07/12/2023
07/12/2023
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023

מה התמורה שתינתן לדיירים בפרויקטים של פינוי-בינוי?

תכנית המתאר הכוללת של ערי המרכז המהווה חלק מתהליך תכנון כולל של משרד הפנים, תיצור למעשה סדר והתוויה כוללת של התפתחות העיר ולמעשה תגדיר בכל פרויקט פינוי בינוי מהם הזכויות המוקנות, כלומר, בעלי הדירות יידעו מהו ההיקף אותו יקבלו מהרשות המוניציפלית, והדבר ימנע מהבטחות שווא שעלולות לסכן את הצלחת הפרויקט. במצב כזה, גם היזמים יוכלו להבין ולהעריך מהם הסיכונים שהם נוטלים ויוכלו להגיש הצעה נכונה ומדויקת ולא יגישו הצעה לדיירים הכוללת תמורות גבוהות שלאור המדיניות התכנונית לא יוכלו להתממש.

עורכת הדין רוית סיני

שתפו

עו"ד רוית סיני עם ספרה "המדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי"

"הדרך הנכונה מבחינת הדיירים, לנהל את הפרויקט נכון, היא לשכור שירותיו של עורך דין מטעמם, שיוכל להוביל אותם לתוצאה הסופית המקסימלית תוך שהוא שומר על שקיפות ועל קבלת נתונים עדכניים מהעירייה, באמצעות אנשי מקצוע מומחים"

ניהול נכון של הפרוייקט

הדרך הנכונה מבחינת הדיירים, לנהל את הפרויקט נכון, היא לא לרוץ ולקבל מיזמים הצעות, אלא לשכור שירותיו של עורך דין מטעמם, שיוכל להוביל אותם לתוצאה הסופית המקסימלית תוך שהוא שומר על שקיפות ועל קבלת נתונים עדכניים מהעירייה, באמצעות אנשי מקצוע מומחים.

כך לדוגמא, פנה אלי נציג ממתחם גדול, שאליו הגיעו עשרות יזמים, שכל אחד מהם הציע הצעה שונה. אותו נציג היה מבולבל וסיפר שהם חתמו ליזם אחד על בלעדיות למשך כמה חודשים, על מנת שאותו יזם יפנה לעירייה.

העובדה שיזמים מחתימים דיירים על טופס "נון שופ", כלומר טופס המחייב את הדיירים שלא להתנהל מול יזמים אחרים, רק לצורך בדיקה בעירייה, מקוממת. הרי אותה בדיקה יכולה להיעשות בלי שיחתמו לו על בלעדיות.

לתדהמתי, כאשר קראתי את נוסח שעליו חתמו הבעלים לאותו יזם, הבנתי שהיזם החתים אותם על כך, שהוא היזם שיבנה את הפרויקט בלי שום הסתייגות.

הנוסח היה חד צדדי ברמת ההתחייבויות של הבעלים כלפיו ולא שלו כלפיהם.

הואיל ורק מיעוט חתם על כתב התחייבות זה – ניתן היה לבטלו. אולם, כאמור, לאור חוק המארגנים החדש, שיוצר לאותם יזמים מגבלות להחתמת הדיירים, יש לבדוק גם מול אותם הגבלות האם ניתן מכוחן לבטל את אותה ההתחייבות.

באותו מקרה, הדיירים ואני החלטנו לפעול אחרת. הצעתי לאותם בעלי דירות ללכת בשיטה שונה, שבה הצלחתי בכמה וכמה פרויקטים, שהיא שיטת המכרז. (ראו פרק שיטת המכרז)

החלטנו לשכור אדריכל מטעם הדיירים. אותו אדריכל, פנה לעירייה במטרה להבין מהן היקף הזכויות של הבעלים במתחם.

לאחר שקיבלנו את כל הנתונים, ידענו לקבוע מה התמורה המקסימלית לכל בעל דירה.  על בסיס זה יצרנו ודאות בקרב הדיירים ויצאנו למכרז יזמים.

בדרך זו, גם יכולנו ליצור שקיפות בין כל הבעלים ואחידות בין כל ההצעות.

 מגוון חלופות התמורה

חשוב לדעת, שנכון לשנת 2019, ישנן רשויות כמו רמת גן, תל אביב וגבעתיים שמבקשות להגביל את התמורה לדיירים במסגרת פינוי בינוי ל12 מ"ר תוספת בלבד ולא מאפשרים ליזם או לדיירים לקבל יותר.

החלופה המקובלת בעסקות פינוי-בינוי היא דירה חדשה עם תוספת של ממ"ד, בנוסף מרפסת שמש וחניה ולעיתים אם מתאפשר – מחסן. 

חשוב לזכור שלפני 1.1.22 הפטור ממס שבח חל רק בגין דירה אחת במתחם, ואם לאותו דייר יש למעלה מדירה אחת במתחם, הוא היה אמור לשלם אותו, אולם לאור התיקון בחוק, אותו בעלים לא יצטרך לשאת במס על הדירה השניה בבניין.

א. מעבר לשתי דירות קטנות במקום אחת גדולה

במקרים בהם, ישנם דיירים שהדירות הקיימות מגיעות ל 110 מ"ר, ועם התוספת לדירה החדשה, הוא אמור לקבל 122 ניתן לבקש לפצל לשתי דירות קטנות, אם הפרויקט מבחינה כלכלית מאפשר זאת, כאשר מס השבח על הדירה השניה יחול על אותו דייר שמבקש את הפיצול.

או לחילופין, לקבוע שווי לדירה החדשה ולהחליף בדירה אחרת בהתאם לאותו שווי שהוא אמור לקבל ואם תהיה תוספת של תשלום ייאלץ להוסיף בהתאם.

ב. מעבר לדירה קטנה

החלפת הדירה הקיימת, בדירה חדשה קטנה יותר, מהדירה לה זכאים בעלי הדירות, עפ"י מפתח התמורה וקבלת יתרת שווי דירה חדשה בכסף מזומן הוא פתרון המתאים למשפחות שהדירה הקיימת גדולה על צרכיהן בגלל סיבות שונות, כמו עזיבת הילדים את הבית. במקרה זה, יש לשים לב שהיזם מסכים לשלם לאותו דייר את ההפרש במזומן. במידה והיזם כן מסכים לשלם במזומן, יש לקחת בחשבון שהדייר אמור לשלם על כך מס הכנסה, או לקזז מול היזם את השווי שהוא אמור לקבל תמורת חניה/מחסן/מפרט טכני.

 ג. הטבות לדיירים קשישים

במקרים של דיירים מבוגרים, מעל גיל 70 בעת החתימה על הסכם פינוי בינוי, שאינם ששים לעבור לדירה חלופית בעת הבניה, החוק מקנה להם חלופות שבהן, לא יזדקקו לעבור לדירה שכורה- כך הוא יוכל לקבל את שווי הדירה החדשה שהיה אמור לקבל לאחר הבניה, בעת הפינוי. אפשרות נוספת שעומדת לרשותו, הוא יוכל לקבל תשלום עבור דיור מוגן ואת יתרת הסכום שמגיע במזומן, או שתי דירות קטנות במקום דירה אחת שמגיעה לו.

הטבות נוספות לדיירים מעל גיל 67, שבבעלותם דירה אחת בלבד אשר בה הם מתגוררים לפחות שנתיים, מאז נחתם הסכם מול היזם, והם זכאים להבטחת הכנסה, חוק ההתחדשות העירונית* מאפשר לאותם דיירים, לא לשלם את דמי התחזוקה החדשים בבניין החדש אלא להמשיך לשלם את אותו סכום ששילמו בבניין הישן, למשך 5 שנים וכן מאפשר להם לשלם את אותו סכום ששילמו בגין ארנונה (ולא את ההפרש בגין ההגדלה לדירה) למשך 5 שנים.

 * חוק הרשות להתחדשות עירונית, תשע"ו – 2016 – סעיפים 17 ו19.

 

מעוניינים להרחיב? מידע נוסף ניתן למצוא במדריך לתמ"א 38 ופינוי בינוי שכתבה עו"ד רוית סיני, הקליקו כאן

 

הכותבת, עו"ד רוית סיני, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בעסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי מהמובילים בתחום התחדשות עירונית בדירוג Dun's 100

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ומלא ו/או ייעוץ עסקי פרטני ומלא

טור המומחית של עו"ד רוית סיני התפרסם במגזינים 'גבעתיים פלוס' ו'רמת גן פלוס'

כתבות נוספות של המומחית
11/30/2023

המדריך להוספת הממ"ד עכשיו

לפי נתונים מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, למעלה מ 60%- מהדירות במדינת ישראל, כ- 3 מיליון אזרחים- אין מרחב-מוגן-דירתי
11/06/2023

מוסף התחדשות עירונית – מידע הכרחי בכל בית בישראל

כיצד תגנו על זכויותיכם במסגרת פרוייקטי התחדשות עירונית? מוסף התחדשות עירונית מידע הכרחי בכל בית בישראל בשוק ההתחדשות העירונית, קיימים עשרות קבלנים ויזמים, המעוניינים לבנות בבניינים ישנים, בתמורה לזכויות על הדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות […]
10/22/2023

המלחמה הנוכחית מזכירה לכולנו שאסור לקחת סיכונים! ממ"ד מציל חיים!

לפי נתונים מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, למעלה מ 60%- מהדירות במדינת ישראל, כ- 3 מיליון אזרחים- אין מרחב-מוגן-דירתי
10/08/2023

כיצד ניתן לבחון הצעות מיזמים והאם ניתן לשפר אותן?

"יזמים המציעים להוביל את בעלי הדירות, כאשר אותם בעלים אינם עדיין מיוצגים, עלולים לנצל את כוחן על בעלי הדירות ולהשאיר קצוות פתוחים בהסכם, המאפשרים להם לספח אליהן אחוזים רבים מהתמורה שיכולה הייתה להגיע לבעלי הדירות"
09/08/2023

מהם הסעיפים החשובים בהסכם עם היזם?

בתקופה של ריביות גבוהות, פילוג ויוקר מחיה שעולה מידי יום, מצבם הכלכלי של היזמים, מעורר את חששם של דיירים שאמורים לחתום על הסכם מולם
08/04/2023

מה עושים במקרה של הפרה מצד היזם במסגרת ההסכם של ההתחדשות עירונית?

במהלך הדיון, דרשנו מהיזם: שישיב לדיירים ששילמו את הסכום עבור הוצאות המשפטיות ששילמו עבור תמורות שהדיירים מעולם לא קיבלו
08/02/2023

שינויים וחידושים בהתחדשות עירונית

"ליזם תהיה תקופה של שנתיים להחתים את היתר ותו לא. גם אם בהסכם כתוב שאפשר להגיע לרוב תוך 3 או 4 שנים, הסעיף בהסכם אינו קביל כי החוק הוא מעל ההסכם והוא לטובת הדיירים"
06/09/2023

התמורה שניתנת לדיירים בפרויקטים של פינוי-בינוי

תכנית המתאר של גבעתיים תיצור למעשה סדר והתוויה כוללת של התפתחות העיר ותגדיר בכל פרויקט פינוי בינוי מהו ההיקף אותו יקבלו בעלי הדירות מהרשות המוניציפלית
04/29/2023

כיצד לבחור יזם? (המשך)

איך תימנעו מהפסדים כספיים או מבזבוז של זמן, תבחרו את היזם האמין ביותר שיציע לכם את ההצעה המסחרית הטובה והמשתלמת ביותר, ויבצע את עבודת שיפוץ הבניין בצורה הכי איכותית
04/14/2023

כיצד לבחור יזם?

איך תימנעו מהפסדים כספיים או מבזבוז של זמן, תבחרו את היזם האמין ביותר שיציע לכם את ההצעה המסחרית הטובה והמשתלמת ביותר, ויבצע את עבודת שיפוץ הבניין בצורה הכי איכותית
03/15/2023

עקרון השוויון בין הדיירים במסגרת התחדשות עירונית

כעו"ד שמייצגת דיירים, חשוב לדעת שכל הדיירים יקבלו תמורות שוות באותו יחס למה שיש להם היום. אחרת זה יפר את עקרון השוויוניות
02/14/2023

מה דינו של שטח משותף שאחד השכנים השתלט עליו?

בפרויקטים של התחדשות עירונית, אנו נתקלים לא מעט במקרים בהם בעל דירת הקרקע השתלט על הגינה הקרובה אליו וגידר אותה לעצמו וכך חי מספר שנים ללא הפרעה או מחאה מהשכנים.
המגזינים

עשו מנוי למגזין 'גבעתיים פלוס',

בכל גיליון כתבות וטורים מעניינים ומעמיקים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!

עשו מנוי למגזין 'רמת גן פלוס',

הישארו מעודכנים
אל תחמיצו, עכשיו ללא תשלום!
אולי יעניין אותך
04/20/2022

סמכות הורית

היכולת להיות נוכח עבור הילד, להציב לו גבולות עם מסגרת ברורה ומשמעת, לתת לו הרגיש שיש מבוגר חזק שמגן עליו – נכונה לכל ילד, אבל מאתגרת במיוחד לילדים עם צרכים מיוחדים
07/26/2023

התחדשות רצויה או התנהלות לא שקולה

הופקדה תכנית מתאר בר״ג, שכוללת את שכונת קרית בורוכוב. שכונת קרית בורוכוב נותרה שכונה לשימור, שמשמרת את ההוויה העירונית, שבה צמחה.
11/14/2022

זהירות, סכנה לעיניים שלכם! משתמשים בטאבלט, בסמארטפון ובמסכי מחשב יותר משעה ביום? חשוב שתקראו עד הסוף

זהירות, סכנה לעיניים שלכם! משתמשים בטאבלט, בסמארטפון ובמסכי מחשב יותר משעה ביום? חשוב שתקראו עד הסוף מה ההמלצות למניעת נזק לעיניכם
08/08/2021

רוצים לראות יותר טוב מ-6/6?

קיראו עד הסוף! בדיקת עיניים על ידי האופטומטריסט הכי מקצועי בעולם ללא המכשור הכי מתקדם שקיים לא תניב תוצאה והתאמה מושלמת לשמירה על בריאות עיניכם. חברות מובילות בתחום הראייה, עדשות ומכשור רפואי בעולם ביצעו מחקרים […]
אל תפספסו הכתבות האהובות
בר בודקת

סודן של הסופגניות

סודן של הסופגניות שוב הגיע הזמן הזה בשנה שהסופגניות צצות בכל מקום ומבשרות שחג החנוכה בפתח. במיוחד עכשיו, כשכולנו זקוקים לנחמה, בדקנו ומצאנו עבורכם את הסופגניות ששוות את הקלוריות (רמז: הסוד טמון במילוי) והלוואי שיהיה

קראו עוד»
כתבות השער

כפר עזה שלי

"היום זה נראה רחוק אבל התקווה היא כי בתום הלחימה ועם השבת הביטחון לעוטף עזה/עוטף ישראל, ניתן יהיה לשקם את קיבוץ כפר עזה ולחזור ולגור בו ולחדש את חיי הקהילה לצד הזיכרון של אלו שאינם עוד"

קראו עוד»
מתגלגלים

קטן אבל גדול – WEY COFFEE 02

"הרכב נוח מאד למרחקים ארוכים, ובזכות המפרט העשיר שלו מקבלים ערך מוסף לרכישתו. ישנה תחושה כי מתקבלת תמורה מלאה עבור כל שקל ברכב שבנוי היטב, בטוח, נראה טוב מאד ומהנה לנהיגה"

קראו עוד»
כתבות השער

מה מסתתר בכספת הסודית השמורה בתל אביב?

אם אתם רוצים לראות את שירי האהבה שכתב המשורר שאול טשרניחובסקי לאהובתו, את ציוריה הנאיביים של לאה גולדברג או את הכרטיסים ללוויה של ביאליק, יש לי הצעה עבורכם הכוללת ביקור בכספת בה שמורים ניירות הערך של הספרות העברית

קראו עוד»
Shape
Shape

נשמח לשמוע מה שיש לך להגיד לנו

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

זהו? יוצאים מהאתר?

הצטרפו גם אתם לאלפים שכבר מנויים,

עשו מנוי למגזינים הכי מעניינים, ובחינם!

דילוג לתוכן