23/07/2024
23/07/2024
יום שלישי, 23 ביולי 2024
האלימות ברחובות מדאיגה?
איך תהיו אחראים לעצמכם, לבריאותכם ולשלמותכם
היבטים פרקטיים בהגנה עצמית לנשים, וגם לגברים
רמי ששון

שתפו:

בזמנים אלו, הסטטיסטיקה והתקשורת מביאים לידיעתנו, כי מידת האלימות כנגד נשים גוברת, ומקרי האונס בפרט. די להזכיר את המקרים הקשים של חשדות לאונס קבוצתי בארץ ובחו"ל ביניהם המקרה החשד לאונס קבוצתי של צעירה בריטית על ידי קבוצת נערים, בכדי להבין את חומרת התופעה. אין די בהגברת המודעות לצורך בהגנה עצמית, צריך גם לפעול בנידון.
הגנה עצמית מתחילה עוד לפני נקיטת פעולה פיזית כנגד תוקף. הגנה עצמית מתחילה בתפיסת מונח זה כמקביל למושגים כגון כבוד עצמי ובטחון עצמי, אשר מהם נגזרת העצמאות, ומיד יבוא ההסבר. כבוד עצמי – במובן שאת מסוגלת להגן על עצמך בפני התקפה. בטחון עצמי הוא במובן שאת תדעי שתהיי מסוגלת לדאוג לעצמך. חיבור שני מושגים אלו מרכיב את העצמאות, המבטאת את יכולתך לקבל החלטות בעצמך, להיות אחראית לעצמך, לבריאותך ולשלמותך – כל זאת ללא תלות!

מהי הגנה עצמית

הגנה עצמית הינה הדרכה ללמידה ולשימוש במספר קטן של פעולות גופניות יעילות בהיעדר אפשרות אחרת. התייחסות ליכולת האישית של כל אדם ותגובותיו הטבעיות. למידת הגנה עצמית היא תחילתו של תהליך למידת התחמקות מלהפוך לקורבן.

שיטות הלחימה המסורתיות (ג'ו ג'יטסו, ג'ודו, אייקידו, קונג פו, קראטה ועוד) מצריכות כשרון ותקופה ממושכת של לימוד וניסיון, ולכן אינן מתאימות ללימוד בזמן קצר יחסית. המטרה אינה להפוך את האישה ללוחם מקצועי.

המצב הפסיכולוגי

נשים מוצגות על המרקע בעקביות כקורבנות. תמיד נראות חסרות אונים למניעת התקפה – פאסיביות  וחסרות כוח התנגדות. בכך הן נחשפות לחיזוק יומי של רגשות חוסר אונים ותחושה גוברת של מתח, פחד וחוסר תקווה.

במציאות נשים אינן קורבנות חסרות ישע של התקפות. בקטגוריות הפגיעים נמצאים בפועל ילדים, קשישים, חולים ומוגבלים. אין זה מדויק להציג גם זאת כך כי למעשה, ההתנגדות הינה מוצלחת ביחס גבוה למקרי תקיפה.

חלקן הגדול של הנשים נמצאות במצב של הכחשה – סירוב לחשוב על האפשרות להתקפה ,"לי זה לא יקרה", או להיות מוכנות למקרה חירום של התקפה מאיימת. הכחשה יכולה גם להתבטא בביטול מצב אפשרי.

מנגד ישנן נשים במצב של חרדה כפייתית – דאגה אין קץ מפני סכנה של התקפה.

שני מצבים אלו – הכחשה וכפייתיות,  מונעים מהערכה לא מציאותית של סכנת ההתקפה והם מפריעים להיערכות ולהתמודדות נכונה עם מצב של תקיפה.

נשים הלומדות הגנה עצמית לומדות להרפות ממתח ולצמצם חרדות. הלימוד, החזרה המתמדת ודימוי מצבי חירום מגבירים את היכולת והנכונות לתקיפה.

המגמה בלימוד הינה להפחית את החרדה.  ולעבור מהתכחשות לזהירות.

לימוד ההגנה העצמית

לימוד ההגנה העצמית מקנה למתאמנת יכולת בסיסית של התגוננות. במסגרת הלימוד נלמדות מגוון פעולות הגנה שניתן לשלב באופן גמיש, ולהשתמש בהתאמה למצב. אין אפשרות בזמן קצר ללמד את כל ההגנות האפשריות כנגד כל תקיפה. ההגנות הבסיסיות הנלמדות מאפשרות להתמודד עם התקיפות הנפוצות.

המתאמנת מקבלת כלים בסיסים –מעין "קוביות" שמהן אפשר ליצור "מבנים" שונים. כלומר, לאחר לימוד פעולות ההגנה הבסיסיות ותרגולם, המתאמנת תוכל לאלתר שילובים משלה לשימוש כנגד תקיפות. הלמידה הינה בדרך רפלקסיבית, תגובות מהירות אשר מאפשרות פעולה מידית ללא צורך לעצור ולחשוב. אין סדר או רצף מסוים של פעולות שצריך לזכור.

הפעולות הינן פשוטות ולא מורכבות או מסובכות, אין בהן אלמנטים מרהיבים מאומנויות הלחימה השונות. פעולות ההגנה אינן מסתמכות על כוח עילאי או חוזק. אין בעיה לבצען כנגד כל אדם בעל כל מבנה גוף, הן מתחשבות במגבלות הפיזיות של האשה.

בעזרת שימוש בעזרים המומלצים או בפגיעה בנקודות התורפה המצוינות להלן ניתן להגן ולהתמודד עם הסכנה הצפויה. אלה אלמנטים שימושים פשוטים אשר אינם דורשים מיומנות יתרה.

נקודות תורפה מקומות רגישים (מלמעלה למטה):

 1. שערות
 2. עיניים
 3. רקות
 4. שורש האף
 5. שפה עליונה
 6. אוזניים
 7. שורש הלסת התחתונה
 8. לסת תחתונה
 9. קצה הסנטר
 10. עורקי הצוואר
 11. גרוגרת
 12. עורף
 13. שקערורית הקיבה
 14. צלע תחתונה
 15. כליות וכבד
 16. איברי המין
 17. ברך

 

שימוש בעזרים להגנה

במקרה הצורך יש לנצל כל חפץ זמין בסביבה העשוי לסייע כגון:

 • חול – על מנת לזרוק לעיני התוקף.
 • מקל מטאטא, מטריה – חסימה או נעיצה בכל נקודת תורפה שהיא.
 • תיק יד חבטה לפני התוקף.
 • גז מדמיע התזה לעיני התוקף.
 • מפתח החזקת הקצה המשונן בין אצבעות האגרוף ולהכות עימו.
 • מסרק שימוש בקצה המשונן של המסרק כדי לגרד את הפנים, או לנעוץ בצוואר.
 • מעיל – ללפף מעיל או סודר על היד במקרה של תקיפה בסכין.

לסיכום, צרור המלצות פרקטיות

 1. השתדלו להימנע מלהיכנס לעימות. התחמקי באלגנטיות, שאפי מעט אויר והמשיכי הלאה.
 2. בחנו את הסביבה בה את נמצאת. נסי לשים לב למכשולים בדרכך.
 3. למדו לנצל את תנאי השטח והעזרים הנמצאים ברשותך או זמינים בסביבה (ראי לעיל).
 4. למדו להכיר את נקודות החולשה/ תורפה בגופו של האדם והשכילי להשתמש בהן בעת הצורך.
 5. השתדלו תמיד בעת תקיפה לא להיצמד לקירות, היו במרכז.
 6. השתדלו להשתמש בכוחו של התוקף לתועלתך האישית. הפני את כוחו ועוצמתו כנגדו.
 7. השתמשו בטכניקה נכונה, לא תמיד הכוח הוא חשוב.
 8. תנאי חשוב בביצוע הוא ה"טיימינג" התזמון בביצוע.
 9. אמירת "לא" בתקיפות יכולה לבוא לעזרך במצבים רבים, אשר עשויים היו להידרדר.
 10. התנגדו לפיתוי "להשוויץ" בכישוריך החדשים. הטכניקות אכן יעילות כשהן באות לידי שימוש עם כוונה ועם רוח התנגדות מתאימה.
 11. הכרת טווח תגובות מציווי מילולי עד לפעילות הגנה גופנית נמרצת מאפשרת לך לבחור פתרון הולם למצב.
 12. בריחה היא דרך זהירה והגיונית להתחמק מתקיפה – אם זה מתאפשר !
 13. במצב של תקיפה כדי להימנע ממצב של "קיפאון" נסי להיות במצב של "קריזה" על הבא לפגוע בך.
 14. השתדלו להתרחק ממקומות מסוכנים וחשוכים ככל האפשר, ובמידת האפשר- השתדלי להימצא בחברת אנשים נוספים (חברה או בן-זוג).
 15. במידה ורכשת עזר להגנה עצמית (גז מדמיע, קפסולת ריח וכד') , וודאי כי את שולטת באופן תפעולו ויודעת מהיכן לשלפו במהירות.

רמי ששון, הוא מאמן מוסמך לאומנויות לחימה מכון וינגייט, דאן 8 באומנות הג'ו ג'יטסו, הנציג הבלעדי בארץ של התאחדות הג'יקישין ג'ו ג'יטסו, מדריך קרב מגע בצבא ומדריך הגנה עצמית לנשים במועדון מובה, שדה בוקר 10 בגבעתיים.

כתבות השער

כתבות השער של המגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'. סיפורים מעניינים ומרגשים עם תושבי האזור

תוכלו להתעדכן בסיפורים אישיים שכיף לקרוא, המשפיעים והמשפיעות לטובה, מדריכי אופנה ואוכל, גמלאים ושורדי השואה, רכילות וצרכנות, בנקאות ומסחר, יחסים ומשפחה, אקטואליה מקומית וספורט ועוד.

צבי בצל הגבעה

"בית הספירלה מוקף במרפסות ללא קירוי וכל הדירות פונות לחצר פנימית. ומולו מבנה נוסף בתכנונו, בית דובינר, הקרוי כאמור בפי כל 'בית המשושים'.[…] הוא תוכנן ללא חלל מדרגות. קהילה בתוך מבנה או מבנה לקהילה"

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

המדריך להזמנות

04/21/2021

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר

מירב והדר מזמינות אתכם לחוויה שכולה אושר "בייקאיט" – YOU CAN FAKE IT UNTIL YOU MAKE IT המדריך המתעדכן להזמנות קחו אוויר, תלבשו חיוך, תזמינו לכם או למי שאתם אוהבים שיתוף ב facebook שיתוף ב
03/07/2021

חוויה עוצמתית של טעמים כפי שבשר אמיתי אמור להיות

הגיע הזמן שהצרכן הישראלי יוכל ליהנות מחוויית בשר גם בארץ חוויה עוצמתית של טעמים כפי שבשר אמיתי אמור להיות אם אתם צמחונים או טבעונים, תעצרו כאן. הכתבה הזו מיועדת לקרניבורים – אוהבי בשר בלבד, ולא
01/07/2022

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות!

המתנה המושלמת בעיצוב אישי – להיט שמשגע את הרשתות החברתיות! אם אתם צריכים מתנה מיוחדת או רוצים להנציח את הכלב האהוב שלכם הגעתם למקום הנכון! בסטודיו נורמן יעצבו עבורכם מגוון רחב של מוצרים בהתאמה אישית
09/02/2020

חגיגת בשרים מעושנים

'צ'ופ-צ'ופ' ארוחת בשרים מעושנים כל מי שאוהב בשר ומגדיר עצמו כקרניבור, יסכים שאין כמו לאכול נתח טוב של בשר מעושן צלוי כהלכה. אבל מה עושים כשאין מעשנה בבית? מזמינים מצ'ופ צ'ופ נתחים ובשרים נהדרים, עסיסיים
11/22/2021

ענבר גפן תאפה עבורכם מגש של דונטאס טעימים ויפהפיים

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
12/01/2021

מיכל גנון זוכה אצלינו כבר שנה שנייה ברצף בפרס הבצק המצטיין!

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
11/18/2020

"טומי רול בר" במרכז רמת גן

מסע בין טורטיות מהודקות להמבורגרים עסיסיים באנו בגלל הטורטיות נחזור בשביל ההמבורגר אני תמיד מחפשת מנות חדשות ומעניינות למשפחה או לאירוח חברים לארוחה מקורית וכמה שמחתי לגלות את "טומי רול בר" – בעיקר כעת כשהקורונה
09/11/2020

העוגה המפתיעה של אורטל

עוגות הסושי של אורטל כשפתחנו את הקופסא של אורטל, נצצו לנו העיניים עוגת הסושי שלה הייתה אחד הדברים המיוחדים, היפים והטעימים שראינו לאחרונה – שכבות שכבות של אורז, סלמון נא, אבוקדו, סלמון אפוי, דג טונה,
02/13/2021

משולש הזהב – מבחן הטעימות לפורים 2021

משולש הזהב מבחן הטעימות לפורים 2021 משנכנס אדר מרבין בשמחה ואין לתאר כמה שמחה עושות לי אזני המן… עם קרמל מלוח, לוטוס או חלבה, אגוזים או נוטלה, שוקולד בלגי או קרם פטיסייר ואיך אפשר בלי
11/27/2020

חגיגת בריושים

חגיגת בריושים ליאה דביר פיצחה את הסוד לסופגנייה המושלמת שעשויה מבצק בריוש ואפויה בתנור וכך אפשר ליהנות בלי נקיפות מצפון. למי שעדיין מעדיף את הסופגניה בגירסה המקובלת ניתן להזמין אצלה גם סופגניות מטוגנות. בתוך בצק
01/04/2022

מוצ'ה עושים אוכל איטלקי באהבה

במוצ'ה עושים אוכל איטלקי באהבה בר פנזור האהבה שלנו לאוכל איטלקי הביאה אותנו ביום חורפי מעונן להזמין את מנות הרחוב החדשות של מוצ'ה. אחרי הצצה בתפריט, המשימה הושלמה, ההזמנה בוצעה ומהר מאוד הגיע השליח עם
11/23/2021

חגיגה בין כוכבים – טורי שוקולד

חג החנוכה כבר מעבר לפינה והשנה בחרנו עבורכם את כל הקולקצייה – סופגניות יצירתיות ודונטאס שמנמנות, עוגת בריושים עשירה וטארט סנט הונורה עם סופגניות קטנטנות, קרואסונים מלאי כל טוב ושוקולדים עשירים… בקיצור, תהיו מוכנים כי החג הכי משמין בשנה הגיע! חג טעים ושמח!
12/12/2020

נוּלה ופריקסה זה סיפור אהבה

נוּלה ופריקסה זה סיפור אהבה נוּלה מזמינה אתכם גם בחג החנוכה להתפנק במארז פריקסה מלא בכל טוב מור מילר או נוּלה בשבילכם אוהבת את המטבח כבר מילדות ומבשלת מגיל 8. לאורך השנים היא למדה טכניקות
10/16/2020

בואי חלה

'המאפייה הביתית של שרון' המאפים שגונבים את ההצגה הכנת חלות היא הנאה לכל דבר וכשהן יוצאות מהתנור וכל הבית מתמלא ריחות הלב מתמלא באושר (ועוד לא דיברנו על התמונות שמעלים לאינסטגרם). אחרי שנים של אפייה
08/12/2021

החלות המיוחדות של מאיה הופכות לשם דבר

חשבתי שבקיץ החם שלנו שום דבר כבר לא יכול להפתיע אותי עד שגיליתי שרשת גולדה ובמבה אסם שילבו את הטעמים האייקונים והאהובים במוצר אחד קייצי במיוחד
10/19/2022

המקרונים של התאומות הם קפיצה לפריז

המקרונים של התאומות הם קפיצה לפריז קארן ודבורה הן אחיות תאומות שהגיעו לכאן היישר מפריז (צרפת). הן אוטודידקטיות, מקרונים הם התשוקה שלהן. הן פתחו את החנות שלהן "טווינסקייקס" לפני 6 שנים, הן מציעות מקרונים פרווה

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן