13/04/2024
13/04/2024
שבת, 13 באפריל 2024
אולם המשפט
עו"ד ענבר לב, צילום: ענת קזולה

פסק דין נדיר: עזבה לחו"ל עם בנה, האב הגיש תביעה לפיצויים וחויב בהוצאות משפט

עו"ד ענבר לב: בניגוד לטענות האב, האישה דווקא פעלה לקיום הקשר בינו לבין בנו, והסכימה לבדיקת האבהות

פורסם: 15/5/2023

שתפו

השופט ארז שני מבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחה לאחרונה תביעה, שהגיש גבר נגד בת זוגו לשעבר ואם בנו, בטענה לניכור הורי, ובה דרש פיצויים של 350 אלף שקלים. את האישה ייצגה בהליכים עו"ד ענבר לב.

על פי התביעה, התובע, תושב ישראל, והנתבעת, אזרחית צרפת, חיו בזוגיות במשך כשלוש שנים, ונפרדו כשהנתבעת הייתה בהריון. 

בכתב התביעה טען הגבר, כי לאחר הלידה פעלה הנתבעת כל העת, כדי להביא לניתוק הקשר בינו לבין בנו, ובשלב מסוים אף עזבה את הארץ ועברה להתגורר עם בנם בצרפת, ללא הסכמתו. גם בצרפת, כך לטענת התובע, המשיכה הנתבעת למנוע כל קשר בינו לבין הבן ונקטה בניכור הורי, ולפיכך, על פי דיני הנזיקין, מגיעים לו פיצויים.     

האישה טענה מנגד, באמצעות עו"ד לב, כי לא היא הגורם לניתוק הקשר בין התובע לבנו, אלא האב עצמו. לטענת עו"ד לב, לתובע היה ברור מתחילת הקשר ביניהם, כי שהותה של האישה בישראל היא זמנית, וכי היא לא תקבע את מרכז חייה בישראל. היא הוסיפה וטענה, כי התובע, שכלל לא רצה בילד, אף לחץ על האישה להפסיק את ההיריון והסכים ליציאתה מישראל.

לדברי עו"ד לב, בניגוד לטענות התובע, האישה דווקא פעלה לקיום הקשר בינו לבין בנו, והסכימה לבדיקת האבהות.

במשך תקופה ארוכה, לאחר שענייני המשמורת, זמני השהות ודמי המזונות נפסקו בצרפת, לא נקט התובע בשום צעד כדי ליצור קשר עם בנו. "רק כאשר הוא נדרש לשלם את המזונות בהתאם לפסק הדין שניתן בצרפת, הוא התעורר וביקש את זמני השהות" דברי עו"ד לב.

לדבריה, זמני השהות של התובע עם בנו לא התקיימו כסדרם, אך לא הנתבעת היא זו שמנעה אותם, אלא התובע עצמו הוא זה שסירב לפגוש את בנו. "התובע אינו מנוכר, הוא זה אשר יצר את הנתק", טענה עו"ד לב, "התובע לא פעל על פי החלטת בית המשפט הצרפתי לחידוש הקשר במרכז קשר, וכל עניינו אינו אלא כספי".

בפסק דין ארוך ומנומק, סקר השופט שני את תופעת הניכור ההורי והדגיש, כי מדובר בתופעה שיש לעקור מהשורש. "הנזק שהיא גורמת לקטינים ולהורה המנוכר הוא נזק שאין לו שיעור", פסק השופט. עוד ציין השופט שני, כי ניכור הורי, מעבר להיותה עוולה נזיקית, היא גם הפרה חוזית, המצדיקה פיצוי כספי גבוה. אולם, לדבריו, במקרה זה אין מדובר כלל בניכור הורי.

השופט שני קבע בפסק דינו כי התובע, שנקשר במערכת בינאישית עם אזרחית זרה, שאין לה שורשים בישראל ומועסקת על ידי גורם זר – צריך היה לצפות, כי היא עשויה להידרש לעבוד במקומות שונים בעולם, וכי תרצה בשלב מסוים לעזוב את ישראל, הגם שבמקרה זה מדובר במערכת יחסים זוגית קצרה, ללא נישואים. "קיומו של ילד משותף לצדדים אינו 'צו מאסר' בישראל לאיש מהוריו", קבע השופט.

באשר להתנהלות התובע, קבע השופט שני, כי הוא לא עשה דבר של ממש ליצירת קשר עם בנו, ונקט בהמתנה ממושכת, בחוסר מעש בזמן אמיתי, באי מיצוי האפשרויות שניתנו לנו, שהיה בהם כדי להעמיק את הנתק. 

השופט שני מציין בפסק דינו כי "לכאורה, נראה, כי התובע תמרן עצמו למצב, בו לא מיצה הביקורים, חדל מעשייה בפרקי זמן של שנים, לא שיתף פעולה עם מרכז הקשר, הכל כשהוא צופה יותר פני עתיד כספי ופחות פני עתיד הורי".

השופט שני קיבל את טענות עו"ד לב, וקבע, כי מרשתה פעלה כהורה מסור וסביר על מנת לשמר הקשר בין התובע לבין בנו, על רקע "חוסר התלהבותה" מלכתחילה מכל קשר עם התובע.

לסיום קבע השופט שני כי דין התביעה נדחית, הן משום שהתובע הוא הגורם העיקרי לניתוק הקשר עם בנו, והן משום שהוא לא הצליח להוכיח, כי הנתבעת פעלה בזדון או באי שיתוף פעולה סביר. 

השופט שני לא הסתפק בדחיית התביעה, אלא אף הטיל על התובע לשלם לבת זוגו לשעבר הוצאות משפט כבדות, בסך 45 אלף שקלים.

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי. אין לראות בדברים ייעוץ או המלצה

אולי יעניין אותך

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות

"אני חשוף לפיתויים בפיצוציה כל היום, אבל למזלי יש את אברהמסון"

שולי ליניאדו מרמת גן עבר שני ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ללא הועיל:  "ירדתי במשקל מהר יותר בשלושת חודשים הראשונים שלאחר הגמילה מסוכרים ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון. 15 אנשים עם דחף בלתי נשלט לפחמימות נגמלו בעקבותיי וכולם מצליחים לרדת יפה במשקל"

המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אל תפספסו הכתבות האהובות
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד»
כתבות השער

כאן נולדתי, כאן ביתי וכאן אבנה את הקריירה שלי בשתי ידי" השחקן והזמר עומר דץ

כאן נולדתי, כאן ביתי וכאן אבנה את הקריירה שלי בשתי ידי" ראיון בפרספקטיבה הנכונה עם השחקן והזמר עומר דץ ד"ר נגה רוזנפרב צילום: אור דנון 18/3/2020 נפגשנו לראיון ב'מתוקה' בקניון גבעתיים כי עומר מת על

קראו עוד»
Shape
Shape

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
אל תפספסו הכתבות האהובות
Shape
Shape
כתבות השער
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן