20/06/2024
20/06/2024
יום חמישי, 20 ביוני 2024
חופש ופנאי

מוזיאון מגדל דוד מציע מגוון סיורי חורף

מוזיאון מגדל דוד הוא אתר היסטורי יוצא דופן בירושלים - ובעולם כולו. המוזיאון שוכן במצודת ירושלים, אחד מסמליה של העיר, ומגולל סיפור בן למעלה מ-3,000 שנה. קירות המצודה והממצאים הארכיאולוגיים שבין חומותיה היוו חלק מהמאורעות שעיצבו את פניה של ירושלים מאז תקופת ימי מלכי יהודה המקראיים ועד ימינו

שתפו

המוזיאון מציע סיורים ייחודיים במהלך כל ימות השנה העוסקים בתכנים העולים מסיפורה ההיסטורי רב-הרבדים ומן ההווה המרתק ורב ההשראה שירושלים מזמנת.

מבין הסיורים שיתקיימו במהלך חודשי החורף: מוסלמים בעיר העתיקה בעבר ובהווה, סיפורו של הרובע הארמני וביקור במוזיאון הארמני, האחים הפרנציסקנים: שומרי ארץ הקודש, תולדות האנגליקנים בעיר הקודש, בונז'ור ירושלים – "מגרש" הצרפתים, לגלות את אוגוסטה ויקטוריה, הר הבית – מבט מקרוב, הנני כאן – סיור בעקבות שיריו של יורם גאון, טעימה היסטורית – סיור בעקבות החמין בלב השכונות החרדיות לקראת השבת

צילום: aasiya khan

הר הבית – מבט מקרוב

הר הבית, שבמרכזו כיפת הסלע ומסגד אלאקצא, הוא הסמל הבולט והמובהק ביותר של קו הרקיע של ירושלים. המתחם המלבני שגודלו כ-150,000 מטר מרובע מהווה שישית מגודלה של העיר העתיקה של ירושלים. כיום נמצאים במתחם מבנים ארכיטקטוניים מהיפים והמרהיבים בעולם ‒ כיפת הסלע המוזהבת ואבן השתייה שמסביבה היא בנויה, ובחלקו הדרומי מסגד אלאקצא. בשגרת החולין של המקום אפשר לראות המונים המתייחדים לתפילה בטקסים חגיגיים, קבוצות תיירים מן העולם כולו ואף את ילדי הרובע המוסלמי שמשחקים כדורגל ברחבי המתחם המקודש. אך מעבר למראות יומיומיים אלה מדובר בסמל רב-משמעות ובמקום המקודש המרכזי והחשוב ביותר בהקשר המזרח תיכוני, הן דתי הן פוליטי.

ההשתתפות בלבוש צנוע, ללא ג'ינסים צמודים, ללא מחשופים, ללא ביגוד עם כיתוב צבאי / פוליטי.
נשים – עם שרוולים ארוכים, חולצה עד הצוואר (ללא מחשוף), חצאית ארוכה / מכנס ארוך.
גברים – שרוולים עד המרפק, מכנסיים עד הקרסול. ניתן לבוא בסנדלים.
המשטרה אוסרת על הכנסת חפצי קודש יהודיים (ניתן לאחסן בארון לשמירת חפצים ללא אחריות המוזיאון / המשטרה).

מדריך – עפרה רגב מחיר למשתתף – 90 ₪

יום שלישי 17.1.2023 I 10:15-07:15

יום רביעי 22.2.2023 I 10:15-07:15

יום שלישי 14.3.2023 I 10:15-07:15

צילום: מוזיאון מגדל דוד

לגלות את אוגוסטה ויקטוריה

המתחם הגרמני באוגוסטה ויקטוריה הוא הגדול ביותר שנבנה בירושלים בתקופת חדירת המעצמות והוא צופה על העיר כולה. מי הייתה אוגוסטה? מה קרה בביקור של צ'רצ'יל? ומה השתנה בעקבות רעידת האדמה? בסיור נגלה את הר הזיתים מזווית אחרת, נבקר בכנסייה המרשימה ונעפיל לראש המגדל לתצפית ששווה את הטיפוס.

מדריך – ענבל שמעון מחיר למשתתף – 70 ₪ (כולל תצפית מראש המגדל)

יום שישי 17.2.2023 I סיור ראשון 09:00 – 10:30 סיור שני 11:00 –12:30

יום שישי 3.3.2023 I סיור ראשון 09:00 – 10:30 סיור שני 11:00 –12:30

צילום: מוזיאון מגדל דוד

מבעד לפסיפס: סיפורו של הרובע הארמני

מבעד לפסיפס: סיפורו של הרובע הארמני
הרובע הארמני, אחד מארבעת הרובעים בעיר העתיקה, נחשב לקטן שבהם. הארמנים החיים ברובע זה משמרים היסטוריה ייחודית של אחד העמים הראשונים שהתנצרו. כבר בראשית התקופה הביזנטית החלו להופיע ארמנים בירושלים והייתה להם אחיזה בשטח והשפעה גדולה על העיר לאורך כל תולדותיה.
נצא למסע קצר בעקבות הארמנים אל מתחם כנסיית המושיע בה מוצגים יצירות של קרמיקה ארמנית ואנדרטה לזכר חללי 'לגיון המזרח". נברר מהו חצ'קר בכנסיית יעקב הקדוש. וגולת הכותרת – המוזיאון להיסטוריה של הארמנים ולמאורעות רצח העם שפקד אותם בעת החדשה. במרכזו של המוזיאון – פסיפס הציפורים המדהים.
מדריך: דב נוטקביץ מחיר למשתתף: 110 ₪ (כולל כניסה למוזיאון הארמני)
יום שישי 27.1.2023 I 09:00 – 12:00
יום שישי 24.2.2023 I 09:00 – 12:00

צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

ירושלים בגאון: הנני כאן

סיור בעקבות שיריו של יהורם גאון. יהורם גאון נולד ב-1939 בירושלים, בן זקונים למשפחה ספרדית. יהורם גאון זמר ושחקן ישראלי, מגיש טלוויזיה ורדיו, זוכה פרס ישראל על תרומתו לזמר העברי, ויקיר ירושלים, הינו אחד האמנים המוערכים והאהובים ביותר בארץ. בעיני רבים נחשב גאון לזמר הלאומי של ישראל. מאחוריו מאות שירים שהפכו לנכס צאן ברזל ועשרות אלבומים. נהלך בין שכונות וסמטאות בירושלים, ממשכנות שאננים עד לנחלת שבעה, אל המקומות הקסומים עליהם שר יהורם גאון את השירים ' לך ירושלים', 'בשערייך ירושלים', 'השר משה מונטיפיורי' שירי לאדינו ואחרים.

מדריכה: אסתר סעד, מחיר למשתתף: 90 ₪

שישי 3.2, בשעה 9:00-12:00

שישי 3.3, בשעה 9:00-12:00

צילום: דרור אבי

האחים הפרנציסקנים: שומרי ארץ הקודש

האחים הפרנציסקנים פעילים בארץ הקודש למעלה מ-800 שנה, וממלאים תפקיד מיוחד, כשומרי המקומות הקדושים מטעם הכנסייה הקתולית.  נצא לסיור בו נכיר את דמותו של פרנציסקוס הקדוש מאסיזי, את מסדר "האחים הקטנים" שהוא ייסד ואת ה"קוסטודיה טרה סנקטה", הפועלת בארץ הקודש ובסביבתה. במהלך הסיור נבקר באכסניית "קאזה נובה", אותה מפעילים הפרנציסקנים עבור הצליינים. נסייר ברחבי מנזר סן סלבדור בהדרכת נזיר פרנציסקני, שיגלה בפנינו את צפונות המקום.

ההשתתפות בלבוש צנוע לגברים ולנשים – מכנסיים ארוכים, חולצות עם שרוול. ללא כלי נשק.

מדריך: איילת אורפז מחיר למשתתף – 90 ₪

יום שישי 3.2.2023 I 09:00 – 12:00

יום שישי 2.3.2023 I 09:00 – 12:00

צילום: אסתר ענבר

בעקבות מוסלמים בעיר העתיקה

לאורך ההיסטוריה התיישבו בירושלים מוסלמים ממקומות שונים בעולם, לעיתים הם שמרו על מוצאם ולפעמים הם נטמעו בתוך האוכלוסייה הערבית מוסלמית המקומית. לכל קהילה היסטוריה מרתקת משלה ואתרים ייחודיים.– נדבר על מוגרבים, אפריקאים, צופים, צוענים, הודים ועוד. בין האתרים: התכיה במעלות המדרשה, רחוב הגיא, רחוב באב ח'טה, צלאחייה, שער הפרחים, שכונת סעדיה ועוד.

ההשתתפות בלבוש צנוע.

מדריכה: עפרה רגב מחיר למשתתף: 90 ₪

יום חמישי 19.1.2023 I שעה 9:00-12:00

יום רביעי 8.2.2023 I שעה  9:00-12:00

טעימה היסטורית

נצא לסיור בעקבות החמין בלב השכונות החרדיות בזמן ההכנות לקראת השבת. דרך הפשקווילים, קופות הצדקה והבגדים הייחודיים נתוודע לאורח החיים וההשקפה החרדית על גווניה ונחשף להתרחשות השבועית סביב החמין – הצ'ולנט. נספר על השתלשלות החמין לאורך ההיסטוריה, ועל הכנתו בעדות השונות. נטעם חמין וקיגל וניכנס למאפייה מקומית.

מדריכה: שמחה בלנגס, מחיר למשתתף – 115 ₪ כולל טעימות

חמישי 26.1, בשעה 19:00-22:00

חמישי 16.2, בשעה 19:00-22:00

צילום: מוזיאון מגדל דוד

תולדות האנגליקנים בעיר הקודש

חדירת המעצמות לארץ ישראל וירושלים במאה ה-19 הגיעו גם נוצרים אנגלים אל העיר והקימו בה את הכנסייה הפרוטסטנטית הראשונה במזרח התיכון.

נלך בעקבות האנגליקנים ממתחם כנסיית המשיח אל בית הקברות בהר ציון ונשמע על: מעשים ואתגרים, חרמות ומומרים, סימנים לעין מבינה וחיי העיר המשתנה.

מדריך – ניר אורטל מחיר למשתתף – 70 ₪

יום שישי 20.1.2023 I סיור ראשון 09:00 – 10:30 סיור שני 11:00 –12:30

יום שישי 10.2.2023 I סיור ראשון 09:00 – 10:30 סיור שני 11:00 –12:30

צילום: ורד פיצ'רסקי

בונז'ור ירושלים – "מגרש" הצרפתים

במאה ה-19 בסמוך לחומות העיר העתיקה הוקמו על ידי הצרפתים הקתולים מספר מבנים שיצרו מעין מתחם ייחודי להם. כדי להקל על כניסתם של העולים פרצו בשנת 1899 את החומה וקבעו בה את "השער החדש". 

כולם מכירים את מגרש הרוסים, אבל בירושלים קיים גם "מגרש" צרפתי. נבקר במתחם הנוטרדאם ובמוזיאון המפתיע שבתוכו על "הבד מטורינו", נצפה על בית החולים סנט לואי ועל הכנסייה של ונסאן דה פול.

מדריך – דב נוטקביץ מחיר למשתתף – 70 ₪ (כולל תצפית מנוטרדאם)

יום שישי 3.2.2023 I סיור ראשון 09:00 – 10:30 סיור שני 11:00 –12:30

יום שישי 10.3.2023 I סיור ראשון 09:00 – 10:30 סיור שני 11:00 –12:30

עשו מנוי למגזין, ועכשיו בחינם!

היו מעודכנים וקבלו אם הכתבות והטורים הכי מעניינים

הכתבות הפופולריות

סיפור מהסרטים בשלושה ימים

איה כהן אבישר קשרה את הסיפור שכתבה בעשיה של אור-לי, במשפחה המיוחדת שלהם, בנסיבות נפילתו של עומרי וזכתה בפרס הראשון בתחרות, ארבעה כרטיסים לפסטיבל הסרטים בקאן, 'הכל כלול'.

קראו עוד »

איך סיפור נולד?

איך הפכו כל הרעיונות של 22 תלמידי כתה ה' במרכז המחוננים והמצטיינים סחל"ב בגבעתיים לספר אחד משותף ומרתק 'אסקייפ – התעלומה במבנה הקסום'

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

קראו עוד »

"אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון"

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  "ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל"

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדשות הרכב פלוס

הפנדה חוזרת

פיאט גרנד פנדה החדשה, הזוכה לעיצוב מושך עין מראה קופסתי עם מנוע חשמלי וגם היברידי

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

זמר זמר לך! 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי"

חדשות העיר גבעתיים פלוס זמר זמר לך 350 תלמידים השתתפו באירוע חגיגי לסיכום תכנית "זמר עברי" שתפו אירוע סיכום תכנית זמר עברי בהדרכת סטודנטים מבית הספר למוזיקה "רימון"'. האירוע התקיים בתיאטרון גבעתיים. תכנית זמר עברי פעלה השנה

קראו עוד»
כתבות השער

איש אשכולות

“לא מן האדמה באתי! כי באתי ממשפחה ציונית” סיפורו של דב רוזנפרב, איש האשכולות, השזור במהלך הקמתה של מדינת ישראל

קראו עוד»
יזמות ושווק נדל"ן // נטע עדני

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד»
החיים הטובים

חג השבועות

חגיגות גדולות לא יהיו כאן השנה ובכל זאת אם חשקה נפשכם בעוגת גבינה משובחת או במאפה מיוחד לחג, קבלו כמה אפשרויות טעימות במיוחד,
בר פנזור

קראו עוד»
חדשות העיר גבעתיים פלוס

אור לי ניב, מ"מ וסגנית ראש עיריית גבעתיים זכתה בעיטור הגאווה מטעם האגודה למען הלהט"ב

חדשות העיר גבעתיים פלוס אור לי ניב, מ"מ וסגנית ראש עיריית גבעתיים זכתה בעיטור הגאווה מטעם האגודה למען הלהט"ב "בשבעה באוקטובר איבדתי את בני בכורי, עומרי. עומרי גדל בבית שוויוני ונהרג בקרב שוויוני, של לוחמות

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן