06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023
מאשה נובודבורסקי

"למה לקנות חדש אם הישן עדיין טוב ועובד"

הזמן עצר מלכת בדירה של מאשה ואיטה נובודבורסקי

הילה כהן

שנים שגיל פנטו, אוצר ומשמר נוסטלגיה ישראלית, אוסף זיכרונות מבתים ישנים שתכולתם מגיעה לשוק הפשפשים, מבלי שהוא יודע מאיזה בית הם הגיעו ומהו הסיפור המשפחתי.

איטה נובודבורסקי

בחורף האחרון הלכה לעולמה איטה נובודבורסקי בגיל 86. לאחר כמה חודשים, החליטה אחייניתה נורית לפנות את הדירה הקטנה שבה התגוררה דודתה עד יומה האחרון והזמינה את גיל לראות את הדירה הקטנה בשיכון קופת חולים בגבעתיים. השיכון נבנה בשנות ה-50 של המאה הקודמת עבור עובדי קופת חולים כללית – שמונה בנייני רכבת וביניהם מדשאות רחבות שפעם נהגו לשחק בהם ילדי השכונה. כשגיל נכנס לדירה הוא הרגיש כאילו הוא חוזר בזמן, וכששמע גם את הסיפור המשפחתי, החליט לפנות את הדירה ולהציג את סיפורה בפופ-אפ שפתח ברחוב שוקן בתל אביב.

"איטה שדגלה במשפט "למה לקנות חדש אם הישן עדיין טוב ועובד", כמעט שלא עשתה כל שינוי בדירה מהרגע שהן נכנסו לגור בה כרווקות צעירות. כך, בלי ששיערה, שימרה את סיפורה של דירה ישראלית של פעם"

בפופ אפ מוצגים פריטים נבחרים מהדירה כפי שנמצאו בבוידעם, בסלון, בארון הבגדים, במטבח ועוד, לצד תמונות שצולמו, רגע לפני שהדירה פונתה וכן ניתן לראות את הדירה באמצעות סריקת תלת מימד.

דירה ישראלית של פעם

"מהפרטים שאספתי אני יכול לספר שמשפחת נובודבורסקי עלתה לארץ מפולין בשנת 1936. ההורים צבי ושושנה ושלושת ילדיהם – הבן יצחק והבנות מאשה ואיטה התגוררו בשכונת שפירא בתל-אביב.

בדירה בגבעתיים גרו האחיות מאשה ואיטה. דירת שיכון קלאסית של פעם, בעלת שני חדרים.

כעובדת קופת חולים, רכשה מאשה נובודבורסקי את דירת השיכון הקלאסית בעלת שני החדרים, אי שם בשנות החמישים כשהשיכון בגבעתיים הוקם. אחותה איטה עברה לגור יחד איתה באופן זמני, עד שהיא תרכוש לעצמה דירה משלה, אך השנים עברו והמצב הזמני הפך לקבוע. האחיות שלא נישאו, לא ילדו ילדים ולא הקימו משפחה הסתדרו היטב זו עם זו, ושתיהן חיו יחדיו בדירה עד מותה של מאשה לפני שנים רבות.

איטה שדגלה במשפט "למה לקנות חדש אם הישן עדיין טוב ועובד", כמעט ולא עשתה כל שינוי בדירה מהרגע שהן נכנסו לגור בה כרווקות צעירות. כך, בלי ששיערה, שימרה את סיפורה של דירה ישראלית של פעם, החל מפריטי הריהוט והטקסטיל ועד לחומרי הניקוי שליד הכיור ובארונות.

הבניין

בתמונות המשפחתיות נראות שתי נשים נאות, מטופחות ואופנתיות. איטה עבדה כל השנים כחתמת בחברות ביטוח והשקיעה במראה החיצוני שלה יותר מאשר בבית. בארון הבגדים שלה מצא גיל עושר של פריטים בטוב טעם: כובעים, בגדים, נעליים, תיקים ואביזרים. אחותה מאשה המשיכה לעבוד בקופת חולים עד שחלתה ונפטרה בשנות החמישים לחייה. מאז, איטה נשארה לגור בדירה בגפה.

"הדירות של פעם היו זהות מבחינת תכולתן" מסביר גיל "המבחר לא היה גדול. אלו השנים שכמעט הכל היה תוצרת הארץ – ולכן מה שהיה אצל איטה ומאשה היה גם אצל בתיה ואצל שושנה – היה אצל כולם. רק הן לא זרקו והחליפו כמעט דבר לאורך השנים והפכו את דירתן למזכרת וזיכרונות לכל הדירות של פעם. עמד שם מקרר אמקור 10, תנור אפייה ולידו פלטת גז ומיקסר ישן של קנווד. המדפים בארונות במטבח היו מצופים בנייר, על השולחן ניצב סיפילוקס ועל הרצפה תנור של פרידמן. גם הקירות כוסו בטפטים ישנים, בבוידעם נמצאו כ-40 בקבוקי שמן משנות ה-70. בחדר השינה עדיין עמדו שתי מיטות סוכנות. נדהמתי. לא האמנתי שככה חיו בדירה בישראל של 2022".

גיל פנטו מציע סיור של שעה בפופ אפ ומלווה אותו בסיפורים על השיכון הייחודי, על האחיות, וכמובן על הדירה ותכולתה. הקליקו כאן להרשמה ופרטים 

התנור של פרידמן

מילות מפתח: גיל פנטו, מאשה ואיטה נובודבורסקי

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

"כיוונו גבוה ורצינו להגיע לנטפליקס"

שי אינס מפיק ויוצר, בעל חברת ההפקות ‘ארצה’ בשותפות עם דפנה פרנר עומד מאחורי ההפקות, הסדרות והסרטים הכי מוכרים ● ‘מלכת היופי של ירושלים’ שנמכר לחברת ‘נטפליקס’ עלה השבוע לשידור

קראו עוד»
אדם גורל יועץ נדל"ן

אני עוזר לאנשים להפוך עסקאות מורכבות לנעימות, פשוטות ומשתלמות

ראיון "אני עוזר לאנשים להפוך עסקאות מורכבות לנעימות, פשוטות ומשתלמות" הבשורה המהפכנית בתחום הנדל"ן של אדם גורל ד"ר נגה רוזנפרב  צילום: נטלי רוז שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email

קראו עוד»
כתבות השער

"האופנובנק" רוני ליבוביץ סיפור מהסרטים

“האופנובנק” רוני ליבוביץ – בסוף כל אחד נתפס רוני ליבוביץ, המוכר לציבור הרחב בכינויו ‘האופנובנק’, ביצע לאור יום 21 מעשי שוד, בסניפי בנקים שונים, ופשוט ‘שיגע’ את המדינה כולה. תוך כדי אסף לא מעט מעריצים

קראו עוד»
כתבות השער

העולם על פי ג'קסי

העולם על פי ג'קסי מסעות וטיולים ברחבי העולם עם יוסף ג'קסון הטייל הנצחי נעמי לבנון-קשת שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter יוסף ג'קסון, המוכר יותר, לרבים, כג'קסי, הוא אגדה-חיה

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
אדם גורל יועץ נדל"ן

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה לאחרונה אושרה תוכנית האב המתווה את מדיניות התכנון ארוכת הטווח של גבעתיים – האם ואיך ההחלטה נוגעת בכל אחד מאיתנו אדם גורל שתפו פורסם: 25/08/2023 אילוצרציה להמחשה של שכונת

קראו עוד »
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד »
המומחים

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה

תוכנית המתאר 2040 של גבעתיים והשפעתה לאחרונה אושרה תוכנית האב המתווה את מדיניות התכנון ארוכת הטווח של גבעתיים – האם ואיך ההחלטה נוגעת בכל אחד מאיתנו אדם גורל שתפו פורסם: 25/08/2023 אילוצרציה להמחשה של שכונת

קראו עוד »

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן