01/12/2023
01/12/2023
יום שישי, 01 בדצמבר 2023
ביקורת tv

צדק מאוחר

Without Sin

הקודם
הבא

YES

יוצרים: גארי הסקוט

שחקנים: ויקי מק'לור, ג'וני האריס, דורותי אטקינסון, פרי פיצפטריק

עודכן: 26/06/2023

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

הייתם מאמינים למילה של רוצח?

צ'רלס סטון יושב בכלא על הרצח של מייסי- נערה בת 14, והבת היחידה שהייתה לסטלה ופול. 3 שנים לאחר ההרשעה, הוא סוף סוף מוכן להודות ברצח, ומבקש לומר דברי התנצלות להורים פנים מול פנים. האם הם יסכימו?

תגדירו צדק

"צדק מאוחר" מעולה בלשאול אותנו מה אנחנו היינו עושים במקרה הזה? האם הייתם נפגשים עם המפלצת? או האם הייתם בוחרים שלא לתת לה בכלל את הסיפוק שבלהתנצל? פול בחר שלא, אבל סטלה החליטה שכן להיפגש עם רוצח ביתה, וההחלטה הזו התבררה כהרבה יותר מזעזעת ממה שהיא חשבה.

לאחר הפגישה, סטלה יוצאת לסחרור של 4 פרקים שבמהלכם נחשפים האירועים של אותו לילה שאיבדה את ביתה. מדובר בהוריקן של דרמה ואקשן כבר מההתחלה, וכמיטב המסורת הבריטית, הפרקים מאוד ממוקדים ונועצים אותנו טוב טוב בספה כדי שלא נחמיץ אף רגע יקר.

סטלה היא לא אחרת מאשר ויקי מק'לור המצוינת- שחקנית ממדרגה ראשונה, עם קבלות מ"בשירות החוק" ומ"נקודת פיצוץ". מק'לור ידועה ביכולות המשחק הממגנטות שלה, ולשים סדרה שלמה על כתפיה נראה לנו נכון, אותנטי, וחסר מאמץ. באופן כללי, הכותבים מריצים שתי עלילות ראשיות מקבילות- של צ'רלס וסטלה, ולמרבה הסיפוק מנפיקים לנו קשת שינוי מרתקת לכל דמות.

טהורה ונקייה

הייתי מגדירה את הצפייה ב"צדק מאוחר" כחלקה ונטולת גליצ'ים. אין שום פגם שמנתק אותנו מחוויית האסקפיזם הטלוויזיוני, וזה נראה כאילו מישהו עשה עליה את ה- QA הכי טוב שאפשר. יש לנו וי על שחקנים משכנעים ומעוררי הזדהות, וי על התקדמות בעלילה, ואפילו וי על תימה מגובשת. מדובר בסדרה מאוזנת, מפני שיש גם איקסים. איקס על מניפולציות רגשיות, איקס על קיטש', איקס על אג'נדה חינוכית כלשהי, ועם כל הויים והאיקסים, פשוט אי אפשר להפסיק לצפות בה. מבחינתי הסדרות הבריטיות הן ברובן מפעל לייצור אכפתיות ואמפתיה לדמויות, וגם "צדק מאוחר" עושה צדק עם הצופים מהבחינה הזו.

איזה תענוג זה לפגוש סדרה תמציתית ותכליתית, ובעיקר כזו שמתחשבת בנו הצופים. הכותבים לא מבזבזים לנו זמן ואנרגיות על פרטים ודמויות לא נחוצות, אין שום תחושה של מריחה, ובכל זאת לא מרגיש לנו שמשהו חסר או שדילגו עליו.

לסיכום

סדרה טובה היא כזו שגורמת לנו לדיסוננס, ו"צדק מאוחר" עושה לנו בית ספר. אנחנו נקרעים בין הדחף האמוציונלי להגיע לחקר האמת, ובין התהייה הרציונלית האם המסע שסטלה עוברת בעקבות דבריו של צ'רלס הוא למעשה מסע שווא. האם זו מניפולציה? האם צ'רלס סתם הכניס לה רעיונות לראש והוא למעשה מנצל אותה כדיי להשתחרר? "צדק מאוחר" מטלטלת ומושכת כאחד, ומומלץ בחום להקדיש לה איזה בינג' קטן.

תמונות באדיבות יס

עוד ביקורת tv
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
המומחית רוית סיני

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד»
רוית סיני 110
המומחית רוית סיני

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן