17/05/2024
17/05/2024
יום שישי, 17 במאי 2024
סדרת חינוך

סביבה אידיאלית לחקר, ללמידה מבוססת פרויקטים ולהעשרה

מאיה, היא רופאה מתמחה שמלמדת קורס בגנטיקה, טל הוא יועץ לסוכנות החלל הישראלית והוא מלמד קורסים שעוסקים בתחום החלל בארץ ובעולם, ליאור הוא שופט שחמט בכיר ומוזיקאי שמפעיל מועדון שחמט חברתי, והילה היא תסריטאית של סדרות מצליחות

שתפו:

תארו לעצמכם שאתם יכולים לשלוח את הילדים שלכם למסגרת חינוכית מעצימה, בה יפגשו ילדים סקרנים כמוהם, ושבה יוכלו לחקור וללמוד מיומנויות בעזרת מורים כאלו – שכל אחד מהם הוא מומחה בתחומו. מסגרת חינוכית כזו נמצאת כאן בגבעתיים כבר למעלה מעשרים שנים. הכירו את מרכז סחל"ב.

להיות הורה זו אחת המשימות הכי מאתגרות בחיים, בפרט אם יש לכם ילדים סקרנים. כשמתברר לכם שהם מחוננים, המשימה הופכת להיות אפילו יותר מאתגרת.

"קורס רב-תחומי המבוסס על הספר 'הקוסם מארץ עוץ' ומלמדים אותו שמונה מורים שונים מתחומי דעת שונים. זה מדהים לחשוב שספר שיצא לאור בשנת 1900 עדיין רלוונטי בשנת 2024 ושכעת התלמידים לומדים וחוקרים אותו עם כלי בינה מלאכותית"

מה זה מרכז מחוננים ומצטיינים?

מרכז מחשוננים הוא מסגרת ייעודית לילדים שעברו את מבחני האיתור של משרד החינוך והוגדרו כמחוננים או כמצטיינים. מטרת המרכזים היא להעשיר את ידיעותיהם ולספק להם את האתגר האינטלקטואלי שלעיתים חסר להם במערכות החינוך הסדירות. ימי ההעשרה השבועיים במרכזי המחוננים מתקיימים פעם בשבוע על חשבון יום לימודים בבית הספר, ובשאר הימים הילדים לומדים בכיתה הרגילה שלהם.

מהו מרכז סחל"ב?

"מרכז סחל"ב הוא מרכז לטיפוח תלמידים מחוננים ומצטיינים, הפועל תחת אגף המחוננים של משרד החינוך, בשיתוף עם אגף החינוך בעיריית גבעתיים. זה המקום להודות לאורית גור כהן, ראשת מינהל החינוך בעיר הדוגלת בהתאמת מענה לכל ילד לפי צרכיו והיא בהחלט תומכת ומקדמת. המרכז מציע פלטפורמה של לימוד חווייתי והעשרתי בתחומי המדעים, האומנויות וההומניסטיקה. כשהמטרה העיקרית שלו הוא להכיר לתלמידים עולמות חדשים, להציע להם התנסויות מעניינות ולפתח מיומנויות של חקר, יזמות, חשיבה מסתעפת, פיתוח הדמיון וטיפוח היבטים חברותיים וערכיים."

מדי שנה, כותבים תלמידי הקורס ספר הרפתקאות ומתח עם עלילה שהם ממציאים המתרחשת בעולמות מיוחדים ודמיוניים. את הספר הם עורכים, מאיירים ומעצבים ואנחנו מוציאים אותו לאור בחודש הספר העברי והופכים את זה לחגיגת קריאה של כל המרכז"

מה הקסם שלו?

"יש לנו צוות של כ-40 מורים יוצאי דופן שהם מומחים בספקטרום רחב של נושאים והם אלו שמספקים לתלמידים שלנו את הסביבה האידיאלית לחקר, ללמידה מבוססת פרויקטים ולהעשרה" מסביר עזי לוי, מנהל התוכנית בשבע השנים האחרונות, שהגיע לתחום החינוך לאחר שלמד מדעי המחשב ועבד כעשור בתחום ההייטק.
"פרט למורים שהוזכרו קודם לכן, תארי לעצמך שאת יכולה ללמוד יפנית אצל אדר שהיא מומחית לתרבות יפן, או לטפח גינה אקולוגית בקורס של כראם שהוא אגרונום, ללמוד את כלי הבינה המלאכותית מרבקי שהיא מומחית בתחום או ליהנות עם סתיו ואיתמר המתמחים ביצירת סביבות משחק חי מאתגרות. ללמוד פסיכולוגיה, עריכת וידאו, צילום, קרקס, אמנות ותיאטרון אצל טובי המומחים."

מתי והיכן מתקיימת תוכנית הלימודים המדהימה הזו?

"תלמידי השכבה הבוגרת בסחל"ב – כיתות ו'-ח' לומדים בימי שני, תלמידי השכבה הצעירה – ג'-ה' לומדים בימי שלישי בשבוע והתלמידים המצטיינים – כיתות ג'-ח' לומדים בימי רביעי" מסביר עזי. "הסיבה לחלוקה הזו היא לוגיסטית בעיקרה – מרכז סחל"ב פעל במשך שנותיו הראשונות בבניין תפוח פיס בעיר כשהיו קרוב ל-100 תלמידים. כאשר כמות התלמידים גדלה והמקום היה צר מלהכיל, עברנו למרכז המצוינות אבל גם שם כבר אין מקום. אוכלוסיית הילדים בעיר גבעתיים נמצאת בעלייה מתמדת וכל בתי הספר בעיר גדלים משנה לשנה, כך גם בית הספר האנתרופוסופי לאה גולדברג שנמצא באותו מבנה. במרכז סחל"ב לומדים כיום 550 תלמידים – 350 מחוננים ו-200 מצטיינים.
כרגע, בגלל המלחמה, אנחנו חולקים את המבנה גם עם גני הילדים בעיר אבל אני מקווה שאגף החינוך ימצא פתרון לשנת הלימודים הבאה כי הילדים האלו הם העתיד של העיר גבעתיים ושל המדינה – המדענים, החוקרים, המנהיגים."

שתף אותנו בכמה יוזמות או פרוייקטים מיוחדים

"וואו, איפה להתחיל… בשכבה הצעירה יש לנו קורס רב-תחומי המבוסס על הספר 'הקוסם מארץ עוץ' ומלמדים אותו שמונה מורים שונים מתחומי דעת שונים" אומר עזי בגאווה. "זה מדהים לחשוב שספר שיצא לאור בשנת 1900 עדיין רלוונטי בשנת 2024 ושכעת חוקרים אותו עם כלי בינה מלאכותית" הוא מוסיף. "יורם שהוא יזם, מייסד ומנכ״ל חברות הייטק וסטארט-אפים מלמד חשיבה עיצובית כשיטה מעשית ויצירתית לפתרון בעיות. בקורס 'Fun theory' התלמידים המציאו פתרונות יצירתיים וכיפיים לאחסון תיקים ולעידוד ניקיון המרכז.

נגה היא עורכת, סופרת וחוקרת ספרות שמובילה מיזם לכתיבה יוצרת ומדי שנה, כותבים תלמידי הקורס בהנחייתה ספר הרפתקאות ומתח עם עלילה שהם ממציאים המתרחשת בעולמות מיוחדים ודמיוניים. את הספר הם עורכים, מאיירים ומעצבים ואנחנו מוציאים אותו לאור בחודש הספר העברי והופכים את זה לחגיגת קריאה של כל המרכז" הוא מוסיף בחיוך.

"בתחום המייקרים, תלמידי השכבה הבוגרת פותרים בעיות לוגיסטיות מורכבות ע"י שימוש בתכנון פרויקטים ופיתוח מנגנוני תנועה בעץ בהנחייתו של דרור, אמן עץ מפורסם, מתכננים רהיטים מיוחדים ומשחקים חברתיים גדולים המשרתים את כולם. יחד עם ארז, מעצב תעשייתי, הם לומדים מיומנויות מידול דיגיטליות לשימוש במדפסות תלת מימד ומשתמשים בהם בשילוב של פרויקטים מורכבים עם קורסים של עיצוב אופנה ואלקטרוניקה.

אורן גולן, מומחה בשוק ההון מלמד את הבוגרים על כלכלה באופן חווייתי דרך סימולציה בה בכל שנה התלמידים משקיעים במניות אמיתיות בבורסה מכספי המרכז, ואם הם מרוויחים הם מקבלים את הרווחים לרשותם ומחליטים לאיזו עמותה לתרום חצי מהסכום שהרוויחו.

פרויקט 'סיפורי סבתא וסבא' הוא פודקאסט שיותם – איש התקשורת והדיגיטל, עורך מוזיקה ברדיו, הפיק יחד עם תלמידי כיתות ו' בשיתוף פעולה עם מרכז יום לקשיש בעיר. התלמידים הקליטו את סיפורי החיים של הקשישים ועיבדו אותם למסמך היסטורי שיחזיק לדורות. ויש את פרויקט "ענפי הזית שהתרחש בשכבת ה' בשיתוף פעולה מיוחד בין שלושה מרכזי מחוננים, ביבנה ובאעבלין (מרכז ערבי), ותחרויות דיבייט ועוד ועוד."

מה מבחינת המישור החברתי והרגשי?

"היועצת שלנו יפעת אנטמן יוזמת מפגשים עם כל שכבות הגיל, מפגשי הכוונה והכרות עם כיתות ג' החדשים במרכז, פרויקט של שיח חברתי מקדם עם כיתות ו' ופרויקטים של ניהול זמן עם הבוגרים שלנו. המישור החברתי חשוב לנו לא פחות מהפן הפדגוגי, ופרט למורה מלווה שהוא החוט המקשר של כל כיתה, אנו דואגים לשיח אחראי ופתוח ובגובה העיניים בין כל התלמידים לבין אנשי הצוות במרכז."

 

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
חדר החדשות

"היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

אורי אהרונוביץ' חזר לאחרונה לאהבה האמיתית שלו – למטבח. לאחרונה, בוודאי צפיתם בו על המסך ברשת 12 כשהתמודד על הסינר המיוחל והצליח להצטרף לנבחרת מאסטר-שף בעונתה ה-11. אחרי מנת דג עם לימון גראס שהעיפה את השופטים ופסטת פיצ'י נפלאה עם עגבניות, שמע מרותי ברודו: "היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

קראו עוד »
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
כתבות השער
Shape
Shape

המדריך להזמנות

10/19/2022

המקרונים של התאומות הם קפיצה לפריז

המקרונים של התאומות הם קפיצה לפריז קארן ודבורה הן אחיות תאומות שהגיעו לכאן היישר מפריז (צרפת). הן אוטודידקטיות, מקרונים הם התשוקה שלהן. הן פתחו את החנות שלהן "טווינסקייקס" לפני 6 שנים, הן מציעות מקרונים פרווה
11/09/2020

טרנד חדש כבר כאן: חלה עם שניצל דק ותוספות

הסנדוויץ׳ של ABBA שמשגע את הרשת מאמה מיה! חלה טרייה עם שניצל, חצילים ומטבוחה כולנו מכורים לטרנדים של אינסטגרם וכל כמה שבועות מגיע איזה מאכל פוטוגני תורן וכובש לנו את הפיד. דמיינו לכם חלה מתוקה
01/22/2021

הקוקטיילים הצבעוניים המבוקבקים של גבי גרשטור יוצרים חוויה מושלמת

הקוקטיילים הצבעוניים המבוקבקים של גבי גרשטור יוצרים חוויה מושלמת עוד סגר, ועוד סגר. עוד ימים בבית בהם העבודה והזמן החופשי מתערבבים זה בזה, אין בילויים ואין אירועים חברתיים. תקופה מבאסת. אז מה ישמח לבב אנוש?
08/06/2020

מאיה בארץ הפלאות – אוכל אמריקאי מושחת

השפית מאיה בלום תשלח אליכם אוכל אמריקאי מושחת השנה האחרונה הכניסה לחיינו את הקורונה ואיתה את הפחמימות המושחתות, והפעם שפית רמת-גנית שתשלח לכם אוכל אמריקאי מושחת עד הבית כמו רבים מאיתנו גם מאיה בלום (30)
12/24/2020

קוקטיילים טעימים לחגיגה ביתית מושלמת

קוקטיילים טעימים לחגיגה ביתית מושלמת עם האלכימאי יהיה לכם ערב קסום ונפלא ההכנות שלנו לסילבסטר בעיצומן! חו״ל לא כל כך היה השנה, גם לא מסיבות או ברי קוקטיילים, אבל החלטנו שעל חגיגות השנה האזרחית החדשה
01/21/2021

פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות

  פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות להזמין. להכין. לאכול. ליהנות. אם אתם אוהבים לחמניות באן מאודות, מצאנו את הארוחה הכי כייפית וטעימה שיש! נעם ורותם הם חברים טובים שהקימו את העסק
06/24/2021

לאכול בגבעתיים ולהרגיש בפאריז

בין הבולנז'רי לפטיסרי של נורית לאכול בגבעתיים ולהרגיש בפאריז The Pastry Box היא קונדיטוריה בסגנון צרפתי של הקונדיטורית נורית צ'יטיאת המציעה מגוון מאפים צרפתיים, עוגות (שמרים, מוס, ראווה), לחמי מחמצת מיוחדים בטעמים (פרמזן, בזיליקום, קצח
08/12/2021

אך ורק פיצה, סה טו

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן