07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
ביקורת tv

נגד הרוח

Rain Dogs

הקודם
הבא

YES

יוצרים: קאש קרואווי

שחקנים: דייזי מיי קופר, רונק אדקולג'ו, ג'ק פרת'ינג

עודכן: 16/03/2023

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

ירידה לשוליים

צפיתי בשני הפרקים הראשונים של "נגד הרוח", ולא ידעתי על מי להתעצבן. על אמא שלא עושה מספיק בשביל הילדה שלה? על מדינה שמזניחה כהרגלה את השוליים שלה? או על מיני טיפוסים מכל קשת המעמדות שמנצלים את החלש מהם- החל מסוטה מין וכלה בעיתונאית מכובדת. בסופו של דבר, הכול מעצבן, הכול לא הוגן, וזו המציאות בשביל הרבה אנשים שהחיים שלהם התחרבשו.

מנת מציאות

"נגד הרוח" זו סדרה קומית בוטה שמסווגת לגילאי 14+. היא מגוללת את סיפורה של קוסטלו ג'ונס- אם יחידנית שמנסה להשאיר את הראש מעל למים. כבר בפרק הראשון מעיפים אותה ואת ביתה מהדירה על אי תשלום שכ"ד. "פורנו עוני במיטבו" קוסטלו זורקת באדישות לעבר השכנים החטטניים, והמילים הכול כך מדויקות הללו מזקקות עבורנו את רוח הסדרה המסתמנת.

קוסטלו מג'נגלת בין עבודה כחשפנית ב- Peep show, עבודה כמנקה פרטית, ובעוונותיה היא גם כותבת חובבנית שרוצה שיתייחסו לכתיבה שלה ברצינות (יש לה תואר בספרות). בתחילת הסדרה היא שרויה במרדפים אחר מציאת מקום מגורים בטוח לה ולביתה, או לפחות מקום לשהות בו לזמן קצר. על הדרך היא פוגשת בנשמה טובה שמציע לה חדר בבית שלו מבלי לשלם שכ"ד, אבל "שום דבר לא בא בחינם" הוא מדגיש בפניה, וכולנו יודעים מה זה אומר. באיזשהו שלב היא אפילו פורצת לרכב של חברה כאופציה להעביר שם את הלילה. מי שמנו לשפוט.

מבט מלמטה

בניגוד להרבה זמן מסך פיל-גוד ומרומם נפש, "נגד הרוח" מנחיתה אותנו לקרקע בכאפה מצלצלת. זו קומדיה שחורה שמחברת אותנו למציאות, במקום התפקיד ארוך-השנים של הטלוויזיה לגרום לנו להתנתק ולברוח מקשיי היום-יום שלנו. בניגוד לסדרות העושר המופלג שמסנוורות אותנו עם רולקסים, ביצי פברז'ה, ומערכות שיניים מולבנות למשעי, עד כה אין בסדרה שום דבר אסתטי או נעים למראה- הלוק המרופט של הדמויות, ההתנהגות המפוקפקת, השפה הבוטה, ואפילו בחירת הלוקיישנים- רחובות מלוכלכים, שירותים עם עובש, חדרונים קטנים בעסקי ה-Peep show הלא נוצצים. באופן עקבי, התחושה המהדהדת היא שבשביל אנשים מסוימים בחברה, אין שם בחוץ אף מקום בטוח באמת.

עם זאת, לקוסטלו יש שני חברי אמת שעליהם היא יכולה לסמוך- גלוריה וסלבי. גלוריה עובדת בעסק משפחתי של בית לוויות ומנסה להסדיר בעצמה את הבלגן של חייה, וסלבי הוא חבר הומו, עשיר, שזה עתה השתחרר ממאסר על ביצוע אקט אלים. איזה אקט? לא נאמר עדיין, אבל נרמז שהוא עשה זאת למען קוסטלו. סלבי וקוסטלו מאוד אוהבים אחד את השני ואף אומרים זאת בקול רם, באחד הרגעים שהכי מבהירים לנו שחברים טובים יכולים להיות שם בשבילך בדיוק כמו משפחה, ואולי אפילו יותר.

אם כן, למרות כל הפוטנציאל הדיכאוני שלה, הסדרה בכוונה לא מורידה אותנו במחלף הייאוש והדיכאון, אלא נשארת בנתיב שמרוצף בהרבה הומור שחור, ושמאפשר לדמויות (ולנו) לנקות את השמשה עם השרוול, ולהסתכל קדימה.

עני תמיד נשאר עני?

קוסטלו היא אישה חכמה ואינטליגנטית. מדובר בדמות שעושה כמיטב יכולתה למען ביתה, לא נכנעת בקלות, ולא נותנת לאנשים לרדות בה. בעיניי, היופי בשני הפרקים ששודרו עד כה היא לצפות בקוסטלו מהלכת על הקו הדק והמתוח שבין עד כמה את קורבן של הנסיבות ועד כמה את יכולה להכתיב אותן. למרות מצוקה כלכלית גדולה ובעיות בעבר עם אלכוהול, קוסטלו היא לא איזו דמות אומללה ששקועה ברחמים עצמיים, אלא דווקא שומרת על אופטימיות מפוכחת. היא ממשיכה להיאבק, ולא לוקחת ללב כל מהמורה קטנה ונצלנית בדרך. למרות שבינתיים לא ממש מצליח לה, עדיין אי אפשר שלא להזדהות איתה ולקוות שהגמול יגיע בהמשך.

לסיכום, "נגד הרוח" מכריחה אותנו להסתכל דווקא לצדדים- דווקא על האנשים שבשוליים. היא מעמתת אותנו עם כך שאותם דברים מזעזעים אך רחוקים מאיתנו כמו למשל עבודה בתעשיית המין, להיות חסר בית וכדומה, הם למעשה המציאות העצובה של אחרים. אבל העניין הוא שאנחנו בשמחה נשארים לצפות באותם אנשים. מבלי ששמנו לב, אנחנו הופכים להיות על תקן המציצנים באותו Peep show של העוני, והטריק הזה הוא אחד מהגדולות של הסדרה. זה, וכמובן המשחק של דייזי מיי קופר האדירה שמגלמת את קוסטלו ג'ונס.

עד כה הסדרה מספקת בדיוק את מנת הכנות שהיא הבטיחה, ובהחלט מומלץ להמשיך לצפות.

תמונות באדיבות YES

עוד ביקורת tv

ילדה יקרה || Dear Child || סדרה בנטפליקס

"ילדה יקרה" היא הסדרה שהחזירה לי את האמונה בכתיבת מותחנים שמסוגלים לאתגר ולאתגר כמו שצריך את הצופה. ללא פעלולים ראוותניים, וללא שום קונץ-פטנט. פשוט כתיבה טובה וטהורה. והרי זה כל הסיפור, לא?

מיטות מסתובבות || Slip || סדרה ב'יס'

"מיטות מסתובבות" תגרום לכם לחפש את הפואנטה שלה, אך כל המאמצים יעלו חרס. חוץ מלהראות סצנות מיטה חצי נועזות, אין לה הרבה מה להציע לצופים.

אהבה ומוות || Love & Death || סדרה ב'יס'

אליזבת אולסן, אחת מהשחקניות הטובות ביותר כיום, נותנת שתי עיניים ירוקות ונשמה אחת גדולה במשחק מטלטל בעל מנעד רחב, והיא הסיבה העיקרית שכדאי לפנות זמן מהלו"ז הצפוף ולצפות ב"אהבה ומוות".

מרגל בין חברים || SPY AMONG FRIENDS || סדרה ב'יס'

ביקורת tv מרגל בין חברים Spy Among Friends הקודם הבא YES יוצרים: ניק מרפי שחקנים: דמיאן לואיס, אנה מקסוול מרטין, גאי פירס, סטפן קונן עודכן: 12/06/2023 מאת: שירלי צביה זיו השקטות הכי מסוכנות שקטה ומאופקת,

אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד»
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן