fbpx

"יש לנו עיר נהדרת, לא תמיד אנו זוכרים זאת, בשביל זה אני פה, להזכיר זאת יום אחרי יום"

ראיון עם רן קוניק ראש העיר גבעתיים

ד”ר נגה רוזנפרב
צילום: איציק רובין

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

ברוכים הבאים לגבעתיים 2021 בה חיים כ-64 אלף תושבים. כעיר מבוססת ובטוחה עם חינוך מצוין, חיי תרבות וקהילה עשירים לכל הגילאים, ואפילו סצינת בילויים מגוונת היא הפכה למושא קנאה של הערים מסביב. בתום שנה לא פשוטה, פגשתי את ראש העירייה רן קוניק לשיחת סיכום

מה שלומך רן, איזו שנה הייתה לך?

“שלומי טוב תודה לאל, אין תלונות. הייתה שנה מורכבת, עדיין שנת קורונה עם הרבה אי ודאות והתנהלות משבוע לשבוע מבחינת קבלת החלטות ניהול תקציב.”

מה השתנה בגבעתיים בשנה שחלפה?

“אנו ממשיכים כל העת בתכנית העבודה שלנו שכוללת חידוש רחובות, גינות ציבוריות ומוסדות חינוך וציבור. נפרדנו גם ממנהלים טובים וותיקים שלנו שתרמו רבות לעבודת והצלחת העירייה בראשם ראש מינהל החינוך שלנו אירית אהרונסון ומנהלת אגף הרווחה מירי פרחי.”

מהו ההישג המשמעותי מבחינתך בשנה שחלפה?

“אני חושב שהתנהלות העירייה תחת משבר הקורונה היא ההישג הגדול ביותר שלנו. המענה לאוכלוסייה המבוגרת, והעזרה בתשומת לב ובצרכים בסיסיים לאלו שנמצאו מאומתים או שהיו בבידוד, הוסיפה כבוד רב לעובדי העירייה ולמתנדבים הרבים שהתגייסו לעזור.

הישג נוסף היה המקומות הראשונים בארץ בהם זכתה גבעתיים הן באחוזי הבגרות של תלמידיה והן במיחזור אריזות (הפח הכתום) זכיה שלישית ברציפות במקום ה-1.”

"אני לא מת על בנייה לגובה, ואם הייתי יכול הייתי משאיר את גבעתיים עם גגות הרעפים האדומים כמו שהיא, אבל זה לא ריאלי, ואין לי את הפריבילגיה להיות תקוע מאחור. גבעתיים תהיה עיר מטרופולינית ואין מה לעשות - היא תעלה לגובה"

בנייה והתחדשות עירונית לא יורדים מסדר היום. מה חדש בנושא?

“אכן, זה נושא שעל סדר היום הארצי, לא רק המקומי. אוכלוסיית מדינת ישראל גדלה בקצב מהיר ועל כולנו להבין שיש צורך בהקמת עשרות אלפי יחידות דיור, כולל במרכז הארץ, שלא לדבר על הצורך לחזק בנינים ולמגנם.

לגבעתיים אין שטחים ריקים ולכן כדי  להתמודד עם הצפיפות הגדלה יש תכנית מסודרת עליה עמלו טובי המתכננים במשך מספר שנים. בתכנית זו נקבעו כללים ברורים מה מותר לבנות בכל איזור ואיזור והיא מפורסמת באתר העירייה בהרחבה רבה.

תכניות ההסתדרות וכורזין כבר אושרו לפני כ-5-4 שנים ולמעשה קצב התקדמותם תלוי בבעלי הנכסים ופחות בעירייה. אנחנו את שלנו עשינו במובן הזה שיש תכניות מאושרות. כעת, בשני איזורים אלו ישנה התנהלות ערה בין היזמים שבכל מתחם לבין בעלי הדירות, וכפי שכולנו גם רואים ושומעים בתקשורת, מתחם כורזין בדרום העיר, עתיד לעבור בשנים הקרובות תוכנית פינוי-בינוי רחבה. יש כבר מתחמים בהסתדרות שהתקדמו מהר והחלו גם בשיווק דירות.

אני לא מת על בנייה לגובה, ואם הייתי יכול הייתי משאיר את גבעתיים עם גגות הרעפים האדומים כמו שהיא, אבל זה לא ריאלי, ואין לי את הפריבילגיה להיות תקוע מאחור. גבעתיים תהיה עיר מטרופולינית ואין מה לעשות – היא תעלה לגובה”.

בגבעתיים יש מעט שטחי מסחר, 88% מהשטח המוניציפלי מחויבים בארנונה, כאשר רק 17% מהם אינם מיועדים למגורים. איך מסתדרים עם תקציב כזה?

“יש לנו תקציב שמבוסס על תשלום ארנונה מהתושבים ואנחנו לא רוצים להעלות את הארנונה מפני שאנחנו לא חושבים שזה נכון. בד בבד, אנחנו צריכים לספק שירותים ברמות הכי גבוהות כשאנחנו כמעט ולא מקבלים כלום מהמדינה כי שיטת התקצוב המעוותת של מדינת ישראל מבוססת על המדד הסוציו-אקונומי. זה אולי עוזר לחלשים, אבל מחליש את החזקים. אין שום קורלציה בין המצב של התושבים שלנו, שהם ברובם חיים ברמה גבוהה, מועסקים בתפקידים בכירים ומרוויחים הרבה כסף ברמה האישית, לבין העירייה שהיא דלת הכנסות. אבל יש גם בשורה טובה בעניין – בכניסה הצפונית לעיר נבנה כעת מגדל משרדים בן 80 קומות. כשהבנייה תסתיים בעוד כ-3 שנים גבעתיים תזכה לגידול משמעותי בהכנסות שלה מאחר ו’שנת ארנונה’ אחת של המבנה מוערכת בכמה עשרות מיליוני שקלים. יש למה לחכות.”

"רחוב כצנלסון יעבור מתיחת פנים גדולה ויתחדש כולו החל מתשתיות ביוב ומים, מדרכות חדשות, תאורה חדשה וכמובן נתיב לתחבורה ציבורית ולצידו שביל אופניים"

האוכלוסייה בעיר מסתמכת בעיקר על רכבים פרטיים והמשמעות היא פקקי תנועה גדולים במהלך היום ותחרות על חניות. אין יום שלא מופיעות תלונות ברשתות החברתיות נגד העירייה בעניין היעדר שבילי אופניים ומקומות חניה. מה עושים?

“מצד אחד אנחנו רוצים לעודד שבילי אופניים ונתיבי תחבורה ציבוריים אבל סלילת שבילי אופניים באה בסופו של דבר על חשבון חניות כי הכבישים והמדרכות צרים. זה אומר להוריד מאות, אם לא אלפי חניות מהרחובות. מי שחושב שתושבי גבעתיים יוותרו על הרכבים שלהם, ימכרו אותם ויתחילו לרכב על אופניים – טועה. צריך לייצר תחבורה ציבורית טובה”.

המהפכה בתחבורה הציבורית עם ‘נעים בסופ”ש’, האם יוקם נת”צ במרכז גבעתיים ב-2023?

“‘נעים בסופ״ש’ זו הצלחה גדולה, הקו של גבעתיים מלא מידי סוף שבוע ופותר בעיית ניידות רבה להרבה אנשים. זוהי אחת ההחלטות בהן אני גאה במיוחד.

גם עם פרוייקט ‘מהיר לעיר’ חתמנו והגענו להסכמות, במסגרתם רחוב כצנלסון יעבור מתיחת פנים גדולה ויתחדש כולו החל מתשתיות ביוב ומים, מדרכות חדשות, תאורה חדשה וכמובן נתיב לתחבורה ציבורית ולצידו שביל אופניים. הביצוע ומועד התחלתו אינו תלוי בנו, לפי כל התחזיות זה אמור להתחיל בשנה הקרובה.”

אנו קרובים להישג היסטורי שבו ייחתם חוזה להעברת השטח שנמצא עשרות שנים בבעלות עיריית תל אביב, לעיריית גבעתיים."

ממה היית פחות מרוצה?

“יש לנו עוד הרבה מה לשפר, זה ברור וידוע. יש לעיר נתונים ומגבלות שעליהם קשה להתגבר ואין פתרונות קסם כמו חניה למשל ומצד שני, יש מה לשפר בנושא איסוף צואת הכלבים, חניות לא חוקיות וחסימות נתיבי נסיעה וקיצור משך זמן עבודות התשתית.”

איך מתמודדים עם רוכבי הדו גלגלי הממונע?

“ברגע שיהיה מספר רישוי לכל כלי שכזה, המצב ישתפר ןהאכיפה תהיה קלה יותר, גם באמצעות מצלמות. בסוף יש פה צורך ורצון של תושבים רבים לרכב על כלים אלו ומצד שני אין עדיין תשתיות מתאימות במדינה, אולי פרט לתל אביב וגם שם המצב לא פשוט. כמו כן, יש מחסור אדיר בכוח אדם הן במשטרה והן בפיקוח והתנאי להצלחת החדרת השימוש בכלים אלו הוא אכיפה יעילה וטובה.”

לאחרונה השתתפת בכנס ‘עיר הנדל”ן’ שם נפגשת עם שרת הפנים איילת שקד ומנכ”ל משרדה יאיר הירש. יש חדש בנושא גבעת קוזלובסקי – האנטנה, ההפקעה?

“אנו קרובים להישג היסטורי שבו ייחתם חוזה להעברת השטח שנמצא עשרות שנים בבעלות עיריית תל אביב, לעיריית גבעתיים.”

רן קוניק ומושיק גולדשטיין בפגישה עם איילת שקד

במפגש עם תלמידי תיכון קלעי

"יש לנו מערכת חינוך מהטובות בארץ, זה לא סוד. יש בגבעתיים צוותים מדהימים הן בבתי הספר והן בגני הילדים. בחינוך אנו לא רוצים להתפשר ופחות ממושלם לא יתקבל אצל אף אחד מאיתנו..."

מה אתה יכול לספר לקוראי המגזין על מערכת החינוך בעיר בשנת תשפ”ב?

“יש לנו מערכת חינוך מהטובות בארץ, זה לא סוד. יש בגבעתיים צוותים מדהימים הן בבתי הספר והן בגני הילדים. בחינוך אנו לא רוצים להתפשר ופחות ממושלם לא יתקבל אצל אף אחד מאיתנו לכן תמיד יש מה לתקן, לשמר ולשפר אבל בהשוואה לערים אחרות ולעובדה שמערכת החינוך הארצית לא בשיאה, יש לנו בהחלט במה להתגאות.”

אלו יעדים הצבת לעצמך לשנתיים הבאות?

“יש לנו כעת מספר פרוייקטים חשובים שנמצאים בתחילתם ואעשה הכל שיסתיימו מהר וללא תקלות: שיפוץ רחוב טייבר, בניית אולם הספורט החדש בשמעוני, בניית שבט הצופים החדש, האגפים החדשים בבית הספר ברנר ושמעון בן צבי ועוד ועוד.

אני מקווה שנוכל להיפרד אחת ולתמיד מהקורונה, צריך לזכור שהיא עדיין איתנו לכן הכל בערבון מוגבל.”

באיזה בשורה אתה יכול לשתף אותנו לגבי שנת 2022?

“אני מקווה שהבשורה תהיה באמת העברת גבעת קוזלובסקי לידנו והתחלת פיתוח איזור כורזין שהוא העתיד הכלכלי והתעסוקתי של גבעתיים.”

הדובדבן שבקצפת – משהו טוב, נעים או חשוב שאתה רוצה לציין

“אני בעיקר רוצה להודות לתושבי העיר, שהם נהדרים ומעורבים על התמיכה ועל הרוח הגבית במיוחד בתקופת הקורונה.

אני נוהג לקיים שיח עם התושבים בכל דרך אפשרית כולל ברשתות החברתיות, וזו מבחינתי הדרך הטובה לעשות את תפקידי.

אני רוצה לאחל לכולנו בריאות מלאה.

יש לנו עיר נהדרת, לא תמיד אנו זוכרים זאת, בשביל אני פה, להזכיר זאת יום אחרי יום.”

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

“המטרה שלנו היא לעזור לאנשים בעסקה הגדולה ביותר בחייהם בעזרת הידע והכלים שלנו” המדריך לעיסקת נדל”ן מוצלחת

“המטרה שלנו היא לעזור לאנשים בעסקה הגדולה ביותר בחייהם בעזרת הידע והכלים שלנו” המדריך לעיסקת נדל”ן מוצלחת ד”ר נגה רוזנפרב צילום: איציק רובין שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter

קראו עוד»
כתבות השער

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג’ של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה”ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר

קראו עוד»
כתבות השער

שיינה-יפה סיפור קצר

הטבה שיינה-יפה סיפור קצר   נעמי לבנון-קשת שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter גם שיינה-יפה הייתה יושבת בשעה הזו במרפסת שלה. לבדה. ליד כוס התה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
כתבות השער

מאוהב בגבעתיים

מאוהב בגבעתיים שיחה עם מיכה חריש שעשה דרך ארוכה מאז ילדותו הרחוקה בעיר טימישוארה ועד הגיעו לצמרת הפוליטית בה כיהן כח”כ וכשר המסחר והתעשייה מאת: נעמי לבנון-קשת צילום: איציק רובין כבר למעלה מ-50 שנה שהוא

קראו עוד»
כתבות השער

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים

קראו עוד»
כתבות השער

רגע של חירות והתחדשות

רגע של חירות והתחדשות לכבוד חג הפסח פנינו למפורסמים מתחומים שונים וביקשנו שיספרו על תחושת ההתחדשות האביבית שלהם בשנה החולפת נעמי לבנון-קשת כילדים, למדנו שחג הפסח הוא גם חג החירות וחג האביב, מה שאומר שינוי,

קראו עוד»
יועץ כלכלי רון קאולי

כיצד תתמודדו עם סיכונים עסקיים

יעוץ כלכלי ועסקי כיצד תתמודדו עם סיכונים עסקיים רון קאולי רקע סיכון מוגדר כמצב שבו הציפיות לא תואמות למציאות מה שעשוי לגרום להפסדים כספיים או אחרים לפי העניין. לדוגמא: ציפינו כי מחירי הדירות ירדו ולכן

קראו עוד»
אבחון וטיפול מוטורי

איך לטפח את הדימוי עצמי

מה אני חושב שחושבים עלי? האם אהיה פעם טוב במשהו? מתי יפסיקו לבקר אותי? אין ילד שלא עסוק בשאלות אלה, אך הן מעסיקות בעיקר ילדים עם צרכים מיוחדים שחווים כשלונות על בסיס יומי

קראו עוד»
החידושים בתחום הראייה

אם חוויתם אחד מהגורמים המצויינים מטה, בואו להיבדק!

הקורונה עדיין פה… האם היא גרמה לכם נזק? לא בדיוק מה שרציתם “לראות”… תקופת הקורונה מאוד מאתגרת עבורנו בכלל ועבור העיניים שלנו בפרט. המגפה העולמית השפיעה על אורח החיים שלנו וכמובן גם על העיניים. עטיית

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

11/27/2020

חגיגה טרנדית

  חגיגה טרנדית איזה כייף היה לטעום את קולקציית הסופגניות של בייקרי G27 מרמת חן. קולקצייה מרהיבה ביופייה שכוללת מגוון טעמים מיוחדים שעדיין לא טעמנו! סופגניות ברוטב בייגלה שמשלבות מתוק ומלוח בצורה מושלמת, סופגניות עם […]
01/21/2021

פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות

  פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות להזמין. להכין. לאכול. ליהנות. אם אתם אוהבים לחמניות באן מאודות, מצאנו את הארוחה הכי כייפית וטעימה שיש! נעם ורותם הם חברים טובים שהקימו את העסק […]
10/30/2020

חן שוזרת פרחים באהבה וכישרון

מביאים את הטבע הביתה עיצוב פרחים מנצח אם אתם חוגגים אירוע כמו יום הולדת או יום נישואין, או שרוצים לפרגן למישהו שחוגג, חן גלוזברג כאן בשבילכם! זרי פרחים יפהפיים וצבעוניים, עם ריח משכר, שישמחו כל […]
10/05/2021

רעבים ובא לכם להתמכר?

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
11/03/2020

סוף סוף מצאנו אוכל הודי ביתי אותנטי טעים

תבשילים הודים מהמטבח של פרוז עד הבית נאיה ופרוז אוהבים יצירתיות, אוכל ומה שבניהם הגיע הזמן לאוכל האמיתי, כזה שמתבשל במטבח ממתכונים שעברו מפה לאוזן במשפחה במשך דורי דורות. כמה שמחנו לגלות את Taste of […]
11/27/2020

חנוכה 2020 סופ-סופ-סופגניות

»» »» »» »» »» »» »»     למעבר למגזינים: ל‘גבעתיים פלוס’, הקליקו כאן ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן   
01/07/2022

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות!

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות! אם אתם צריכים מתנה מיוחדת או רוצים להנציח את הכלב האהוב שלכם הגעתם למקום הנכון! בסטודיו נורמן יעצבו עבורכם מגוון רחב של מוצרים בהתאמה אישית […]
02/22/2021

קרם ברולה ומלבי נפגשים בקומבינציה

קרם ברולה ומלבי נפגשים בקומבינציה גלידוניות הסושי הנהדרות של מיה העולם מתחלק לשניים – אלה שאוהבים סושי ואלה שלא. אבל גם אם אתם שייכים לקבוצה השנייה, אני ממש ממליצה לכם לשכוח את כל מה שאתם […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן