07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
ביקורת tv

מבוסס על סיפור אמיתי

Based on a True Story

הקודם
הבא

YES

יוצרים: קרייג רוזנברג

שחקנים: קיילי קוקו, טום ביטמן, כריס מסינה, פריסיליה קוינטרה, ליאנה ליברטו

עודכן: 5/09/2023

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

אל תאמינו להייפ

על פניו, לקומדיית הפשע "מבוסס על סיפור אמיתי" יש את כל המרכיבים להיות להיט: חבר'ה צעירים ויפים, רוצח סדרתי שלא נתפס, ביטים מהירים, דיאלוגים כיפיים, וטוויסטים מפתיעים בעלילה. מה עוד אפשר לרצות מסדרה?

ועדיין משהו בה לא מצליח לתפוס אותנו. זאת משום שלאורך כל הצפייה מצפים מאיתנו להתעלם מהצרצר שבחדר- המצפון שלנו. ג'ימיני קריקט מתהפך בקברו.

יד רוחצת יד מדם

אווה ונייתן הם זוג נשוי שמוצא את עצמו בקצת בעיות כלכליות. לשניהם לא מצליח בעבודה, וכמובן שזה בא בתזמון הכי גרוע שיש, מפני שפתאום יש להם נזילות בבית, וברקע אווה בהריון מתקדם כך שתוך חודשיים הם יצטרכו לפרנס לא רק את עצמם. ואז נכנס לחייהם מאט השרברב- חתיך עוצר נשימה, שמסתבר שבשעות הפנאי שלו באמת דואג לעצור את הנשימה של נשים צעירות. "המרטש מווסט-סייד" זה הכינוי שניתן לרוצח האלמוני, וכאשר אווה ונייתן מבינים שהשרברב המקסים הינו המרטש ולא אחר, הם מקבלים את הארת "ונהפוך הוא" המפורסמת. הם הופכים את הנזילה לעסק נזיל. מריו ולואיג'י מתהפכים בקברם.

די, הרגתם אותנו

האובססיה של אמריקה לרוצחים סדרתיים רק הולכת ומחריפה בשנים האחרונות, בייחוד עם עלייתם של שירותי הסטרימינג שמאפשרים גיוון מטורף בסדרות טלוויזיה. סדרות תיעודיות או עלילתיות על טד בנדי, ג'פרי דאהמר, הרוצח מגולדן סטייט, ועוד, כמעט תמיד מככבות בראש טבלת הצפיות. ובכן, הגיע הזמן שמישהו ידבר על המשיכה החולנית שיש לנו ההמונים לרוצחים סדרתיים, והגיע הזמן שהנושא ידוסקס מחוץ ללימודי תקשורת באוניברסיטאות.

נדמה ש"מבוסס על סיפור אמיתי" באה לתת לנו בדיוק את זה. בקטע של הפוך על הפוך, היא לוקחת זוג תמים ונורמטיבי והופכת אותו לשני אנשים שמנרמלים רוצח סדרתי, עד לרמה שהם עושים איתו עסקים- משיקים פודקאסט שמכניס הרבה כסף ובו הוא מדבר על הרציחות שלו. בניסיון שלא צולח, היוצרים מנסים להשקיט את המצפון שלנו ע"י כך שהרוצח מתחייב שלא להמשיך לרצוח. יש לנו כאן את הגרסה הגרידית לעצות הכמרים המפורסמות: פשעת? תן לנו 12 תפילות הייל מארי, ותבטיח לא לעשות זאת שוב. רק שהפעם אווה ונייתן אומרים: ריטשת? תן לנו כמה ג'ובות ותבטיח שתהיה ילד טוב ירושלים. למרות שאנחנו מתים על קפיטליזם אבסורדי, את הלוקש הזה אנחנו לא בולעים.

לא כל הנוצץ זהב טלוויזיוני הוא

ב"מבוסס על סיפור אמיתי" אנו עדים למה שנקרא Swing and A Miss. ניסיון נחמד לבקר את התעשיות השלמות שנבנו על גופותיהם של קורבנות רצח: אירועי קריימ-קון ענקיים, מיזמי מרצ'נדייס שלמים כדוגמת "פותחן בקבוקים טד בנדי", ומגוון אופורטוניסטים שתופסים טרמפ על אימה ואבל. לו היוצרים היו משקיעים בעלילה ודינמיקה בין דמויות שיתיישבו לנו עם ההיגיון הבריא, הניסיון הזה היה גם מצליח. היינו יכולים להיות מבודרים וגם מבוקרים. בפועל, לקראת הסוף אנחנו רק מעוצבנים.

למרות המגניבות הבלתי נדלית של הדמויות + המשחק המצוין, הן לא עוברות את מבחן האותנטיות. להתחבר לרוצח סדרתי ללא נקיפות מצפון, זה לא עובר מסך. חבל ש"מבוסס על סיפור אמיתי" פשוט לא מרגישה אמיתית.

לסיכום

לסיכום, ז'אנר ה"פשע אמיתי" הופך לפופולארי יותר ויותר ומביא עימו לא מעט ביקורות, ובצדק. לצערי "מבוסס על סיפור אמיתי" לא עושה צדק עם הצופים, ולא מבקרת את הז'אנר בדרך שנוכל להתחבר אליה. הייתי מגדירה את הסדרה כנוסחה הקלאסית שבה הניתוח הצליח והחולה מת. אפשר בהחלט להעביר איתה את הזמן בכיף, אבל מומלץ להנמיך ציפיות.

 

 

תמונות באדיבות יס

עוד ביקורת tv
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד»
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן