30/05/2024
30/05/2024
יום חמישי, 30 במאי 2024

30 שנה לשיא השיאים

רוגל נחום (54) הוא מגדולי האתלטים שצמחו בישראל. 30 שנה הוא מחזיק בשיא בקפיצה משולשת (17.20 מ') ולא נראה שיש איום באופק יותר משהוא בחר באתלטיקה, נדמה שהיא בחרה בו כיום בתפקידו כמנהל המקצועי של איגוד האתלטיקה, רוגל נחום מנסה להעביר לדור העתיד קצת מניסיונו הרב

 

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום איציק רובין

 

שתפו:

רוגל נחום גדל בגבעתיים, בן לרותי ודוד נחום ואח למטי ומאיה. הוא למד בבית הספר היסודי מצדה (היום בי"ס יגאל אלון) ובתיכון שמעון בן צבי בגבעתיים. הוא החל להתאמן באתלטיקה קלה בשנת 1984 כשהיה בן 17, לאחר שהמורה לחינוך גופני דאז אבי זילברמן, האיץ בו להתאמן בקפיצה לגובה.

"רוגל היה אחד מתלמידיי האהובים. הוא היה 'ילד טוב גבעתיים' – נער ותלמיד רציני ומחוייב, תחרותי ובעל יכולת התמדה. כבר בכיתה ט', הבחנתי מיד שיש לי כאן תלמיד עם פוטנציאל ייחודי. הוא היה ספורטאי מצטיין בכל הענפים, ובמיוחד במשחקי הכדור ובעל יכולת אתלטית יוצאת דופן" מספר אבי זילברמן, מי שמשמש כיום כסוכן השחקנים המוביל בישראל. "זה לא פשוט היה לשכנע אותו לעבור ממשחקי הכדור הפופולריים כל כך בין בני הנוער, לעסוק בספורט אישי תחרותי. הפעלתי עליו מכבש לחצים וממש הכרחתי אותו ללכת לדודי קושניר, מאמן האתלטיקה האגדי. הכישרון זעק לשמיים."

כשרוגל התחיל להתרכז באתלטיקה, הוא היה בן 17 והתאמן בהדרכת דודי קושניר ואלכס מרמן באס"א תל אביב ובמכבי תל אביב.

"היה לי בנק תנועתי מאוד רחב – קואורדינציה טובה, מרכיבי כושר גופני ממש טובים. מי שקיבל אותי לא היה צריך להתחיל מהתחלה. גם הגנטיקה שקיבלתי מההורים שלי וגם החוגים שהייתי בהם עזרו לי מאוד. התחלתי כקופץ לגובה, ואז בתחרות בה לא הלך לי התעקשתי לקפוץ משולשת ולגמרי במקרה עשיתי שיא ישראלי לנוער, וזו הייתה נקודה מפנה מבחינת בחירת המקצוע העיקרי שלי" מספר נחום.

בגיל 18, רק שבוע לפני שגויס זכה למעמד ספורטאי מצטיין. "לקחו תקן של ספורטאי אחר שהיה אמור להשתחרר בעוד כמה חודשים, כי אמרו ששווה להעביר את זה אליי. הייתי יכול ללכת לצבא רגיל – הייתי ספורטאי טוב, אבל לא הכי בולט בארץ, ולא היו לי חלומות כמו אליפות עולם או אולימפיאדה."

ספרי סחלב

צילום: יוסי בר

"התייצבתי לתחרות שבספרד מול גדולי הקפיצה המשולשת [...] כמעט לא הכירו אותי. בניסיון הראשון קפצתי 16.85, בשני עשיתי 16.94. ואז הגיעה הקפיצה השלישית. זו הייתה קפיצה שקטה, חלקה. לא הרגשתי משהו מיוחד. כשהסתכלתי לעבר לוח התוצאות, ראיתי 17.20..."

ואז החל רצף של זכיות ושיאים

בתחרויות האתלטיקה של המכביה ה-13 זכה נחום במדליית זהב בקפיצה משולשת בשיא ישראלי ומכביה חדש של 16.77 מטר. חודש וחצי לאחר מכן, באוניברסיאדה שנערכה בגרמניה "אבדה" הנעל השמאלית של נחום, שנאלץ לערוך את החימום וההרצה לתחרות קפיצה משולשת, עם נעלי התעמלות רגילות. 5 דקות לפני תחילת התחרות נמצאה הנעל האבודה, בחדר ההמתנה לתחרות. בסופו של דבר, הוא סיים במקום שמיני בתוצאה של 16.44 מטר. מאוחר יותר התברר, כי אחת הבודקות של התחרות הוציאה את הנעליים מתיקו, אך החזירה לתוכו רק נעל אחת.

בתחרות שנערכה בבודפשט, הונגריה ב-18 ביוני 1990, קבע נחום בקפיצה לרוחק שיא ישראלי חדש של 7.96 מטר. שיא זה החזיק מעמד כ-20 שנה. באותה השנה הוא החזיק, בו זמנית, בשלושה שיאים ישראלים, בקפיצה לגובה (2.18 מטר), בקפיצה לרוחק (7.96 מטרים) ובקפיצה משולשת (16.89 מטרים).

באליפות ישראל באתלטיקה שנערכה בתל אביב ב-6 ביולי 1991 זכה נחום במדליית זהב בקפיצה משולשת בשיא ישראלי חדש של 17.17 מטר. "לפני התחרות ההיא לא עברתי אף פעם 17 מ'. השיא שלי היה אז 16.89. הקהל היה מאוד מעורב והקפיצות שלי הצליחו. בניגוד לשנים האחרונות, האצטדיון היה כמעט מלא. התחלתי עם 17.10, המשכתי ב-17.17. בתקופה ההיא היה רק ערוץ אחד. אני זוכר שבאמצע התחרות 'מבט ספורט' פרצו לשידור והתחילו להעביר את התחרות בשידור חי. מאיר איינשטיין שידר. קפצתי אחר-כך, 17.31 באותו שידור חי, אבל הרוח הייתה 2.3 מ' לשנייה, כלומר קצת מעל המותר".

בהמשך השתתף בתחרות שנערכה בסביליה, ספרד ב-6 ביוני 1992 וקבע שיא ישראלי חדש בקפיצה משולשת – 17.20 מטר.

"התייצבתי לתחרות שבספרד מול גדולי הקפיצה המשולשת – האלוף האולימפי מאולימפיאדת סיאול 1988, חריסטו מארקוב הבולגרי, וסגן אלוף העולם לאוניד וולושין הרוסי. קצת התרגשתי מול כל השמות האלה, למרות ששנה קודם לכן קפצתי 17.31 מטר עם רוח גבית חזקה מהמותר. כמעט לא הכירו אותי. בניסיון הראשון קפצתי 16.85, בשני עשיתי 16.94. ואז הגיעה הקפיצה השלישית. זו הייתה קפיצה שקטה, חלקה. לא הרגשתי משהו מיוחד. כשהסתכלתי לעבר לוח התוצאות, ראיתי 17.20. סיימתי שלישי, אחרי וולושין ומארקוב ואפילו פירגנו לי בפרס של 300 דולר".

לאחר מכן השתתף רוגל באינספור תחרויות ואליפויות עולם ובשלוש אולימפיאדות: אולימפיאדת ברצלונה (1992), אולימפיאדת אטלנטה (1996) ואולימפיאדת סידני (2000) שם גם נשא את דגל ישראל בטקס הפתיחה.

"הקבוצה שאני מאמן נקראת "הרוגלים" (לא אני המצאתי את השם) והיא בעיקר של קופצי רוחק ומשולשת וקצת ספרינט. האתלטית הכי בולטת בקבוצה שלי זו חנה מיננקו, שיאנית ישראל בקפיצה לרוחק ובקפיצה משולשת אשר בקיץ האחרון סיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בטוקיו"

דואג לספורטאים הצעירים

כיום הוא המנהל המקצועי של היחידה ההישגית באיגוד האתלטיקה. רוגל מטפל באתלטים הבכירים ומהווה איש קשר בין האיגוד לבין הוועד האולימפי.

מה דעתך על העובדה שהשיא שלך מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים?

"האמת, אף אחד לא אוהב ששוברים לו את השיא וזה נעים לדעת שהיא עדיין שלי. השיא מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שהתוצאה בפני עצמה מאד איכותית וגם לאחר 30 שנה היא מדורגת גבוה בצמרת העולמית. סיבה נוספת היא המורכבות של המקצוע והקושי להביא ילדים מוכשרים שיתמידו ויחזיקו מעמד הרבה שנים בענף אישי שהעבודה בו היא מאד סיזיפית ודורת המון זמן וסבלנות. זה נכון להרבה מהענפים האישיים בענפי הספורט האולימפיים. גם כשמוצאים ילדים כאלה צריך שיהיה להם את הכישרון המתאים."

האם יש מישהו שעשוי לשבור אותו?

"איני לא יכול להצביע במדויק על מישהו שיכול בשלב זה לשבור את השיא, אך אני מאד אשמח אם יום אחד, כשהשיא יישבר, זה יהיה על ידי אתלט שאני אאמן."

מי הם האתלטים הצעירים והמבטיחים באתלטיקה הישראלית?

"שני האתלטים הצעירים הבולטים ביותר כיום באתלטיקה הישראלית הם יונתן קפיטולניק, אלוף העולם ואלוף אירופה לנוער לשנת 2021 ובלסינג אפריפה, שיאן ישראל ב-200 מ', מקום רביעי באליפות אירופה לנוער ומקום 7 באליפות העולם לנוער לשנת 2021."

רוגל ועדן פינקלשטיין

"אני מאד מרוצה מהקריירה שהייתה ובעיקר מהדרך שעברתי אשר עיצבה את דמותי ואת מי שאני היום. אני מאושר עם החברים שרכשתי במהלך השנים ועל המקומות בהם ביקרתי במהלך הקריירה. אני תמיד מסתכל על מה שיש ולא על מה שאין ומנסה להשפיע במקומות שאני יכול, אם זה על מסלול חיי או אם זה בעצות וגידול דור העתיד"

את מי מהספורטאים המפורסמים אתה מאמן?

"הקבוצה שאני מאמן נקראת "הרוגלים" (לא אני המצאתי את השם) והיא בעיקר של קופצי רוחק ומשולשת וקצת ספרינט. האתלטית הכי בולטת בקבוצה שלי זו חנה מיננקו, שיאנית ישראל בקפיצה לרוחק ובקפיצה משולשת אשר בקיץ האחרון סיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בטוקיו.

אתלטים נוספים שמתאמנים אצלי:

עדן פינקלשטיין (תושבת גבעתיים), אתלטית צעירה ומוכשרת גם בקפיצה לרוחק (שיאנית ישראל לנוער ולגילאי 23) וגם בספרינט. עדן לומדת היום באוניברסיטת הרווארד בארה"ב.

אבירם שורצברד אלוף ישראל בקפיצה לרוחק, בעל שיא אישי של 7.78 מ, גם הוא לומד בארה"ב באוניברסיטת פרינסטון.

רועי ליבוביץ – אלוף ישראל לנוער בקפיצה לרוחק וסגן אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת

גיא מרגלית – אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת ומקום שלישי בקפיצה לרוחק ומקום שלישי בקפיצה משולשת באליפות ישראל לבוגרים

עלאי פורמן – מקום רביעי באליפות ישראל לבוגרים בקפיצה משולשת.

רומי טמיר – אלופת ישראל לבוגרות בקפיצה לרוחק וסגנית האלופה בקפיצה משולשת. אלפות ישראל לנוער במשולשת וסגנית האלופה בקפיצה לרוחק.

אורי ארנון – סגל אלוף ישראל בקפיצה משולשת.

תומס דובנוב רז – מקום שלישי באליפות ישראל לבוגרים ב-100 מ'. סגן אלוף ישראל לנוער ב-100 מ'. אלוף ישראל לנוער ב-200 מ'. העפיל לגמר אליפות אירופה לנוער בריצת 4X100 מ' יחד עם נבחרת ישראל בשליחים.

 האם אתה מאוכזב שלא זכית בקריירה שלך במדליה אולימפית?

"לא! אני מאד מרוצה מהקריירה שהייתה ובעיקר מהדרך שעברתי אשר עיצבה את דמותי ואת מי שאני היום. אני מאושר עם החברים שרכשתי במהלך השנים ועל המקומות בהם ביקרתי במהלך הקריירה. אני תמיד מסתכל על מה שיש ולא על מה שאין ומנסה להשפיע במקומות שאני יכול, אם זה על מסלול חיי או אם זה בעצות וגידול דור העתיד."

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

גם בעסקי הביוטי אפשר לעשות אקזיט

כיצד הפכה חברת הקוסמטיקה והאיפור איל מקיאג' של אורן ושירן הולצמן מגבעתיים ליוניקורן, כלומר למותג האונליין הגדול ביותר בארה"ב בתחום הביוטי בשווי העולה על מיליארד דולר

קראו עוד»
כתבות השער

מי מחליט על הבית שלי? עו"ד מאיה אשכנזי – יו"ר ועדת ערר מחוזית לתכנון ולבנייה

גבעתיים ורמת גן מתפתחות ומתחדשות: בניינים נבנים בכל פינה, ותשתיות הרכבת הקלה חוסמות נתיבים ביציאות ובכניסות לעיר. אם גם אתם מתעוררים כל בוקר עם רעש הבנייה של המגדל בשכונה, או שאתם מודאגים שהדיירים העתידיים של פרויקט ה'פינוי בינוי' שמתוכנן ברחוב הסמוך יגדילו את מצוקת החניה, הכתבה הזו שנולדה מתוך מפגש מחכים עם עו"ד מאיה אשכנזי תעשה לכם קצת סדר.

קראו עוד»
כתבות השער

ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה

הטבה ארץ הפלאות של יָאיוֹי קוּסָאמה כל מה שרציתם לדעת על האמנית היפנית ולא היה לכם את מי לשאול ד"ר נגה רוזנפרב שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

סולימאן הקטן וסולימאן הגדול

כאשר מצרפים לכינוי כלשהו את המילה קטן, ברור לכל שיש גם כינוי עם המילה גדול. 'סולימאן הקטן' זהו חופני כהן ז"ל ואביו שלמה כהן ז"ל הוא 'סולימאן הגדול

קראו עוד»
כתבות השער

סוד ההצלחה של עו"ד רוית סיני

רוית סיני, עו"ד ומגשרת, מובילה בתחום ההתחדשות העירונית, תמ"א 38 ופינוי בינוי ● עוסקת בתחום הנדל"ן למעלה מ-24 שנה, חתומה על הישג יוצא דופן של ליווי עשרות רבות של פרוייקטים

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

09/04/2020

לתת ביס ולהרגיש באיטליה

לתת ביס ולהרגיש באיטליה נועה חיים ודניאל צור תושבי גבעתיים הקימו את פסטה פיצ’י – פופ אפ של פסטות טריות מדהימות עם רטבים נהדרים בר פנזור שפית קונדיטורית נועה חיים (אלנה, L28 ) והשף דניאל […]
09/13/2022

הכירו את ה-Upper Market חווית אוכל רחוב אורבנית

הכירו את ה- Upper Marketחווית אוכל רחוב אורבנית בר פנזור ביום חמישי בצהרי היום, לאחר שהרעב הכריע אותנו, החלטנו לצאת לאכול במתחם האוכל החדש של גבעתיים במגדל השחר. אין לתאר את ההפתעה שחווינו – חלל […]
09/06/2020

פרלינים בעבודת יד – טעמים מעולם אחר

אמיליה שוקולד – האקדמיה הישראלית לשוקולד רונן אפללו הוא שוקולטייר ישראלי עטור זכיות בינלאומיות שהפרלינים שלו הם הדבר הכי קרוב לשלמות שאפשר לתאר. כל פרלין טעמו כטעם גן עדן, נימוח, מתמוסס בפה ומשאיר טעם של […]
11/22/2021

ענבר גפן תאפה עבורכם מגש של דונטאס טעימים ויפהפיים

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
02/08/2021

איטליה על קצה המזלג

פסטה דלה קזה פסטה טריה של השף משה בראל מתמחה בייצור פסטה טריה על פי מסורת איטלקית רבת שנים. במפעל המשפחתי המיוחד מיוצרים מדי יום פסטה קצרה וארוכה, רביולי במילויים שונים, ניוקי, רטבים ועוד המון […]
01/03/2021

"ההזמנה של ארוחת הסילבסטר כלל לא הגיעה!"

"ההזמנה של ארוחת הסילבסטר כלל לא הגיעה!" איך להזמין ארוחת סילבסטר בשנת 2020 ולקבל אותה ב-2021 או לא לקבל אותה בכלל… בתקופה כזו שבה המסעדות משוועות להזמנות כמה שמחנו כשקראנו את הפוסט של חברת אונטופו […]
02/22/2021

קרם ברולה ומלבי נפגשים בקומבינציה

קרם ברולה ומלבי נפגשים בקומבינציה גלידוניות הסושי הנהדרות של מיה העולם מתחלק לשניים – אלה שאוהבים סושי ואלה שלא. אבל גם אם אתם שייכים לקבוצה השנייה, אני ממש ממליצה לכם לשכוח את כל מה שאתם […]
12/24/2020

אריק מכין חומוס טוב באהבה ותשוקה גדולה

האהבה של אריק להכנת חומוס היא כמו האהבה למוזיקה ונגינה. הרכיבים שונים אבל היעד זהה: טעם טוב, תשוקה ואהבה אריק מכין חומוס טוב באהבה ותשוקה גדולה אריק לבנת הוא מוזיקאי, אמן ויוצר. לצד המוזיקה, הוא […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן