fbpx

30 שנה לשיא השיאים

רוגל נחום (54) הוא מגדולי האתלטים שצמחו בישראל. 30 שנה הוא מחזיק בשיא בקפיצה משולשת (17.20 מ’) ולא נראה שיש איום באופק יותר משהוא בחר באתלטיקה, נדמה שהיא בחרה בו כיום בתפקידו כמנהל המקצועי של איגוד האתלטיקה, רוגל נחום מנסה להעביר לדור העתיד קצת מניסיונו הרב

 

ד”ר נגה רוזנפרב

צילום איציק רובין

 

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

רוגל נחום גדל בגבעתיים, בן לרותי ודוד נחום ואח למטי ומאיה. הוא למד בבית הספר היסודי מצדה (היום בי”ס יגאל אלון) ובתיכון שמעון בן צבי בגבעתיים. הוא החל להתאמן באתלטיקה קלה בשנת 1984 כשהיה בן 17, לאחר שהמורה לחינוך גופני דאז אבי זילברמן, האיץ בו להתאמן בקפיצה לגובה.

“רוגל היה אחד מתלמידיי האהובים. הוא היה ‘ילד טוב גבעתיים’ – נער ותלמיד רציני ומחוייב, תחרותי ובעל יכולת התמדה. כבר בכיתה ט’, הבחנתי מיד שיש לי כאן תלמיד עם פוטנציאל ייחודי. הוא היה ספורטאי מצטיין בכל הענפים, ובמיוחד במשחקי הכדור ובעל יכולת אתלטית יוצאת דופן” מספר אבי זילברמן, מי שמשמש כיום כסוכן השחקנים המוביל בישראל. “זה לא פשוט היה לשכנע אותו לעבור ממשחקי הכדור הפופולריים כל כך בין בני הנוער, לעסוק בספורט אישי תחרותי. הפעלתי עליו מכבש לחצים וממש הכרחתי אותו ללכת לדודי קושניר, מאמן האתלטיקה האגדי. הכישרון זעק לשמיים.”

כשרוגל התחיל להתרכז באתלטיקה, הוא היה בן 17 והתאמן בהדרכת דודי קושניר ואלכס מרמן באס”א תל אביב ובמכבי תל אביב.

“היה לי בנק תנועתי מאוד רחב – קואורדינציה טובה, מרכיבי כושר גופני ממש טובים. מי שקיבל אותי לא היה צריך להתחיל מהתחלה. גם הגנטיקה שקיבלתי מההורים שלי וגם החוגים שהייתי בהם עזרו לי מאוד. התחלתי כקופץ לגובה, ואז בתחרות בה לא הלך לי התעקשתי לקפוץ משולשת ולגמרי במקרה עשיתי שיא ישראלי לנוער, וזו הייתה נקודה מפנה מבחינת בחירת המקצוע העיקרי שלי” מספר נחום.

בגיל 18, רק שבוע לפני שגויס זכה למעמד ספורטאי מצטיין. “לקחו תקן של ספורטאי אחר שהיה אמור להשתחרר בעוד כמה חודשים, כי אמרו ששווה להעביר את זה אליי. הייתי יכול ללכת לצבא רגיל – הייתי ספורטאי טוב, אבל לא הכי בולט בארץ, ולא היו לי חלומות כמו אליפות עולם או אולימפיאדה.”

ספרי סחלב

צילום: יוסי בר

"התייצבתי לתחרות שבספרד מול גדולי הקפיצה המשולשת [...] כמעט לא הכירו אותי. בניסיון הראשון קפצתי 16.85, בשני עשיתי 16.94. ואז הגיעה הקפיצה השלישית. זו הייתה קפיצה שקטה, חלקה. לא הרגשתי משהו מיוחד. כשהסתכלתי לעבר לוח התוצאות, ראיתי 17.20..."

ואז החל רצף של זכיות ושיאים

בתחרויות האתלטיקה של המכביה ה-13 זכה נחום במדליית זהב בקפיצה משולשת בשיא ישראלי ומכביה חדש של 16.77 מטר. חודש וחצי לאחר מכן, באוניברסיאדה שנערכה בגרמניה “אבדה” הנעל השמאלית של נחום, שנאלץ לערוך את החימום וההרצה לתחרות קפיצה משולשת, עם נעלי התעמלות רגילות. 5 דקות לפני תחילת התחרות נמצאה הנעל האבודה, בחדר ההמתנה לתחרות. בסופו של דבר, הוא סיים במקום שמיני בתוצאה של 16.44 מטר. מאוחר יותר התברר, כי אחת הבודקות של התחרות הוציאה את הנעליים מתיקו, אך החזירה לתוכו רק נעל אחת.

בתחרות שנערכה בבודפשט, הונגריה ב-18 ביוני 1990, קבע נחום בקפיצה לרוחק שיא ישראלי חדש של 7.96 מטר. שיא זה החזיק מעמד כ-20 שנה. באותה השנה הוא החזיק, בו זמנית, בשלושה שיאים ישראלים, בקפיצה לגובה (2.18 מטר), בקפיצה לרוחק (7.96 מטרים) ובקפיצה משולשת (16.89 מטרים).

באליפות ישראל באתלטיקה שנערכה בתל אביב ב-6 ביולי 1991 זכה נחום במדליית זהב בקפיצה משולשת בשיא ישראלי חדש של 17.17 מטר. “לפני התחרות ההיא לא עברתי אף פעם 17 מ’. השיא שלי היה אז 16.89. הקהל היה מאוד מעורב והקפיצות שלי הצליחו. בניגוד לשנים האחרונות, האצטדיון היה כמעט מלא. התחלתי עם 17.10, המשכתי ב-17.17. בתקופה ההיא היה רק ערוץ אחד. אני זוכר שבאמצע התחרות ‘מבט ספורט’ פרצו לשידור והתחילו להעביר את התחרות בשידור חי. מאיר איינשטיין שידר. קפצתי אחר-כך, 17.31 באותו שידור חי, אבל הרוח הייתה 2.3 מ’ לשנייה, כלומר קצת מעל המותר”.

בהמשך השתתף בתחרות שנערכה בסביליה, ספרד ב-6 ביוני 1992 וקבע שיא ישראלי חדש בקפיצה משולשת – 17.20 מטר.

“התייצבתי לתחרות שבספרד מול גדולי הקפיצה המשולשת – האלוף האולימפי מאולימפיאדת סיאול 1988, חריסטו מארקוב הבולגרי, וסגן אלוף העולם לאוניד וולושין הרוסי. קצת התרגשתי מול כל השמות האלה, למרות ששנה קודם לכן קפצתי 17.31 מטר עם רוח גבית חזקה מהמותר. כמעט לא הכירו אותי. בניסיון הראשון קפצתי 16.85, בשני עשיתי 16.94. ואז הגיעה הקפיצה השלישית. זו הייתה קפיצה שקטה, חלקה. לא הרגשתי משהו מיוחד. כשהסתכלתי לעבר לוח התוצאות, ראיתי 17.20. סיימתי שלישי, אחרי וולושין ומארקוב ואפילו פירגנו לי בפרס של 300 דולר”.

לאחר מכן השתתף רוגל באינספור תחרויות ואליפויות עולם ובשלוש אולימפיאדות: אולימפיאדת ברצלונה (1992), אולימפיאדת אטלנטה (1996) ואולימפיאדת סידני (2000) שם גם נשא את דגל ישראל בטקס הפתיחה.

"הקבוצה שאני מאמן נקראת "הרוגלים" (לא אני המצאתי את השם) והיא בעיקר של קופצי רוחק ומשולשת וקצת ספרינט. האתלטית הכי בולטת בקבוצה שלי זו חנה מיננקו, שיאנית ישראל בקפיצה לרוחק ובקפיצה משולשת אשר בקיץ האחרון סיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בטוקיו"

דואג לספורטאים הצעירים

כיום הוא המנהל המקצועי של היחידה ההישגית באיגוד האתלטיקה. רוגל מטפל באתלטים הבכירים ומהווה איש קשר בין האיגוד לבין הוועד האולימפי.

מה דעתך על העובדה שהשיא שלך מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים?

“האמת, אף אחד לא אוהב ששוברים לו את השיא וזה נעים לדעת שהיא עדיין שלי. השיא מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שהתוצאה בפני עצמה מאד איכותית וגם לאחר 30 שנה היא מדורגת גבוה בצמרת העולמית. סיבה נוספת היא המורכבות של המקצוע והקושי להביא ילדים מוכשרים שיתמידו ויחזיקו מעמד הרבה שנים בענף אישי שהעבודה בו היא מאד סיזיפית ודורת המון זמן וסבלנות. זה נכון להרבה מהענפים האישיים בענפי הספורט האולימפיים. גם כשמוצאים ילדים כאלה צריך שיהיה להם את הכישרון המתאים.”

האם יש מישהו שעשוי לשבור אותו?

“איני לא יכול להצביע במדויק על מישהו שיכול בשלב זה לשבור את השיא, אך אני מאד אשמח אם יום אחד, כשהשיא יישבר, זה יהיה על ידי אתלט שאני אאמן.”

מי הם האתלטים הצעירים והמבטיחים באתלטיקה הישראלית?

“שני האתלטים הצעירים הבולטים ביותר כיום באתלטיקה הישראלית הם יונתן קפיטולניק, אלוף העולם ואלוף אירופה לנוער לשנת 2021 ובלסינג אפריפה, שיאן ישראל ב-200 מ’, מקום רביעי באליפות אירופה לנוער ומקום 7 באליפות העולם לנוער לשנת 2021.”

רוגל ועדן פינקלשטיין

"אני מאד מרוצה מהקריירה שהייתה ובעיקר מהדרך שעברתי אשר עיצבה את דמותי ואת מי שאני היום. אני מאושר עם החברים שרכשתי במהלך השנים ועל המקומות בהם ביקרתי במהלך הקריירה. אני תמיד מסתכל על מה שיש ולא על מה שאין ומנסה להשפיע במקומות שאני יכול, אם זה על מסלול חיי או אם זה בעצות וגידול דור העתיד"

את מי מהספורטאים המפורסמים אתה מאמן?

“הקבוצה שאני מאמן נקראת “הרוגלים” (לא אני המצאתי את השם) והיא בעיקר של קופצי רוחק ומשולשת וקצת ספרינט. האתלטית הכי בולטת בקבוצה שלי זו חנה מיננקו, שיאנית ישראל בקפיצה לרוחק ובקפיצה משולשת אשר בקיץ האחרון סיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בטוקיו.

אתלטים נוספים שמתאמנים אצלי:

עדן פינקלשטיין (תושבת גבעתיים), אתלטית צעירה ומוכשרת גם בקפיצה לרוחק (שיאנית ישראל לנוער ולגילאי 23) וגם בספרינט. עדן לומדת היום באוניברסיטת הרווארד בארה”ב.

אבירם שורצברד אלוף ישראל בקפיצה לרוחק, בעל שיא אישי של 7.78 מ, גם הוא לומד בארה”ב באוניברסיטת פרינסטון.

רועי ליבוביץ – אלוף ישראל לנוער בקפיצה לרוחק וסגן אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת

גיא מרגלית – אלוף ישראל לנוער בקפיצה משולשת ומקום שלישי בקפיצה לרוחק ומקום שלישי בקפיצה משולשת באליפות ישראל לבוגרים

עלאי פורמן – מקום רביעי באליפות ישראל לבוגרים בקפיצה משולשת.

רומי טמיר – אלופת ישראל לבוגרות בקפיצה לרוחק וסגנית האלופה בקפיצה משולשת. אלפות ישראל לנוער במשולשת וסגנית האלופה בקפיצה לרוחק.

אורי ארנון – סגל אלוף ישראל בקפיצה משולשת.

תומס דובנוב רז – מקום שלישי באליפות ישראל לבוגרים ב-100 מ’. סגן אלוף ישראל לנוער ב-100 מ’. אלוף ישראל לנוער ב-200 מ’. העפיל לגמר אליפות אירופה לנוער בריצת 4X100 מ’ יחד עם נבחרת ישראל בשליחים.

 האם אתה מאוכזב שלא זכית בקריירה שלך במדליה אולימפית?

“לא! אני מאד מרוצה מהקריירה שהייתה ובעיקר מהדרך שעברתי אשר עיצבה את דמותי ואת מי שאני היום. אני מאושר עם החברים שרכשתי במהלך השנים ועל המקומות בהם ביקרתי במהלך הקריירה. אני תמיד מסתכל על מה שיש ולא על מה שאין ומנסה להשפיע במקומות שאני יכול, אם זה על מסלול חיי או אם זה בעצות וגידול דור העתיד.”

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

“עם עבודה קשה אני יכולה לעשות ולהיות הכל!”

ענבר כפיר תלמידת בית צבי וכוכבת בהתהוות, אוהבת קהל ומתרגשת לעמוד על הבמות ולספר סיפור. היא מקדישה המון שעות ללימודי משחק, פיתוח קול וריקוד ועובדת קשה בשביל להשתפר ולהצליח. היא מוכיחה יום יום, ערב ערב שעבודה קשה משתלמת

קראו עוד»
כתבות השער

“אני מאושרת כל פעם מחדש כשאני מצליחה לעשות חיבור בין הלקוחות לבין הנכסים והסביבה המתאימה להם”

שיחה אישית עם נטע עדני שמאמינה באנשים, בעלת חברת “בר קיימא – נכסים.אנשים.סביבה” רום אלוף שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter נטע עדני נתפסת בעיני רבים כאוטוריטה בתחום השיווק

קראו עוד»
כתבות השער

מה קורה כשחושבים קצת מחוץ לקופסא

עו”ד דניאל פולנסקי שקל מתגוררת בגבעתיים, ● ב-1991 הוריה העמיסו את רכושם על הלאדה המשפחתית ויצאו למסע מקייב עד ישראל ● עכשיו היא טסה עם משלחת של ה’ג’וינט’ לעזור לפליטים אוקראינים

קראו עוד»
כתבות השער

גבעתיים חוגגת מאה סיפור של נחישות והגשמה

מאה שנה חלפו מאז שהוקמה שכונת בורוכוב שהייתה לשכונה הראשונה בגבעתיים ונכנסה אל דפי ההיסטוריה. יצחק דב ויסבורד איש העלייה השנייה, עסק בפעילות ציונית עם קבוצת אחוה והיה שותף להקמתה של שכונת בורוכוב בגבעתיים

קראו עוד»
כתבות השער

העולם על פי ג’קסי

העולם על פי ג’קסי מסעות וטיולים ברחבי העולם עם יוסף ג’קסון הטייל הנצחי נעמי לבנון-קשת שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב facebook שיתוף ב twitter יוסף ג’קסון, המוכר יותר, לרבים, כג’קסי, הוא אגדה-חיה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
זרקאור

חקלאות קהילתית שיתופית בגבעתיים

זרקאור חקלאות קהילתית שיתופית בגבעתיים שיפור חזות השכונה וטיפוח הסביבה מאת: ריבי דנקונה צילום: אוהד מנקוטה שתפו: שיתוף ב whatsapp שיתוף ב email שיתוף ב twitter שיתוף ב facebook גינה קהילתית היא גינה הפועלת בשיתוף

קראו עוד»
מתגלגלים

רומיאו ויוליה גרסת וולוצ’ה

“אחיזת הכביש המופתית שלה משכנעת אותך להעז יותר ממה שאתה רגיל […] נהג מיומן ומרוכז ישאב אל קרבו ברגעים אלו ממש אדי ניקוטין מזוקקים, ויחוש איך אי שם בתחתית הגב שלו בועט כל עדר הסוסים המופלא הזה אל האינסוף ומעבר לו”

קראו עוד»
Shape
Shape
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

11/24/2020

לגלות את אמריקה עם החטיפים של עמית

לגלות את אמריקה עם החטיפים של עמית טעים ומיוחד שהיא מכינה לבד, מחומרי גלם סופר איכותיים ובלי חומרים משמרים איך אני זקוקה לאיזו חופשה קצרה – לא משהו גדול, רק מנוחה לגוף ולנפש, קצת נופים, […]
11/27/2020

חגיגת מרקמים

חגיגת מרקמים מיכל מ“מיי סוויטי”, קונדיטורית בוגרת בית-ספר “בישולים” יצרה קולקציית סופגניות מהממת, מענגת וטעימה והיא זוכה אצלינו בפרס הבצק המצטיין! הבצק של הסופגניות הוא רך, קליל ואוורירי כאילו לא פגש שמן מימיו, הגודל שלהן […]
10/11/2020

ברמן צמוד עם בר מצויד באלכוהול

‘שעה שמחה’ קוקטייל עד הבית בחלומי, אני חוזרת הביתה אחרי יום עבודה מעייף, ובבית ממתין לי ברמן צמוד עם בר מצויד באלכוהול שמכין לי איזה קוקטייל פירותי-חמצמץ. אבל מציאות לחוד וחלומות לחוד, ולצערי אין לי […]
03/24/2021

טירמיסו נפלא א-לה מאמתוק

טירמיסו נפלא א-לה מאמתוק חגיגת קינוחים שמיישרים… ומיישרים! מי לא אוהב טירמיסו? הקינוח האיטלקי המפורסם המורכב משכבות של בישקוטים טבולים באספרסו ומרסלה, קרם מסקרפונה עשיר ושכבה דקיקה של קקאו מעל. קינוח מושלם מתוק ומפנק. וכאן […]
11/27/2020

חנוכה 2020 סופ-סופ-סופגניות

»» »» »» »» »» »» »»     למעבר למגזינים: ל‘גבעתיים פלוס’, הקליקו כאן ל‘רמת גן פלוס’, הקליקו כאן   
01/20/2021

Ofa tlv – ממלכת המאפים הקסומים של ליאור

Ofa tlv ממלכת המאפים הקסומים של ליאור אני פשוט אוהבת פחמימות אז מה הפלא שכל כך התרגשתי מהמאפים הנפלאים של ליאור… ליאור מולכו, מעצבת פנים בת 35 מתל אביב, היא האישה מאחורי הקסם הזה שנקרא […]
02/13/2021

הפתעה! קופסאות ניפוץ משוקולד שוות בטירוף

הפתעה שווה בטירוף! את תואר המשלוח המפתיע אנחנו מעניקים לנופר בת ה-20 מרמת גן שהיא חיילת משוחררת. נופר מכינה קופסאות ניפוץ משוקולד שוות בטירוף! גם יפהפיות, מדוייקות ואלגנטיות וגם מספקות רגעים של כייף בהם מנפצים […]
12/01/2021

מיכל גנון זוכה אצלינו כבר שנה שנייה ברצף בפרס הבצק המצטיין!

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!

מצטרפים למגזין מעורר מחשבה ומהנה

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'גבעתיים פלוס'

מנוי בהטבה ללא תשלום למגזין 'רמת גן פלוס'

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן