25/05/2024
25/05/2024
שבת, 25 במאי 2024
נטע עדני

75 שנות הגנה על המידע | ארכיון צה"ל בגבעתיים

זיכרונות ילדות והתחדשות עירונית – אז והיום

ינואר 2023

הבניין ללא החלונות - ארכיון צה"ל בגבעתיים, תמונה באדיבות מוזיאון ההגנה

אינספור פעמים עברתי ברחוב הזה בדרכי לאמא שלי – בין מרכז גבעתיים לרחוב בן גוריון פינת רחוב גולומב. לאחרונה, נפגשתי עם דיירת ברחוב, שנתנה לי את כתובת ביתה וציינה שזה מול ארכיון צה"ל לשעבר. המשפט הזה הדהד לי וגרם לי לכתוב את הטור על מבנה הארכיון.

ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון הוקם ביולי 1948, במהלך מלחמת העצמאות, בהוראתו של ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן גוריון. פקודת המטכ"ל הראשונה שהתייחסה לארכיון קבעה, בין היתר, כי "כל חומר של צבא ההגנה אשר אין בו צורך אופרטיבי יש להעביר לארכיון עד 31.8.48." [מתוך אתר ארכיון צה"ל, משרד הבטחון]

אבן הפינה של ארכיון צה״ל בז׳בוטינסקי 48, בגבעתיים, הונחה בשנת 1961 על מגרש, שבו נמצא עד היום 'סליק ועדי' של ה'הגנה' כאמור המקום, שבו הוקם הארכיון היה בבעלות משפחת ועדי, שלהם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של מדינת ישראל. ישראל ועדי, אב המשפחה, היה איש ארגון ההגנה ויש לו חלק בהיסטוריה של המבנה, אשר שימש את הארכיון וגם את הסליק ההיסטורי, אשר הוקם בשנת 1939 [בטור הבא ארחיב על הסליק ההיסטורי, שהוא אחד מיני רבים].

++++

הארכיון הוא מאגר מידע ייחודי ומרכזי בנושא הפעילות הביטחונית-צבאית של מדינת ישראל,

"ישראל ועדי, אב המשפחה, היה איש ארגון ההגנה ויש לו חלק בהיסטוריה של המבנה, אשר שימש את הארכיון וגם את הסליק ההיסטורי, אשר הוקם ב 1939"

הארכיון מהווה את אחד המרכיבים החשובים בשמירת הזיכרון הקולקטיבי והמורשת הביטחונית של החברה בישראל. בארכיון, מעבר לנושאים הביטחוניים-צבאיים, מצוי תיעוד במגוון רחב של תחומים ונושאים שונים שהעסיקו ומעסיקים את החברה בישראל, ביניהם החינוך, התרבות, הרפואה, הכלכלה, ההתיישבות, התכנון הפיסי וכו'. הארכיון משרת את צה"ל ואת משרד הביטחון בעבודתם השוטפת, וכן משמש למטרות מחקר, הפקת לקחים, מורשת קרב ומטרות משפטיות. הארכיון הוא יחידה במשרד הביטחון הכפופה לסמנכ"ל ולראש אגף תקשוב וניהול מערכות מידע, ושוכן במחנה דורי בתל-השומר, בסמוך ללשכת הגיוס ולבית חיים ישראלי של משרד הביטחון.

++++

בשנת 2003 הועברו משרדי הארכיון וכן המחסנים למתקן בתל-השומר ובנוסף נחנך מתקן נוסף לארכיון בצריפין.

ביוני 2020 ועדת תכנון ובניה של עיריית גבעתיים החליטה לשמר את סליק ׳ועדי׳ ע״י הקצאת שטח ציבורי של 200 מ״ר ובתוכו יוקם מוזיאון לצד שימור הסליק.

נטע עדני, מנהלת ובעלת חברת ‘בר קיימא – נכסים. אנשים. סביבה’. המוטו להצלחה הוא "אני עובדת עם אנשים והם בכל מקום והחיבור האנושי האופטימלי בין הלקוח, הנכס והסביבה המתאימה לו זה המדד להצלחה"

המאמר התפרסם גם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא ו/או המלצה לנקיטת פעולה כלשהי

כתבות נוספות בתחום

קוראת ונזכרת בספריית בית עמנואל

"כל אחד מכם בוודאי זוכר את הספרנית המיתולוגית בספרייה אליה השתייך בילדותו. אצלי זו הייתה הגב' מירה רובין, שהייתה הספרנית בספריה העירונית, בית עמנואל בר"ג. חדר העיון בספריה העירונית היה הממלכה שלה ונשלט על ידה"

קראו עוד »

סינמה סיטי: 'סיפורו של אלוף'

הקרנת סרט בתוך אולם ספורט בבית ספר מקומי – היה אירוע נפוץ בשנות השמונים […] משפחות שלמות היו הולכות יחד להקרנה, עם כל השכנים וזו הייתה חגיגה של התקהלות חברתית עם תוספת תרבותית"

קראו עוד »
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 1

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
המומחית רוית סיני

האם הכל כלול? חלק 2

הסיסמה הנפוצה בהתחדשות עירונית היא שהבעלים אינם משלמים דבר והכל הוא על חשבון היזם – זה כמובן תלוי בסעיפים הקטנים של ההסכם המשפטי שיחתם לבסוף מול היזם.

קראו עוד »
אל תפספסו הכתבות האהובות
חדר החדשות

"ואני רק רציתי לשיר" להקות "נעורי גבעתיים" במופע מחווה מרשים לריטה

חדר החדשות "ואני רק רציתי לשיר" להקות "נעורי גבעתיים" במופע מחווה מרשים לריטה להקת נעורי גבעתיים היא אחת מלהקות הנוער הוותיקות והטובות בישראל שתפו להקות "נעורי גבעתיים", להקות הזמר הייצוגיות של העיר, קיימו אמש (ד')

קראו עוד»
מתגלגלים

הטר(י)ק החדש של סובארו

לסובארו יש מוניטין רב שנים ביצירת רכבים עם יכולות שטח מופלאות, לכן בדקנו את הקרוסטרק החדש – דגם שהחליף את דגם XV המוצלח והפופולארי

קראו עוד»
כתבות השער

רעיון קטן שהפך לגדול

האדריכלית ומעצבת הפנים הילה עדני, חברה לדוגמנית ולכוכבת החדשה של "רוקדים עם כוכבים" רומי פרנקל ולקראת פסח השתיים ערכו מתיחת פנים לבסיס חטיבה 188

קראו עוד»
Shape
Shape
כתבות השער

"היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

אורי אהרונוביץ' חזר לאחרונה לאהבה האמיתית שלו – למטבח. לאחרונה, בוודאי צפיתם בו על המסך ברשת 12 כשהתמודד על הסינר המיוחל והצליח להצטרף לנבחרת מאסטר-שף בעונתה ה-11. אחרי מנת דג עם לימון גראס שהעיפה את השופטים ופסטת פיצ'י נפלאה עם עגבניות, שמע מרותי ברודו: "היו הרבה מתחרים אבל אתה בעיניי הטוב מכולם"

קראו עוד »

"התקבלתי לטלוויזיה וחיי השתנו מהקצה אל הקצה" מריה גורביץ – בובה של אמנית

מריה עם בובות מהתוכנית " מפלצות קטנות" ברשת 13 "התקבלתי לטלוויזיה וחיי השתנו מהקצה אל הקצה" מריה גורביץ – בובה של אמנית נעמי לבנון-קשת בבנין צנוע בסמטה רמת גנית שקטה, בדירה אחת, בקומה העליונה מתרחש

קראו עוד »

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד »
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן