22/04/2024
22/04/2024
יום שני, 22 באפריל 2024

"מהרגע שכבים אורות הפסטיבל, אני מתחיל לעבוד על הבא אחריו"

יוסי אלפי חוגג 30 שנות סיפורים

נעמי לבנון-קשת

צילום: שי פרנקו

20/09/2023

במאי 1993 הונחה אבן הפינה ל'פסטיבל מספרי הסיפורים', בניצוחו של יוסי אלפי, שלא יכול היה לדמיין אז למה עתיד הסיפור הניסיוני הזה להתפתח.

ראש העיר דאז, יצחק ירון, שמע את אלפי בתכנית רדיו וביקש שיארגן ערב של סיפורים. הוחלט שלא לגבות כסף ולקוות שמישהו יגיע. לא רק שכל 200 המקומות בבית אלון נתפסו מיד, אלא שהמונים צבאו על הפתח מחוץ לאולם.

הולכנו גמלים לאורך כצנלסון-ויצמן

תופעת ההמונים המגיעים למופע חזרה על עצמה, ובעיקר תופעת המאוכזבים שנשארו בחוץ. האירוע הועבר לבית ראשונים והחל לרוץ פעם בחודש כך במשך כמה חודשים. "ואז הצעתי שנערוך פסטיבל מוסדר, והגשתי הצעת תקציב"- נזכר אלפי "ועשינו פסטיבל שנמשך ארבעה ערבים בבית אלון, שלידו הוצב גם אוהל בדואי. הבעיה הייתה שלכל דבר היה תקציב ורק לפרסום לא נשאר! שמנו שלטים מאולתרים ברחבי העיר, הולכנו גמלים לאורך כצנלסון-וייצמן עם שילוט על דבשתם. יצחק ירון רצה להצטלם על גמל, שהובא לעירייה, אבל נפל ונחבל, ועם זאת הגיע ופתח את הפסטיבל".

בפסטיבל הראשון הופיעו בין היתר, דידי מנוסי, יוסל בירשטיין, ליא קניג, הרכב 'ילדים סורגים לאלוהים', אריה אליאס, דן אלמגור, חיים לבקוב ועוד. הכיוון היה אז: סיפורי עם, והגיעו כ-10 אלפים איש שהאולמות לא יכלו להכילם. והשאר היסטוריה, אם כי בשנים שיבואו, כשהתחלף ראש עיר – הופסק הפסטיבל והעתיק את פעילותו לחולון.

משמעון פרס ועד בית המלוכה הירדני

בפסטיבל של 1996, השנה שלאחר רצח יצחק רבין, היה ערב מיוחד של 'סיפורי שלום' – חברים מספרים על רבין. בין האורחים היו שמעון פרס, שגריר מצרים בישראל, שר התרבות של פלשתין ואחרים. האולם היה מלא מפה לפה, כשהגיעה הודעה שהוטמנה פצצה. "עצרו את הכל. חיכינו על הבמה. בחוץ הפגינו, נגד השלום, ברעש גדול, חבורת אנשי כהנא, ובראשם מי שהיום מכהן כשר. בתוך זמן קצר טיפלה בהם המשטרה בנחישות. הם גורשו מהמקום ואנחנו המשכנו באירוע"- נזכר אלפי.

"לפתיחת תיאטרון גבעתיים בקיץ 98, הבאתי את שמעון פרס, ושגרירים, ושרים ואחמ"ים, ובית המלוכה של ירדן שלח את מפקד חיל האויר לשעבר, שהיה ממשפחת המלוכה, והוא עלה על הבמה וברך. באותו ערב המדשאה והאולמות היו מפוצצים קהל. פתיחה מדהימה שאחריה התחלתי לנהל את התיאטרון ללא שכר ורק בסוף אותה שנה קבלתי תקן ותוך חודשים אחדים היו לנו אלפי מנויים. פסטיבל מספרי הסיפורים התנהל במקביל, בחולון עד 2001. ב-2003 הוא עזב את ניהול התיאטרון עצמו והמשיך לנהל את פסטיבל מספרי הסיפורים. "ופתאום היו לי גם חיים, אחרי שמרגע פתיחת התיאטרון וניהולו – פשוט חייתי שם יום ולילה" – הוא מחייך.

"עשינו פסטיבל שנמשך ארבעה ערבים בבית אלון, שלידו הוצב גם אוהל בדואי. הבעיה הייתה שלכל דבר היה תקציב ורק לפרסום לא נשאר! שמנו שלטים מאולתרים ברחבי העיר, הולכנו גמלים לאורך כצנלסון-וייצמן עם שילוט על דבשתם"

"אני כל הזמן עסוק"

הוא צוחק על עצמו ואומר שפעם הוא היה יוסי אלפי. אחר כך הפך לאבא של גורי "ועכשיו אני סבא של אמה" – הוא אומר, ומתכוון לאמה גורי, בתו של אלפי, שחקנית מוערכת בזכות עצמה ומככבת בימים אלה בסדרה 'יניב'. כששואלים אותו אם הוא מרוצה שאמה, עדיין חיילת, ממשיכה בדרכי סבא ואבא הוא אומר: "אני לא יכול להביע דעה. זו הדרך שלה והיא עושה ותעשה מה שהיא רוצה".  לסבא יוסי יש 10 נכדים משלושת ילדיו, בן,  שלא קשור כלל לעסקי הבמה, גורי, ושרי אלפי-ניסן שבמקביל לסיום הדוקטורט שלה על הסוציולוגיה של החינוך, ובמקביל לעובדה שהיא מרצה בבר אילן, היא ממשיכה להקליט ולהופיע על במות, לצד אביה.

יוסי עצמו ממשיך להופיע עם קובי אשרת במופע 'סלוניקאים', עם השירים שלו והלחנים של אשרת, מופיע לצד דורי בן זאב ב'היפוכונדרים', מרבה להופיע בכל הארץ  ב'סיפורי ישובים' ולצד כל אלה לא מפסיק לכתוב. בשנתיים האחרונות הוציא את 'ערמוניה' שכתב בעקבות סרטן הערמונית, 'מעברה' – ספר עב כרס המביא את תולדות המעברות של שנות ה-50 של המאה העשרים, ובדרך יש לו בקנה עוד שלושה ספרים: 'איך עושים סיפור', 'והימים ימי 2020' – ספר שירה גדול, וכן משהו לנכדים: 'שירי סבא יוסי'.

"אני מאד מקווה שהם ייצאו עוד השנה אבל אין לי זמן. אני כל הזמן עסוק" – הוא צוחק.

אבל מעבר לצחוק הוא צודק. הוא באמת עסוק. במשך כל ימות השנה, מרגע שכבים האורות של המופע האחרון של הפסטיבל – הוא כבר מתחיל לעבוד על הבא אחריו. כך שנה אחרי שנה, עם כל הרצון להביא חדשנות ושינוי ורוח רעננה. נראה שבגיל 78 הוא מלא מרץ כפי שהיה בימי תחילת הפסטיבל וזה מצליח. עובדה.

75 שנה לבית המשפט העליון

מטבע הדברים, אחד הערבים היותר מעניינים השנה יהיה תחת הכותרת 'שופטים מספרים – 75 שנות עצמאות במשפט הישראלי'. אלפי מנחה ואורחיו הם השופטים: אהרון ברק, איילה פרוקצ'ה, חנן מלצר, שלמה לוין, דוד חשין, דבורה ברלינר והיסטוריון בית המשפט ניר קידר.

"כל השנים אנחנו נזהרים מאד שלא להיות פוליטיים, אבל השנה זה אירוע חשוב, 75 שנה לבית המשפט העליון! אי אפשר להתעלם מזה, כמו גם מכל המורכבות של השנה האחרונה. בגדול אני נותן לעצמי את החופש לבחור ולהרכיב את הפסטיבל כי זו היצירה שלי וזה מה שעשיתי גם הפעם. אני חרד מאד מאד למה שקורה במדינה בימים אלה. אני עצוב" – אומר אלפי שמקפיד ללכת בכל מוצאי שבת להפגנת המחאה – "האוויר פה נהיה יותר ויותר דחוס ואני בחרדה עצומה. לא מאמין למה שמתרחש פה לנגד עינינו. ואני צופה שאם לא יהיה שינוי קיצוני ומהר – יתרחש פה אסון! כי המערכה השנייה כבר מאחורינו וכזכור: אקדח על השולחן במערכה הראשונה  – יירה במערכה השלישית. עד שלא יהיה פה שינוי דרסטי – אוי לנו! יקרה פה אסון וזו רק שאלה של זמן. זה לנגד עינינו ממש".

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס', והישארו מעודכנים

אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

אל תפספסו הכתבות האהובות
המגרש הביתי

שושלת מליקה

אופק מליקה שוער נבחרת הנוער זוכת מדליית הארד במונדיאליטו 2023. גדל והתחנך בעיר גבעתיים, ובמועדון בו שיחקו גם בני משפחתו – הפועל רמת גן

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

סינמה סיטי: 'סיפורו של אלוף'

הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי – היה אירוע נפוץ בשנות השמונים […] משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית"

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
כתבות השער

ליאור קינן וספי עובדיה מדווחים מהשטח

אם גם אתם שמעתם את הכתב והפרשן הפוליטי ספי עובדיה מספר חוויות מגבעתיים בתוכנית הבוקר שלו בגלי צה"ל, או צפיתם בליאור קינן, הכתבת והמגישה מדווחת מהשטח וזיהיתם את הרחוב שלכם ברקע במהדורה של חדשות 13, זה לא במקרה. הזוג הנשוי מתגורר ממש כאן בגבעתיים

קראו עוד»
מתגלגלים

רומיאו ויוליה גרסת וולוצ'ה

"אחיזת הכביש המופתית שלה משכנעת אותך להעז יותר ממה שאתה רגיל […] נהג מיומן ומרוכז ישאב אל קרבו ברגעים אלו ממש אדי ניקוטין מזוקקים, ויחוש איך אי שם בתחתית הגב שלו בועט כל עדר הסוסים המופלא הזה אל האינסוף ומעבר לו"

קראו עוד»
Shape
Shape
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המומחים

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן