fbpx

זרקאור

"את תחום עריכת השולחן למדתי בעיקר מהבית, מאמא שלי, ובהמשך: מהחיים"

אביבה אבידור מארחת באהבה

מאת: נעמי לבנון-קשת
צילום: איציק רובין

בימי הסגרים הארוכים של הקורונה כתבה אביבה אבידור (80) את ספר האירוח ‘את אשר אהבתי’ וכעת עם הוצאתו לאור אתם מוזמנים לשאוב ממנו השראה ו’לגנוב’ רעיונות שיזכו אתכם במחמאות.

היא נולדה בירושלים, למשפחה ארוכת שורשים בעיר. אביה, הנס יעקב, יליד ברלין, השכיל לצאת את גרמניה בזמן והגיע לכאן בשנת 1934 לאחר לימודי רפואה שלא הספיק להשלים. שנה לאחר מכן חזר לשם כדי לקחת את הוריו ולהביאם לארץ. בשלהי אותה שנה הכיר את אמה דינה, בוגרת ‘אליאנס’, בת לאב רוסי ואם יווניה מסלוניקי והשניים נישאו. שלוש בנות נולדו להם ואביבה היא ילדת ה’סנדביץ”. בהיותה בת חצי שנה עקרה המשפחה הצעירה לתל אביב, לאחר שהאב הצליח לקבל עבודה במחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית, וכאן היא למעשה גדלה ולמדה ב’בית חינוך’ המפורסם.

לימים, האב, שלא ויתר על חלום הרפואה, השלים סט’אז’ ב’הדסה’ ובשנת 1951 קבל בארץ את הסמכתו לרפואה ובהיותו בן 42 החל לעבוד כרופא ב’הדסה’ בתל אביב. “אבא שלי יזם ויסד את ‘טיפות החלב’, יזם והקים את הבית ביפו לנרקומנים, שבו קבלו בצורה מסודרת תחליפי סם, לאחר פרישתו הוא גם היה ממונה מטעם הגרמנים לבדוק ולכתוב דו”ח רפואי למבקשי פיצויים שהגיעו אליו וניהל את בית שטראוס. הוא עבד עד גיל 82”- “- מספרת אביבה ומוסיפה –”אמי, שבשעתו היתה חברה ב’הגנה’, ניהלה בית למופת. בית חם ומלא באהבה, וגם כשלא היה כסף, תמיד הסתדרו עם מה שהיה ותמיד דאגו לארח אנשים בודדים שלא הייתה להם משפחה, והכל בטוב טעם, תוך הקפדה על אסטטיקה וכללי שולחן. מרגע שקלטה שאני מתעניינת לימדה אותי את הכללים הללו, של סידור נכון של הסכו”ם וכל השאר”.

"במשך השנים, בכל המקומות בהם הייתי, לבד ועם בעלי, בארץ ובעולם למדתי את מנהגי האכילה של כל מקום, מנהגי עריכת השולחן ועריכת מזנונים בכל מדינה, ובכלל את מנהגי האירוח של עמים וארצות"

הרבתה לארח ולהתארח

בהיותה בת 17 עזבה אביבה את בית ההורים ועלתה לירושלים ללמוד בסמינר לתזונה על שם חנה בבלי, ברוממה. היא למדה תזונה, בישול, קורסים על גוף האדם, תורת החומרים ומעט על עריכת שולחן כראוי. “אבל דווקא את תחום עריכת השולחן למדתי בעיקר מהבית, מאמא שלי, ובהמשך: מהחיים”- היא מסבירה.

במהלך הלימודים הכירה את יעקב אבידור לבית אבושדיד, שהיה מבוגר ממנה בשמונה וחצי שנים, וב-1959 בהיותה בת 19 נישאה לו והזוג התיישב בבאר שבע, “כי שם יכולנו, בכוחות משותפים ובעזרת ההורים ומשכנתא- לקנות דירה צנועה”- היא צוחקת. אביבה החלה עושה את צעדיה הראשונים כמורה לכלכלת בית ויעקב עבדה אז בבנק לסחר חוץ, עד שהוצע לו לצאת לשליחות מטעם התעשייה האווירית – לקנדה.

במהלך שלוש השנים, בהם התגוררו במונטריאול ובטורונטו, הרבתה לארח ולהתארח ובמקביל ליקטה רעיונות, מנהגי אירוח, וכמובן הרבה מאד פריטים.

מקנדה נחתה המשפחה הצעירה היישר בדרום גבעתיים וכאן הם מתגוררים כל השנים, שבמהלכן המשיכה אביבה, בצד גידול המשפחה, לארח – הדבר האהוב עליה מכל, וללמוד עוד ועוד בתחום, כשבמקביל היא חוזרת להוראת כלכלת בית.

“לימדתי חינוך ונימוסים, להכיר את כל כלי המטבח ושימושיהם, סדר וניקיון, ואת תורת החומרים: עץ, מתכת, פורצלן, קרמיקה ועוד. ותמיד, בסוף כל שעור היינו מכינים מאפה או פשטידה, שהם היו לוקחים הביתה” מספרת אביבה.

“במשך השנים, בכל המקומות בהם הייתי, לבד ועם בעלי, בארץ ובעולם למדתי את מנהגי האכילה של כל מקום, מנהגי עריכת השולחן ועריכת מזנונים בכל מדינה, ובכלל את מנהגי האירוח של עמים וארצות. הרבה מאד למדתי גם מתלמידי ותלמידותי, מכל העדות, ששיתפו אותי במנהגי השולחן שלהם בחגים ובימות החול.  יש לי בבית מאות מפות בכל הצורות הגדלים והצבעים, הרבה כלים מכל הסוגים. כל דבר דקורטיבי מוצא את מקומו ואת שימושו אצלי. עם השנים גם קניתי ממכירות של אנשים שחיסלו את תכולת ביתם מסיבות שונות. כל השנים אירחתי. בלי סוף. 18-20 איש בכל פעם, והשקעתי המון מחשבה בנושא, כשחודשיים קודם לאירוח הייתי מתאמת ומוודאה שהתאריך מתאים לכולם. היום אני כבר מארחת פחות כי פיזית הכל יותר קשה לי. לאו דווקא הבישול – זה החלק הקל. אלא שהאירוח עצמו, הזזת הרהיטים, עריכת השולחן הגדול- זה כבר קשה לי”.

"לפני למעלה משנה, שלחה בתה צילום של שולחן שערכה אמה לתחרות אירוח של חברת השוקולד הידועה 'פררו רושה'. אביבה שכלל לא יודעה שבתה צילמה ושלחה הופתעה עד מאוד כשקיבלה הודעה מ'פררו רושה' שזכתה בתחרות"

‘את אשר אהבתי’

שנת 2010-2011 היא שנה טראומתית שרק החוסן הנפשי שלה כנראה אפשר לה לצאת ממנה. בתוך שנה הלכו לעולמם בעלה יעקב, שנפטר בגיל 78, אמה שנפטרה בגיל 96 וזמן קצר לאחר מכן הלכה לעולמה בת הבכורה ורד והיא רק בת 47 והותירה אחריה בעל אוהב ובן יחיד, רועי טל, שאך זה חגג את בר המצווה שלו והיום הוא עורך ומעצב גרפי שעבד לצד סבתו בהפקת הספר.

לפני למעלה משנה, בתה שלחה צילום של שולחן שערכה אמה לתחרות אירוח של חברת השוקולד הידועה ‘פררו רושה’. אביבה שכלל לא יודעה שבתה צילמה ושלחה הופתעה עד מאוד כשקיבלה הודעה מ’פררו רושה’ שזכתה בתחרות. הפרס היה זוג הזמנות לתצוגת אופנה יוקרתית בינלאומית שהתקיימה עם פתיחת TLV בתל אביב”- היא מספרת.

במהלך ימי הקורונה היא החלה לכתוב ולעבוד על הספר שלה – “את הצילומים המקצועיים עשה נכדי רועי ביחד עם נעמה גביש, כיום חיילת-צלמת. ההחלטה הייתה מלכתחילה: להוציא הכל לבד, מכספי שלי. לא רציתי שום הוצאת ספרים בתמונה.”

בספר יש הסברים לצד צילומים מרהיבים עם הסבר לצידם: כלים לחלוקת אוכל למנות, עריכת שולחן לארוחת בוקר, כלים להגשת גבינות, כלים להגשת מרק, שימוש נכון בסכו”ם, סוגי כוסות וספלים, סוגי כוסות יין ושימושיהן, מפות ומפיות – כולל צורות קיפול מפיות והדגמתן, וכמובן טיפים.

הספר ‘את אשר אהבתי’ נכתב לזכרה של ורד ז”ל והוא מוקדש לשתי בנותיה ולחמשת נכדיה ונכדותיה של אביבה. “נכון שזה היה סיפור יקר מאד אבל מכיוון שהאירוע המשפחתי שתכננתי ב-2020 ליום הולדתי ה-80 לכל המשפחה – בוטל, החלטתי שכל הכסף שהוקדש לאירוע יוקדש עתה לספר, וזה מה שעשיתי. עכשיו בני המשפחה מבקשים ממני ספר מתכונים מבית סבתא. אני עוד מהססת אבל נראה מה יהיה”

שתפו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
אולי יעניין אותך
01/25/2022

תביעות רשלנות רפואית רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון היא אחד מהמצבים היותר מורכבים בדין הישראלי, וזאת משום שקשה מאוד להוכיח שנזק שנגרם לאם או לעובר במהלך ההיריון אכן היה יכול להימנע, לו הצוות הרפואי היה נוהג באופן אחר. אם כך, מהי טעות סבירה של רופאים במהלך ההריון ומהי טעות שבגינה אפשר ואפילו צריך להגיש תביעת רשלנות רפואית.
08/03/2018

המנות שיעשו לכם את הקיץ – פרויקט מיוחד

הקיץ הגיע שוב, הטמפרטורות בחוץ עולות, וצריך מנות שיעשו לנו קצת קריר בלב (אם לא בפה). מה מתחשק? אז ככה, מתחשק לאכול מנות קלילות, צבעוניות, ואולי אפילו מצננות. קבלו את מצעד המנות הכי מתאימות
03/08/2022

הכינו ביתכם לקיץ!
הגיע המועד לטיפול מונע, כיצד להיפטר מכל המקקים והחרקים?

הכינו ביתכם לקיץ! האביב בפתח והגיע המועד לטיפול מונע, כיצד להיפטר מכל המקקים והחרקים? דודו מקובר שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter תחילת עונת החום מספקת […]
03/10/2022

התחדשות רצויה או התנהלות לא שקולה

הופקדה תכנית מתאר בר״ג, שכוללת את שכונת קרית בורוכוב. שכונת קרית בורוכוב נותרה שכונה לשימור, שמשמרת את ההוויה העירונית, שבה צמחה.
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדשות העיר גבעתיים פלוס

בשורה משמחת לתושבי גבעתיים והישג אדיר לרן קוניק ועיריית גבעתיים, בית המשפט קבע שבמכבי נקטו במהלך לא חוקי של אפליית תושבי העיר

חדשות העיר גבעתיים פלוס בשורה משמחת לתושבי גבעתיים והישג אדיר לרן קוניק ועיריית גבעתייםבית המשפט קבע שבמכבי נקטו במהלך לא חוקי של אפליית תושבי העיר בית הדין קבע שקופ”ח “מכבי” נדרשת לאפשר לכלל מבוטחיה את

קראו עוד»
כתבות השער

“לאנשים טובים קורים דברים טובים”

“עשינו שנה היסטורית חלומית באירופה כשהגענו לפיינל פור עם כ-1200 אוהדי חולון שהגיעו לבילבאו. והשנה הסתיימה עם ‘דובדבן מתוק’ של האליפות כשניצחנו 7:1 בפלייאוף. לבוא ממקום רביעי, לנצח את הפועל ירושלים ולקחת אליפות, זה שאפו גדול לכולם”

קראו עוד»
חדשות הרכב פלוס

אלפא רומיאו טונאלה בישראל
קרוסאובר איטלקי מעוצב עם מנוע טורבו ותגבור הנעה חשמלי

אלפא רומיאו טונאלה בישראלקרוסאובר איטלקי מעוצב עם מנוע טורבו ותגבור הנעה חשמלי רום אלוף שיתוף ב whatsapp שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב twitter קבוצת סמלת יבואנית אלפא רומיאו לישראל השיקה את האלפא

קראו עוד»
חופש ופנאי

מסיבת תה בבוסטון

MIT האוניברסיטה הטכנולוגית המובילה בעולם הטבה מסיבת תה בבוסטון ד”ר נגה רוזנפרב נובמבר 2019 שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב print שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter טיול לבוסטון בירת מדינת מסצ’וסטס

קראו עוד»
אולם המשפט

ביטול פסק דין? כל מה שחשוב לדעת

.עקרון עשיית הצדק מהווה נדבך בסיסי בהחלטות בתי המשפט. השאלה רלבנטית במיוחד במקרים בהם נפסקו פסקי דין בהיעדר הגנה משפטית, או במקרים בהם לא ניתן לערער עוד על פסק הדין, אולם מתעוררות נסיבות המצריכות את שינוי הפסיקה

קראו עוד»
//טור דעה

מי בכלל צריך את תאגידי המים?

אלה אותם מים ורק המחיר שאנחנו משלמים מאמיר בעשרות אחוזים
הקמת התאגידים נבעה מכשל בהתנהלות הרשויות המקומיות ומאז הקמת תאגידי המים אנו משלמים הרבה יותר על אותם המיםהצרכנים?

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

תאי קינון לציפורים הוצבו בפארק גבעתיים כחלק מהצעדים לשימור הטבע העירוני

חדשות העיר גבעתיים פלוס תאי קינון לציפורים הוצבו בפארק גבעתיים כחלק מהצעדים לשימור הטבע העירוני   צילום: דוברות עיריית גבעתיים שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter הבנייה הרוויה

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

להקות נעורי גבעתיים במופע סיום השנה: 25 שנות יצירה לעברי לידר

חדשות העיר גבעתיים פלוס להקות נעורי גבעתיים במופע סיום השנה 25 שנות יצירה לאמן והיוצר המוכשר- עברי לידר צילום: דוברות עיריית גבעתיים שתפו שיתוף ב facebook שיתוף ב email שיתוף ב whatsapp שיתוף ב twitter

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן