13/04/2024
13/04/2024
שבת, 13 באפריל 2024
ביקורת tv

צדק מאוחר

Without Sin

שקופית קודמת
שקופית הבאה

YES

יוצרים: גארי הסקוט

שחקנים: ויקי מק'לור, ג'וני האריס, דורותי אטקינסון, פרי פיצפטריק

עודכן: 26/06/2023

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

הייתם מאמינים למילה של רוצח?

צ'רלס סטון יושב בכלא על הרצח של מייסי- נערה בת 14, והבת היחידה שהייתה לסטלה ופול. 3 שנים לאחר ההרשעה, הוא סוף סוף מוכן להודות ברצח, ומבקש לומר דברי התנצלות להורים פנים מול פנים. האם הם יסכימו?

תגדירו צדק

"צדק מאוחר" מעולה בלשאול אותנו מה אנחנו היינו עושים במקרה הזה? האם הייתם נפגשים עם המפלצת? או האם הייתם בוחרים שלא לתת לה בכלל את הסיפוק שבלהתנצל? פול בחר שלא, אבל סטלה החליטה שכן להיפגש עם רוצח ביתה, וההחלטה הזו התבררה כהרבה יותר מזעזעת ממה שהיא חשבה.

לאחר הפגישה, סטלה יוצאת לסחרור של 4 פרקים שבמהלכם נחשפים האירועים של אותו לילה שאיבדה את ביתה. מדובר בהוריקן של דרמה ואקשן כבר מההתחלה, וכמיטב המסורת הבריטית, הפרקים מאוד ממוקדים ונועצים אותנו טוב טוב בספה כדי שלא נחמיץ אף רגע יקר.

סטלה היא לא אחרת מאשר ויקי מק'לור המצוינת- שחקנית ממדרגה ראשונה, עם קבלות מ"בשירות החוק" ומ"נקודת פיצוץ". מק'לור ידועה ביכולות המשחק הממגנטות שלה, ולשים סדרה שלמה על כתפיה נראה לנו נכון, אותנטי, וחסר מאמץ. באופן כללי, הכותבים מריצים שתי עלילות ראשיות מקבילות- של צ'רלס וסטלה, ולמרבה הסיפוק מנפיקים לנו קשת שינוי מרתקת לכל דמות.

טהורה ונקייה

הייתי מגדירה את הצפייה ב"צדק מאוחר" כחלקה ונטולת גליצ'ים. אין שום פגם שמנתק אותנו מחוויית האסקפיזם הטלוויזיוני, וזה נראה כאילו מישהו עשה עליה את ה- QA הכי טוב שאפשר. יש לנו וי על שחקנים משכנעים ומעוררי הזדהות, וי על התקדמות בעלילה, ואפילו וי על תימה מגובשת. מדובר בסדרה מאוזנת, מפני שיש גם איקסים. איקס על מניפולציות רגשיות, איקס על קיטש', איקס על אג'נדה חינוכית כלשהי, ועם כל הויים והאיקסים, פשוט אי אפשר להפסיק לצפות בה. מבחינתי הסדרות הבריטיות הן ברובן מפעל לייצור אכפתיות ואמפתיה לדמויות, וגם "צדק מאוחר" עושה צדק עם הצופים מהבחינה הזו.

איזה תענוג זה לפגוש סדרה תמציתית ותכליתית, ובעיקר כזו שמתחשבת בנו הצופים. הכותבים לא מבזבזים לנו זמן ואנרגיות על פרטים ודמויות לא נחוצות, אין שום תחושה של מריחה, ובכל זאת לא מרגיש לנו שמשהו חסר או שדילגו עליו.

לסיכום

סדרה טובה היא כזו שגורמת לנו לדיסוננס, ו"צדק מאוחר" עושה לנו בית ספר. אנחנו נקרעים בין הדחף האמוציונלי להגיע לחקר האמת, ובין התהייה הרציונלית האם המסע שסטלה עוברת בעקבות דבריו של צ'רלס הוא למעשה מסע שווא. האם זו מניפולציה? האם צ'רלס סתם הכניס לה רעיונות לראש והוא למעשה מנצל אותה כדיי להשתחרר? "צדק מאוחר" מטלטלת ומושכת כאחד, ומומלץ בחום להקדיש לה איזה בינג' קטן.

תמונות באדיבות יס

עוד ביקורת tv
אל תפספסו הכתבות האהובות
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד»
כתבות השער

כאן נולדתי, כאן ביתי וכאן אבנה את הקריירה שלי בשתי ידי" השחקן והזמר עומר דץ

כאן נולדתי, כאן ביתי וכאן אבנה את הקריירה שלי בשתי ידי" ראיון בפרספקטיבה הנכונה עם השחקן והזמר עומר דץ ד"ר נגה רוזנפרב צילום: אור דנון 18/3/2020 נפגשנו לראיון ב'מתוקה' בקניון גבעתיים כי עומר מת על

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן