמתוכנן ברחוב הסמוך יגדילו את מצוקת החניה, הכתבה הזו שנולדה מתוך מפגש מחכים עם עו"ד מאיה אשכנזי תעשה לכם קצת סדר.

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

08/01/2020

סיריאל קילר! lulu & Co

למעבר למגזינים: ל‘גבעתיים פלוס’, הקליקו כאן ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן   
02/16/2021

הסטארט אפ של העוגיות

הסטארט אפ של העוגיות נייטקוקי, night cookie, היא חברה משפחתית של ארבעה אחים שהוקמה ב-2017 ומנוהלת כסטארט אפ. הם היו הראשונים שהשכילו להבין שיש ביקוש למשלוחים מתוקים של עוגיות חמות והיום הם חולשים על אימפריה. […]
08/13/2020

הג’ונגל הגיע העירה

ג’ירפה חוויות אורבניות ב”ג’ירפה חוויות אורבניות” הבינו שאם אי אפשר להביא את המטיילים לשוק, השוק יכול להגיע אליהם הביתה. הם ילקטו עבורכם חבילה משמחת מכ-30 ספקים שונים המייצרים מכל טוב הארץ, יסדרו בתוך ארגז עץ […]
12/12/2020

מהודו באהבה! נוּלה מבשלת אוכל הודי נועז, צבעוני ושמח

מהודו באהבה נוּלה מבשלת אוכל הודי נועז, צבעוני ושמח מור מילר או נוּלה בשבילכם אוהבת את המטבח כבר מילדות ומבשלת מגיל 8. לאורך השנים היא למדה טכניקות בישול מסורתיות ועכשוויות מטיולים וחוויות בארץ ובעולם וצברה […]
10/27/2020

מושלמות! פחזניות אווריריות ופריכות עם קרם קטיפתי

פחזניות או לא להיות כיס של בצק דקיק, מפוצץ בקרם עשיר וממכר אין הרבה מאכלים שמרגשים אותי. מאכלים כאלו שבלוטות הטעם מתרגשות לנסות, שהעיניים נעצמות בכל ביס, שהלב מתמלא באושר מקיומם. פחזנית טובה, כזו עם […]
11/22/2021

ענבר גפן תאפה עבורכם מגש של דונטאס טעימים ויפהפיים

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
09/11/2020

העוגה המפתיעה של אורטל

עוגות הסושי של אורטל כשפתחנו את הקופסא של אורטל, נצצו לנו העיניים עוגת הסושי שלה הייתה אחד הדברים המיוחדים, היפים והטעימים שראינו לאחרונה – שכבות שכבות של אורז, סלמון נא, אבוקדו, סלמון אפוי, דג טונה, […]
12/12/2020

אם גם אתם מאוהבי בישול ביתי משובח הכתבה הזו בשבילכם

סיר של אהבה מרווה מבשלת אוכל אינטליגנטי, טעים ומנחם ליום חורפי ומשפחתי אם גם אתם מאוהבי בישול ביתי משובח הכתבה הזו בשבילכם! מרווה בת ה-28 מנהלת המטבח של מסעדת טוטו, מצאה את עצמה בחל״ת עקב […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן