06/12/2023
06/12/2023
יום רביעי, 06 בדצמבר 2023

30 שנה לשיא השיאים

רוגל נחום (54) הוא מגדולי האתלטים שצמחו בישראל. 30 שנה הוא מחזיק בשיא בקפיצה משולשת (17.20 מ') ולא נראה שיש איום באופק יותר משהוא בחר באתלטיקה, נדמה שהיא בחרה בו כיום בתפקידו כמנהל המקצועי של איגוד האתלטיקה, רוגל נחום מנסה להעביר לדור העתיד קצת מניסיונו הרב

 

ד"ר נגה רוזנפרב

צילום איציק רובין

 

שתפו:

רוגל נחום גדל בגבעתיים, בן לרותי ודוד נחום ואח למטי ומאיה. הוא למד בבית הספר היסודי מצדה (היום בי"ס יגאל אלון) ובתיכון שמעון בן צבי בגבעתיים. הוא החל להתאמן באתלטיקה קלה בשנת 1984 כשהיה בן 17, לאחר שהמורה לחינוך גופני דאז אבי זילברמן, האיץ בו להתאמן בקפיצה לגובה.

"רוגל היה אחד מתלמידיי האהובים. הוא היה 'ילד טוב גבעתיים' – נער ותלמיד רציני ומחוייב, תחרותי ובעל יכולת התמדה. כבר בכיתה ט', הבחנתי מיד שיש לי כאן תלמיד עם פוטנציאל ייחודי. הוא היה ספורטאי מצטיין בכל הענפים, ובמיוחד במשחקי הכדור ובעל יכולת אתלטית יוצאת דופן" מספר אבי זילברמן, מי שמשמש כיום כסוכן השחקנים המוביל בישראל. "זה לא פשוט היה לשכנע אותו לעבור ממשחקי הכדור הפופולריים כל כך בין בני הנוער, לעסוק בספורט אישי תחרותי. הפעלתי עליו מכבש לחצים וממש הכרחתי אותו ללכת לדודי קושניר, מאמן האתלטיקה האגדי. הכישרון זעק לשמיים."

כשרוגל התחיל להתרכז באתלטיקה, הוא היה בן 17 והתאמן בהדרכת דודי קושניר ואלכס מרמן באס"א תל אביב ובמכבי תל אביב.

"היה לי בנק תנועתי מאוד רחב – קואורדינציה טובה, מרכיבי כושר גופני ממש טובים. מי שקיבל אותי לא היה צריך להתחיל מהתחלה. גם הגנטיקה שקיבלתי מההורים שלי וגם החוגים שהייתי בהם עזרו לי מאוד. התחלתי כקופץ לגובה, ואז בתחרות בה לא הלך לי התעקשתי לקפוץ משולשת ולגמרי במקרה עשיתי שיא ישראלי לנוער, וזו הייתה נקודה מפנה מבחינת בחירת המקצוע העיקרי שלי" מספר נחום.

בגיל 18, רק שבוע לפני שגויס זכה למעמד ספורטאי מצטיין. "לקחו תקן של ספורטאי אחר שהיה אמור להשתחרר בעוד כמה חודשים, כי אמרו ששווה להעביר את זה אליי. הייתי יכול ללכת לצבא רגיל – הייתי ספורטאי טוב, אבל לא הכי בולט בארץ, ולא היו לי חלומות כמו אליפות עולם או אולימפיאדה."

ספרי סחלב

צילום: יוסי בר

"התייצבתי לתחרות שבספרד מול גדולי הקפיצה המשולשת [...] כמעט לא הכירו אותי. בניסיון הראשון קפצתי 16.85, בשני עשיתי 16.94. ואז הגיעה הקפיצה השלישית. זו הייתה קפיצה שקטה, חלקה. לא הרגשתי משהו מיוחד. כשהסתכלתי לעבר לוח התוצאות, ראיתי 17.20..."

ואז החל רצף של זכיות ושיאים

בתחרויות האתלטיקה של המכביה ה-13 זכה נחום במדליית זהב בקפיצה משולשת בשיא ישראלי ומכביה חדש של 16.77 מטר. חודש וחצי לאחר מכן, באוניברסיאדה שנערכה בגרמניה "אבדה" הנעל השמאלית של נחום, שנאלץ לערוך את החימום וההרצה לתחרות קפיצה משולשת, עם נעלי התעמלות רגילות. 5 דקות לפני תחילת התחרות נמצאה הנעל האבודה, בחדר ההמתנה לתחרות. בסופו של דבר, הוא סיים במקום שמיני בתוצאה של 16.44 מטר. מאוחר יותר התברר, כי אחת הבודקות של התחרות הוציאה את הנעליים מתיקו, אך החזירה לתוכו רק נעל אחת.

בתחרות שנערכה בבודפשט, הונגריה ב-18 ביוני 1990, קבע נחום בקפיצה לרוחק שיא ישראלי חדש של 7.96 מטר. שיא זה החזיק מעמד כ-20 שנה. באותה השנה הוא החזיק, בו זמנית, בשלושה שיאים ישראלים, בקפיצה לגובה (2.18 מטר), בקפיצה לרוחק (7.96 מטרים) ובקפיצה משולשת (16.89 מטרים).

באליפות ישראל באתלטיקה שנערכה בתל אביב ב-6 ביולי 1991 זכה נחום במדליית זהב בקפיצה משולשת בשיא ישראלי חדש של 17.17 מטר. "לפני התחרות ההיא לא עברתי אף פעם 17 מ'. השיא שלי היה אז 16.89. הקהל היה מאוד מעורב והקפיצות שלי הצליחו. בניגוד לשנים האחרונות, האצטדיון היה כמעט מלא. התחלתי עם 17.10, המשכתי ב-17.17. בתקופה ההיא היה רק ערוץ אחד. אני זוכר שבאמצע התחרות 'מבט ספורט' פרצו לשידור והתחילו להעביר את התחרות בשידור חי. מאיר איינשטיין שידר. קפצתי אחר-כך, 17.31 באותו שידור חי, אבל הרוח הייתה 2.3 מ' לשנייה, כלומר קצת מעל המותר".

בהמשך השתתף בתחרות שנערכה בסביליה, ספרד ב-6 ביוני 1992 וקבע שיא ישראלי חדש בקפיצה משולשת – 17.20 מטר.

"התייצבתי לתחרות שבספרד מול גדולי הקפיצה המשולשת – האלוף האולימפי מאולימפיאדת סיאול 1988, חריסטו מארקוב הבולגרי, וסגן אלוף העולם לאוניד וולושין הרוסי. קצת התרגשתי מול כל השמות האלה, למרות ששנה קודם לכן קפצתי 17.31 מטר עם רוח גבית חזקה מהמותר. כמעט לא הכירו אותי. בניסיון הראשון קפצתי 16.85, בשני עשיתי 16.94. ואז הגיעה הקפיצה השלישית. זו הייתה קפיצה שקטה, חלקה. לא הרגשתי משהו מיוחד. כשהסתכלתי לעבר לוח התוצאות, ראיתי 17.20. סיימתי שלישי, אחרי וולושין ומארקוב ואפילו פירגנו לי בפרס של 300 דולר".

לאחר מכן השתתף רוגל באינספור תחרויות ואליפויות עולם ובשלוש אולימפיאדות: אולימפיאדת ברצלונה (1992), אולימפיאדת אטלנטה (1996) ואולימפיאדת סידני (2000) שם גם נשא את דגל ישראל בטקס הפתיחה.

"הקבוצה שאני מאמן נקראת "הרוגלים" (לא אני המצאתי את השם) והיא בעיקר של קופצי רוחק ומשולשת וקצת ספרינט. האתלטית הכי בולטת בקבוצה שלי זו חנה מיננקו, שיאנית ישראל בקפיצה לרוחק ובקפיצה משולשת אשר בקיץ האחרון סיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בטוקיו"

דואג לספורטאים הצעירים

כיום הוא המנהל המקצועי של היחידה ההישגית באיגוד האתלטיקה. רוגל מטפל באתלטים הבכירים ומהווה איש קשר בין האיגוד לבין הוועד האולימפי.

מה דעתך על העובדה שהשיא שלך מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים?

"האמת, אף אחד לא אוהב ששוברים לו את השיא וזה נעים לדעת שהיא עדיין שלי. השיא מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שהתוצאה בפני עצמה מאד איכותית וגם לאחר 30 שנה היא מדורגת גבוה בצמרת העולמית. סיבה נוספת היא המורכבות של המקצוע והקושי להביא ילדים מוכשרים שיתמידו ויחזיקו מעמד הרבה שנים בענף אישי שהעבודה בו היא מאד סיזיפית ודורת המון זמן וסבלנות. זה נכון להרבה מהענפים האישיים בענפי הספורט האולימפיים. גם כשמוצאים ילדים כאלה צריך שיהיה להם את הכישרון המתאים."

האם יש מישהו שעשוי לשבור אותו?

"איני לא יכול להצביע במדויק על מישהו שיכול בשלב זה לשבור את השיא, אך אני מאד אשמח אם יום אחד, כשהשיא יישבר, זה יהיה על ידי אתלט שאני אאמן."

מי הם האתלטים הצעירים והמבטיחים באתלטיקה הישראלית?

"שני האתלטים הצעירים הבולטים ביותר כיום באתלטיקה הישראלית הם יונתן קפיטולניק, אלוף העולם ואלוף אירופה לנוער לשנת 2021 ובלסינג אפריפה, שיאן ישראל ב-200 מ', מקום רביעי באליפות אירופה לנוער ומקום 7 באליפות העולם לנוער לשנת 2021."

רוגל ועדן פינקלשטיין

"אני מאד מרוצה מהקריירה שהייתה ובעיקר מהדרך שעברתי אשר עיצבה את דמותי ואת מי שאני היום. אני מאושר עם החברים שרכשתי במהלך השנים ועל המקומות בהם ביקרתי במהלך הקריירה. אני תמיד מסתכל על מה שיש ולא על מה שאין ומנסה להשפיע במקומות שאני יכול, אם זה על מסלול חיי או אם זה בעצות וגידול דור העתיד"

את מי מהספורטאים המפורסמים אתה מאמן?

"הקבוצה שאני מאמן נקראת "הרוגלים" (לא אני המצאתי את השם) והיא בעיקר של קופצי רוחק ומשולשת וקצת ספרינט. האתלטית הכי בולטת בקבוצה שלי זו חנה מיננקו, שיאנית ישראל בקפיצה לרוחק ובקפיצה משולשת אשר בקיץ האחרון סיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בטוקיו.

אתלטים נוספים שמתאמנים אצלי:

עדן פינקלשטיין (תושבת גבעתיים), אתלטית צעירה ומוכשרת גם בקפיצה לרוחק (שיאנית ישראל לנוער ולגילאי 23) וגם בספרינט. עדן לומדת היום באוניברסיטת הרווארד בארה"ב.

אבירם שורצברד אלוף ישראל בקפיצה לרוחק, בעל שיא אישי של 7.78 מ, גם הוא לומד בארה"ב באוניברסיטת פרינסטון.

רועי ליבוביץ – אלוף ישראל לנוער בקפיצה לרוחק וסגן אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת

גיא מרגלית – אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת ומקום שלישי בקפיצה לרוחק ומקום שלישי בקפיצה משולשת באליפות ישראל לבוגרים

עלאי פורמן – מקום רביעי באליפות ישראל לבוגרים בקפיצה משולשת.

רומי טמיר – אלופת ישראל לבוגרות בקפיצה לרוחק וסגנית האלופה בקפיצה משולשת. אלפות ישראל לנוער במשולשת וסגנית האלופה בקפיצה לרוחק.

אורי ארנון – סגל אלוף ישראל בקפיצה משולשת.

תומס דובנוב רז – מקום שלישי באליפות ישראל לבוגרים ב-100 מ'. סגן אלוף ישראל לנוער ב-100 מ'. אלוף ישראל לנוער ב-200 מ'. העפיל לגמר אליפות אירופה לנוער בריצת 4X100 מ' יחד עם נבחרת ישראל בשליחים.

 האם אתה מאוכזב שלא זכית בקריירה שלך במדליה אולימפית?

"לא! אני מאד מרוצה מהקריירה שהייתה ובעיקר מהדרך שעברתי אשר עיצבה את דמותי ואת מי שאני היום. אני מאושר עם החברים שרכשתי במהלך השנים ועל המקומות בהם ביקרתי במהלך הקריירה. אני תמיד מסתכל על מה שיש ולא על מה שאין ומנסה להשפיע במקומות שאני יכול, אם זה על מסלול חיי או אם זה בעצות וגידול דור העתיד."

אל תפספסו הכתבות האהובות
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

סולימאן הקטן וסולימאן הגדול

כאשר מצרפים לכינוי כלשהו את המילה קטן, ברור לכל שיש גם כינוי עם המילה גדול. 'סולימאן הקטן' זהו חופני כהן ז"ל ואביו שלמה כהן ז"ל הוא 'סולימאן הגדול

קראו עוד»
כתבות השער

"כיוונו גבוה ורצינו להגיע לנטפליקס"

שי אינס מפיק ויוצר, בעל חברת ההפקות ‘ארצה’ בשותפות עם דפנה פרנר עומד מאחורי ההפקות, הסדרות והסרטים הכי מוכרים ● ‘מלכת היופי של ירושלים’ שנמכר לחברת ‘נטפליקס’ עלה השבוע לשידור

קראו עוד»
כתבות השער

'מפנק האריות'

איתן קדוש הוא ה'אבא של הלוחמים'. הוא מגויס כל כולו על מנת לדאוג לרווחתם ולחיוכם של החיילים, בכל שעות היממה "בלי החיוך של החיילים, היום שלי לא יעיל!

קראו עוד»
כתבות השער

"אישה רוצה וצריכה להיראות טוב בכל גיל!" אריאלה אמרוסי

"אישה רוצה וצריכה להיראות טוב בכל גיל!" כיצד הפכה אריאלה אמרוסי מרמת גן, בעלת קליניקה לטיפולי אסתטיקה ויופי לגורו של 'ביוטי' וכיצד הפך ליין מוצרי הטיפוח שלה למותג משגשג ומצליח בעזרת שיטת ה'טריפל A' שפיתחה

קראו עוד»
כתבות השער

עשרת שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים

עשרת שחקני הכדורסל הגדולים בכל הזמנים אחרי אינספור מחיקות ושינויים, סיימנו את הפרויקט החשוב: בחירת עשרת שחקני הכדורסל הישראלים הטובים ביותר בכל הזמנים בגבעתיים ורמת גן. חיפשנו ועברנו על רשימת השחקנים הבכירים לאורך השנים, למצוא

קראו עוד»
כתבות השער

"האופנובנק" רוני ליבוביץ סיפור מהסרטים

“האופנובנק” רוני ליבוביץ – בסוף כל אחד נתפס רוני ליבוביץ, המוכר לציבור הרחב בכינויו ‘האופנובנק’, ביצע לאור יום 21 מעשי שוד, בסניפי בנקים שונים, ופשוט ‘שיגע’ את המדינה כולה. תוך כדי אסף לא מעט מעריצים

קראו עוד»
כתבות השער

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

10/30/2020

חן שוזרת פרחים באהבה וכישרון

מביאים את הטבע הביתה עיצוב פרחים מנצח אם אתם חוגגים אירוע כמו יום הולדת או יום נישואין, או שרוצים לפרגן למישהו שחוגג, חן גלוזברג כאן בשבילכם! זרי פרחים יפהפיים וצבעוניים, עם ריח משכר, שישמחו כל […]
09/06/2020

פרלינים בעבודת יד – טעמים מעולם אחר

אמיליה שוקולד – האקדמיה הישראלית לשוקולד רונן אפללו הוא שוקולטייר ישראלי עטור זכיות בינלאומיות שהפרלינים שלו הם הדבר הכי קרוב לשלמות שאפשר לתאר. כל פרלין טעמו כטעם גן עדן, נימוח, מתמוסס בפה ומשאיר טעם של […]
02/16/2021

הסטארט אפ של העוגיות

הסטארט אפ של העוגיות נייטקוקי, night cookie, היא חברה משפחתית של ארבעה אחים שהוקמה ב-2017 ומנוהלת כסטארט אפ. הם היו הראשונים שהשכילו להבין שיש ביקוש למשלוחים מתוקים של עוגיות חמות והיום הם חולשים על אימפריה. […]
04/21/2021

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר "בייקאיט" – YOU CAN FAKE IT UNTIL YOU MAKE IT המדריך המתעדכן להזמנות קחו אוויר, תלבשו חיוך, תזמינו לכם או למי שאתם אוהבים שיתוף ב facebook שיתוף ב […]
01/21/2021

פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות

  פאן באן – ארוחת באנים מנצחת בפחות מ-15 דקות להזמין. להכין. לאכול. ליהנות. אם אתם אוהבים לחמניות באן מאודות, מצאנו את הארוחה הכי כייפית וטעימה שיש! נעם ורותם הם חברים טובים שהקימו את העסק […]
01/20/2021

אם אי אפשר ללכת לנגב חומוס אצל חיים נביא את החומוס של חיים הביתה

אם אי אפשר ללכת לנגב חומוס אצל חיים נביא את החומוס של חיים הביתה בשביל להכין חומוס טוב, משביע ובריא צריך מתכון מעולה ואהבה לאוכל, ואת שני אלה מצליח חיים לשלב במטבח שלו כבר למעלה […]
12/12/2020

מהודו באהבה! נוּלה מבשלת אוכל הודי נועז, צבעוני ושמח

מהודו באהבה נוּלה מבשלת אוכל הודי נועז, צבעוני ושמח מור מילר או נוּלה בשבילכם אוהבת את המטבח כבר מילדות ומבשלת מגיל 8. לאורך השנים היא למדה טכניקות בישול מסורתיות ועכשוויות מטיולים וחוויות בארץ ובעולם וצברה […]
10/21/2020

פטיסרי צרפתי בגבעתיים

עוגיות בסגנון צרפתי  'קייקס אנד מור' להזמין מגבעתיים ולהרגיש בפריז אין לתאר את העונג שהרגשנו כשהגיע אלינו המארז המתוק של "קייקס אנד מור" . כשפתחנו את מכסה הקופסא שהייתה מלאה במאפים ועוגיות בעבודת יד, מסודרים […]

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן