נעמי לבנון-קשת: עֲנָנוּת מֻגְבֶּרֶת | אַהֲבָה מחוץ לקווים | יְדֵי הַמִּלִּים I פַּעַם הָיָה פֹּה בַּיִת I
אוגוסט 1, 2020
מחאת הגשרים צוברת תאוצה, תושבים רבים יצאו להפגין גם בגשר גבעתיים
אוגוסט 2, 2020

שוק הנדל”ן בעידן הקורונה – לאן הרוח נושבת?

הנבואה ניתנה לשוטים

מתן נסטל

מכירים את המשפט? הגיוני שכן ופירושו הוא פשוט, רק טיפשים חושבים שהם יכולים לנבא את העתיד אך, מי הוא אדם ”טיפש”? מה מגדיר את האדם ”כטיפש”? מי קבע שאותו אדם טיפש הינו ”טיפש” מה שמוביל איתי למסקנה ברורה שמצד אחד לא ניתן לצפות את עתיד שוק הנדל”ן בישראל וכך אף אחד אינו טיפש ומצד שני, עדיין קיימים מספר סממנים שיכולים להעיד אולי, על שינוי ואציין בזאת שניים מהם:

סממן ראשון: נדל”ן כמרוץ למרחקים ארוכים

ההיסטוריה מלמדת אותנו שמשקיעי נדל”ן לרוב, מחזיקים בנכסי הנדל”ן שלהם לטווח זמן ארוך ולכן פחות מושפעים מזעזועים שמגיעים באופן בלתי צפוי, כמו למשל ממשבר הקורונה הנוכחי שמהווה הן כאתגר בריאותי והן כאתגר כלכלי המורגש אצל כולנו היטב. יחד עם זאת, יש להכיר בכך שבמידה והמשבר יחריף על ציר הזמן אזי התהליך עשוי לאתגר את המשקיעים ברמת גיוס הון ו/או התמודדות עם הלוואות קיימות ובהתאמה, זה עשוי להובילם למכירת נכסים. כך כמובן גם לגבי כל בעל נכס שעשוי להיות מושפע מהמצב ולכן עשוי למכור את הנכס כדי להמשיך ולהרגיש בטוח. מצב זה עשוי ללחוץ את רמות המחירים מטה ויש לפעול בשיקול דעת מחושב ביותר.

סממן שני: שוק השכירות למגורים נשאר איתן

כמי שפעיל בגבעתיים רמת גן, ניכר היטב כי רמות השכירות למגורים כמעט ולא מושפעות ממצב הקורונה כלומר, אלו שמצאו עצמם מחוסרי עבודה, פנו לחסכונות שלהם כפתרון כואב אך טוב וזמני להמשך מגורים בדירתם, חלקם פנו בתחנונים למדינה שספק עד כמה מצאו ישועה בכך וחלקם, פנו למשפחותיהם והכסף המיידי והמועט לטובת מקבץ החודשים האלו הוזרם ותרם כפלסטר איכותי וכך, רמות המחירים נשמרו אך, נתון זה עשוי לתעתע הן עבור המשכירים והן עבור השוכרים ומדוע? באם משבר הקורונה יחריף וההשפעה תימשך ותגבר ומצב התעסוקה בארץ לא ישתפר אזי בהכרח הדבר יוביל את השוכרים לכמה אפשרויות כדוגמה לפנייה לבעל הנכס בבקשה להוריד את תעריף השכירות החודשי ו/או תשלום השכירות הנוכחי על לתום התקופה ומעבר לדירה זולה יותר או אף חזרה להורים. תהליך זה יוביל את בעל הנכס לבקש פחות בשכירות החודשית וכך ברמת מאקרו, יהיה ניתן לצפות גם להורדת מחירים גורפת בשוק השכירות למגורים שכרגע, עדיין שומר על יציבות.

לסיכום:

נראה שכרגע, חרף הזעזוע שפוקד את כולנו בעידן הקורונה, רמות המחירים יציבות בגבעתיים רמת גן אך יחד עם זאת, אין לדעת לאן הרוח נושבת ויש להכיר במצב כרגיש מאד.

היו ערניים.הכותב, מתן נסטל, יועץ נדל”ן מומחה לגבעתיים ורמת גן ”הבית שלכם – להתחלה חדשה” נייד: 050-6795813 בפייסבוק: Matan Nestel

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ מקצועי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

טור המומחה התפרסם במגזינים:

ל‘גבעתיים פלוס’הקליקו כאן

ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן 

 

 

 

 

 

 

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wisite

בניית אתרים לעסקים
Wisite - Wise Site. Wise Choice.

דילוג לתוכן