07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
ביקורת tv

השטן באוהיו
Devil in Ohio

הקודם
הבא

נטפליקס

שחקנים: אמילי דשנל, סם ייגר, חררדו סלסקו
יוצרים:דריה פולטין

עודכן: 28/12/2022

shirly_ziv

מאת: שירלי צביה זיו

מי מפחד מכת השטן?

"השטן באוהיו" מתיימרת לשרטט קווים מקבילים בין כוחה הכובל של כת אפלה, ובין ההשפעה הפסיכולוגית של התעללות במשפחה. היא שבה ושואלת מדוע אנשים נשארים מרצונם החופשי במקום שרע להם? ובכן, הרעיון נחמד אך הביצוע פחות.

אנשים לא מאמינים

כמו יותר מדי סדרות על כוחות האופל, גם יריית הפתיחה של הסדרה "השטן באוהיו" מציגה נערה שברירית, לבושה בכותנת לילה, כשהיא שבורחת ממישהו או משהו מרושע באישון הלילה. לעזרתה נחלצת דר' סוזאן מאת'יס- פסיכולוגית שאיכשהו תמיד אומרת את הדבר הנכון ובזמן הנכון. פה חשדתי. מדובר בדמות יותר מדי חומלת וטובת לב עם פחות מדי פגמים, מה שפוגע אנושות במהימנות שלה כאדם אמיתי.

הדר' עם לב הזהב לוקחת את הנערה- מיי, אל תוך משפחתה אך מתברר שהיא הכניסה לביתה סוס טרויאני.

הנערה עם עיניי העגל (הלא ממש משכנעות) מצליחה להסתנן אל תוך הדינמיקה המשפחתית של הדוקטור, ולשבש אותה כל פעם מכיוון אחר. היא מצליחה לסכסך בין סוזאן ובעלה, גונבת את ההצגה משאר הבנות, ואיכשהו תמיד ממצבת את עצמה בתור הקורבן. מצד אחד היא אכן קורבן- מישהו חרט עליה בסכין את סמל השטן, אך מצד שני משהו בה מוזר ולא מעורר די הזדהות מן הצופים או אפילו שמץ של אימה שאנחנו כה משתוקקים אליה במשך כל הצפייה.

בעיית ההזדהות חוזרת על עצמה במהלך הסדרה, כאשר מרקדות מולנו דמויות פלקט חד-ממדיות על גבול הסטראוטיפ, שלא קופצות לגבהים מספקים של אמינות. הדיאלוגים מאולצים, העלילה חסרת נקודות מפנה מטלטלות, והמשחק פשוט לא פוגע. לזרוק מדי פעם את המילה שטן על כל צורותיה- "לוציפר", "כוכב הבוקר", "מגשים המשאלות", יחד עם מוזיקה שמנבאת קריפיות, זה פשוט לא מספיק.

אנחנו לא מאמינים לדמויות ולא מצטמררים מההתקדמות בעלילה.

ההיסטוריה חוזרת על עצמה?

לעומת העלילה הצולעת, הרעיון דווקא מעניין. הדוקטור בעצמה חוותה התעללות מצד אביה החורג. אמא שלה סירבה לעזור, ולבסוף סוזאן ברחה בעודה נערה. היא הצליחה לחלץ את עצמה מסביבה רעילה, וכך גם מיי שברחה מהכת שלתוכה נולדה. אבל האם זה באמת אפשרי להשתחרר לחלוטין מכזה עבר הרסני?

אותה טראומה פתוחה של אם לא מגינה הפכה את סוזאן לאישה שהיא היום- מישהי שרוצה להגן ולתת מקום בטוח לאחרים. אבל מסתבר שזו גם החולשה שלה, משום שהיא עיוורת לשלל המניפולציות של מיי. אציין כי הסדרה כן עושה עבודה טובה בלהראות לנו שגם קורבן של התעללות יכול להיות בעצמו תחמן לא קטן.

על מי את מאיימת?

לצערי העניין בסדרה מתחיל ומסתיים רק ברעיון. היא לא מביאה לנו שום איום ממשי בחייהן של הדמויות או אפילו ביצוע מקורי. נראה כי "השטן באוהיו" עשתה צ'ק ליסט של כל הסממנים הידועים של כת מרושעת- עורבים שחורים, טקסי פולחן של אנשים בחלוקים כהים, סמלים של השטן ועוד, ואז היא פשוט מג'נגלת מולנו את כל האייקונים הללו במטרה להטיל אימה, אך התוצאה היא הפוכה. אנחנו לא מפחדים מכת השטן.

 

תמונות באדיבות נטפליקס

עוד ביקורת tv
אל תפספסו הכתבות האהובות
כתבות השער

"הנדסה רפואית היא הנדסה מצילת חיים" פרופ' זהבה בלכמן

פרופ' זהבה בלכמן היא מדענית, מרצה וחוקרת בתחום טכנולוגיות רפואיות • הקימה את בית הספר להנדסה רפואית באפקה ועמדה בראשו בשנותיו הראשונות • חברה בוועד הישראלי להנדסה רפואית וביולוגית למען קידום התחום בישראל

קראו עוד»
כתבות השער

מי מחליט על הבית שלי? עו"ד מאיה אשכנזי – יו"ר ועדת ערר מחוזית לתכנון ולבנייה

גבעתיים ורמת גן מתפתחות ומתחדשות: בניינים נבנים בכל פינה, ותשתיות הרכבת הקלה חוסמות נתיבים ביציאות ובכניסות לעיר. אם גם אתם מתעוררים כל בוקר עם רעש הבנייה של המגדל בשכונה, או שאתם מודאגים שהדיירים העתידיים של פרויקט ה'פינוי בינוי' שמתוכנן ברחוב הסמוך יגדילו את מצוקת החניה, הכתבה הזו שנולדה מתוך מפגש מחכים עם עו"ד מאיה אשכנזי תעשה לכם קצת סדר.

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

סוד ההצלחה של עו"ד רוית סיני

רוית סיני, עו"ד ומגשרת, מובילה בתחום ההתחדשות העירונית, תמ"א 38 ופינוי בינוי ● עוסקת בתחום הנדל"ן למעלה מ-24 שנה, חתומה על הישג יוצא דופן של ליווי עשרות רבות של פרוייקטים

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן