14/06/2024
14/06/2024
יום שישי, 14 ביוני 2024
ביקורת tv

הפרת אמונים

Treason

שקופית קודמת
שקופית הבאה

נטפליקס

שחקנים: צ'רלי קוקס, אולגה קרלינגו, אונה צ'פלין, סיראן הינדס

יוצרים: מאט צ'ארמינג

עודכן: 05/01/2023

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

עינוי. ולא במובן הטוב של המילה

בסדרת המתח החדשה "Treason" השקיעו בליהוק של כמה חבר'ה טובים ומוכרים, וזהו. המשקיעים ברחו.

עלילת הריגול איננה הגיונית, הדמויות לא מרגישות אמיתיות, והתימה מתפזרת לארבע רוחות השמיים. לא חבל על כל הפנים היפות שם?

מרוסיה באהבה

אדם לורנס הוא הסגן של ראש ה-"6MI"- ארגון הביון המוביל של בריטניה. הוא מקבל את תפקיד הצ'יף הגדול לאחר שראש ה-"6MI" הורעל ע"י אישה מסתורית, ונמצא במצב קשה.

מסתבר שלאורך הקריירה המפוארת שלו, אדם התקדם בדרגות הארגון באמצעות מידע מודיעיני של קארה- סוכנת רוסייה ומאהבת לשעבר. ללא ידיעתו, היא סללה עבורו את כל הדרך עד לפסגת ה-"6MI" בכדיי לאייש אותו בערכאה מספיק גבוהה בה הוא יוכל לסייע לה לפתור תעלומה נושנה. לפני למעלה מעשור אנשיה של קארה נהרגו בעת מילוי תפקידם, והיא מאמינה שאדם בתפקידו הנוצץ והחדש יוכל לברר מה באמת קרה באותה משימה קטלנית.

כן. זו תמצית העלילה שאנחנו אמורים לבלוע. אותה סוכנת רוסייה בילתה לא פחות מ-15 שנה על מנת לקדם את אדם בסוכנות ביון אחרת לגמרי משלה, ובקלות בלתי נסבלת היא עוד עשתה זאת לגמרי לבד. הגיוני. ולאדם- איש ביון מהטובים שבגלקסיה, לא היה שום מושג שבמשך 15 שנה, זו היא שמוסרת לו מידע מודיעיני. חשב שהכול זה פוקסים. לא ברור מאיפה הקריצו עלילה כל כך מופרכת, אבל עצם השלדה הבסיסית שלה זה עלבון לאינטליגנציה של הצופים. כולנו טעמנו מספיק טלוויזיה בשביל לזהות מתי מנסים לדחוף לנו לגרון מוצר פגום שצריך לעשות לו ריקול בדחיפות. קוראים לזה טעם לוואי, וזה הטעם שמלווה אותנו לאורך כל הצפייה.

כליל השלמות ופסגת היופי

אם חשבתם שהעלילה מופרכת, חכו עד שתפגשו את הדמויות.

הדמות של אדם לורנס… לשכפל אותו! הוא יפה-תואר, טוב-לב, לוחם אמיץ. ואולי אפילו באמת משוכפל, כי הוא איכשהו מצליח גם להיות ראש סוכנות הביון הגדולה ביותר בבריטניה, וגם להשכיב את הילדים לישון בלילה ולהכין להם פנקייקים בבוקר. בקיצור- להקיא. דמות לא הגיונית בעליל. שילוב של ליאם ניסן מינוס הגובה, ומייק בריידי מינוס התלתלים.

מתי כבר יוצרים או כותבים למיניהם יפנימו שדמויות מושלמות הן פשוט לא משכנעות. וגרוע מכך- הן מעצבנות. לחרטט לנו דמות כמו שמציגים מוצר בערוץ הקניות- להלל אותו כאילו המכשיר לחיתוך ירקות בספירלה הוא מתת האל לאנושות, זה פשוט לא עובר מסך. זה כן גורם לנו לעבור ערוץ.

אינטליגנציה רגשית מלאכותית

כלל הדמויות ב-"Treason" בנויות באופן מלאכותי, והן מקבלות החלטות רגשיות בערך באותה אנושיות של מנוע החיפוש בגוגל. אדם למשל מחליט לקחת יחד איתו את האישה והילדים כשהוא יוצא לאסוף טיפ מודיעיני סודי- פעולת ביון קטנה אך כזו שכרוכה בסיכון חיים. למה שבן-אדם נורמלי יעשה את זה? ואשתו של אדם למשל, לא מזילה ולו דמעה אחת כשחוטפים להם את הבת. אבל היא כן עושה כלים.

Treason זה שם הסדרה, אבל הבגידה היחידה כאן היא באמון של הצופים.

לאן כל זה מוביל?

בסופו של דבר, בחמישה פרקים יותר מדי, מנסים גם לדחוף לנו יותר מדי מסרים- על ארגוני ביון ושחיתות, על רודפי צדק והקרבה, על אהבת אמת שמנצחת את כל המכשולים. אין מיקוד ברור בנושא אחד, ולכן כל העלילה המענה הזאת מרגישה לנו שטוחה. הלוואי שהיו צוללים איתנו לעולמם הסודי ביותר של סוכני ביון או אפילו לעולמם הפרטי. הלוואי שהיינו מהופנטים לקטעים מותחים שתופסים אותנו בגרון, אבל לצערי הסדרה רק תופסת לנו את השעון.

לא שווה את הזמן.

תמונות באדיבות נטפליקס Netflix

עוד ביקורת tv
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

ספר סחלב

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
כתבות השער

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן