19/06/2024
19/06/2024
יום רביעי, 19 ביוני 2024

אלופת העולם במבחן

מבחן דרכים לטסלה מודל Y דגם RWD

רום אלוף

יוני 2024

 

שתפו:

בשנים האחרונות הפכה טסלה למותג הנחשק בתעשייה, ובשנת 2021 הפכה למותג הרכב הראשון ברשימה העולמית הנחשבת של מותגי העל 'אינטרברנד'.

לאור העובדה שלאחרונה צצו המון קרוסאוברים חשמליים חדשים המשווקים בישראל, מכוניות של מותגים שאפילו לא הכרנו ולמעשה נוצרו רק בשנים האחרונות, החלטתי לבדוק את הטסלה דגם Y. השיווק של המכונית הזו ברחבי העולם החל בסוף פברואר 2022, וכבר בתום שנת 2023 הפכה להיות אלופת המכירות בעולם.

השילוב של יצרן אמין עם מוניטין של מובילים טכנולוגים, יחד עם הפופולריות של הרכב חשמלי, בנוסף למיתוג הנכון, סייעו לטסלה להגדיל את הביקוש הגבוה ממילא, והתוצאה: מודל Y היה דגם הרכב הנמכר ביותר בעולם בשנת 2023 עם מכירות של 1.23 מיליון יחידות בעולם. ההצלחה העולמית הזו היא הסמן למהפכה בעולם הרכב הנמצא בתהליך מעבר לרכבים חשמליים.

אלופת העולם? ועוד מוצעת במחיר אטרקטיבי, סיבה מספיק טובה עבורי לסכם את ההתרשמות שלי.

"מדובר באחת מהמכוניות הנוחות בסגמנט בגלל אורכה, גובהה ורוחבה, וגם בשל העובדה שהיא בעלת בסיס גלגלים נדיב יותר מזה של ה-3"

נוחות ובטיחות זה המפתח

טסלה מודל Y הוא רכב פנאי בינוני (D-SUV) החולק רבים מהחלקים שלו עם מודל 3, והוא למעשה גירסה מוגדלת ומוגבהת שלו. מדובר באחת מהמכוניות הנוחות בסגמנט בגלל אורכה, גובהה ורוחבה, וגם בשל העובדה שהיא בעלת בסיס גלגלים נדיב יותר מזה של ה-3. (קיימת גם גרסת שבעה מושבים שאינה משווקת בישראל). ארגון יורו NCAP  הכריז על מודל Y  כרכב הבטוח ביותר בסגמנט בשנת 2022.

גרסת ההנעה האחורית (שבה נהגתי) מציעה רמת אבזור נדיבה הכוללת תאורת לד מלאה, חישוקי 19 אינץ', מסך מולטימדיה בגודל 15 אינץ', מערך מצלמות היקפי המספק מידע רב, גג שמש פנורמי ענק, מפתח חכם, מושב נהג ונוסע והגה עם תפעול חשמלי וזיכרונות ועוד.

המכונית טסה והתחושה פנטסטית

ברכב הזה נהנים מהנהיגה בכל תוואי דרך. ל-Y יש המון כוח זמין להאצות מהירות ולעקיפות מהירות גם בעליות. מערכת ההנעה מאפשרת העברה מהירה ומיידית של הכוח ותאוצות ביניים מבוצעות במהירות. דוושת הבלם היא בעלת פעולה טובה ביחס למרבית החשמליות עם תחושות טבעיות וכמעט ללא אותה תחושה "רגנרטיבית".

בלימה רגנרטיבית – היא זו שבפועל היא זו שתיקח אתכם יותר רחוק. במכוניות עם הנעה חשמלית יש גם מערכת המפחיתה מהמהירות ומייצרת תאוטה. שלא בעזרת מערכת בלימה, אלא באמצעות המנוע החשמלי. המנוע החשמלי מייצר את ההתנגדות, וההתנגדות הזו מייצרת חשמל המטעין את הסוללה.

חשוב לציין את אלמנט ההנאה כבר  בגרסה הבסיסית של ה-Y עם ההנעה האחורית (שבה נהגנו), מדובר במכונית מהירה מאוד.  בלחיצה על הדוושה, המכונית טסה והתחושה פנטסטית. כל תאוצת ביניים ממש מדביקה את הנוסעים למושב. בנהיגה יומיומית המודל Y נעימה מאד לנהיגה. כזו ש’בולעת' את מרבית שיבושי הכביש בארצנו ולא מעבירה אותם לתא הנוסעים.

=כידוע, מכוניות המוגדרות ספורטיביות מספקות לנהג הנאה צרופה דווקא בכביש מפותל. אז לקחתי את המודל Y למספר כבישים כאלה, והסתבר לי שאחיזת הכביש שלה יוצאת דופן לחיוב, תוך שהיא נוסעת בקלות ובמהירות בפיתולים. השלדה מאוזנת כנדרש, והיציאה מהפנייה נעשית במהירות מסחררת. גם   הבלמים מעולים, והם נעזרים במערכת הרגנרטיבית (זו שמטעינה בהאטה). שגורמת למכונית לאבד מהירות עם הורדת הרגל מהדוושה.ז

אין ספק שבטסלה הצליחו לייצר חווית נהיגה ייחודית ומהנה שלא מצאתי כמוה ברכבים חשמליים אחרים.

גב המושב תומך בתנוחת הישיבה הגבוהה והיא נוחה מאוד. מושב הנהג התגלה כנוח במיוחד בנסיעות ארוכות בזכות אפשרויות הכוונון הרבות שלו. הדשבורד מעוצב באופן כזה ששדה הראיה מצוין ונקי מעצמים חוסמים אך מוגבל לאחור בגלל החלון היחסית קטן. בנסיעה לאחור התרכזתי במבט במסך הגדול ובתמונות המצלמות.

המושבים האחוריים מרווחים דיים לשלושה נוסעים וגם שם ניתן לכוון את זווית מסעד הגב. היושבים מאחור ייהנו מתחושה אוורירית במיוחד בזכות הגג הפנורמי, פתחי מיזוג, רצפה שטוחה, שקעי טעינה, תאורה, כיסים בגב המושבים

המכונית מצויידת בשני תאי מטען: אחורי הנפתח חשמלית, גדול הרבה יותר בפער מכל מתחרה בסגמנט. והקדמי שאותו מצאתי כבעל מבנה יעיל ושימושי עם גישה נוחה לשימוש, גדול ביחס למקובל, 117 ליטרים, ההופכים אותו למקום אחסון מאד נוח.

"הטווח הרשמי עומד על 455 ק"מ. עם נהיגה כיפית ומזגן לכל אורך הדרך עברנו את ה-400 ק"מ. מכוניות טסלה יודעות לנהל את הסוללות שלהן בצורה חכמה ויעילה - בכל זאת הם בעסק הזה של הרכב החשמלי כבר למעלה מ-13 שנים. ולגבי הביצועים? קשה, קשה להתחרות בכל טסלה"

המכונית טסה והתחושה פנטסטית

ברכב הזה נהנים מהנהיגה בכל תוואי דרך. ל-Y יש המון כוח זמין להאצות מהירות ולעקיפות מהירות גם בעליות. מערכת ההנעה מאפשרת העברה מהירה ומיידית של הכוח ותאוצות ביניים מבוצעות במהירות. דוושת הבלם היא בעלת פעולה טובה ביחס למרבית החשמליות עם תחושות טבעיות וכמעט ללא אותה תחושה "רגנרטיבית".

בלימה רגנרטיבית – היא זו שבפועל היא זו שתיקח אתכם יותר רחוק. במכוניות עם הנעה חשמלית יש גם מערכת המפחיתה מהמהירות ומייצרת תאוטה. שלא בעזרת מערכת בלימה, אלא באמצעות המנוע החשמלי. המנוע החשמלי מייצר את ההתנגדות, וההתנגדות הזו מייצרת חשמל המטעין את הסוללה.

חשוב לציין את אלמנט ההנאה כבר בגרסה הבסיסית של ה-Y עם ההנעה האחורית (שבה נהגנו), מדובר במכונית מהירה מאוד.  בלחיצה על הדוושה, המכונית טסה והתחושה פנטסטית. כל תאוצת ביניים ממש מדביקה את הנוסעים למושב. בנהיגה יומיומית המודל Y נעימה מאד לנהיגה. כזו ש’בולעת' את מרבית שיבושי הכביש בארצנו ולא מעבירה אותם לתא הנוסעים.

כידוע, אלו המוגדרות מכוניות ספורט מספקות לנהג הנאה צרופה דווקא בכביש מפותל. אז ניסיתי ולקחתי גם את המודל Y למספר כבישים כאלה, והסתבר לי שאחיזת הכביש שלה יוצאת דופן לחיוב, תוך שהיא נוסעת בקלות ובמהירות בפיתולים. השלדה ממש מאוזנת, והיציאה מהפנייה נעשית במהירות מסחררת. גם הבלמים מעולים ומשדרים לנהג שיש על מי לסמוך. הם נעזרים במערכת הרגנרטיבית (כפי שהסברתי, זו שמטעינה בהאטה). שגורמת למכונית לאבד מהירות עם הורדת הרגל מהדוושה.

אין ספק שבטסלה הצליחו לייצר חווית נהיגה ייחודית ומהנה שלא מצאתי כמוה ברכבים חשמליים אחרים.

כמה רחוק היא תביא אותנו?

הטווח הרשמי עומד על 455 ק"מ. עם נהיגה כיפית ומזגן לכל אורך הדרך עברנו את ה-400 ק"מ.

ה-Y משווקת בישראל בשתי גרסאות נוספות, בשתיהן שני מנועים והנעה כפולה: טווח ארוך Long  Range  עם טווח נסיעה מוצהר 533 ק"מ, ונשנייה, גרסת ביצועים  Performance עם טווח נסיעה מוצהר 514 ק"מ.

מכוניות טסלה יודעות לנהל את הסוללות שלהן בצורה חכמה ויעילה – בכל זאת הם בעסק הזה של הרכב החשמלי כבר למעלה מ-13 שנים. ולגבי הביצועים? קשה, קשה להתחרות בכל טסלה.

מה פסק הדין?

טסלה מודל Y דגם RWD הוא קרוסאובר חשמלי מסוגנן ומרווח עם משיכה חזקה, מהיר להפליא (6.9 שניות מ-0 ל-100) גם ללא התאוצה המטורפת של ה-Performance  (3.7 שניות מ-0 ל-100), הטווח בהחלט סביר, איכות החומרים וההרכבה טובים מאד. מהנה מאד לנהג וגם לנוסעים, בקיצור חבילה מצויינת. והמחיר? המחיר הופך אותה לחבילה המעניינת והאטרקטיבית בשוק.

.

מבחן דרך

טסלה מודל Y דגם  Rear Weel Drive

מנוע חשמלי.

הספק 300 כ"ס.

סוללת CATL ששים קוט"ש.

בקרת שיוט אדפטיבית.

שליטה מרחוק באמצעות אפליקציה.

חישוקי 19 אינץ'.

אחריות לסוללה ויחידת ההנעה: 8 שנים או עד 160,000 ק"מ המוקדם מביניהם.

Tesla model Y RWD מחיר: 236,142 ‏₪ (כולל אגרה)

דגמים נוספים:

Tesla Model Y Long Range מחיר: 282,562 ‏₪ (כולל אגרה)

 מחיר:Tesla Model Y Performance291,846 ‏₪ (כולל אגרה)

תמונות: טסלה

לאתר היצרן, הקליקו כאן

……………………………………

הכתבה התפרסמה גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס' מס' 120

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד »
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
כתבות השער
כתבות השער

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד »
החיים הטובים

חג השבועות

חגיגות גדולות לא יהיו כאן השנה ובכל זאת אם חשקה נפשכם בעוגת גבינה משובחת או במאפה מיוחד לחג, קבלו כמה אפשרויות טעימות במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד »
Shape
Shape

המדריך להזמנות

01/20/2021

Ofa tlv – ממלכת המאפים הקסומים של ליאור

Ofa tlv ממלכת המאפים הקסומים של ליאור אני פשוט אוהבת פחמימות אז מה הפלא שכל כך התרגשתי מהמאפים הנפלאים של ליאור… ליאור מולכו, מעצבת פנים בת 35 מתל אביב, היא האישה מאחורי הקסם הזה שנקרא
07/29/2021

עולם פטיסרי מתוק ובריא

הדיאטנית והקונדיטורית תמר שילון מציעה ב'שייפ פטיסרי' מגוון קינוחים איכותיים מבוססי חלבון וסיבים תזונתיים המותאמים לתזונה נכונה ומאוזנת. הקינוחים עשויים מחומרי גלם איכותיים ביותר
01/22/2021

הקוקטיילים הצבעוניים המבוקבקים של גבי גרשטור יוצרים חוויה מושלמת

הקוקטיילים הצבעוניים המבוקבקים של גבי גרשטור יוצרים חוויה מושלמת עוד סגר, ועוד סגר. עוד ימים בבית בהם העבודה והזמן החופשי מתערבבים זה בזה, אין בילויים ואין אירועים חברתיים. תקופה מבאסת. אז מה ישמח לבב אנוש?
11/09/2020

המקרונים של מור הן קפיצה לפריז

'הולי מולי' איזה מקרונים נפלאים "הולי מולי" נוצר בתקופת סגר הקורונה כשמור לוי מצאה את עצמה בחל"ת והחלה לאפות מקרונים ולחלק לחברים ולבני המשפחה כדי שיהיה להם מתוק בפה ובלב. התגובות החיוביות גרמו לה להבין
09/30/2020

מארזים לאפייה ביתית

קונדיטוריה פוּני‏ אפיה בטעם של פעם הכל התחיל בשנת 1922, כאשר אברהם פוּני‏, בן למשפחת אופים פולנית, עלה ארצה יחד עם אשתו פרומה. השניים התיישבו ביפו, ולא חשבו פעמיים לפני הגשמת החזון הציוני האישי שלהם
08/01/2020

סיריאל קילר! lulu & Co

למעבר למגזינים: ל‘גבעתיים פלוס’, הקליקו כאן ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן   
07/11/2021

מוכנים לפחמימה הכי לוהטת בעיר?!

האהבה של אלעד לבצקים נולדה כבר לפני שני עשורים. במהלך השנים הוא עבד בקונדיטוריה הכיר חומרי גלם רבים ולמד טכניקות וחידושים - כך נולד הברעצל של עדי ואלעד
11/29/2020

סיר ג'חנון שיכול לשנות בוקר שבת מהקצה אל הקצה

הסטארט-אפ לג'חנונים של איתי ועדי סיר ג'חנון שיכול לשנות בוקר שבת מהקצה אל הקצה איתי ועדי מזור, הם זוג פודי'ס שחיפש המון זמן ג'חנון ללא מרגרינה וללא טעמי לוואי המגיעים מאיזשהו תחליף אחר. לא פעם

כתוב את הכותרת כאן

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן